Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-09, 09:16
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όρια στη σάτιρα;

Θα πρέπει η σάτιρα να έχει περιορισμούς και όρια σε συμπεριφορές και διαγωγές προσώπων που εκπροσωπούν θεσμούς ή να αφήνεται να λειτουργεί με βάση την ελευθερία έκφρασης ;

Το θέμα έχει προκύψει με την παρουσία άρματος στο Πατρινό Καρναβάλι, το οποίο θα φέρει ομοίωμα του Ευφραίμ, σατιρίζοντας την κατάσταση που έχει προκύψει με τις business των μοναστηριών του Αγίου Όρους (και όχι μόνο θα συμπλήρωνα εγώ).

Ήδη έχει κατατεθεί αίτημα ασφαλιστικών μέτρων κατά του δήμου από ιεραποστολικό σύλλογο (Αγιος Μάρκος ο Ευγενικός), ο οποίος ζητεί την άμεση απόσυρσή του, με το σκεπτικό ότι προσβάλλεται το θρησκευτικό συναίσθημα των πολιτών.

Προσωπικά πιστέυω ότι η ελευθερία της έκφρασης πρέπει να υπερισχύσει μπροστά στον καθωσπρεπισμό που προσπαθούν να επιβάλλουν διάφοροι σοβαροφανείς κύριοι και κυρίες. Ειδικά μάλιστα σε ένα θέμα το οποίο έχει προσβάλλει τόσο πολύ το δημόσιο αίσθημα, κατά τη γνώμη μου μάλλον θράσσος δείχνουν τέτοιες κινήσεις από την πλευρά τους.

Ποιά η αποψή σας στο θέμα και γενικότερα για τα όρια της σάτιρας ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 18-02-09 στις 09:54
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-09, 10:18
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σατιρα ειναι να γνωριζης που θα πης ..τελικα κατι και πως!
Αλλα χρειαζεται σε αυτο το που ..που απευθυνεσαι να αποδεχεται γεγονοτα και καταστασεις!
Τελικα αυτο που μπορει να κανει ο Καθενας μας ειναι να κρινη και να χωριζη την Σατυρα σε Καλή ή Κακή κατα τα κριτηριά του.
__________________
Varthol On Line

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη varthol : 18-02-09 στις 11:11
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-09, 10:57
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Πιθανά όρια στη σάτιρα, το μέτρο και το καλό γούστο...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 18-02-09 στις 11:23
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-09, 11:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δεν θα έβαζα όρια στην σάτιρα, σε καμιά περίπτωση, δεν θα την περιόριζα, ακόμα και αν ήταν κακόβουλη και είχε εμμονές.

Η σάτιρα εξ ορισμού έχει τάσεις υπερβολής, ειρωνείας ή παρωδίας μια κατάσταση ή ενός προσώπου.

Η σάτιρα γεννήθηκε, στην απόλυτα υγιή της έκφραση, στις καλύτερες στιγμές της Αθηναϊκής δημοκρατίας, με γνήσιο εκφραστή της φυσικά τον Αριστοφάνη.

Έτσι μπορούμε να πούμε ότι σάτιρα υπάρχει, όπου υπάρχει δημοκρατία. Το γνωρίσαμε και εμείς στην περίοδο της χούντας, όταν τα θέατρα με τις επιθεωρήσεις ήταν κατάμεστα από κόσμο, μόνο για μια στιγμή, για ένα υπονοούμενο.

Για το συγκεκριμένο θέμα, ας πρόσεχε ο Εφραίμ, το λιγότερο που πρέπει να περιμένει, είναι να δούμε την φάτσα του σε άρμα.

Στις μέρες μας επίσης γίνεται ντόρος για την μήνυση που έκανε ο Καρατζαφέρης στον Λαζόπουλο. Ζητάει μερικά εκατομμύρια, ο άνθρωπος, μάλλον τόσα του λείπουν.....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-09, 11:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιθανά όρια στη σάτιρα, το μέτρο και το καλό γούστο...
Αυτά τα όρια δεν μπορεί να τα βάλει κανείς Βασίλη, παρά μόνο ο κόσμος, που θα το δεχτεί ή όχι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-09, 12:53
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Xenie,

Αν είχα προλάβει να απαντήσω στο ερώτημα πριν από σένα θα απαντούσα σχεδόν με τον ίδιο τρόπο. Απ’ την άλλη, τα λόγια σου με έκαναν να σκεφτώ τα εξής.

Είναι ωραίο να λέμε ότι είμαστε ανοιχτοί στη σάτιρα, αλλά θα το αντιμετωπίζαμε το ίδιο ανοιχτά και ανεχτικά αν αναφερόταν σε μας; Το θεωρώ δύσκολο.

Παρατηρώ εδώ και λίγο καιρό αυτή την ανταλλαγή απόψεων που γίνεται στα forum (δε μιλώ για το συγκεκριμένο αποκλειστικά) και έχω μείνει έκπληκτη με τον τρόπο που μια απλή λέξη ή φράση μπορεί να γίνει αφορμή για να ανοίξει ολόκληρη προσωπική αντιπαράθεση. Έχω μείνει έκπληκτη με την απίστευτη ευθιξία κάποιων που μου δίνει την αίσθηση ότι «λύνουν το ζωνάρι τους για καβγά».

Μπορεί και να μοιάζουν ασύνδετα αυτά που λέω, αλλά σκέφτομαι πώς αν εγώ θίγομαι και ξεσπαθώνω και δημιουργώ κόντρες με ένα άτομο που δε με ξέρει, δεν το ξέρω και ούτε πρόκειται να το μάθω ποτέ, πώς θα αντιδράσω αλήθεια αν ένας κωμικός επιλέξει εμένα για να σατιρίσει; Να βγάλει, δηλαδή, όλο το βίο και την πολιτεία μου στη φόρα; Θα το προσπεράσω; Θα χειροκροτήσω το ταλέντο του; Ή μήπως θα πέσω πάνω του να τον φάω;

Και για να απαντήσω κάποια στιγμή και στο ερώτημα, να πω ότι η σάτιρα είναι κοινωνικό φαινόμενο και, κατά τη γνώμη μου, αυτό αποτελεί και το όριό της. Όταν ξεφεύγει από την κοινωνική εικόνα του ατόμου και εισχωρεί στην προσωπική του ζωή, τότε χάνει το νόημά της και ξεπέφτει στο επίπεδο του κουτσομπολιού. Υπό αυτήν την έννοια, τη μουτσούνα – Ευφραίμ πολύ τη χαίρομαι.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-09, 14:18
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Xenie,

Όταν ξεφεύγει από την κοινωνική εικόνα του ατόμου και εισχωρεί στην προσωπική του ζωή, τότε χάνει το νόημά της και ξεπέφτει στο επίπεδο του κουτσομπολιού. Υπό αυτήν την έννοια, τη μουτσούνα – Ευφραίμ πολύ τη χαίρομαι.
Ισχύει τελικά αυτό στην πράξη με τα δημόσια πρόσωπα;
Η υπόθεση Ζαχόπουλου με την υπάλληλο του υπουργείου και ο Α.Παπανδρέου με την Μιμή τις μέρες της εγχείρησης π.χ.
Τι να πει κανείς όμως για τον Καλούση και την αδυναμία του στις ψηλές πόρνες;
Η σάτιρα λειτουργεί έξω από τους γνωστούς κανόνες.
Και οφείλουμε να την δεχόμαστε ακόμα και αν είναι κακοήθης,χυδαία και ξεπέφτει στο κουτσομπολιό.
Διότι είναι προτιμότερη από την ισοπέδωση και την σιωπή.
Διότι δεν χρειάζεται αποδείξεις να πει αυτό που όλοι καταλαβαίνουμε και ξέρουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-09, 14:30
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οφείλουμε να την δεχόμαστε ακόμα και αν είναι κακοήθης,χυδαία και ξεπέφτει στο κουτσομπολιό.
Με τοτε δε σεβόμαστε τη σάτιρα... τότε δινουμε το ακαταλογιστο στον σατιριστή με ολα τα ανθρώπινα πάθη, προσωπικές αδυναμίες και αντιπάθειες του...

Δεχομαστε τη σατιρα οταν χρησιμοποιειται ως όχημα για το εγώ κάποιου;;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 18-02-09 στις 14:34
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-09, 17:13
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η σάτιρα είναι σάτιρα και όποιος δεν θέλει η δεν αντέχει να σατιριστεί να κάθετε στο σπίτι του. Από τι στιγμή που διαλέγεις να γίνεις δημόσιο πρόσωπο αυτά υπάρχουν.
Εγώ δεν αντέχω να με σατιρίζουν για αυτό κάθομαι και στα αυγά μου. Τώρα κάτι σαν τον Εφραίμ και λίγο είναι ένα άρμα. Οι αντιδράσεις είναι που σκανδαλίζουν ακόμα περισσότερο τους πιστούς που νιώθουν ότι εξαπατήθηκαν από τον Εφραίμ και τώρα βλέπουν κάποιους από τους κύκλους της εκκλησίας να τον υπερασπίζονται.
__________________
Και είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί…
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην NEBULOUS για αυτό το μήνυμα:
Xenios (18-02-09)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.