Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 2 Ψήφοι, 4,50 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-09-08, 11:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τα γιατί ενός νέου μέλους

Αυτό το θέμα ήθελα να το γράψω, πάρα πολύ καιρό. Το αποφάσισα μόλις σήμερα, με ευκαιρία ενός θέματος που είχαμε εδώ.

Για να ξεκινήσει καλά αυτή η διαδικασία, θα πρέπει να μπείτε μαζί μου στην μηχανή του χρόνου για να μας μεταφέρει, ακριβώς στο 1984. Είκοσι τέσσερα χρόνια πριν, που ίσως πολλοί από εσάς που με διαβάζετε, δεν είχατε καν γεννηθεί.
Πριν μπούμε στην μηχανή να σας συστηθώ, λέγομαι Στέλιος, ίδρυσα την AcroBase το 1988 και μέχρι σήμερα, είμαι ο διαχειριστής της, με την βοήθεια μιας μεγάλης παρέας.

Μπαίνουμε στην μηχανή λοιπόν και τσουπ φτάσαμε στο 1984.
Τότε ο Στέλιος ήταν στο άνθος της ηλικίας του δηλαδή 37 χρονών. Πανάσχετος με τους υπολογιστές (μέχρι σήμερα), είχε αγοράσει το 1980 τον πρώτο φτηνό οικιακό υπολογιστή, ΖΧ80, που δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που σήμερα αποκαλούμε υπολογιστή.
Αφού άλλαξε 4-5 μικρούς, το 1984 αγόρασε το πρώτο του PC μαζί με ένα άγνωστο σε όλους περιφερειακό που το έλεγαν modem.
Αν εκείνη την εποχή βγαίνατε στον δρόμο και ρωτούσατε τι είναι το modem, δεν υπήρχε περίπτωση να το ξέρει κανείς. Ήταν γνωστό μόνο σε μερικούς χομπίστες που είχαν υπολογιστή.
Η πρώτη σκέψη του τότε Στέλιου ήταν γιατί τον έπεισαν να σκάσει 45.000 δρχ για να πάρει το μαύρο μακρόστενο κουτί, αφού δεν μπορούσε να συνδεθεί πουθενά στην Ελλάδα.
Από ξένο περιοδικό έμαθε για τις bbs που ανθούσαν κυρίως στην Αμερική. Μετά από φοβερές προσπάθειες κατάφερε μία μέρα να συνδεθεί με το τηλέφωνο με μια αμερικάνικη BBS των μεσοδυτικών πολιτειών. Με το αργό του modem έβλεπε με χαρά την οθόνη να στέλνει γράμματα στην οθόνη. Έπαθε την πλάκα της ζωής του και μόλις γέμισε η οθόνη υπήρχε η επιλογή signup.

Αυτό το ταξίδι στο παρελθόν ήταν για να σας δείξω, ότι όλοι, κάποτε, ήμασταν αρχάριοι. Θα σας απαντήσω τώρα τις προσωπικές μου αντιδράσεις σε έξι ερωτήσεις που ίσως να κάνει το νέο μας μέλος, εδώ στην AcroBase.

Γιατί να γραφτώ;
Γιατί γράφτηκα;
Γιατί να διαβάζω μηνύματα;
Γιατί να απαντήσω σε ένα θέμα;
Γιατί να φτιάξω ένα θέμα;
Γιατί να πω καλημέρα, καλησπέρα και καληνύχτα στα πεταχτά;

Γιατί να γραφτώ;

Γιατί θα αποκτήσεις υπόσταση. Χωρίς να το καταλάβεις, θα δικαιώσεις τους κόπους μερικών ανθρώπων, που από το κέφι της και ίσως και την πλάκα τους, δουλεύουν εδώ, για να προσφέρουν, χωρίς έσοδα, χωρίς διαφημίσεις, χωρίς να σε βλέπουν στην τσέπη αλλά στα μάτια. Γιατί τίποτα δεν γίνεται από ένα δύο τρεις ανθρώπους. Χωρίς τον κόσμο της δεν υπάρχει acrobase.

Γιατί γράφτηκα;

Γιατί κάτι σου άρεσε, κάτι σε τράβηξε. Γιατί ίσως να σκέφτηκες ότι μου αρέσει το κλίμα και μερικά θέματα και ίσως να θέλεις να πάρεις μέρος.

Γιατί να διαβάζω μηνύματα;

Α εδώ θα θυμώσω Η AcroBase γεννήθηκε αναπτύχθηκε και έκανε αυτό το 20χρονο ταξίδι, βασισμένη στον διάλογο των μελών της. Αυτό που σας προσφέρει συνήθως είναι το βήμα του διαλόγου, η τέχνη του διαλογίζεστε, που οι πρόγονοι μας ανέπτυξαν με απίστευτο ρυθμό. Μπορούμε να μιλάμε το ίδιο σοβαρά για επιστημονικά θέματα, για ιατρικά θέματα, για πολιτική, αθλητισμό και για το διάστημα.
Δεν επιτρέπουμε ο διάλογος να περιέχει προσωπικές αντεγκλήσεις, ειρωνείες και υπονοούμενα. Αν κάτι τέτοιο είναι λογικό να συμβαίνει, είμαστε πάντα εκεί να επιβάλουμε ακόμα και με κυρώσεις το ευπρεπώς διαλογίζεσθε.

Γιατί να απαντήσω σε ένα θέμα;

Γιατί έχετε και εσείς άποψη, γιατί θέλετε να εκφραστείτε.
Για φανταστείτε ένα forum που θα ξεκινάει κάποιος ένα θέμα και δεν θα απαντάει κανείς. Αυτό μπορεί να είναι ένα blog, μπορεί να είναι μια ενημερωτική σελίδα εφημερίδας ή άλλου μέσου, αλλά όχι ένας χώρος που υπάρχει ο λόγος και ο αντίλογος.
Θα πρέπει να ξέρετε ότι είναι προσωπική μας χαρά, να βλέπουμε ένα νέο μας μέλος να γράφει μηνύματα, είναι ικανοποίηση και γι’ αυτόν που ξεκίνησε το θέμα.

Γιατί να φτιάξω ένα νέο θέμα;

Για να ζητήστε την γνώμη και των άλλων, σε μια σκέψη σας, σε μια ανησυχία σας ή σε μια έμπνευση σας ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Ίσως να σας πούμε ότι αυτό το θέμα το έχει γράψει και κάποιος άλλος και να σας το μεταφέρουμε με την άδεια σας εκεί. Μετράει η συμμετοχή και η διάθεση, πάνω απ’ όλα.

Γιατί να πω καλημέρα, καλησπέρα και καληνύχτα στα πεταχτά;

Αυτή είναι η αφορμή που έγραψα αυτό το θέμα
Είναι κάτι που έχει ειπωθεί από αρκετούς και προσωπικά με ενοχλεί.
Κατηγορούν την AcroBase ότι έχει έντονο παρείστικο στυλ, βλέπει κανείς την πλάκα που κάνουν στα πεταχτά μερικά μέλη και μένει με την εντύπωση, το νέο μας μέλος, ότι αυτοί εδώ γνωρίζονται μεταξύ τους, τι θέλω εγώ εδώ. Κάπου το καταλαβαίνω, κάπου το κρίνω λάθος. Αυτοί που γράφουν πιο πολύ στα πεταχτά, δεν ήρθαν στην AcroBase σαν παρέα. Ο Γιώργος η Αννα, η Κωνσταντίνα, ο Βαγγέλης, ο Βασίλης, ο Μίλτος, ο Χρήστος και όλοι οι άλλοι, δεν ήξεραν κανέναν όταν γράφτηκαν στην AcroBase, πριν 20 χρόνια, πριν 10 χρόνια, πριν 1 χρόνο ή πριν ένα μήνα.
Οι περισσότεροι δεν ξέρουν φυσιογνωμικά τους άλλους.
Μια μέρα πήραν την …τρομερή πρωτοβουλία να πουν μια καλημέρα, στα πεταχτά.
Όταν όλοι έχουν δουλειά μπορεί και να μην απαντήσει κανείς. Αυτό δεν σημαίνει ότι αδιαφορήσαμε, απλά δεν υπάρχει κανείς να παρακολουθεί τα πεταχτά επί 24ωρου βάσεως. Το πιο πιθανό είναι να πάρει απάντηση μετά από αρκετή ώρα, εκτός και αν εκείνη την ώρα, μιλάνε δύο τρεις και σας δουν.
Για μένα και τους συνεργάτες μου, τα μέλη μας δεν χωρίζονται σε νέους και παλιούς. Είναι λογικό μέλη που έχουν γνωριστεί για λίγο ή πολύ χρόνο, να έχουν μια οικειότητα, να κάνουν και πειράγματα.

Αυτό μην σας εμποδίσει, να κάνετε το πρώτο βήμα. Σας διαβεβαιώνω ότι χαιρόμαστε την ενεργό παρουσία σας.

Η παρέα μας είναι ανοικτή και σας περιμένει, είστε καλοδεχούμενοι στην AcroBase, όπως καλοδεχούμενα ήταν, από τον Φεβρουάριο του 1988, περισσότεροι από δώδεκα χιλιάδες μέλη.

Τώρα μπορείτε να σκεφτείτε Γιατί τα διάβασα όλα αυτά;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-08, 12:04
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μπορείτε να σκεφτείτε Γιατί τα διάβασα όλα αυτά;
Έγώ πάντως γιατί αναρωτήθηκα: Γιατί μας μαλώνει πάλι;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-08, 12:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
[QUOTE=purple anemone;204580]Έγώ πάντως γιατί αναρωτήθηκα: Γιατί μας μαλώνει πάλι;/QUOTE]

Γιατί απάντησες ;
Στόχος δεν είναι μαλώσω κανένα, αλλά να παρακινήσω τους νέους μας φίλους. Αν έδωσα να καταλάβετε ότι σας μαλώνω, μάλλον απέτυχα του σκοπού μου
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-08, 12:10
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μπορείτε να σκεφτείτε Γιατί τα διάβασα όλα αυτά;
γιατι εγω ειμαι ενας απιστευτος μαζωχας και επειδη τα εγραψες εσυ που εισαι (παντα) ενα μικρο και γλυκο χαμοδρακακι,,,


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-08, 12:12
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μπορείτε να σκεφτείτε Γιατί τα διάβασα όλα αυτά;
Τα διάβασα όοοοοοολα αυτά (που όταν βλέπω "σεντόνια", κάνω τον pap-ίτο), διότι είναι σκέψεις και προβληματισμοί ενός ακροβασιανού και όχι απλά ένα κόπι-πέιστ από ιδέες άλλων...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-08, 13:10
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί απάντησες ;
Στόχος δεν είναι μαλώσω κανένα, αλλά να παρακινήσω τους νέους μας φίλους. Αν έδωσα να καταλάβετε ότι σας μαλώνω, μάλλον απέτυχα του σκοπού μου
Το τσέεεερωωω
Αλλά μ' αρέσει να σε πειράζω, και μετά ν' απολογείσαι, και μετά να σου θυμίζω πόοοσο μ' αρέσει να σε πειράζω, και... πάει λέγοντας!

Πάντως στα σοβαρά, ήταν πολύ ωραίο όλο αυτό
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-08, 13:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά μ' αρέσει να σε πειράζω, και μετά ν' απολογείσαι, και μετά να σου θυμίζω πόοοσο μ' αρέσει να σε πειράζω, και... πάει λέγοντας!
Έτσι, για να καταλάβουν τα νέα μας μέλη, τι τραβάει ένας φτωχός, πλην τίμιος, admin.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-08, 13:23
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι, για να καταλάβουν τα νέα μας μέλη, τι τραβάει ένας φτωχός, πλην τίμιος, admin.
τωρα μας το παιζει και..... μαρθα βουρτση...(και μετα απορει γιατι του βαφτισαν το pc κουρκουλο)


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-08, 14:31
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί γράφτηκα;
Έλα ντε! Γμ την τύχη μου γμ... Με έχετε ριμάξει στη Ναυμαχία... μουρμουρμουρ...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-09-08, 14:55
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Έλαβα προς έγκριση ένα μήνυμα από νέο μας μέλος και σας το μεταφέρω αυτούσιο:

Αρχική Δημοσίευση από Mici Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ήθελα να ρωτήσω... ειλικρινά, μα τα τιγρέ μου εσώρουχα, γιατί με βγάλατε στο ακροκλαρί; δεν έφτανε η ιστοσελίδα των γατογονέων;

__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-09-08, 15:13
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να γραφτώ;
Γιατί γράφτηκα;
Γιατί να διαβάζω μηνύματα;
Γιατί να απαντήσω σε ένα θέμα;
Γιατί να φτιάξω ένα θέμα;
Γιατί να πω καλημέρα, καλησπέρα και καληνύχτα στα πεταχτά;

"«Γιάννη, γιατί έκοψες τον πεύκο;
Γιατί; Γιατί;»
Αγέρας θα ’ναι, λέει ο Γιάννης
και περπατεί.
................................................"


(Η κατάρα του πεύκου του Ζαχαρία Παπαντωνίου)

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μπορείτε να σκεφτείτε Γιατί τα διάβασα όλα αυτά;
Γιατί η περιέργεια σκότωσε τη γάτα!!

...και γιατί η περιέργεια είναι ο μοχλός της εξέλιξης...
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-09-08, 19:55
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προς τα νεα μέλη
ήμουνα γραμμένος από το 1988 άλλα μετά χάθηκα.
Έτρεχα να ζήσω την οικογένεια μου και δεν προλάβαινα τίποτα άλλο να σκεφτώ. Ώσπου μια ήμερα που είχαν συμβεί μύρια πράγματα στην ζωή μου και κλείστηκα στον ευατον μου αποφάσισα να ξαναμπώ στην acrobase. Ως δια μαγείας
ενώ δεν ήξερα σχεδόν κανένα εκτός από ελάχιστους "Αρχαίους" άρχισα να γράφω στα "πεταχτά" αμέσως όλοι τρέξανε μέσω διαλόγου να με βοηθήσουν να λύσω την κρίση που περνούσα και πράγματι βγήκα νικητής, όλα φτιάξανε στην ζωή μου και όλα αυτά χάρη στους "αγνώστους" που μιλούσα στα πεταχτά. Συμπερασμα αξίζει για κάθε καινούργιο μέλος να μπει στην παρέα μας
κέρδος θα έχει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-09-08, 21:45
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 23:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαβάζοντας όλα αυτά τα γιατί για τα νέα μέλη, και εγώ σαν νέο μέλος μόλις 8 μηνών, θα ήθελα να πω τις εμπειρίες μου από την acrobase..
Στις αρχές Φεβρουάριου, σε μια εκπομπή της ΝΕΤ αν δεν κάνω λάθος ,συζητούσαν για τα 20 χρόνια
ενός site με καλεσμένο τον Στέλιο. Εγώ όχι με μεγάλη εμπειρία στο διαδίκτυο σημείωσα την διεύθυνση,
και μπήκα από περιέργεια να δω αν όλοι αυτοί οι έπαινοι για το site είχαν κάποια βάση
Παρακολούθησα σαν επισκέπτης κάποια θέματα, και διαπίστωσα πόσο αξιόλογα ήταν, όπως και τα μέλη που συμμετείχαν.
Αποφάσισα να κάνω εγγραφή, για να μπορώ να συμμετάσχω σε αυτήν την όμορφη παρέα.
Στην αρχή προβληματίσθηκα λίγο, λόγο του τρόπου γραφής ,και τις ιδιαίτερης μόρφωσης του κάθε μέλους ,με την διαφορετική κουλτούρα τους, αλλά ταυτόχρονα με γοήτευε η στενή φίλια που είχατε μεταξύ σας. .Άρχισα δειλά δειλά να μπαίνω στης συζητήσεις, και διαπίστωσα την απλότητα, και την ανθρωπιά όλων τον μελών ,τις συμβουλές όποιες και να είναι αυτές που δίνει ο καθένας ανάλογα την εμπειρία, και την γνώση του σε οποίον τη ζητήσει άσχετα αν είναι μέλος η όχι., την κατανόηση των sysop όταν υπάρχει κάποια αντιπαράθεση απόψεων…Και πάνω από όλα έναν τέλειο Καπετάνιο….
Όλοι η παρέα εδώ σε κάνει να μην αισθάνεσαι άβολα, και μετά από λίγο χρονικό διάστημα νομίζει κανείς ότι τους γνωρίζει προσωπικά και ότι και να χρειαστεί πάντα θα υπάρχει μια γνώμη η συμβουλή,
ή λύση σε κάποιο πρόβλημα…
Αυτό είναι το δικό μου γιατί......
Να είστε όλοι πάντα καλά….
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην giannis.@ για αυτό το μήνυμα:
amigos (05-10-08)
  #14  
Παλιά 30-09-08, 08:45
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Τώρα μπορείτε να σκεφτείτε Γιατί τα διάβασα όλα αυτά;
Για να απομονώσω και να αποθηκεύσω άλλη μία απίστευτη ταγλίνη :

Γιατί να γραφτώ;
Γιατί θα αποκτήσεις υπόσταση.
Αυτά λοιπόν φίλε-νέε χρήστη-μηδενικό δώσε τέλος στη μίζερη ζωή σου και γράψου στην acrobase

Καλημέρες
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-10-08, 22:28
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon Ο χρήστης epsilon δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-09 22:42
Φύλο: Γυναίκα
Ήθελα να κάνω καινούριο θέμα, μα δεν ξέρω ακόμα πώς. Το βάζω εδώ, νομίζω μια χαρά ταιριάζει.

Η νέα τεχνολογία άλλαξε, λέει, το ρου της ιστορίας. Έχουμε τη δυνατότητα να μιλάμε, λέει, ακόμα και από το ύπαιθρο, με κάποιον που είναι στην άλλη άκρη της γης. Μα το πιο καταπληκτικό, μπορούμε όλοι μας, δυνητικά και αναστρέψιμα, να γίνουμε φαντάσματα.

Με τη μικρή εμπειρία μου, θα σας πω τις εντυπώσεις μου. Ας βάλω και τίτλο.

Ο ακροβασιανός πύργος με τα μάτια ενός ερασιτέχνιου φαντάσματος

Είναι κανας-χρόνος τώρα που τραβούσα νερό από ένα πηγάδι. Μισό γεμάτο βέβαια αλλά με καθαρό νερό, για διψασμένους περιηγητές.

Μια μέρα, περιμένοντας να ανέβει το μαγκάνι, έκανα μια έτσι στα ξερόχορτα και τους θάμνους γύρω-γύρω και τι να δω. Ένας επιβλητικός πύργος στη μέση του πουθενά. Στην κορφή φλάμπουρο με ζωγραφισμένο οικόσημο: «Ακρόβαση». Μωρ’ τιν’ τούτο; Άκρη της βάσης; βάση της άκρης; αναρωτήθηκα. Δεν άργησα να βρω την είσοδο.

Το σαλονάκι του πύργου όμορφο, τακτοποιημένο, αλλά λαβύρινθος. Θέλει τέχνη και εμπειρία για να προσανατολιστείς. Στους τοίχους της σάλας, αραδιασμένα το ένα δίπλα στο άλλο πορτραίτα των πυργοδεσποτών, περήφανα για το παρελθόν τους στον πύργο.

Ο πύργος τούτος δεν είναι ακατοίκητος. Όπως όλοι οι αξιοπρεπείς πύργοι κατοικείται από φαντάσματα. Δεν τα βλέπεις, αλλά τα νιώθεις. Ο συγκεκριμένος έχει πολλά, ζωή να ’χουν, ορισμένα μάλιστα φημίζονται για τη μακροζωία τους. Όπου και να κοιτάξεις, περιφέρονται, σαν σκιές. Αν τα κοιτάξεις κάπως παρατεταμένα, κοντοστέκονται και αρχίζουν και σου μιλούν. Όσο δεν στρέφεις τα μάτια σου, τόσο μιλούν, μιλούν, δε βάζουν γλώσσα μέσα τους. Όταν αποστρέφεις το βλέμμα σου, βουβαίνονται.

Και γύρω-γύρω κάμαρες. Κάμαρες, κάμαρες, ατέλειωτες κάμαρες. Έχουν και επιγραφή στην πόρτα. Ανοίγω συνέχεια πόρτες και περιπλανιέμαι στα ενδότερα. Πρώτα στο ισόγειο, με το μεγάλο σαλόνι, μετά στους ορόφους, στις πιο παλιές κάμαρες, αραχνιασμένες, κάνουν κρρρρ όταν σπρώχνω την πόρτα. Κανα-μήνα τώρα, μόνο ένα μικρό μέρος τους έχω καταφέρει να δω.

Ξέχασα να πω πως υπάρχουν δυο λογιών φαντάσματα: τα ζωντανά φαντάσματα και τα φαντάσματα φαντασμάτων. Γιατί ναι, στη νέα τεχνολογία έχουν και τα φαντάσματα τα φαντάσματά τους. Στις πίσω-πίσω κάμαρες λοιπόν, κατοικούν συνήθως φαντάσματα φαντασμάτων. Αλλά καμιά φορά περνά και κανένα ζωντανό, που κάτι είχε ξεχάσει φαίνεται. Κάτι παίρνει, κάτι αφήνει, και φεύγει βιαστικό.

Όπως και οι άνθρωποι, έτσι ακριβώς, ίδια κι απαράλλαχτα τα φαντάσματα. Άλλα μικρά, άλλα μεγάλα, άλλα χαρούμενα, άλλα λυπημένα, άλλα καινούρια, άλλα παλιά. Καμιά φορά κάποιο σε θυμώνει, κάποιο άλλο σε κάνει να κλαις. Συχνά, μαζεύονται καμπόσα και τσακώνονται. Άλλα πάλι κάνουν πηγαδάκια και γελάνε. Συνήθως εκεί, ανάμεσα στα γελαστά, χάσκει ευχαριστημένο ένα κόκκινο φαντασματάκι, κλείνοντας το μάτι. Ένα πάλι, το αρχαιότερο, απ’ ότι το δείχνουν, αρέσκεται σε μεταμφιέσεις. Μέχρι και καρτούν ντύθηκε το αθεόφοβο.

Βέβαια δεν είναι πάντα έτσι εύθυμα και αγαθά. Ώρες-ώρες, όπως και οι άνθρωποι, όταν είναι σε παροξυσμό, μπορούν να γίνουν πολύ κακά. Αλίμονο τότε στο άτυχο που θα σταθεί απέναντί τους. Το υποβάλλουν σε μεσαιωνικά βασανιστήρια, όπως μαρτυρούν οι σκελετοί παρατημένοι εδώ κι εκεί, βουβοί και με παράπονο. Αυτό με λύπησε στ’ αλήθεια. Ω ναι, όπως το είχα υποψιαστεί, έχουν και τα φαντάσματα ψυχή.

Κάποια άλλα, σκανταλιάρικα και ατίθασα, σπέρνουν ζιζάνια. Και όταν φτάνουν στα όρια, πετούν ένα: καλά ντε, πλάκα έκανα, μη τσαντίζεσαι. Αλλού, κομψές φαντασματίνες λικνίζονται στους ρυθμούς του βαλς, με τους καβαλιέρους τους, ή φτιάχνουν ωραία αέρινα χειροτεχνήματα. Κάποια νεαρά ζωηρά και οξύθυμα, έρχονται με ορμή, σηκώνοντας τα μανίκια. Άλλες φορές καταφέρνουν να τα ηρεμούν τα μεγαλύτερα και πιο συνετά, άλλες πάλι όχι.

Υπάρχουν και κάποια ευσεβή φαντάσματα, λαλίστατα η αλήθεια. Αυτά δεν μιλούν, ψέλνουν. Αν σταθείς και τα κοιτάξεις αρκετά, όρεξη να χεις να τ’ ακούς. Και κανα δυο από το εξωτερικό, λέει, περνούν οροσειρές και ωκεανούς κι έρχονται στο πι και φι και ανταμώνουν. Τώρα τελευταία μπήκε με βιάση ένα, και διαλαλούσε, τινάζοντας σιρόπια παντού: πάρε κόσμε, πάρε κόσμε. Το ακούς να ξεφωνίζει αλλοπαρμένο και σου τρέχουν τα σάλια. Όλο εκπλήξεις είναι αυτός ο πύργος!

Εχθές πάλι τι έπαθα! Καθώς περιφερόμουν αμέριμνα, άκουσα συνωμοτικές σιγοψιθυρίσματα. Μ΄ έφαγε η περιέργεια, τα ακολούθησα. Και ξαφνικά, άνοιξε μια καταπακτή και ουπς… έπεσα μες στα σκοτάδια. Άρχισα να ψηλαφώ αριστερά δεξιά, σε μια στιγμή κάπου σκόνταψα, κάτι έριξα, κάποιος το σήκωσε, έπεσα κι εγώ, τέλος πάντων κατάφερα να σταθώ στα πόδια μου. Κανα-δυο με χαιρέτισαν, με ξεσκόνισαν. Μωρ απ’ τα ζωντανά είναι τούτα, σκέφτηκα.

Και μόλις άρχισαν σιγά σιγά τα μάτια μου να προσαρμόζονται και να ξεχωρίζω δυο τρεις φιγούρες, ξαφνικά άρχισαν ένα-ένα να φεύγουν. Μπα, τι τρόπος! απόρησα. Φαίνεται ήρθα σε ακατάλληλη ώρα. Ααααα δεν θέλω να μείνω μόνη μου στα σκοτάδια, πανικός με κυρίεψε, πιάστηκα από ένα σχοινί που κρεμόταν, αναρριχήθηκα κι έφυγα άρον – άρον. Πλάκα είχε όμως, θα ξανάρθω.

ΥΓ. Κάθε ομοιότητα με πρόσωπα και πράγματα είναι σαφώς καλοπροαίρετη και … εντελώς συμπτωματική.
Απάντηση με παράθεση
The Following 6 Users Say Thank You to epsilon For This Useful Post:
amigos (05-10-08), Diamond (06-10-08), Naias (05-10-08), papa (07-10-08), pazo (05-10-08), Xenios (06-10-08)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.