Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-10, 21:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Το γονίδιο της…απιστίας

Ένας στους τέσσερις ανθρώπους φαίνεται πως έχει την απιστία στα γονίδιά του, σύμφωνα με νέα έρευνα.

Μερικοί άνθρωποι φαίνεται πως απλώς δεν είναι γεννημένοι για να μείνουν πιστοί στον ή στη σύντροφό τους, καθώς Αμερικανοί επιστήμονες ισχυρίζονται ότι εντόπισαν ένα γονίδιο που αυξάνει τις πιθανότητες της απιστίας και σεξουαλικών…παρασπονδιών.

Οι ερευνητές, υπό τον Τζάστιν Γκαρσία του πανεπιστημίου Μπίνγκαμτον της Νέας Υόρκης (SUNY), που δημοσίευσαν τη σχετική μελέτη στο επιστημονικό περιοδικό PLoS ONE, σύμφωνα με τη βρετανική Daily Mail, μελέτησαν 180 νέους και νέες σχετικά με τις απόψεις τους για τις διαπροσωπικές σχέσεις και στη συνέχεια εστίασαν την προσοχή τους στο γονίδιο DRD4, που επηρεάζει το επίπεδο της χημικής ουσίας ντοπαμίνης στον εγκέφαλο.

Περίπου το ένα τέταρτο των νέων που διέθεταν μια συγκεκριμένη παραλλαγή του γονιδίου, είχαν διπλάσιες πιθανότητες να είναι άπιστοι. Και όταν όντως έκαναν απιστίες, δεν περιορίζονταν σε μία μόνο φορά. Στους ανθρώπους με τη συγκεκριμένη γενετική παραλλαγή, φαίνεται πως το εγκεφαλικό σύστημα απόλαυσης-ανταμοιβής ενεργοποιείται από την απελευθέρωση της ντοπαμίνης στους νευρώνες, στις περιπτώσεις της απιστίας, όπου συνυπάρχουν υψηλό ρίσκο και η ανάλογη «ανταμοιβή» .

Σύμφωνα με τους ερευνητές, στους συγκεκριμένους ανθρώπους, λόγω της λειτουργίας της ντοπαμίνης στον εγκέφαλο, η προοπτική απιστίας δημιουργεί το ίδιο αίσθημα με αυτό ενός χαρτοπαίκτη που βλέπει την τύχη του να αλλάζει και να κερδίζει ή ενός αλκοολικού που απολαμβάνει ένα ακόμα ποτό.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Σχόλιο : Άντε μπαγάσες ατακτούληδες βρήκατε άλλοθι ...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-10, 01:36
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Ό,τι να ναι.

Από τι περιβάλλον επέλεξαν τα δείγματα;
Τι αξίες είχαν; Με τι ηθική μεγάλωσαν; Σε τι χώρους ζουν;

Αν ζούσαν σε περιβάλλον που αναδυκνύει την αγάπη και τον σεβασμό, ως αρετές, πάλι 1 στους 4 θα την έκανε την κουτσουκέλα του;

Αν κάνανε την έρευνα πριν από 50 χρόνια, θα άλλαζε κάτι;
Ή μήπως έχει "αλλάξει" το DNA από τότε;

Πολλές έρευνες για να μας κάνουν τον εγκέφαλο κομπόστα και να τα δεχόμαστε όλα ως "φυσικά".

Μην εκφραστώ.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-10, 02:07
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πριν απο 50 χρονια δεν νομιζω να γινονταν τετοιες ερευνες
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-10, 02:26
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Ό,τι να ναι.
Φίλε Easty εγώ θα σου έλεγα να μην είσαι τόσο απόλυτος και να έχεις μια πισινή στο μυαλό σου, ότι μήπως αυτά που γράφονται ισχύουν. Όπως είναι αποδεδειγμένο οτι τα γονίδια εκφράζουν πολλές πτυχές της ζωής μας/συμπεριφοράς μας, γιατί αυτό να αποτελεί εξαίρεση στην σεξουαλικότητά μας;
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τι ηθική μεγάλωσαν;
Εδώ νομίζω κάνεις λόγο για έννοια που εκ των πραγμάτων είναι νομίζω έννοια μεταβλητή και δεν έχει να κάνει με βιολογικούς παράγοντες (όπου είναι και το θέμα). Για σκέψουν πριν κάποια χρόνια άν τολμούσε μια κοπέλα να πεί πως της αρέσει κάποιος...ανήθικη με τη μία. Καλά δεν το συζητάμε τι επίθετα θα της είχαν προσάψει σε περίπτωση που εκφραζόταν ελεύθερα περι σεξουαλικών ιδεών έτσι;

Δεν νομίζω λοιπόν πως έχει να κάνει τόσο πολύ με τον παράγοντα ηθική, όχι τουλάχιστον τόσο όσο εσύ νομίζεις, διότι πάνω στην ηθική βλέπω τοποθετείς τα πάντα. Μη ξεχνάς όμως πως ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και τονίζω "διαφορετικός" σε θέματα τα οποία "κουβαλάει" (ακα γονίδια) απο γέννησή του, χωρίς να ευθύνεται-να είναι σε θέση να επιλέξει γι΄αυτά.

Ξεκαθαρίζω για τυχόν βλακείες μου πως δεν είμαι Βιολόγος, πως έχει ακολουθήσει πολύωρο διάβασμα αγγλικών και πως είναι αργά το βράδυ.

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-10, 11:48
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...πριν καμμιά 30ριά χρόνια είχα διαβάσει ένα βιβλίο που μερικά στοιχεία του ήταν σωστά. Τον Ιωάννη της νέας εποχής. Εκεί έλεγε (αν θυμάμαι καλά) για 2 αδέλφια, τον ίμερο που καλό θα ήταν όταν μεγαλώσει να γίνει άγιος και την διάνοια, να γίνει σοφία.

Αν θέλει κάποιος να μεγαλώσει πνευματικά - κοινωνικά και να μην αφήνεται έρμαιο των παθών του, (με όποια δικαιολογία ιδιογενής ή επίκτητη) που δημιουργούν ''κάποια'' προβλήματα (από μικρά έως μεγάλα) ανθρωπίνων σχέσεων, καλό θάταν να συστέλλει τις σχετικές δράσεις - φαινομενικά φυσιολογικά ένστικτα ή με άλλοθι. Πρώτα αφαιρώντας τες από το μυαλό σαν θεωρία κι ύστερα και από την πράξη.

Είναι αγώνας δυνατός - δεν αντιλέγει κανείς - μάλιστα με τον ίδιο τον εαυτό. Τον ''κακό'' του εαυτό σε όποια έκφανση της ζωής (αν κάποιος το βλέπει έτσι).

Αλλιώς, για δική του πρόσκαιρη χαρά (εξ ηδονής) ας μην ενδιαφέρεται αν το κέρατο ταιριάζει στο κούτελο του απατημένου/ης συζύγου... (σχόλιο, υπό την έποψη των ανθρωπίνων σχέσεων)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-12-10, 16:25
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι αξίες είχαν; Με τι ηθική μεγάλωσαν; Σε τι χώρους ζουν;

Αν ζούσαν σε περιβάλλον που αναδυκνύει την αγάπη και τον σεβασμό, ως αρετές, πάλι 1 στους 4 θα την έκανε την κουτσουκέλα του;
Αν δεις κάποιες αξιόπιστες έρευνες που αναφέρουν τα ποσοστά απιστίας και των δύο φύλων, η απάντηση στο δεύτερο ερώτημά σου νομίζω ότι θα είναι "ναι". Αλλιώς θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι το 40 με 50% ανδρών και γυναικών δεν γνωρίζει την έννοια της αγάπης και του σεβασμού.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω αν η ένστασή σου απέναντι στην έρευνα έχει να κάνει με τους Αμερικάνους. Θεωρείς ότι η αμερικάνικη κοινωνία είναι πιο ανήθικη από τη δική μας;
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-10, 17:52
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Εμμένω στο "ό,τι να ναι", πολυδιάστατο αυτή τη φορά.

Θα επανέλθω όταν θα μπορώ.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-12-10, 19:49
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν απο 50 χρονια δεν νομιζω να γινονταν τετοιες ερευνες
Ναι, το ερώτημα θα ήταν καλύτερα ως εξής:
Αν μπορούσαν να κάνουν τέτοιες έρευνες πριν από 50χρόνια (τα γονίδια θα ήταν τα ίδια φαντάζομαι - εκτός αν είναι λάθος αυτή η υπόθεση), τι αποτελέσματα θα βγάζανε;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-12-10, 19:58
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Μπορείτε να διαβάσετε τη μελέτη εδώ, απαντά στα παραπάνω ερωτήματα και έχει διάφορα ενδιαφέροντα σημεία για μελλοντική εξέταση.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-12-10, 20:01
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεις κάποιες αξιόπιστες έρευνες που αναφέρουν τα ποσοστά απιστίας και των δύο φύλων, η απάντηση στο δεύτερο ερώτημά σου νομίζω ότι θα είναι "ναι". Αλλιώς θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι το 40 με 50% ανδρών και γυναικών δεν γνωρίζει την έννοια της αγάπης και του σεβασμού.
Το ερώτημα μου ήταν το εξής:
"Αν ζούσαν σε περιβάλλον που αναδυκνύει την αγάπη και τον σεβασμό, ως αρετές, πάλι 1 στους 4 θα την έκανε την κουτσουκέλα του;"

Προσωπικά δε θεωρώ ότι στις σύγχρονες κοινωνίες (του λεγόμενου ανεπτυγμένου κόσμου)**, η αγάπη κι ο σεβασμός στο συνάνθρωπο μας αναδυκνύονται ως αρετές. Μάλλον το αντίθετο.
Στην περίπτωση του ανδρόγυνου, μπορούμε να δούμε τις αιτίες των διαζυγίων που σε τελική ανάλυση δείχνουν "γκρίζες ζώνες" στα θέματα της αγάπης και του σεβασμού (αφού υπερτερεί ο εγωισμός).

Τώρα, αν το 40-50% των ανδρών και των γυναικών δε γνωρίζουν την έννοια της αγάπης και του σεβασμού, δεν ήταν αυτό που είπα.
Αν το 40-50% αυτών δε θεωρούν την αγάπη και το σεβασμό, αρετές, και επιπλέον δεν τις έχουν τις "αρετές" αυτές, τότε θα σου έλεγα πως με δεδομένο ότι ζούμε σε μια κοινωνία που από το σχολείο μέχρι τις καθημερινές στιγμές των ενηλίκων επιβραβεύεται ο εγωιστής και ο καταφερτζής, τότε μάλλον δεν τις έχουν τις "αρετές" αυτές.
Τα "εισαγωγικά" θα τα εξηγήσω σε άλλο post.

Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, δεν καταλαβαίνω αν η ένστασή σου απέναντι στην έρευνα έχει να κάνει με τους Αμερικάνους. Θεωρείς ότι η αμερικάνικη κοινωνία είναι πιο ανήθικη από τη δική μας;
Δεν μπορώ να κατανοήσω πως μπερδεύτηκες και λες κάτι τέτοιο.
Εγώ δεν έκανα κανένα διαχωρισμό.



** τουλάχιστον όσο ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος. Μακάρι.
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 07-12-10 στις 20:28
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-12-10, 20:20
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Easty εγώ θα σου έλεγα να μην είσαι τόσο απόλυτος και να έχεις μια πισινή στο μυαλό σου, ότι μήπως αυτά που γράφονται ισχύουν.
Σαφώς. Κι αντιστοίχως το αντίθετο.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω λοιπόν πως έχει να κάνει τόσο πολύ με τον παράγοντα ηθική, όχι τουλάχιστον τόσο όσο εσύ νομίζεις, διότι πάνω στην ηθική βλέπω τοποθετείς τα πάντα. Μη ξεχνάς όμως πως ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και τονίζω "διαφορετικός" σε θέματα τα οποία "κουβαλάει" (ακα γονίδια) απο γέννησή του, χωρίς να ευθύνεται-να είναι σε θέση να επιλέξει γι΄αυτά.
Ωραία.
Έγινε λοιπόν μια έρευνα σε 181 ενήλικες, νεαρούς, αγοράκια και κοριτσάκια, και πάνω σε αυτήν την έρευνα βασίζουμε συμπεράσματα ότι αυτό το γονίδιο ΜΠΟΡΕΙ να δίνει ερμηνεία πάνω σε πιθανή προδιάθεση κάποιων να απιστήσουν σεξουαλικά απέναντι στον σύντροφο τους.
Φαντάζομαι λοιπόν ότι αυτά τα 181 ενήλικα άτομα θα έχουν επιλεχθεί από διάφορες χώρες, διάφορες πόλεις, αστικά κέντρα, χωριά, ύπαιθρο, από διάφορα βιοτικά επίπεδα, από διάφορα κοινωνικά και οικονομικά επίπεδα, από διάφορα μορφωτικά επίπεδα κλπ.
Αν ήταν έτσι, θα ήταν παραπάνω από 181 άτομα, έτσι ώστε το δείγμα να ήταν ικανοποιητικό για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.
Κι επίσης ο συσχετισμός παρατήρησης αυξημένου δείκτη τάδε με τη σεξουαλική τους δραστηριότητα και ενδεχομένως τη σεξουαλική τους απιστία, θα πρέπει να συνυπολογιστεί με το πως ορίζεται κατά τόπους η απιστία.

Εξηγώ:
Στην Ελλάδα η απιστία ορίζεται ως η σεξουαλική δραστηριότητα με άλλο άτομο, πέραν του "μόνιμου συντρόφου", είτε αυτό είναι στα πλαίσια ενός γάμου ή μιας συμβίωσης.

Αν κάποιος έχει μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον που η πολυγαμία είναι κάτι αποδεκτό ως φυσιολογικό, τότε θα σου πει.... "τι σημαίνει μόνιμος σύντροφος ρε φιλαράκι;". Άρα γι αυτόν δεν τίθεται θέμα έρευνας.

Επίσης, αν κάποιος έχει μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον όπου θεσμικά μπορεί να έχει έως 4 συζύγους και 1000 παλακίδες (ερωμένες), τότε πάλι δεν έχει νόημα γι αυτόν η έρευνα.

Άρα είναι σαφές πως το θέμα δεν είναι μόνο βιολογικό.
Γιατί τίθεται θέμα ορισμού της απιστίας, κι αυτό εξαρτάται και από πολλούς άλλους παράγοντες.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-12-10, 20:46
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να κατανοήσω πως μπερδεύτηκες και λες κάτι τέτοιο.
Εγώ δεν έκανα κανένα διαχωρισμό.
Όντως μπερδεύτηκα από τον τρόπο που το διατύπωσες. Πχ. "για να μας κάνουν τον εγκέφαλό μας κομπόστα". Και αναρωτήθηκα: Ποιοί; Οι Αμερικάνοι; Ή οι "τρελοί" επιστήμονες, γενικά; Από τη διευκρίνισή σου προκύπτει το δεύτερο, οπότε όλα καλά και κατανοητά.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.