Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-11, 10:22
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μοιραίο για έφηβο κορίτσι ένα απλό...χτένισμα ή ένα..μπαλόνι!

"Ενημερώθηκε: 20.08.2011 // 06:51

Πάσχει από το σπάνιο σύνδρομο του..στατικού ηλεκτρισμού....

Ένα απλό χτένισμα θα μπορούσε να αποβεί μοιραίο για μια έφηβη στη Σκωτία. Πρόκειται για την 13χρονη Megan Stewart, η οποία πάσχει από ελάχιστα γνωστό "Σύνδρομο του χτενίσματος".

Εξαιτίας, αυτού του συνδρόμου πρέπει να είναι πολύ προσεκτική όταν φτιάχνει τα μαλλιά της ή όταν αγγίζει ένα μπαλόνι, καθώς δεν μπορεί να αντέξει τον στατικό ηλεκτρισμό.

Η μητέρα της ανακάλυψε ότι η κόρη της πάσχει από το σύνδρομο, πριν αρκετά χρόνια, όταν την ετοίμαζε για την πρώτη της μέρα στον παιδικό σταθμό.

"Χτένιζα τα μαλλιά της, όταν ξαφνικά λιποθύμησε και τα χείλη της έγιναν μπλε. Κάλεσα ασθενοφόρο και τελικά κατάφεραν να την επαναφέρουν. Δεν μπορούσα να καταλάβω τι συνέβαινε" δήλωσε στην Daily Mail η 41χρονη μητέρα της κοπέλας, Sharon.

Οι γιατροί του νοσοκομείου Yorkhill της Γλασκώβης είπαν τότε στους έντρομους γονείς ότι είχαν ακούσει για ένα περιστατικό, ενός άλλου παιδιού που έπρεπε να αποφεύγει με κάθε τρόπο τον στατικό ηλεκτρισμό, καθώς υπήρχε κίνδυνος θανάτου.

"Δεν είχαμε ακούσει ποτέ πριν για αυτό το σύνδρομο και οι γιατροί γνώριζαν μόνο άλλη μια περίπτωση" λέει η μητέρα.

Το κορίτσι μέχρι σήμερα, κάθε φορά που χτενίζεται, ξαπλώνει στο κρεβάτι, για να ακουμπάνε κάπου τα μαλλιά της.

Σύμφωνα με τη διάγνωση των γιατρών, η σπάνια πάθηση που βασανίζει την 13χρονη, είναι πιθανό να οφείλεται στις επιπλοκές που υπήρχαν κατά τη γέννησή της. Γεννήθηκε πρόωρα και ζύγιζε μόλις ένα κιλό, ενώ είχε και τρύπα στο διάφραγμα.

Λόγω του Συνδρόμου, οι γιατροί πίστευαν ότι δεν θα καταφέρει τελικά να επιζήσει, αλλά εκείνη μέχρι στιγμής διαψεύδει τις εκτιμήσεις τους.

Ωστόσο ο κίνδυνος είναι πολύ μεγάλος, καθώς ο στατικός ηλεκτρισμός θα μπορούσε να θέσει σε άμεσο κίνδυνο τη ζωή της οποιαδήποτε στιγμή."

Πηγή: cretalive.gr
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikoscot για αυτό το μήνυμα:
varthol (20-08-11)
  #2  
Παλιά 22-08-11, 17:53
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Κάτι τέτοια διαβάζω και παίρνω πίσω όλες μου τις δηλώσεις περί ασυμβατότητάς μου με τον Κόσμο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-11, 21:32
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 22:40
Αν χτενίζει τα μαλλιά της λουσμένα και βρεγμένα, θα είναι μια λύση!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-08-11, 13:06
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Πέρα από τις ασυμφωνίες μεταξύ του κειμένου και της αρχικής είδησης και την ανυπαρξία του "hair combing syndrome" ως όρου, υπάρχει ήδη από το 1993 μελέτη 15 περιπτώσεων με "hair combing syncope" ενώ το 2009 μελέτη 111 περιπτώσεων έδειξε ότι είναι "a benign form of neurocardiogenic reflex syncope".

Λεπτομέρειες δηλαδή.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-08-11, 21:22
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 22:40
http://www.dailymail.co.uk/health/ar...shes-hair.html

Δηλαδή διαβάσαμε κάτι που τελικά δεν ξέρουμε πως λέγεται και τι είναι. Επίσης δεν ξέρουμε γιατί εγινε είδηση αυτό και τελος πάντων αυτό το κορίτσι γιατί έχει τόσο μακρυα μαλλιά όπως ρωτάνε και στο αρχικό αρθρο. Ούτε ξέρουμε τι μας προσέφερε ούτε ενημέρωση είναι ούτε παράξενο. Χαμένος χρόνος!

Πολύ τζουφιο πράγμα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-11, 13:32
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Maria. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε ξέρουμε τι μας προσέφερε ούτε ενημέρωση είναι ούτε παράξενο. Χαμένος χρόνος!
Και όμως, το νετ είναι γεμάτο με τέτοιες μη-ειδήσεις! Κάποιες μάλιστα δεν είναι ανώδυνες όπως τα μαλλιά ενός κοριτσιού και πάρα πολύς κόσμος τις παίρνει τόσο σοβαρά ώστε να ξεκινά online σταυροφορίες. Ψάξε πχ για τις ανθελληνικές δηλώσεις Κίσινγκερ ή για τον οργανισμό scan dec org ο οποίος θα μας χάριζε άπειρα λεφτά επειδή είμαστε μάγκες
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-11, 13:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Και μια συλλογη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-11, 14:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όμως, το νετ είναι γεμάτο με τέτοιες μη-ειδήσεις!
Επειδή εδώ τα πράγματα αρχίζουν και σοβαρεύουν, καλό είναι να τα βάλουμε στις σωστές βάσεις.

Δεν θα ασκηθεί ένα είδος τρομοκρατίας, επειδή ο Νίκος ή εγώ, στέλνουμε διάφορα θέματα. Το τελευταίο διάστημα, μόνο εμείς στέλνουμε και σπάνια από κανέναν άλλο.

Αν η κυρία Μαρία και ο κύριος Δημήτρης, δεν τους αρέσουν τα θέματα που ανεβάζουν τα μέλη και οι οργανωτές της AcroBase, καλό θα κάνουν να τα αγνοήσουν. Δέχομαι να κρίνετε τα δικά μου θέματα, όχι όμως να υπάρχει κλίμα τρομοκρατίας, σε τρίτους.

Ειρωνικοί χαρακτηρισμοί και «χαριτωμένα σχόλια», αλλού όχι εδώ.

Έγινα σαφής;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-11, 15:02
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 22:40
Ξενιε χάνεις τη ψυχραιμία σου και λες οτι θελεις! Από που και ως που τρομοκρατία; Και από που και ως που ειρωνία; Δεν κρινω ουτε εσενα ούτε κανέναν άλλο αλλά το θέμα που με ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ. Δεν φταίτε εσείς που τα ανεβάζετε και που μπορεί να σας εκαναν εντύπωση. Φταίω εγώ που αναρωτιέμαι τι μου λέει το κάθε θέμα σας, τι μου προσφέρει και σε τι θα μου φανεί χρήσιμο.
Αν δεν μου κάνουν κάποια θέματα σας, μη το παίρνεις και τόσο βαριά! Για να ηρεμισεις θα σου πω ότι δεν θα ξαναμιλήσω ότι ειδησάρα και να διαβάσω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-08-11, 15:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Maria. Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ηρεμισεις θα σου πω ότι δεν θα ξαναμιλήσω ότι ειδησάρα και να διαβάσω.
Αν ένα νέο μέλος, διαβάσει τους χαρακτηρισμούς σου, σε τρία θέματα, σαν «τζούφια», να είσαι σίγουρη, ότι θα το σκεφτεί πολύ αν ανοίξει ξανά ένα θέμα.

Αυτό είναι μια μορφή τρομοκρατίας ή άσκηση πίεσης. Είναι ανασταλτικό μέσο, να μην ξαναγράψει κανείς μήνυμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-08-11, 15:33
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 22:40
Αν εγώ με 3 μηνύματα κατάφερα αυτό που λες τι να πω! Μπράβο μου! Φαίνεται πριν από εμένα όλα τα θέματα ήταν τέλεια! Τέλος πάντων Νίκο σου ζητάω συγνώμη. Ξένιε επίσης ζητάω συγνώμη. Να μην διαταράξω την εύρυθμη λειτουργία. Όμως ξένιε μην περιμένεις να συνταχθούμε μαζί σου στα σχόλια σου σε άλλο θέμα για προδότες, στρατούς κατοχής, λαϊκά δικαστήρια και να κάτσουμε να σε διαβάζουμε σα να μη συμβαίνει κάτι . Και επειδή εμένα δεν με εκφράζουν αυτά, το έγραψα και εκεί και εδώ. Και ξέρεις και κάτι άλλο. Διέγραψέ με από εδώ μέσα! Δε θέλω να παίρνω μέρος σε τετοιες καταστάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-08-11, 15:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Maria. Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή εμένα δεν με εκφράζουν αυτά, το έγραψα και εκεί και εδώ. Και ξέρεις και κάτι άλλο. Διέγραψέ με από εδώ μέσα! Δε θέλω να παίρνω μέρος σε τετοιες καταστάσεις.
Από την πρώτη μας κόντρα για την Σαντορίνη, δραματοποιείς τα πράγματα, υπέρ του δέοντος.

Σου είπα ότι εγώ δέχομαι για μένα κριτικές για τα πάντα.

Είμαι διατεθειμένος να κάνουμε ότι κουβέντα θέλεις, αυτό που δεν θέλω και το έχω ξαναπεί σε άλλες περιπτώσεις και σε άλλες ή άλλους, είναι η κριτική σας προς τρίτους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-08-11, 16:04
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα ασκηθεί ένα είδος τρομοκρατίας, επειδή ο Νίκος ή εγώ, στέλνουμε διάφορα θέματα. Το τελευταίο διάστημα, μόνο εμείς στέλνουμε και σπάνια από κανέναν άλλο.
[...]
Έγινα σαφής;
Καθόλου.

Στο Καταστατικό δε γράφει πουθενά ότι οι χρήστες που γράφουν περισσότερα μηνύματα είναι πιο ισότιμοι από όσους δε γράφουν. Αν αυτό έχει αλλάξει και όσοι γράφουν περισσότερο είναι πιο ισότιμοι, πρέπει να γίνει η σχετική προσθήκη. Αν δεν έχει αλλάξει, το ότι "εσείς" στέλνετε και "εμείς" όχι μάλλον δεν έχει σχέση με το θέμα.

Συνεπώς, επί του θέματος, αν διαβάσεις το μήνυμα που έγραψα παραπάνω θα δεις ότι μίλησα για το νετ, όχι για την Acrobase και έκρινα τις ειδήσεις, όχι τα άτομα που τις αντιγράφουν. Δεν παραβιάζω κανένα κανόνα από όσο ξέρω και ο καθένας είναι ελεύθερος να αγνοήσει την πιθανόν άχρηστη και λανθασμένη άποψή μου για τα chain mails.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-08-11, 16:39
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδιά χαλαρώστε.
Στέλιο προσωπικά δεν το πήρα ούτε σαν κριτική ούτε σαν επίθεση.
Αυτό βρήκα και με εντυπωσίασε, καλώς ή κακός δεν το "κοίταξα" περισσότερο ή δεν ήξερα/πίστευα ότι χρειαζότανε περισσότερος έλεγχος πρίν το φέρω στην acro.
Μαρία δεν με πείραξε καθόλου η έκφραση τζούφιο. Είναι και μια λέξη που έχω καιρό να την ακούσω
Iσως να παίζει βέβαια σημασία αυτό που γράφει ο Στέλιος, ότι αν βλέπει ένα νέο μέλος ή επισκέπτης αυτήν την λέξη ή άλλες παρόμοιες να πιστεύει ότι δεν αξίζει να ασχοληθεί.
Πέρα από αυτά βάλτε και εσείς κάποιο θέμα γιατί τώρα το καλοκαίρι δεν κινείται φύλλο.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikoscot για αυτό το μήνυμα:
Xenios (24-08-11)
  #15  
Παλιά 24-08-11, 17:54
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Εμένα πάλι, περισσότερο τρομοκρατικά μου φαίνονται τα δικά σου μηνύματα Ξένιε και όχι των παιδιών. Αλλά εμένα ανέκαθεν με θεωρούσες εμπρήστρια και Ρομπέν των Ακροδασών και ουδέποτε δέχθηκες τις τοποθετήσεις μου. Το κακό είναι ότι δεν έχουμε και κανενός άλλου τις τοποθετήσεις, για να μπορεί επιτέλους να φανεί τι προτιμούν οι πολλοί.

Τα ποστ που δεν ανεβαίνουν ποτέ, υπάρχουν. Ελευθέρωσέ τα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:16.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.