Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-10, 08:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εχετε τικ; Κάνετε μορφασμούς και γκριμάτσες;

Πώς κλικάρετε στον υπολογιστή σας; Ποια είναι η χαρακτηριστική κίνηση που κάνετε όταν σηκώνετε το ακουστικό του τηλεφώνου; Βαδίζετε σκυφτός, περπατάτε αργά, γρήγορα ή νωχελικά; Πώς αντιδράτε σε δύσκολες καταστάσεις; Με νευρικότητα, κοκκινίζετε, σας πιάνει κρύος ιδρώτας ή διατηρείτε την ψυχραιμία σας; Εχετε τικ; Κάνετε μορφασμούς και γκριμάτσες;

Ολα «διαβάζονται» και όλα προδίδουν την ταυτότητά σας. Απλές καθημερινές κινήσεις και αντιδράσεις μπορούν να αξιοποιηθούν από τις υπηρεσίες ασφάλειας για να χτίσουν το βιομετρικό σας προφίλ. Αν στα συμπεριφορικά χαρακτηριστικά προστεθούν και αυτά της εξωτερικής εμφάνισης, όπως είναι ύψος, βάρος, χρώμα ματιών και μαλλιών, μουστάκι, γυαλιά, προκύπτει η τελική βιομετρική υπογραφή για την επιβεβαίωση της ταυτότητας οποιουδήποτε προσώπου.

Η μέθοδος ονομάζεται πολυτροπική βιομετρία, βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο και πήρε την έγκριση της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων για να εφαρμοστεί σε δύο ερευνητικά πιλοτικά προγράμματα που θα «τρέξουν» από το Ινστιτούτο Μεταφορών του Εθνικού Κέντρου Ερευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης και την εταιρεία παροχής υπηρεσιών ασφαλείας G4S Telematix Α.Ε. Θα χρησιμοποιηθεί ως εναλλακτική των συνήθων βιομετρικών πρακτικών, όπως είναι η δακτυλοσκόπηση, η ιριδοσκόπηση ή η γεωμετρία προσώπου, με στόχο να γίνει πιο ακριβής και αποδοτικός ο βιομετρικός έλεγχος των ατόμων που εισέρχονται σε κρίσιμους χώρους και εγκαταστάσεις.

Στο πλαίσιο του ερευνητικού έργου (Actibio), που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, θα εφαρμοστεί και σύστημα ανίχνευσης κακόβουλων επιθέσεων, το οποίο βάσει αναγνώρισης εικόνας (από κάμερα) και φυσικών χαρακτηριστικών (όπως το βάρος) θα μπορεί να διακρίνει συγκεκριμένες καταστάσεις που υποδηλώνουν ότι το άτομο μέσα σε ένα συγκεκριμένο χώρο βρίσκεται σε κίνδυνο (π.χ. αν σηκώσει απότομα ψηλά τα χέρια του ή ανοιγοκλείσει τα μάτια του) και θα εκπέμπει σήμα κινδύνου.

Τα πειράματα στα οποία θα πάρουν μέρος εθελοντές, εφόσον έχουν εκ των προτέρων δηλώσει τη ρητή συγκατάθεσή τους, θα είναι διάρκειας 7 ημερών, ενώ οι «βιομετρικές υπογραφές» θα αποθηκεύονται αφού πρώτα κρυπτογραφηθούν σε έξυπνες κάρτες καθώς και σε βάση δεδομένων μαζί με τα κωδικοποιημένα στοιχεία ταυτοτήτων των συμμετεχόντων.

Η Αρχή υπό την προεδρία του Χρ. Γεραρη αποφάσισε (57/2010) κατά πλειοψηφία να δώσει την άδειά της για τη λειτουργία του νέου βιομετρικού συστήματος, υπό την προϋπόθεση ότι γίνεται αποκλειστικά για ευρευνητικούς σκοπούς και με τη δέσμευση ότι το Ινστιτούτο και η εταιρεία υποχρεούνται να την ενημερώσουν για την καταστροφή των στοιχείων, που θα συνοδεύεται από σχετικό πρωτόκολλο, εντός 15 ημερών από την πραγματοποίηση των πιλοτικών προγραμμάτων. Απαγορεύει δε οποιαδήποτε επέκταση του προγράμματος ή άλλη τεχνική αλλαγή χωρίς προηγουμένως να την ενημερώσει. Στην απόφαση τονίζεται ότι εάν ο σκοπός δεν ήταν ερευνητικός αλλά αφορούσε π.χ. τον έλεγχο πρόσβασης σε εγκαταστάσεις, η νομιμότητα του συστήματος θα έπρεπε να επανεξεταστεί.

Πηγή : Το Βήμα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-10, 09:09
mhtsos2007
Guest
 

εγω απο καταλαβαινω δεν εχω..αλλα ξερω ενα παλικαρι που εχει...βγαζει γλωσσα συνεχεια εξω...να καπως ετσι.. χιχιχι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-10, 11:12
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:25
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω απο καταλαβαινω δεν εχω..αλλα ξερω ενα παλικαρι που εχει...βγαζει γλωσσα συνεχεια εξω...να καπως ετσι.. χιχιχι
Ξαναδιάβασε το μήνυμά σου. Μου φαίνεται πως ...λείπουν λέξεις. Διόρθωσέ το, αν θέλεις.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην pazo για αυτό το μήνυμα:
  #4  
Παλιά 19-09-10, 22:15
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Κι εγώ ξέρω ένα παληκάρι που κλείνει συνέχεια το μάτι... να, έτσι-->
(χεχεχε)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-10, 23:33
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Από όσο ξέρω δεν έχω κανένα τικ...κανενα τικ....κανενα τικ...κανενα τικ...κανενα τικ
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.