Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 28-06-07, 21:11
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ως κάποιος που έχει διαφωνήσει με αρκετές απόψεις εδώ μέσα, διακρίνω μόνο φιλίες-όχι κλίκες.

Έχω συμμετάσχει σε φόρουμ όπου ορισμένοι παίρνανε υπ'όψην απαντήσεις μόνο από τους κολλητούς ή απαντάγανε επιλεκτικά. Για όσους είναι εκτός της παρέας αυτό είναι επιεικώς ενοχλητικό.

Δεν συμβαίνει αυτό στην acrobase όμως. Οι απόψεις σχεδόν πάντα διατυπώνονται με επιχειρήματα και σπάνια με προσωπικές επιθέσεις. Η κριτική είναι γενικά προσεκτική και καλοπροαίρετη. Το κλίμα δεν είναι εχθρικό όπως ας πούμε στο phorum.gr.

Γενικά όσο αυξάνονται πέρα από ένα σημείο οι χρήστες σε ένα φόρουμ η δυσκολία είναι στο να παραμείνει ψηλά το επίπεδο συζήτησης αλλά και αρκετά προσιτό ώστε να προσελκύονται νέα μέλη.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-06-07, 21:42
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει κυριολεκτικά επιθετικο κλιμα σε αλλα φορα, αλλα δεν προκειται να συγκρινω την Ακρο με τα χειροτερα

Οπως ειπε ο Στελιος, το ατομο που του εκανε την παρατηρηση ειναι ενα ατομο που εχει πολλα χρονια στην Ακρο και εχει ζησει πολλα, επομενως εχει δειγματα γραφης

Καταρχάς όμως πρεπει να διευρκινήσουμε τί ειναι η κλίκα: είναι όντως μια συνειδητά υπαρκτή υποχθόνια κοινότητα που έχει σκοπό να περισώσει την αξιοπρέπεια των 'μελών' της; ή είναι απλά μια 'κλίκα' με τη μεταφορική έννοια, η οποία απλά εκφράζει ένα υποσυνείδητο δέσιμο και αλληλοϋποστήριξη; Θα εκλάβω ως δεδομένο το δεύτερο. Γιατι ναι μεν η λεξη που χρησιμοποιησε ο ανωνυμος φιλος ειναι βαρια, αλλα ελλειψη καλυτερης, ειναι η πρωτη λεξη που μας ερχεται στο μυαλο να χρησιμοποιησουμε μεταφορικα (και υπερβολικα) σε τετοιες περιπτωσεις

Στην Άκρο ισχύουν τα εξής πολύ καλά στοιχεία τα οποια πρεπει να χρησιμοποιποιηθούν πολύ προσεχτικά για να μη γίνουν επικίνδυνο 'όπλο':

1. Έχουμε μία φιλία χρόνων. Ναι, αν κάποιος πει πχ. οτι η φιλη μας γράφει βλακείες βιβλία, εγώ θα την υποστηρίξω :Ρ
2. Οι πιο πολλοί είμαστε μιας Α ηλικίας, κατασταλαγμένοι στα όσα πιστεύουμε. Είμαστε απόλυτοι σε όσα γράφουμε. Αν κάποιος 16άρης ερθει να πει μια αιρετική άποψη (ο ήλιος απωθεί :Ρ), θα είμαστε προκατειλημμένοι
3. Υπάρχει ανοχή μεταξύ μας. Τι κι αν πω μια κουβέντα παραπάνω; το ποιός είμαι το έχω αποδείξει. Αν όμως κάποιος κάνει στραβό ποδαρικό, η ρετσινιά θα του μείνει για όλη του τη ζωή
4. Και πάλι υπάρχει ανοχή μεταξύ μας. Αν ο καινούργιος ή ο αιρετικός μιλήσει ειρωνικά, τον 'σταμπάρουμε'. Αν όμως εγώ δεν πάω κάποιον και μιλήσω λίγο ειρωνικά δε θα μου την πει κανένας.
5. Στενό, μακροχρόνιο και σταθερό δέσιμο μεταξύ κάποιων απο μας. Είμαστε ωραίοι και ζεστοί και φιλόξενοι. Μέσα μας όμως πόσο εύκολα θα δεχτούμε κάποιον; Ναι τον δεχόμαστε αλλά μάλλον πρέπει να πληροί κάποια στάνταρ.

Σκεφτείτε: αν αυτός ο καινούργιος είναι ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου, και τη μέρα που μας γνωρίσει έτυχε να άπολυθεί απο τη δουλειά, του κλεφτεί η γυναίκα, χάσει το σκύλο του και τύχει να έχει λίγο νεύρα... ε, δυστυχως μολις έχασε και εμάς και φοβάμαι χωρίς να του δώσουμε δεύτερη ευκαιρία!

Το κακό είναι οτι όλα αυτά δεν τα πράττουμε συνειδητά, εκούσια. Τα κάνουμε αυθόρμητα, φυσιολογικά, υποσυνείδητα, αντανακλαστικά.

Είμαστε παρέα, είμαστε φιλόξενοι, ζεστοί, φιλικοί και μπράβο μας. Τί κάνουμε όμως στα δύσκολα; Θέλουμε να είμαστε τέλειοι μόνο σε αυτούς που μας αρέσουν; Τους υπολοιπους δεν πειραζει, ας τους διωξουμε, μικρη η απωλεια

Πραγματικά ελπίζω οι παραπάνω εντυπώσεις μου να μη πέφτουν εντελώς έξω και πείτε οτι μας 'θάβω' αδίκως
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 05-07-07 στις 12:41
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-06-07, 22:58
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς όμως πρεπει να διευρκινήσουμε τί ειναι η κλίκα: είναι όντως μια συνειδητά υπαρκτή υποχθόνια κοινότητα που έχει σκοπό να περισώσει την αξιοπρέπεια των 'μελών' της; ή είναι απλά μια 'κλίκα' με τη μεταφορική έννοια, η οποία απλά εκφράζει ένα υποσυνείδητο δέσιμο και αλληλοϋποστήριξη; Θα εκλάβω ως δεδομένο το δεύτερο.

(
Εγω επιδη ανηκω σε πολλες κλικες , χεχε , αισθανομαι σε αυτη την κλίκα καλ΄λυτερα. Ετσι ειναι, στη ζωή έρχεται καποια στιγμη που πρεπει να πουμε ναι στη κλικα. Συμφωνω με τα προλεγομενα του Γκλιντορακου....αν και και νεοκλικιοτης.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-06-07, 23:13
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαστε παρέα, είμαστε φιλόξενοι, ζεστοί, φιλικοί και μπράβο μας. Τί κάνουμε όμως στα δύσκολα; Θέλουμε να είμαστε τέλειοι μόνο σε αυτούς που μας αρέσουν;
Μα δεν υπάρχει εδώ κάποιος που μου αρέσει και σε κάποιον που αρέσω!!!

Όλοι λέμε την άποψη μας, όλοι ακούμε, όλοι σχολιάζουμε, κάνουμε πλάκα,
είμαστε μια παρέα!

Βγαίνει ο atomic (που έχει μείνει μόνος του τώρα στον αγώνα ενάντια
στα ανεμοπαλούκια ) και λέει πως υπάρχει κλίκα! Τον ακούμε, μας
ακούει, λέμε τις απόψεις μας , λέει τις δικές του, κάνουμε τη πλάκα μας,
μας πειράζει, του ρίχνουμε φιτιλιές, μας τα χώνει...περνάμε καλά!

Νομίζω πως η κλίκα ήταν καθαρά πρόβλημα ενός ατόμου και μόνο αυτό.
Κανείς δεν είπε φύγε, κανένας δεν είπε μην πεις την άποψη σου, κανένας
δεν ήταν κακοπροαίρετος απέναντι στον συνομιλητή του. Αδυναμία ήταν
ενός και μόνο χρήστη να γίνει ένα μαζί μας και εκμετάλλευση από πλευράς
του της απόλυτης ελευθερίας που είχε όχι μόνο να εκφράσει τις απόψεις
του αλλά και να μας βρίσει ακόμα.

Δεν πειράζει...εμείς δεν χάνουμε...
Η παρέα...συνεχίζεται!!!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 28-06-07 στις 23:20
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-06-07, 23:27
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...σκοπός είναι να σου κάνει ''κλίκ''. Αυτό που τελικά μένει, είναι το ''α'' να το βάλει ο καθένας με την αγάπη του και την αλήθεια του. Έτσι, υπό προϋποθέσεις, με καλή διάθεση και με τις προδιαγραφές Αγάπης και Αλήθειας πούχει ο καθένας μας, πιστεύω πως ΝΑΙ μπορούμε να γίνουμε ΟΛΟΙ μια καλή κλίκα... με την Βάση, ως βάση. Καλή συνέχεια, καλή πρόοδο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-06-07, 23:46
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ναι ρε κλικοβιοι χριστιανοι - ασυνωστιστες -ανεμογεννητριολαγνοι....εσε iς φταιτε για ολα :-)

ο καθεις με τις αποψεις του, εαν βαρεθει να τις εκφραζει εδω, η δεν τον εκφραζει εδω παει παραπερα....
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-06-07, 03:26
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιαααα να δούμε τι λέει και το λεξικόν! Το λοιπό... Κλίκα = όμιλος ανθρώπων που αλληλοϋποστηρίζονται και επιδιώκουν ιδιοτελείς σκοπούς.
Για το πρώτο θα συμφωνήσω - γι' αυτό είναι οι φίλοι άλλωστε, αλλιώς να πάρουμε τα βουνά κι όπου μας βγάλει η αρκούδα! Για το δεύτερο... δεν το βλέπω, δεν το βρίσκω άρα... άνθρακες ο θησαυρός!

Κι εγώ υπήρξα καινούργια βρε παιδιά και ξαφνικά, όταν πρωτομπήκα, άνοιξαν ίσαμε και πέντ' έξι παράθυρα και λέγαν "καλως όρισες", "τι κάνεις", "χρειάζεσαι βοήθεια" κι ένα σωρό τέτοια ωραία. Μα καλά... δεν ήταν κλίκα η άκρο τότε;
Και από τότε και τα λαθάκια μου έχω κάνει, και τις χαζομάρες μου έχω πει, κι έχουν μεταφερθεί μηνύματά μου, κι έχουν σβηστεί ίσως κιόλας... σιγά μην κάτσω να κρατάω ημερολόγιο για να το χτυπήσω στο κεφάλι του σύσοπος... Αυτά έχει η παρέα. Και σε καφετέρια να είμασταν και να μιλούσαμε για ένα θέμα, κάπως έτσι θα εξελίσσονταν τα πράγματα. Τι ωραίος, μονότονος και ηλίθιος θα ήταν ο πλανήτης αν λέγαμε όλοι την ίδια γνώμη, κοιτούσαμε όλοι το ίδιο τοπίο και δείχναμε όλοι το ίδιο γεγονός!

Το θέμα της Σερίφου το εγκατέλειψα ευθύς άπαξ ανέγνωσα το υβρεολόγιον της Μαρίας κι έπεσα αρχικά σέκος και κατόπιν στην κατηγορία "δεν ξέρω/δεν απαντώ". Έτσι αντιδράω σε όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις συμπεριφοράς - τι να κάνουμε... έχω κι εγώ τα χούγια μου. Κι απορώ κι εξίσταμαι γιατί τελικά έχουμε καταλήξει να ασχολούμεθα σε τόσα threads με τη Σέριφο, τη Μαρία και την αποχώρησή της. Όποιος θέλει να φύγει, δεν κάνει βαρύγδουπες δηλώσεις του τύπου "κοιτάξτε με τώρα πηδάω από το μπαλκόνι". Πηδάει και τέλος.

Για το θέμα του Αρχιεπίσκοπου Στέλιο μας, δεν χρειάζεται ν' απολογείσαι. Επειδή εγώ ήμουν αυτή που εξέφρασα πρώτη κάποιες άλλες ανησυχίες, σε διαβεβαιώ δεν παρεξηγήθηκα. Βεβαίως η αντίδρασή σου μου φάνηκε λίγο υπερβολική, αλλά εκείνη τη στιγμή είχες την άποψή σου, είχες μια έννοια στο μυαλό σου, μια ανησυχία, και θεώρησα καλό να τη σεβαστώ και να σωπάσω, όχι επειδή είσαι ο σύσωψ, αλλά επειδή έτσι "γουστάρω" να σέβομαι τους ανθρώπους που κάνω παρέα.

Έτσι για την ιστορία, έχω δει φόρουμ στο οποίο ο σύζυγος ήταν από τα πρώτα 5 ιδρυτικά μέλη, να ανθεί και να εξελίσσεται, σε μια πανέμορφη "κλίκα" όπου στις συναντήσεις της βρισκόντουσαν τουλάχιστον καμιά 60αριά αγαπημένοι φίλοι (που γνωρίστηκαν στην πορεία) και μετά να πληθαίνει και να διαλύεται από κάτι τέτοιες ζαβές καταστάσεις όπου κάθε καινούργιος ήθελε να επιβάλλει τη δική του άποψη και τις δικές του ετικέττες. Δεν γνωρίζουμε αν καν συνεχίζει να υπάρχει το φόρουμ αυτό πλέον, και κανείς από τους παλιούς δεν ενδιαφέρεται να μάθει.
Δεν θα ήθελα να το δω αυτό για την άκρο που προφανώς έχει επιβιώσει από πάρα πολλά.

Συμμερίζομαι την αγωνία του φίλου που έθεσε το ερώτημα αλλά ο χαρακτηρισμός "κλίκα" θεωρώ είναι απόλυτος και βαρύς. Είναι φυσικό να αναπτύσσονται φιλίες ανάμεσα σε κάποιους ανθρώπους που συνομιλούν καθημερινά και είναι φυσικό να υπάρχει και κάποιου είδους αλληλοϋποστήριξη ανάμεσά τους - επ' αυτού το θέμα το κάλυψε πλήρως ο Gildor.

Και επί προσωπικού, αν αυτό εσείς το λέτε κλίκα, εμένα μ' αρέσει... ναι, είμαι και "κλικόβια" - όπως είπε και ο Καβαλάρης - και μέλος φατρίας (γιατί αυτό σημαίνει τελικά) και όπως θέλετε πέστε το και περνάω καλά.
Άντε, καταφέρατε να με συγχίσετε μέρες που είναι με το θερμόμετρο στους 48 και πρέπει να δικαιολογήσω και τον τίτλο της γλωσσούς και της πολυλογούς!

Άκρο προχώρα!
Σε θέλουνε τα φόρα!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-06-07, 10:17
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ετυμολογικώς όπως ειναι ευρέως γνωστό η κλίκα ειναι....ελληνική λέξη παραγόμενη απο την .....γλύκα δι αντικαταστασεως του κ με το γ.

Και επειδη η γλύκα αναφερεται σε θέματα γεύσεως, περι αυτής όπως και περι ορέξεως.....ουδεις λόγος.

Επομένως , να προσεχουν οι διαβητικοί..διότι α΄΄λως να γίνουν διαβατικοί και καλό τους ταξίδι.

(Απο το ερμηνευτικό Λεξικό Μπαμπινιωτη κατα παραφραση Τερτιου)
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-06-07, 11:08
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Άργησα να απαντήσω γιατί είχα ένα μεγάλο πρόβλημα...
Έπρεπε να συμφωνήσω με τον Kiwi που ίσως είναι η πρώτη φορά από τότε που η Acrobase δούλευε με 9600 modems!

Αν θα υπήρχε μία κλίκα δεν θα έπρεπε αυτή να συμφωνεί σε όλα και να έχει κοινή γραμμή πλεύσης; Άρα εγώ τουλάχιστον δεν ανήκω σε καμία μιας και πιστεύω ότι έχω μπλεχτεί σε flamewars με όλους εδώ μέσα. :P

Επείσης θα έπρεπε να αντιμετωπίζει κάποιους χρήστες με συγκεκριμένο τρόπο. Αν λάβουμε υπόψιν το πλέον πολυδιαβασμένο/πολυγραμμένο thread, τα ανεμοπαλούκια, θα έπρεπε σε όλα τα thread του Atomic και της Μαρίας να απαντάμε με τον ίδιο τρόπο. Εγώ όμως δεν βλέπω κάτι τέτοιο στα υπόλοιπα threads. Ίσα ίσα που σχεδόν σε όλα τα άλλα threads, τα δύο αναφερόμενα άτομα έχουν μπεί στην "κλίκα" μας αν θέλεις να το πείς έτσι. Βέβαια ο κύριος Atomic μας χρωστάει ακόμη φωτογραφίες από άλλους πλανήτες τις οποίες αν δεν τις στείλει σύντομα θα τον αρχίσω στο flame.


Όταν γράφουμε σε ένα forum πρέπει να ακολουθούμε τους κανόνες του και τον τρόπο επικοινωνίας των μελών του. Δεν περιμένουμε 1000+ άτομα να συμφωνήσουν μαζί μας. Εκθέτουμε τις απόψεις μας και τις υποστηρίζουμε με επιχειρήματα, όπως επείσης διαβάζουμε και δίνουμε βάση στα επιχειρήματα των άλλων. Δεν μπαίνουμε με την προδιάθεση "Εγώ δεν αλλάζω γνώμη", αλλά με την φιλοσοφία της συζήτησης.

Δεν είμαστε πιτσιρίκια των 5-10 χρονών ώστε να βλέπουμε στα μάτια τον δάσκαλο που θα μας πεί κάτι και θα φάμε και μιά ξυλιά αν αντιμιλήσουμε. Είμαστε άτομα που έχουν διαμορφώσει ήδη την γνώμη τους για κάποια πράγματα, αλλά αρκετά ανοιχτόμυαλα ώστε ακόμη να συζητάμε για αυτές χωρίς να γινόμαστε δεσποτικοί.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-06-07, 11:54
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κύριοι πρέπει να σας πώ κάτι που το ήξερα απο καιρό αλλά η πονετικη μου καρδια τόκρυβε.


Η Μαρία απο τη Σεριφο και ο Atomic ειναι μέλη της ίδιας κλίκας. Φροντίζουν να μας βαζουν φιτιλιές αλλά μας αγαπάνε. Αντιγραφουν τη συμπεριφορά της δικης μας κλίκας για να την κανουν εξαγωγή και να την πουλήσουν σαν know how. Πάντως σήμερα ειναι και οι δυο τους ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ ΑΠΟΝΤΕΣ ΣΤΗΝ οικολογικη καταστροφή της Αττικης. Αν ειχαμε ανεμογεννητριες εκει πάνω τωρα θα μετεφεραν την φωτια στη Τυνησια. Και αν ειχαμε και ατομικό εργαστηριο, θα πηγαίναμε ολοι εκδρομη στο Πλούτωνα......του Κατω Κοσμου

Λοιπον κλικοπαρέα, αλλου τα καλαμπουρια , η τιμωρια σας ειναι κοντα. Ο Ατομικ για τα επομενα 2 χρόνια δεν θα εχει καθαρο ουρανο να φωτογραφιζει πλανητες και η Μις Ανεμοδούρα πρέπει να βαλει τα δυνατα της να στειλει την αιωρούμενη σταχτη στους Τούρκους.

Ετσι τα παιδια θα έχουν απασχόληση και δεν θα ενοχλούν την κλίκα μας.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-06-07, 12:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Στο θέμα αυτό θα είμαι πολύ αυστηρός, δεν θέλω προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Στην AcroBase 20 χρόνια τώρα λέμε την γνώμη μας ελεύθερα, αυτό δεν θα αλλάξει.

Κοντραριζόμαστε σκιζόμαστε μαλιοτραβιόμαστε, αλλά με επιχειρηματολογία, όχι προσπάθειες υποβιβασμού του άλλου, κάτω από την ζώνη.

Ειδικά στο συγκεκριμένο θέμα, θέλω να ακουστούν όλες οι απόψεις, όσο και αν τις θεωρούμε δίκαιες ή άδικες. Υποβάλω θερμή παράκληση σε όλους, να μην σχολιάζετε όσο γράφουν οι άλλοι στο θέμα αυτό.

Πείτε την γνώμη σας και αρκεστείστε σ' αυτό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-06-07, 18:00
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντοπίζω το πρόβλημα στο γεγονός ότι κάποιοι χρήστες είναι ταγμένοι στο να επικρατήσει η άποψη τους. Δηλαδή δεν αρκεί το να την πουν προσπαθούν εκτός από το να πείσουν τον άλλον να του επιβάλλουν και την άποψη τους.
Νομίζω οτι το πέτυχες. Το πρόβλημα που έχουν πολλοί είναι οτι περιμένουν οπωσδήποτε να αναγνωριστεί αυτόματα η μεγάλη σοφία των λόγων τους, πράγμα που ασφαλώς ποτέ δε συμβαίνει. Αντίθετα, το να διαφωνούν οι άλλοι μαζί σου είναι μάλλον φυσιολογικό και αναμενόμενο, ειδικά σε ένα δικτυακό χώρο συζητήσεων. Κατα τα άλλα, το γεγονός οτι κάποιοι απο εμάς γνωρίζονται απο καιρό δε νομίζω οτι παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Άλλωστε και μεταξύ μας διαφωνούμε.

Αυτά τα πράγματα έτσι είναι. Γράφει κανείς την άποψή του, λέει μερικές κουβέντες και μετά παρακολουθεί τον διάλογο.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-06-07, 18:10
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως εκτός απο εμας τους 10 ( ποιούς) δεν νομίζω ότι υπάρχουν κλίκες ( τι ειναι αυτο, νησί στη Βαση.Πρέπει να τις εχουμε εξοντωσει.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:46.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.