Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 5,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-10, 21:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ακροβασιανές στιγμές

Κάθε φορά που κοιτάζω πίσω, θέλω να γράψω απίστευτα και πολλά πράγματα μαζεμένα.

Θα σας καλέσω να γράψει ο καθένας και οι πολύ παλιοί και οι πιο νέοι, μία μοναδική στιγμή που έζησε online στην AcroBase.
Tην πιο αστεία, την πιο σοβαρή, την πιο άσχημη ακόμα.

Ελάτε μην ντρέπεστε, θέλω απ' όλους ένα μήνυμα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-10, 22:01
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
θυμάμαι έτος 2006 (σε προσωπικές στιγμές σκέτη απελπισία) που η μόνη μου παρηγοριά ήταν η συνομιλία στα πεταχτά και μετά αφού συνήλθα ο σκοπός της ζωής μου να μην αφήσω τον σύσοπα χωρίς ημερήσιο πείραγμα. Φυσικά φρόντιζα όσο μπορούσα να είμαι και χρήσιμος και να βοηθώ την βάση
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην vgiagias για αυτό το μήνυμα:
Xenios (10-02-10)
  #3  
Παλιά 09-02-10, 22:03
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Θα ήθελα πολύ οι παλαιότεροι φίλοι, μέλη, οργανωτές και διαχειριστές της acrobase, να θυμηθούν και να ζωντανέψουν με τις περιγραφές τους κάποιες συγκεκριμένες στιγμές και περιστατικά που συνέβησαν ή που έζησαν πιο έντονα όλα αυτά τα χρόνια που βρίσκονται Εδώ...!

Φαντάζομαι είναι πάαααααρα πολλά...τί θα επιλέξετε να μοιραστείτε μαζί μας;!

__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Naias για αυτό το μήνυμα:
Xenios (10-02-10)
  #4  
Παλιά 09-02-10, 22:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Οι πιο δυνατές στιγμές που μου πρόσφερε η Acro, έχει να κάνει με ένα πολύ ιδιαίτερο Club, το HeartCad.

Κανείς δεν μπορεί να μετρήσει, πόσες συγκινήσεις ήταν δυνατόν να δώσουν, μερικά μηνύματα εκεί.

Κώστα ευχαριστούμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-10, 22:53
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατά την διάρκεια των 10 μηνών που βρίσκομαι στην acrobase,έχω να θυμηθώ πολλές ευχάριστες στιγμές.Αυτό όμως που θυμάμαι έντονα είναι το βράδυ εκείνο, αν και ακόμη νέο μέλος της ακρούλας, ο Στέλιος και η Κωνσταντίνα μου είπαν να μπω στο chat και μου ζήτησαν να γίνω οργανώτρια κάποιου clab. Η έκπληξη που ένιωσα δεν περιγράφεται, αν και διστακτική( λόγω της άγνοιας μου) δέχτηκα. Οι χαρές που πήρα από τους φίλους που γνώρισα εδώ, είναι πολλές ώστε οι λύπες είναι μπροστά τους αμελητέες.Εύχομαι η acrobase να τα χιλιάσει και όλα τα μέλη της να έχουν να θυμούνται μόνο ευχάριστες στιγμές, άλλωστε δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε μεταξύ μας. Ευχαριστώ όλους τους Σύσοπες που αγωνίζονται για να υπάρχει και προσωπικά τον Στέλιο που τυχαίνει να τον γνωρίζω καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην HelenA για αυτό το μήνυμα:
Xenios (09-02-10)
  #6  
Παλιά 09-02-10, 23:02
Reason Ο χρήστης Reason δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 03-12-11 23:26
Ο Επίκουρος και οι Διακοπές του Ασημένιου Πειρατή...

Από τις ατέλειωτες στιγμές που μου έρχονται στο μυαλό, θα γράψω για κάτι εύθυμο που ταιριάζει και στον επετειακό χαρακτήρα αυτής της συγκυρίας.

Θυμάμαι μετά από αρκετά συνεχόμενα μηνύματα με τον Cpower στο κλάμπ Φιλοσοφίας, και την παράθεση μιας εργασίας μου για την Επικούρια σκέψη, με τι έκπληξη διάβαζα σε συνέχειες τις περιπέτειες τριών φίλων, εκ των οποίων οι Silver και Geros, στο νησί των καλοκαιρινών τους διακοπών κάπου στο 1992.. Τις προσπάθειες ανατροπής του Xenios από την συσοπική θέση, μέσω πετυχημένων αντιδράσεων του συνομωσιακού κινήματος του Noble... Και ακόμη το ένα και μοναδικό Αντι-Τόλκιεν κλάμπ που οποιοσδήποτε απλός θνητός θα μπορούσε να πει τον πόνο του, χωρίς να παρεμβάλεται από κατεβατά που έμοιαζαν με γεννήτριες ψευδοτυχαίων χαρακτήρων (έστω και αν οι γνώστες της, υποστήριζαν ότι επρόκειτο για την τέλεια-αιθέρια γλώσσα)..

Τόσες πολλές στιγμές, σε τόσα πολλά χρόνια..

Στέλιο μας, ευχαριστούμε.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Reason For This Useful Post:
Oasis (10-02-10), Xenios (09-02-10)
  #7  
Παλιά 09-02-10, 23:15
handsome Ο χρήστης handsome δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-14 12:20
Οι πρώτες επαφές

Και επειδή ο Στέλιος τείνει να θυμάται μόνο την συνδρομή άλλων στην επιτυχία της Acrobase, να πω και εγώ (μια καλησπέρα και) μια μικρή ιστορία για τις πρώτες μου περιπέτειες στον κόσμο των modem. Είχα την ατυχία να έχω 300αρι (baud) modem, και όποτε δοκίμαζα να μπω στις λίγες BBS εκείνη την εποχή (το 1988) οι περισσότεροι σύσοπες με πέταγαν έξω γιατί θα έκλεινα την γραμμή για περισσότερη ώρα από τους άλλους (τους 1200αρηδες). Οταν μπήκα για πρώτη φορά στην Acrobase, αντί της συνηθισμένης σφαλιάρας, ένα μήνυμα εμφανίστηκε στην κονσόλα μου: "Καλωσήρθες! Βλέπω ότι έχεις 300αρι μόντεμ, σου βάζω παραπάνω χρόνο για να έχεις άνεση να δεις την βάση". Και έμεινα.

Ο Στέλιος πάντα υποστήριζε ότι η επιτυχία της βάσης οφείλεται σε εμάς τους άλλους, όχι σε αυτόν. Καλή η ορχήστρα, αλλά πρωταρχικό ρόλο έχει ο μαγαζάτορας. Η πελατεία αλλάζει, αλλά 22 χρόνια αργότερα, το μαγαζί ακόμα ξεχωρίζει. Μακάρι και για 22 χρόνια ακόμα.

Σε όλους τους παλιούς φίλους εδώ μέσα, πολλούς χαιρετισμούς από την μακρινή Αγγλία, και να με συγχωρέσετε που δεν περνάω τακτικά. Με 2 (βιολογικά) παιδιά και καμμια δεκαριά πνευματικά (οι διδακτορικοί μου φοιτητές) δεν μένει χρόνος για τίποτα. Οι ρυθμοί έχουν ανεβεί παντού διεθνώς και όποιος αντέξει. Στα νέα παιδιά, ένα μεγάλο μπράβο γιατί η "Ακρούλα" (τι Ακρούλα βέβαια με κάμποσες χιλιάδες μέλη πλέον) πάει από το καλό στο καλύτερο.

Εις το επανιδείν!
Γιάννης

--
Δεν υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα που να στηρίζουν την ιδέα ότι η ζωή είναι μια σοβαρή υπόθεση
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to handsome For This Useful Post:
Archmage (10-02-10), Wallace (11-02-10), Xenios (10-02-10)
  #8  
Παλιά 10-02-10, 01:14
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσπαθω να γραψω αλλα....δυσκολα μας βαζεις Στελιο...
ολοι λιγο η πολυ εχουμε ζησει στιγμες συγκινησης..εδω στην ακρο...
θυμαμαι, περυσι συγκεκριμενα,περιπου τετοια εποχη, που προεκυψε ενα θεμα πολυ προσωπικο κ εξαιρετικα δυσαρεστο για μενα ,η ακρο ηταν μια ανασα πνοης ,με τον ενα η τον αλλο τροπο αποτελουσε μια τεραστια αγκαλια...ενα τροπο διαφυγης...
ειναι η ζεστασια που εκπεμπει αυτη η παρεουλα ,οι αξιολογοι ανθρωποι που την "στελεχωνουν" και οτιδηποτε αντεχει στο χρονο ...
και εσεις κ κατ'επεκτασιν κ εμεις ,αντεχουμε στο χρονο οπως ολα δηλωνουν ..ας ευχηθουμε λοιπον να εξακολουθει να συμβαινει αυτο κ για αλλα τοσα κ παραπανω χρονια..
Ευχαριστω λοιπον ολους μηδενος εξαιρουμενου!!!
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην maralin για αυτό το μήνυμα:
Xenios (10-02-10)
  #9  
Παλιά 10-02-10, 02:43
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Είμαι στην Acro από τον Ιανουάριο του 1991 (αν και μέχρι τις 10/3/91, που πήρα το πρώτο μου 1200 bps modem, είχα συνδεθεί μόνο μία φορά).

Τι να πρωτογράψω για 19 χρόνια;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
Oasis (10-02-10), Xenios (10-02-10)
  #10  
Παλιά 10-02-10, 02:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πες μας κατι που ετυχε πχ στο 3ο ετος της υπαρξης σου
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-02-10, 12:10
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αυτό ανήκει στα μικρά:

Σε κάποιο τσατ μου λέει κάποιος άλλος χρήστης, που δε γνώριζα καλά, "θες να δεις ένα χαριτωμένο; πάτα το χαρακτήρα : μετά το χαρακτήρα - και μετά το χαρακτήρα ) και κοίτα το 90 μοίρες αριστερά".

Ανησύχησα! Γιατί; Διότι τον μακρυνό εκείνο καιρό που συνδεόμασταν με μοδεμ, αν πατούσε κανείς τους χαρακτήρες +++ATZ το μόδεμ έκανε reset, του έκλεινε τη γραμμή στη μούρη.. και άντε μετά να ξανασυνδεθεί. Αυτό μάλιστα θυμάμαι ότι ορισμένοι "κακοί" χρήστες το χρησιμοποιούσαν για να.. χμ.. πετάξουν έξω έναν άσχετο από τη δεύτερη γραμμή ("πάτα +++ATZ και θα πάρεις τσάμπα χρόνο") ώστε να μπει ο φίλος/φίλη τους, που περίμενε με το χέρι πάνω από το dial, για να μιλήσουν!

Με την υποψία ότι μπορεί να ήταν κάποιο τέτοιο κόλπο (δεν υπήρχε και google για να το τσεκάρω επιτόπου, πώς έχουν αλλάξει οι καιροί ε; ) είπα "όχι ευχαριστώ" και περίμενα κάποια άσχετη στιγμή, 4-5 το πρωι ίσως, για να το δοκιμάσω.

Και αφού πάτησα τους χαρακτήρες και προφανώς δε συνέβη τίποτα έμαθα ότι το :-) σημαίνει χαμόγελο ή σε απλά ελληνικά smiley!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Archmage For This Useful Post:
Oasis (10-02-10), Xenios (10-02-10)
  #12  
Παλιά 10-02-10, 15:18
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μας κατι που ετυχε πχ στο 3ο ετος της υπαρξης σου
Είχα ένα καλό φίλο να απειλεί με αυτοκτονία στις τηλεσυνομιλίες, τις πρώτες πρωινές ώρες των Χριστουγέννων. Μια από τις 2-3 χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου.

Δεν ήταν όλες οι στιγμές ευχάριστες ή ελαφρές, αλλά ακόμα και τέτοιες εμπειρίες αποτελούν αντεπιχείρημα σε όσους πάντα μας κατηγορούσαν για την «ψυχρή», «μη ανθρώπινη» επικοινωνία μέσω Η/Υ.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-02-10, 15:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα ένα καλό φίλο να απειλεί με αυτοκτονία στις τηλεσυνομιλίες, τις πρώτες πρωινές ώρες των Χριστουγέννων. Μια από τις 2-3 χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου.
3 την νύχτα, το beep στην κονσόλα δεν σταματάει... Σηκώνομαι... ήταν φίλος... ζητούσε βοήθεια...
Μισή ώρα αργότερα, βρισκόμουν σε μια καφετέρια και συζητούσα με τον ακροβασιανό φίλο, για μια σχετικά περίπτωση... Πήγα κατ' ευθείαν το πρωί για δουλειά...
Φυσικά άξιζε ο κόπος,... όπως και κάθε κουβέντα που κάναμε, με παιδιά που ζητούσαν κάποιον να μιλήσουν...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Oasis (10-02-10)
  #14  
Παλιά 10-02-10, 16:18
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμμμ απο αυτα ειχα εμπειρια μονο με τον Sub....o που ειχε προβληματα με καποια Σουλα που δεν τον ηθελε. Στην αρχη μας ειχε αναστατωσει, αλλα μετα τον παιρνανε στο δουλεμα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 10-02-10 στις 16:21
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-02-10, 01:15
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ απο αυτα ειχα εμπειρια μονο με τον Sub....o που ειχε προβληματα με καποια Σουλα που δεν τον ηθελε.
τον θυμάμαι και γω αυτόν!

Λοιπόν, εγώ από ηλεκτρονικές στιγμές (ξέρω δεν έχετε καμία σχέση) έχω κρατήσει τις περιπέτειές μου στο Circle MUD, ιδιαίτερα τις επιδρομές όπου με τη βοήθεια διαφόρων έμπειρων χρηστών καθαρίζαμε πολύ ισχυρούς αντιπάλους, αλλά και το θάνατο του χαρακτήρα μου, όταν σε μια απομακρυσμένη περιοχή, κάτω από ένα μεγάλο μανιτάρι ή κάτι τέτοιο, βρήκα μια καταπακτή και είπα να μπω να δω τι γίνεται...ε, αδύναμος χαρακτήρας ακόμα για τέτοια, χωρίς καν έναν φακό... αντιλαμβάνεστε ότι σε δευτερόλεπτα με είχαν κάνει σισ-κεμπάπ! Τι; δεν συγκινηθήκατε; τσκ τσκ τσκ αναισθησία...

Από μη ηλεκτρονικές στιγμές έχω κρατήσει την πολύ ιδιαίτερη (και μάλλον αρνητική συναισθηματικά) εμπειρία της ήττας μας στο Κόντρα Πλακέ. Ήττας γιατί ο μεσιέ Παπαδόπουλος μας φέρθηκε σκάρτα (έχω την εντύπωση ότι ούτε καν άκουγε τι του λέγαμε) και γιατί ο brainiac που αποφάσιζε για τις απαντήσεις, μάλλον μας αδίκησε. Δεν πειράζει, τουλάχιστον μαζέψαμε πέντε φράγκα και είδα live τη Νόνη Δούνια (σιγά τα ωά)
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:34.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.