Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Κινητή τηλεφωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-11, 19:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
ΕΕΚΤ: Συμφόρηση στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας στη χθεσινή συγκέντρωση

Σχετικά με τα προβλήματα στις κινητές επικοινωνίες κατά τη διάρκεια της χθεσινής συγκέντρωσης στο κέντρο της Αθήνας, η Ενωση Εταιρειών Κινητής Τηλεφωνίας (ΕΕΚΤ) ανακοίνωσε ότι λόγω της μεγάλης πληθυσμιακής συγκέντρωσης καθώς και της εξαιρετικά αυξημένης τηλεπικοινωνιακής ζήτησης, προκλήθηκε στο συγκεκριμένο σημείο περιορισμένης εμβέλειας συμφόρηση στα δίκτυα των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, με αποτέλεσμα να παρατηρηθούν προβλήματα στην επικοινωνία στη συγκεκριμένη περιοχή.

Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, το χθεσινό φαινόμενο τοπικής συμφόρησης των δικτύων κινητής τηλεφωνίας οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στην αυξημένη χρήση υπηρεσιών δεδομένων -όπως MMS και πρόσβαση στο Internet- από το συγκεντρωμένο πλήθος. Οι υπηρεσίες αυτές καταλαμβάνουν αυξημένη χωρητικότητα στο δίκτυο κινητών επικοινωνιών σε σύγκριση με τις υπηρεσίες φωνής και απαιτούν ιδιαίτερα πυκνό δίκτυο σταθμών βάσης κινητής τηλεφωνίας προκειμένου να εξυπηρετούνται οι ανάγκες των χρηστών.

Η ΕΕΚΤ επισημαίνει ακόμη ότι η αρχιτεκτονική και ο τρόπος σχεδιασμού των δικτύων κινητής τηλεφωνίας διεθνώς παρέχει συγκεκριμένη χωρητικότητα και προβλέπει την ταυτόχρονη εξυπηρέτηση συγκεκριμένου αριθμού χρηστών, με βάση την κίνηση σε ώρες αιχμής.

Πηγή : Ναυτεμπορική

Σχόλιο : Ο υποτιθέμενος αριθμός των ... 20.000 ατόμων, έκανε συμφόρηση στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας;

Τι μας λέτε; Στην ευρύτερη περιοχή εργάζονται εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι. Το Σύνταγμα επίσης, έχει δωρεάν ασύρματη σύνδεση και εγώ είχα συνδέσει το τηλέφωνο μου εκεί.

Δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν.

1. Να ήταν πολύς περισσότερος κόσμος
2. Να είχαν ρίξει τις γραμμές.

Το δεύτερο το θεωρώ ότι είναι αδύνατον να γίνει και δεν θα συνέφερε και τις εταιρείες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-11, 20:26
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
3. Μπορεί να κάνεις και λάθος και να έχουν δίκιο.
4. Παρεμβολές από Εβραίους, εξωγήινους, μασόνους κλπ.

Ξέρω, πρακτικά αδύνατα και τα δύο, αλλά είπα να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-11, 23:35
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απόψε στο σημείο της συγκέντρωσης σταμάτησε ο δημοτικός φωτισμός!

Είπαν εξαιτίας της βροχής!




Tελειώσατε κύριοι! O χρόνος μετρά πλέον αντίστροφα! Άντε σπίτια σας!

ΟΥΣΤ!!! ΔΡΟΜΟ!!! ΣΤΟ ΚΑΛΟ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-11, 00:51
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
στο athenswifi δίνει τα δεδομένα ... της ΜΗ υπερφόρτωσης... μια σχετική (χθεσινή) παράσταση... https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 27-05-11 στις 01:01
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-11, 01:22
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Μήπως θα ήταν συνετό/έξυπνο/σοφό/δείγμα κοινής λογικής να βρούμε κάποιον επαγγελματία πληροφορικής/δικτύων να μας πει μία εμπεριστατωμένη γνώμη πριν καταλήξουμε στη εθνικό μας άθλημα της συνωμοσιολογίας;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-11, 01:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μάλλον μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα.

Το ένα αφορά την κινητή τηλεφωνία και το άλλο το athenswifi.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-11, 13:32
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
ρώτησα άνθρωπο (πριν αναρτήσω το ποστ) που δούλευε χρόνια στα δίκτυα της vodafone και μου είπε ότι, δεν πέφτει...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-05-11, 14:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Προσωπική άποψη: δεν υπάρχει τίποτα που δεν πέφτει, όσο καλοσχεδιασμένο και να είναι.

Δεύτερη προσωπική άποψη, από προσωπική εμπειρία αυτή τη φορά: 9.998 φορές στις 10.000, όταν κάτι πέφτει οι λόγοι είναι τεχνικοί, όχι συνομωσία ή επίθεση. Λύνω χιλιάδες χιλιάδες τέτοια ζητήματα κάθε χρόνο και σε έντεκα χρόνια υπηρεσίας έχω αντιμετωπίσει μόνο δύο επιθέσεις.

Δε θέλω να γράψω περισσότερα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
maralin (27-05-11)
  #9  
Παλιά 27-05-11, 14:20
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...ως προς το τεχνικόν μέρος συμφωνώ. Αποκλείεται όμως η ''εντολή'' ; ή καλύτερα, ΑΝ δοθεί εντολή (που δεν με νοιάζει η θεωρία) μπορεί ένα μηχάνημα να σταματήσει;

...οπότε συνοψίζουμε: η λέξη σπάνια, είναι (λογικά) πιο αρμόδια από το ποτέ, όσον αφορά τα μηχανήματα από μόνα τους. Ο χειριστής, ο υπεύθυνος μπορεί (αν θέλει ή αν υποχρεωθεί) να σταματήσει την παροχή αυτών των συγκεκριμμένων υπηρεσιών; ή παρά τις προσπάθειές του, δεν μπορεί;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-05-11, 14:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...ως προς το τεχνικόν μέρος συμφωνώ. Αποκλείεται όμως η ''εντολή'' ; ή καλύτερα, ΑΝ δοθεί εντολή (που δεν με νοιάζει η θεωρία) μπορεί ένα μηχάνημα να σταματήσει;
Συζητάμε εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Το αρχικό μήνυμα, αναφερόταν στο μπλοκάρισμα της κινητής τηλεφωνίας.
Το δικό σου αναφέρεται στο Athens WiFI, που είναι το ασύρματο δίκτυο που υπάρχει στο Σύνταγμα δωρεάν.

Δεν υπάρχει καμία σχέση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-05-11, 16:51
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει καμία σχέση.
Δε θέλω να συζητώ όταν έχω άδικο, αλλά μία μικρή διόρθωση. Είναι ελάχιστη, και δεν αλλάζει το ότι προφανώς Το Έκαναν Εκείνοι Για Να Μας Υπονομεύσουν.

Όλα τα δίκτυα έχουν την έννοια του «capacity», ό,τι είδους και να είναι. Ένα μέτριας ποιότητας WiFi access point σηκώνει από 32 μέχρι 253 συνδέσεις (αλλά στην πράξη μπορεί να αντέχει λιγότερες). Μια κυψέλη GSM σηκώνει (νομίζω) κάτι σαν 3.000 voice/fax/modem γραμμές των 9600 bps (αν συνδέεσαι με GPRS ή 3G data, πολύ λιγότερες). Οπότε στη βασική αρχή, αν έχεις πχ, 10.000 άτομα με 3G κινητά να προσπαθούν να δουν Facebook, η σύνδεση θα κλατάρει. Είναι Denial of Service. (όχι Denial of Service attack, απλά Denial of Service). Με άλλα λόγια, αν ο κινηματογράφος της γειτονιάς σου έχει 50.000 άτομα που περιμένουν να αγοράσουν εισιτήριο και δύο ταμεία, το πιο πιθανό είναι ότι κάποιοι θα χάσουν την παράσταση.

Αυτά τελείως μεταξύ μας. Στην πράξη, δεν έχει νόημα να συζητώ έτσι όταν μπλέκονται θεωρίες συνομωσίας.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
maralin (27-05-11)
  #12  
Παλιά 27-05-11, 17:03
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...ως προς το τεχνικόν μέρος συμφωνώ. Αποκλείεται όμως η ''εντολή'' ; ή καλύτερα, ΑΝ δοθεί εντολή (που δεν με νοιάζει η θεωρία) μπορεί ένα μηχάνημα να σταματήσει;

...οπότε συνοψίζουμε: η λέξη σπάνια, είναι (λογικά) πιο αρμόδια από το ποτέ, όσον αφορά τα μηχανήματα από μόνα τους. Ο χειριστής, ο υπεύθυνος μπορεί (αν θέλει ή αν υποχρεωθεί) να σταματήσει την παροχή αυτών των συγκεκριμμένων υπηρεσιών; ή παρά τις προσπάθειές του, δεν μπορεί;
Έστω ότι το έκανε. Το ότι κάτι είναι δυνατό δεν το κάνει πιθανό. Ξέρω ότι συνήθως εμένα κατηγορείτε για πλήρη αδυναμία να σκεφτώ μη δυαδικά, αλλά μεταξύ του αδύνατου και του σίγουρου, υπάρχουν άπειρες διαβαθμίσεις πιθανοτήτων.

Όμως, επειδή δεν έχει νόημα να αντιτίθεμαι σε ανθρώπους με περισσότερες γνώσεις, θα δεχτώ ότι όντως η κυβέρνηση κατέβασε το WiFi, το GSM, το GPRS και το 3G στο Σύνταγμα.

Λύστε μου σας παρακαλώ δύο απορίες που, ελλείψει τεχνικών γνώσεων, μου δημιουργούνται:

1. Τι κερδίζει η κυβέρνηση από τη διακοπή της σύνδεσης; Έστω ότι 20.000 κόσμου δε μπορούν να ανεβάσουν στο YouTube τα video τους ή να ενημερώσουν το Facebook τους ή το Twitter τους για το τι συμβαίνει. Τι τους επμοδίζει να τα ανεβάσουν μερικές ώρες αργότερα, όταν πάνε σπίτια τους;

2. Πώς κατάφεραν να κόψουν την τηλεφωνική σύνδεση στα 20.000 άτομα στο δρόμο χωρίς να κόψουν όλες τις ασύρματες τηλεφωνικές συνδέσεις σε ακτίνα περίπου 3–6 χιλιόμετρα από το Σύνταγμα; Ή, επειδή είμαι τεκμηριωμένα αμόρφωτος, ας πούμε ότι η εμβέλεια μιας κυψέλης είναι τα 200 μέτρα (δηλαδή υπάρχει μία κυψέλη κινητής τηλεφωνίας ανά εταιρεία τηλεφωνίας ανά 100 μέτρα). Πώς κατάφεραν να διακόψουν τη σύνδεση στην πλατεία Συντάγματος και όχι στη Βουλή, στον Εγαγγελισμό, στα διάφορα Υπουργεία, κλπ;

Μην ανησυχείτε, δε θα δώσω συνέχεια στο θέμα. Με συγχωρείτε για την παρέμβαση.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-05-11, 17:45
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Φυσικά πλέον υπάρχουν και αποδείξεις της συνομωσίας. :-)
Το πρωί άκουσα σε "σοβαρό" ραδιόφωνο ότι η χθεσινή και η σημερινή βροχή (μπορεί και να) προκλήθηκαν τεχνητά για να εμποδίσουν τον κόσμο να πάει στο Σύνταγμα.
:-)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-05-11, 18:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιζει. Ειχαν γινει ερευνες πανω στη δημιουργια τεχνητης βροχης σαν λυση για τη λειψυδρία του 1992.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-05-11, 18:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Προσπάθησα να ξεχωρίσω δύο φορές τα δύο θέματα, του μπλογκαρίσματος όλης της κινητής τηλεφωνίας και της ανεξήγητης διακοπής λειτουργίας του Athens WIFI στο Σύνταγμα για δύο ώρες.

Μου απαντάτε άσχετα αντί ασχέτων και στο τέλος πέφτουν και ειρωνείες για σενάρια και συνωμοσιολογίες.

Να ρωτήσω κάτι απλό;

Θα περίμενε κανείς το 2005, να παρακολουθούν τα κινητά τηλέφωνα του Πρωθυπουργού και των σημαντικών υπουργών, ξένη μυστική υπηρεσία;

Η απόλυτη συνωμοσιολογία και όμως έγινε, αποδείχτηκε.
Ήταν δυνατόν πριν καν γίνει το παραμικρό, να έχει περάσει η είδηση στις αντιπολιτευόμενες εφημερίδες; Και όμως έγινε το ζήσαμε όλα αυτά τα 5 χρόνια, από το 2004 έως το 2009.

Η κινητή τηλεφωνία ελέγχεται 100% από ξένη μυστική υπηρεσία. Παρακολουθούν τους πάντες και τα πάντα και μπορούν να κάνουν ότι γουστάρουν.

Αυτό δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Προχθές διάβασα :

Στο κεφάλαιο με τίτλο «The world factbook», η CIA προειδοποιεί τους ξένους επενδυτές να είναι έτοιμοι για το χειρότερο σενάριο, όσο τα μέτρα λιτότητας γίνονται ολοένα και πιο βάρβαβα και συμπιέζουν τις αδύναμες κοινωνικές ομάδες στο περιθώριο: «Τα δύσκολα είναι μπροστά και οι σκληρές μεταρρυθμίσεις θα συναντήσουν τεράστιες αντιστάσεις που απειλούν να μπλοκάρουν το πρόγραμμα οικονομικής πολιτικής και να οδηγήσουν ακόμη και σε αιματηρά επεισόδια».

Όπως δημοσιεύει η «Δημοκρατία» , στην έκθεσή της η CIA προβάλει με ξεκάθαρο τρόπο την άνοδο της ανησυχίας που «θα μπορούσε να αμφισβητήσει την ικανότητα της κυβέρνησης να εφαρμόσει τις μεταρρυθμίσεις και τους στόχους του προϋπολογισμού, ενώ θα μπορούσε επίσης να οδηγήσει σε ταραχές ή βία».

Μπορείτε να πιστέψετε ότι θέλετε. αλλά δεν είναι όλα συνωμοσιολογίες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.