Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-14, 12:49
fifisrikos Ο χρήστης fifisrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Lightbulb συμπαντικη ζωτικη ενεργεια

Ρέικι - θεραπεία για το νου, το σώμα και το πνεύμα.

Το ρέικι είναι μια ιαπωνική λέξη που σημαίνει "συμπαντική ζωτική ενέργεια".
"ρέι"=συμπαντική ενέργεια
"κι" ή "τσι"=ζωτική ενέργεια που διαρρέει κάθε ζωντανό οργανισμό.

Είναι μια αρχαία θεραπευτική τέχνη που εφαρμόζεται με τα χέρια και επανεμφανίστηκε στα μέσα του 19ου αιώνα στην Ιαπωνία χάρη στον δρ Μικάου Ουσούι. Πρόκειται για θεραπευτικό σύστημα μετάδωσης ενέργειας που δημιουργεί πνευματική, νοητική και σωματική αρμονία.

Ο άνθρωπος θεράπευε με την κοσμική ενέργεια αυτή, χωρίς την ονομασία Ρέικι, εδώ και χιλιάδες έτη. Τότε οι άνθρωποι θεραπεύονταν και γίνονταν ακόμη και θαύματα, όχι μόνο στα μυστήρια, στα οποία είχαν πρόσβαση μόνο οι λίγοι αλλά και σε ανθρώπους έξω από αυτά. Αυτή η κοσμική ενέργεια χρησιμοποιούνταν και χρησιμοποιείται ακόμη από σαμάνους θεραπευτές, πνευματικούς δασκάλους. Ένας από τους γνωστότερους δασκάλους στη Δύση είναι ο Ιησούς Χριστός...

Το Ρέικι ως είδος ενέργειας χαρακτηρίζει την απαραίτητη σε όλα τα όντα κοσμική ενέργεια, με όλες τις διαβαθμίσεις της, την οποία χρησιμοποιούμε από τη στιγμή της γέννησής μας και χωρίς την οποία δε θα μπορούσαμε να παραμείνουμε εν ζωή.
Το Ρέικι ως είδος θεραπείας είναι ένας σύγχρονος τρόπος να ανεβάσει ο άνθρωπος μέσω της ‘ενεργειακής εργασίας’ την ατομική του δόνηση/συχνότητα, επαναφέροντας ισορροποία στο σύστημά του.
Αυτό, για λόγους συμβατότητας με τη συχνότητα της μητέρας Γης, έχει γίνει στις ημέρες μας βασική ανάγκη για όσους επιθυμούν κι επιλέγουν να συμπορευθούν με την πλανητική εξέλιξη της γης.
Όπως οι Η/Υ δεκαετίας δεν μπορούν να ‘τρέξουν’ εφαρμογές καινούριες και κολλάνε, με αποτέλεσμα να πρέπει να τους αποσύρουμε κι ανακυκλώσουμε ή να τους κάνουμε αναβάθμιση, για να αποκτήσουν ξανά συμβατότητα, έτσι ο άνθρωπος, για να ακολουθήσει την πορεία της πλανητικής εξέλιξης, καλείται να αναβαθμίσει/ανεβάσει την ατομική του συχνότητα.
Το Ρέικι προσφέρει λύσεις για αυτές τις ανάγκες και καταλήγει για τον "προχωρημένο" σε ένα/ν μόνιμο εργαλείο/δρόμο.

Στο παραδοσιακό σύστημα USUI Reiki υπάρχουν τρία επίπεδα εκπαίδευσης/μύησης:
1ος Βαθμός: Ένωση με τη συμπαντική ενέργεια Ρέικι μέσω τεσσάρων συντονισμών, εκμάθηση των βασικών αρχών και τεχνικών, σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο.

2ος Βαθμός: Συντονισμός με τα σύμβολα του Ρέικι για την προσωπική εξέλιξη και πιο έντονη και αποτελεσματική χρήση του πέρα από χώρο και χρόνο.

3ος Βαθμός: Επίπεδο Μάστερ και Δασκάλου του Ρέικι (Usui Reiki master-teacher), όπου ξεκινάει πλέον σε προσωπικό και, για όσους επιθυμούν, σε επαγγελματικό επίπεδο ο δρόμος της πλήρους ένωσης με τον Ανώτερο Εαυτό, την Κοσμική Eνάδα και το Θεό.

https://www.youtube.com/watch?v=bN_BlAoM4v4

https://www.youtube.com/watch?v=5UBJjGe9hBc

_
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-14, 19:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θα μου επιτρέψεις να σου πω οτι εδώ φτάνουμε σε ακραία θεωρία.

Το Ρέικι είναι αναγνωρισμένο ως μια από τις νεοφανείς αιρέσεις.Επειδή θα μπορούσε να ενοχλήσει αυτούς που υποστηρίζουν την επικρατούσα θρησκεία, να είμαστε λίγο προσεκτικοί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-14, 21:59
fifisrikos Ο χρήστης fifisrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
αναζητησα στο δικτυο "νεοφανεις αιρεσεις ρεϊκι" και μπηκα στις πρωτες ιστοσελιδες που εμφανιστηκαν στα αποτελεσματα.
αυτες οι ιστοσελιδες εχουν σχεση με την ορθοδοξη εκκλησια.

προφανως η ορθοδοξη εκκλησια στην προσπαθεια της να απωθησει τους ενδιαφερομενους χαρακτηριζει αιρεσεις οτιδηποτε ειναι ασχετο με την ορθοδοξη χριστιανικη πιστη.
εγω απο την δικη μου αποψη που εχω ζησει στην ανατολη και εχω βαπτιστει εκει κατ επιλογη μου βουδιστης διευκρινιζω οτι το ρεϊκι δεν εχει σχεση με πιστη σε καποιον συγκεκριμενο θεο αλλα οι θεραπευτες αντλουν την ενεργεια απο το συμπαν (οπως εγραψα στο μηνυμα #1).

ειμαι θεραπευτης ρεϊκι 2ου βαθμου, θα σας περιγραψω πως δεχτηκα την γνωση του ρεϊκι.
πριν πολλα χρονια βρισκομουν σε μια ταβερνα και τρωγαμε σε μεγαλο τραπεζι, μεγαλη παρεα.
εκει διπλα καθονταν και μερικοι ευρωπαιοι και συζητουσαμε. ενας γαλλος μας ειπε πως ειχε προβλημα με την ομοπλατη του, πονουσε σε καθε κινηση του, αυτο το προβλημα ειχε αρκετες μερες και δεν μπορουσε να χαλαρωσει πονουσε ακομα και στο κρεβατι.
τοτε εγω του προτεινα να του κανω χειροπρακτικη θεραπεια. ετσι εγινε του εκανα πιεσεις και μαλαξεις που εμαθα απο αλλους θεραπευτες στα ταξιδια μου.

αμεσως μετα την περιποιηση μου ο ντανιελ δηλωσε ολο χαρα πως δεν πονουσε πλεον, μπορουσε να γυρισει προς ολες τις κατευθυνσεις, μπορουσε να κινηθει φυσιολογικα.
οσοι ηταν στην ταβερνα ειδαν το περιστατικο. μετα με πλησιασε μια γυναικα η ευα και μου μιλησε.
μου ειπε πως ηταν θεραπευτρια ρεϊκι και οταν ειδε τον τροπο που θεραπευσα τον γαλλο καταλαβε πως εχω καποια ικανοτητα.
η ευα ειπε πως καλο ειναι να μαθω για τις θεραπευτικες μεθοδους που και εκεινη ειχε μαθει στην ανατολη.
ειπε πως οταν ενας θεραπευτης ρεϊκι αναγνωρισει εναν αλλο θεραπευτη που πρατει με ανιδιοτελεια τοτε πρεπει να του μεταδωσει δωρεαν την γνωση του, τον δευτερο βαθμο μυησης ρεϊκι, τα συμβολα, τις προσευχες.
ακουσα οτι μου ειπε η ευα, θυμαμαι τα συμβολα και τα ιερα "μαντρα".
αργοτερα εμαθα περισσοτερα για το ρεϊκι.
περασαν τα χρονια και δεν θεραπευσα κανεναν αλλο εκτος του ντανιελ.
παντα εκανα μονος προσευχη, διαλογισμο και γιογκα. δεν πηγα σε σχολη σχετικη με ρεϊκι, φανταζομαι πως θα υπαρχουν σχολες και δασκαλοι. αυτη ειναι η εμπειρια μου που σας περιεγραψα.

μετα ασχοληθηκα με την ηλεκτροτεχνια και ανεπτυξα ηλεκτρονικα κυκλωματα που εκπεμπουν ηλεκτρομαγνητικα πεδια στον χωρο.
η ενεργεια αυτου του ειδους ειναι σαφως μεγαλυτερη απο την ενεργεια που μπορει να αποδωσει θεραπευτης ρεϊκι.
η ηλεκτρομαγνητικη ενεργεια μπορει να ειναι ελεγχομενη και μετρησιμη σε ταση, ενταση, συχνοτητα.
μπορει να ειναι εκατονταδες χιλιαδες φορες πιο ισχυρη απο την ενεργεια του καλυτερου θεραπευτη ρεϊκι.

την θεραπευτικη τεχνικη των ηλεκτρομαγνητικων πεδιων εφαρμοζω ακομα και σημερα στην μητερα μου η οποια πασχει πολλα χρονια απο την ασθενεια παρκινσον και που δεν εχει βελτιωση στην υγεια της με την φαρμακευτικη αγωγη.
η μητερα μου και εγω πιστευουμε πως οταν βρισκομαστε μεσα στο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο τοτε το σωμα μας φορτιζεται οπως μια μπαταρια απο εναν φορτιστη.

τελος με τις προσωπικες εμπειριες και πεποιθησεις, εαν πιστευετε πως το ρεϊκι ο βελονισμος κα ειναι "νεοφανεις αιρεσεις" τοτε με γεια σας και χαρα σας..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-14, 23:20
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απο τα λιγα που εχω διαβασει, το ρέικι δεν εχει επιστημονικη βαση, καθως και δεν εχει παρατηρηθει καποια αποτελεσματικοτητα.

Ο βελονισμος επισης δεν εχει (Δυτικη) επιστημονικη βαση, αλλα παρουσιαζει καποια παρατηρησιμη αποτελεσματικοτητα που ειναι ανεξηγητη επιστημονικα.

Τα παραπανω απο τα οσα λιγα εχω διαβασει, χωρις να εχω περαιτερω γνωσεις ή πεποιθήσεις. Δεν αποκλειω να υπαρχει ολοκληρη βιβλιογραφια που αποδεικνυει οτι το ρεικι εχει αποτελεσμα.

Οι προσωπικες σου εμπειριες εχουν πολυ ενδιαφερον σε καθε περιπτωση.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-14, 13:38
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Πρόσφατα έγινε μια ημερίδα για τις λεγόμενες "Εναλλακτικές θεραπείες". Σε αυτές, αντικειμενικά αξιόλογοι ομιλητές, ιατροί, θεολόγοι, νομικοί, διατύπωσαν αιτιολογημένα τις απόψεις τους επί του θέματος.
Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στις 17/5/14, στο Πολεμικό Μουσείο, από την Εστία Πατερικών Μελετών και υπό την αιγίδα της Ι.Μ. Γλυφάδας.
Ο καθένας μπορεί να κρίνει από τα λεγόμενα και από τη βιβλιογραφία που παρατίθεται, το πνεύμα του ομιλητή.

Μεταφέρω την εισήγηση της κας Κωνσταντίνας Αλεβίζου, Ιατρού-Μικροβιολόγου και Εκπαιδευτικού, όσον αφορά το Ρέικι.
Όλη η εισήγηση της σε κείμενο βρίσκεται εδώ, ενώ το βίντεο όλης της ημερίδας βρίσκεται εδώ.

1.3. ΡΕΪΚΙ
Ὑπάγεται καί αὐτό στίς "βιοενεργειακές θεραπεῖες" τῆς Ν. Ἐποχῆς. Ἐδῶ ἀπουσιάζει ἡ χρήση κάθε ὑλικοῦ στοιχείου, ὅπως φαρμάκου, βελόνας, μάλαξης κλπ. καί ὑπάρχει μόνο πνευματική διάσταση.

1.3.1. Ἅς δοῦμε ὅμως τί εἶναι τό ρέϊκι.
Ὁ ἰαπωνικός ὅρος Ρέϊκι σημαίνει συμπαντική ἐνέργεια τῆς ζωῆς ἤ θεϊκή δύναμη, ἡ ὁποία, ὅπως λένε, μπορεῖ νά μεταδοθεῖ ἀπό τούς μυημένους, μέ τό ἄγγιγμα τῶν χεριῶν (1) πάνω στό σῶμα, ἤ λίγα ἑκατοστά πάνω ἀπό αὐτό, ἤ ἀκόμα καί ἀπό ἀπόσταση.

Τό παραδοσιακό ρέϊκι εἶναι τό Οὐσούι ρέϊκι, πού θεωρεῖται ὅτι ὑπῆρχε στήν ἀρχαιότητα καί ξανα-ἀνακαλύφθηκε στήν Ἰαπωνία τόν 19ο αἰώνα ἀπό τόν Μικάο Οὐσούι. Λέγεται ὅτι κάποια στιγμή ἀνέβηκε στό βουνό Κουριγιάμα, ὅπου ἐπί 21 μέρες ἔκανε νηστεία καί διαλογισμό. Στό τέλος αὐτῆς τῆς περιόδου, ἔνοιωσε ξαφνικά μία δυνατή ἐνέργεια στήν κορυφή τῆς κεφαλῆς του. Τήν ἐνέργεια αὐτή, τήν ὀνόμασε Ρέϊκι καί ἀπό τότε καθιερώθηκε αὐτός ὁ ὅρος.(2)

1.3.2. Πῶς διαφημίζεται τό Ρέϊκι
Ὅπως σέ ὅλες τίς ἐναλλακτικές "θεραπεῖες", ἀναφέρονται πάρα πολλά ὀφέλη. Γράφουν χαρακτηριστικά: "Τό ρέϊκι θεραπεύει τόν ἑαυτό μας, τούς ἄλλους, τά ζῶα, τά φυτά καί ὁλόκληρο τόν πλανήτη! (3)

Οἱ θεραπευτές, πού δέν εἶναι φυσικά γιατροί, τό μόνο πού κάνουν εἶναι νά τοποθετοῦν τά χέρια τους πάνω ἀπό τά τσάκρας δηλ. τά ὑποτιθέμενα ἐνεργειακά κέντρα τοῦ σώματος, τά ὁποῖα ἐπιστημονικά δέν ὑφίστανται, καί μέσω διαλογισμῶν καί νοητῶν συμβόλων νά ἐπικαλοῦνται ἀόρατες μυστικές δυνάμεις.

Οἱ ἴδιοι ἀναφέρουν στά κείμενά τους:
"Στό Ρέϊκι δέν κάνουμε διάγνωση, γιατί δέν χρειάζεται. Ἡ θεραπεία εἶναι μία.

Στό Ρέϊκι δέν μποροῦμε νά κάνουμε λάθος, γιατί δέν μεσολαβεῖ τό μυαλό μας. Ἡ θεραπεία εἶναι μία.

Τό ἄτομο δέν γιατρεύεται ἀπό ἐμᾶς. Ἐμεῖς δέν κάνουμε τίποτα. Δίνουμε μόνο Ρέϊκι, ὅπως θά δίναμε ἕνα ποτήρι νερό. Βάζουμε τά χέρια μας κοντά στό σῶμα καί τό σῶμα παίρνει ὅ,τι χρειάζεται. Αὐτό εἶναι ὅλο. Δέν εἴμαστε ἐμεῖς πού γιατρεύουμε. Τό Ρέϊκι γιατρεύει." (2)

Τό ρέϊικι λοιπόν ταυτίζεται μέ μία μεταφυσική δύναμη.

1.3.3. Πῶς γίνεται μία θεραπευτική συνεδρία
Ἡ συνεδρία ξεκινᾶ μέ ἕνα σύντομο διαλογισμό Γκασό (Gassho). Ἀναφέρουν: " Κατά τή διάρκεια τοῦ διαλογισμοῦ μπορεῖτε νά ἐπικαλεστεῖτε, ἄν τό ἐπιθυμεῖτε,τούς ἀγγέλους / ὁδηγούς τοῦ Ρέϊκι, τόν φύλακα ἄγγελο καί τόν ἀνώτερο ἑαυτό (τούς δικούς σας ἀλλά καί τοῦ δέκτη), καθώς καί ὅποια ἄλλη ὀντότητα τοῦ φωτός ἐπιθυμεῖτε..."(2).

Κατόπιν ἡ συνεδρία συνεχίζει μέ τήν ἐπίθεση τῶν χεριῶν στά "τσάκρας" τοῦ σώματος.

Ἐδῶ βρισκόμαστε καθαρά σέ χῶρο μαγείας καί ἀποκρυφισμοῦ. Αὐτό φαίνεται ξεκάθαρα καί ἀπό τίς μυήσεις, πού πρέπει νά πάρει κανείς, προκειμένου νά ἀσκήσει τήν" θεραπευτική" τοῦ Ρέϊκι.

1.3.4. ΒΑΘΜΟΙ ΤΟΥ ΡΕΪΚΙ
Οἱ βαθμοί μύησης τοῦ ρέϊκι εἶναι τρεῖς καί δίνονται ἀπό ἕναν δάσκαλο-Μaster reiki.
"Ὁ πρῶτος βαθμός Ρέϊκι:
Στόν βαθμό αὐτό μαθαίνουν γενικές ἀρχές τοῦ ρέϊκι καί βασικές ἀποκρυφιστικές τεχνικές , ὅπως ἡ τοποθέτηση τῶν χεριῶν κλπ.

Μύηση τοῦ 2ου βαθμοῦ ρέϊκι.
Ὁ δάσκαλος παραδίδει στόν μυούμενο τρία μυστικά ἱερά σύμβολα (6).Εἶναι τά σύμβολα αὐτῆς τῆς ¨θεοποιημένης ζωτικῆς ἐνέργειας¨. Παλαιότερα ἀπαγορευόταν νά ὑπάρχουν σέ χαρτί. Σήμερα ἔχουν λίγο πολύ ἀπελευθερωθεῖ καί τά βρίσκουμε.
Τά σύμβολα τοῦ ρέϊκι τά σχεδιάζουν στόν ἀέρα, μέ τό χέρι, "σάν νά σχεδιάζεις μέ αἰθέρια μπογιά σέ ἕναν ἀόρατο καμβά." (7)
Ἔπειτα τά ὀνοματίζουν 3 φορές. Κάθε σύμβολο ἔχει τό δικό του ὄνομα. Λένε πώς μόνο στό 2ο βαθμό τά σύμβολα γίνονται ζωντανά, ἕτοιμα γιά θεραπεία.(7)



Μύηση τοῦ 3ου βαθμοῦ ρέϊκι.
Ἐδῶ ὁ μυούμενος λαµβάνει καί τό τέταρτο σύμβολο τοῦ Ρέϊκι, τό Σύμβολο τοῦ Μάστερ! (6) Αὐτό ὅπως λένε οἱ ἴδιοι εἶναι τό πιό ἰσχυρό καί καθαρά πνευματικό σύμβολο καί οἱ χρήσεις καί οἱ δυνατότητές του εἶναι ἄπειρες.(7)

Στόν Τρίτο Βαθμό οἱ Δάσκαλοι «ἐκχωροῦν τόν πλήρη ἔλεγχο τῶν θεραπειῶν στά πνεύματα-ὁδηγούς τους» τά ὁποῖα «διευθύνουν ὅλα τά τεκταινόμενα» (8)

Φυσικά οἱ συνεδρίες ρέϊκι, ἀλλά κυρίως οἱ μυήσεις, τά σεμινάρια καί τά προγράμματά τους εἶναι πολύ δαπανηρά.

Ὑπάρχουν πολλά εἴδη ρέϊκι.
Ἕνα ἀπό αὐτά εἶναι τό ἀγγελικό ρέϊκι, στό ὁποῖο γίνεται ἀπροκάλυπτα ἐπικοινωνία καί σύνδεση μέ πνεύματα -ἀγγέλους. Μόνο πού ἐδῶ παρόντες, εἶναι μόνο οἱ πεπτωκότες ἄγγελοι, οἱ ὁποῖοι ἐμφανίζονται ὡς ἄγγελοι φωτός, γεμάτοι ἀγάπη καί δύναμη, γιά νά παραπλανήσουν καί νά διεισδύσουν ὕπουλα στίς ψυχές μας. Καί ὡς πονηροί πού εἶναι τά καταφέρνουν πολύ καλά, νά ἐξαπατήσουν ἀκόμα καί ἀνθρώπους πού βρίσκονται στό χῶρο τῆς ἐκκλησίας.

Οἱ Ἅγιοι Πατέρες μᾶς προειδοποιοῦν ὅτι οἱ Ἄγγελοι τοῦ Θεοῦ δέν ἐμφανίζονται παρά μόνο σέ ἐξαιρετικές περιπτώσεις σέ ἁγίους καί ταπεινούς ἀνθρώπους καί ΠΟΤΕ μέσῳ μεθόδων καί τεχνικῶν πού καλλιεργοῦν τήν ἔπαρση καί τόν ἐγωισμό.
Ἅς μή γελιέται λοιπόν κανείς ἀπό τίς διαφημίσεις τους, ὅτι τό ρέϊκι εἶναι ὅ,τι πιό ἁπλό καί ἁγνό ὑπάρχει, ἀκόμα καί ἄν οἱ "θεράποντες" χρησιμοποιοῦν λιβάνι, ἁγιασμό, εἰκόνες ἤ καί χριστιανικές προσευχές.

1.3.5. ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΡΕΪΚΙ.

(1) Πανελλήνιος Σύλλογος Ρέϊκι.
(2) "Ἐγχειρίδιο Οὐσούι Ρέϊκι –Βαθμός Ι" Ἐπιμέλεια: Ἄννα Ἀποστολίδου Ἅγιος Δημήτριος 2011 Ἐγχειρίδιο Οὐσούι Ρέϊκι –Βαθμός Ι .
(3) ΣΥΝΟΨΗ: 49 Χρήσιμες Πληροφορίες Ρέϊκι!-Reiki www.reiki.gr.
(4) oshoathens.com.
(5) Πλήρης Ὁδηγός: Τά πάντα γιά τό Reiki Εἰσαγωγή στό Reiki www.reiki.gr.
(6) Πλήρης Ὁδηγός: Τά πάντα γιά τό Reiki. Εἰσαγωγή στό Reiki www.reiki.gr.
(7) θεραπευτικό Σύστημα Usui Reiki Master REIKI ACADEMY Manual 2 Χαράλαμπος Ἰωάννου 2008 www.reikimasterprogram.com.
(8) Ρέϊκι: θεραπεία ἤ ἀποκρυφισμός; (Ἑλένη Ἀνδρουλάκη, Καθηγήτρια) alopsis (Πηγή: Ἱερά Μητρόπολη Γλυφάδας).
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 13-09-14 στις 22:43
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-09-14, 10:33
fifisrikos Ο χρήστης fifisrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
θεωρω πως ειναι ευκαιρια για εμενα να μαθω ενδιαφεροντα θεματα εδω στην ακροβαση. μπορω βεβαια να μαθω και απο αλλου, ομως νομιζω πως αυτο το φορουμ προσφερει γενικη ενημερωση ικανοποιητικη.

1> δεν ηξερα για την ελενη ανδρουλακη που δεχτηκε χρηματα απο Ἱερά Μητρόπολη Γλυφάδας για να δυσφημισει με το βιβλιο της τις "νεοφανεις αιρεσεις".

2> δεν ηξερα -δεν ειχα διαβασει ποτε την ιστοσελιδα απ οπου ο Easty εκανε αντιγραφη το μηνυμα #5 δηλαδη την πηγη


3> στο παραπανω κειμενο που προερχεται απο την χριστιανικη ιστοσελιδα orthros.eu μεταξυ αλλων αναφερεται ως επιλογος πως:

<Στόν Τρίτο Βαθμό οἱ Δάσκαλοι «ἐκχωροῦν τόν πλήρη ἔλεγχο τῶν θεραπειῶν στά πνεύματα-ὁδηγούς τους» τά ὁποῖα «διευθύνουν ὅλα τά τεκταινόμενα» (8)

Φυσικά οἱ συνεδρίες ρέϊκι, ἀλλά κυρίως οἱ μυήσεις, τά σεμινάρια καί τά προγράμματά τους εἶναι πολύ δαπανηρά.

Ὑπάρχουν πολλά εἴδη ρέϊκι. Ἕνα ἀπό αὐτά εἶναι τό ἀγγελικό ρέϊκι, στό ὁποῖο γίνεται ἀπροκάλυπτα ἐπικοινωνία καί σύνδεση μέ πνεύματα -ἀγγέλους. Μόνο πού ἐδῶ παρόντες, εἶναι μόνο οἱ πεπτωκότες ἄγγελοι, οἱ ὁποῖοι ἐμφανίζονται ὡς ἄγγελοι φωτός, γεμάτοι ἀγάπη καί δύναμη, γιά νά παραπλανήσουν καί νά διεισδύσουν ὕπουλα στίς ψυχές μας. Καί ὡς πονηροί πού εἶναι τά καταφέρνουν πολύ καλά, νά ἐξαπατήσουν ἀκόμα καί ἀνθρώπους πού βρίσκονται στό χῶρο τῆς ἐκκλησίας. Οἱ Ἅγιοι Πατέρες μᾶς προειδοποιοῦν ὅτι οἱ Ἄγγελοι τοῦ Θεοῦ δέν ἐμφανίζονται παρά μόνο σέ ἐξαιρετικές περιπτώσεις σέ ἁγίους καί ταπεινούς ἀνθρώπους καί ΠΟΤΕ μέσῳ μεθόδων καί τεχνικῶν πού καλλιεργοῦν τήν ἔπαρση καί τόν ἐγωισμό. Ἅς μή γελιέται λοιπόν κανείς ἀπό τίς διαφημίσεις τους, ὅτι τό ρέϊκι εἶναι ὅ,τι πιό ἁπλό καί ἁγνό ὑπάρχει, ἀκόμα καί ἄν οἱ "θεράποντες" χρησιμοποιοῦν λιβάνι, ἁγιασμό, εἰκόνες ἤ καί χριστιανικές προσευχές.>

αυτο ειναι το επιμαχο σημειο με το οποιο η χριστιανικη κοινοτητα-εκκλησια διαστρεβλωνει την πολιτισμικη κληρονομια και πιστη των ιαπωνων. σκοπος της χριστιανικης εκκλησιας ειναι να απωθησει καθε ενδιαφερομενο για τις ανατολικες θεωριες/πρακτικες οπως το ρεϊκι που κανουν κακο στον χριστιανισμο αφου τελευταια παρατηρειται μετακινηση νεων ανθρωπων απο την χρ.εκκλησια προς αλλες θρησκειες.

πολλοι νεοι ανθρωποι με ανοικτα μυαλα επιλεγουν να πανε κοντρα στο ρευμα, το χριστιανικο κατεστημενο διαπιστωνοντας την υποκρισια που διακρινει καποιους χριστιανους.

δεχομαι πως η χρ.εκκλησια πραττει κοινωνικο εργο σπουδαιας σημασιας για τον ελληνισμο ομως το να γινεται προσπαθεια δυσφημισης ανατολικης προελευσης θεωριων/πρακτικων με γελειωδη ψεματα και συγγραμματα ασχετων με την ιαπωνικη πιστη γραφιαδων ειναι αποδειξη της παρακμης της χρ.εκκλησιας.

μπορουν ολοι να διαπιστωσουν την αντιφαση στην οποια πεφτει η γραφουσα ελενη ανδρουλακη ή οποιος βρισκεται πισω απο αυτην.

"τό ἀγγελικό ρέϊκι, στό ὁποῖο γίνεται ἀπροκάλυπτα ἐπικοινωνία καί σύνδεση μέ πνεύματα -ἀγγέλους. Μόνο πού ἐδῶ παρόντες, εἶναι μόνο οἱ πεπτωκότες ἄγγελοι, οἱ ὁποῖοι ἐμφανίζονται ὡς ἄγγελοι φωτός, γεμάτοι ἀγάπη καί δύναμη, γιά νά παραπλανήσουν καί νά διεισδύσουν ὕπουλα στίς ψυχές μας. Καί ὡς πονηροί πού εἶναι τά καταφέρνουν πολύ καλά, νά ἐξαπατήσουν ἀκόμα καί ἀνθρώπους πού βρίσκονται στό χῶρο τῆς ἐκκλησίας."

μπορειτε να δειτε ακριβως κατω απο το κειμενο της ιστοσελιδας orthros.eu τα "αγγελικα" πνευματα στα οποια γινεται η αναφορα.

προκειται για "αγγελικα" πνευματα δυτικης προελευσης γεννημα της χριστιανικης εκκλησιας (καθολικης ή ορθοδοξης) και κατα την γνωμη μου προϊοντα μυθοπλασιας οπως ηταν και οι θεοι κα της αρχαιας ελληνικης μυθολογιας.

τα "αγγελικα" πνευματα που αναφερει το παραπανω κειμενο λατρευονται απ οσο γνωριζω στο χρ.εορτολογιο και οχι στο ιαπωνικο.

τα "αγγελικα" πνευματα που αναφερει το παραπανω κειμενο δεν επικαλουνται οι βουδιστες και οι θεραπευτες ρεϊκι αλλα επικαλουνται οι χριστιανοι οταν εχουν την αναγκη τους. αυτη η αναγκη των χριστιανων ειναι για να φοβισουν καποιους με την τιμωρια που ισχυριζονται πως θα επιφερουν οι "αγγελοι κ δαιμονες" στους μη πιστους ή σε πτωχους τω πνευματι απ οπου προερχεται η φραση του ευαγγελιστη "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι αυτών εστί η βασιλεία των ουρανών" (Ματθ. 5, 3)

4> οι ιαπωνες ειναι λαος περηφανος και ανωτερος αλλων σε πολλα θεματα. εαν δεν ειχαν δεχτει τις ατομικες βομβες των χριστιανων αμερικανων θα μπορουσαν να ειχαν κερδισει πολεμους και να ειχαν εξαπλωσει τον πολιτισμο τους στη γη.

οι ιαπωνες ανωτεροι οπως ειναι δεν θα ασχοληθουν ποτε με τα μικρα μυαλα και τους ανθρωπους που ειναι αρνητικοι και που τους κατηγορουν με ψεματα και μικροπρεπειες.

ετσι ο καθε ενας που δεν συμπαθει τους βουδιστες και αλλους πιστους της ανατολικης κουλτουρας γραφει το μακρυ και το κοντο του ανενοχλητος.

5> αυτες ειναι οι προσωπικες μου αποψεις περι του θεματος και δεν ενδιαφερομαι για απαντησεις και αντιπαραθεση απο κανεναν που δεν ειναι βουδιστης και που δεν εχει πραγματικες εμπειριες περι αυτων. εαν εκανα συζητηση γι αυτα τα θεματα με εναν χριστιανο τοτε θα ηταν σαν να αγοραζα απομιμητικα προϊοντα απο αλλοδαπο στον δρομο..

6> μαλλον εκανα λαθος που αναρτησα αυτο το θεμα στην κατηγορια "Health & Beauty". ας μεταφερθει σε πιο καταλληλο μερος
_
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-09-14, 13:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η συζήτηση μετατρέπεται σε θρησκευτική, γι αυτό και η μετακίνηση.

Λίγο προσοχή όταν υποβιβάζουμε με εκφράσεις, το περί πίστεως αίσθημα των ανθρώπων.

Ξεκίνησες την κουβέντα από θεραπείες, για να καταλήξεις σε θρησκείες.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο καθόλου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-09-14, 13:24
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχω μια απορια: στην ιαπωνική παράδοση υπαρχει κατι που το συγκεκριμενο κειμενο αποκαλει "αγγελικό ρέικι"; Δηλ. το ρέικι έχει σχέση με επίκληση πνευμάτων;

Εαν οχι, δυο τινα μπορει να συμβαινουν
1. Στη Δύση έχει έρθει μια συγκρητική "αίρεση" του ρέικι που έχει χώσει μέσα πνευματισμό, "αγγέλους" κλπ.
2. Το Χριστιανικό κείμενο είναι παραπληροφορημένο.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-09-14, 16:23
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αγαπητέ fifisriko,

Από τα λεγόμενα σου σε αυτό το thread θα κρατήσω τα -κατά την προσωπική μου άποψη- πιο ουσιώδη και πιο σημαντικά.
Αρχική Δημοσίευση από fifisrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
5> αυτες ειναι οι προσωπικες μου αποψεις περι του θεματος και δεν ενδιαφερομαι για απαντησεις και αντιπαραθεση απο κανεναν που δεν ειναι βουδιστης και που δεν εχει πραγματικες εμπειριες περι αυτων. εαν εκανα συζητηση γι αυτα τα θεματα με εναν χριστιανο τοτε θα ηταν σαν να αγοραζα απομιμητικα προϊοντα απο αλλοδαπο στον δρομο..
Έτσι όπως το λες είναι.
Ένας βουδιστής κι ένας χριστιανός μιλούν επί διαφορετικής βάσης.
Για το λόγο αυτό θα μπορούσε κάλλιστα κάποιος να πει, πως έναν βουδιστή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ να τον αναστατώνει η φράση ότι το Ρέικι είναι αναγνωρισμένο ως "Νεοφανής αίρεση", για τον απλούστατο λόγο ότι η "Αίρεση" με το συγκεκριμένο νόημα είναι κάτι που αφορά Χριστιανούς.
Για έναν βουδιστή, δεν υφίσταται το νόημα της.
Άρα, τι νόημα έχει να συγχίζεται μεσημεριάτικα;

Για τον παραπάνω λόγο, κι εγώ δεν έχω καμία όρεξη να έρθω σε αντιπαράθεση. Απλά συζητώ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ. Νομίζω δε, πως και η συζήτηση σε αυτό το κλίμα, δεν βοηθά.

Στο 3ο μήνυμα γράφεις:
Αρχική Δημοσίευση από fifisrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω απο την δικη μου αποψη που εχω ζησει στην ανατολη και εχω βαπτιστει εκει κατ επιλογη μου βουδιστης...
Ειλικρινά, αυτήν την διευκρίνηση από μέρους σου τη χάρηκα πάρα πολύ.
Είναι δείγμα ειλικρίνειας.
Είναι εξαιρετικά σημαντικό όταν ασχολείσαι με θεολογικά θέματα να δίνεις εξ αρχής σαφές στίγμα των επιλογών σου.

Όπως εσύ θέλεις να είσαι ξεκάθαρος, έτσι πρέπει και η Ελλαδική Εκκλησία να είναι ξεκάθαρη, διευκρινίζοντας στους χριστιανούς πιστούς γιατί -κατά την Χριστιανική Πίστη- ο δρόμος του Ρέικι αποτελεί αίρεση.

Ότι δεν είναι μόνο "εναλλακτική θεραπεία", όπως παρουσιάζεται, αλλά κρύβει θεολογικές προσεγγίσεις, όπως πολύ χαρακτηριστικά σημειώνεις κι εσύ στο 1ο σου μήνυμα:

Αρχική Δημοσίευση από fifisrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
3ος Βαθμός: Επίπεδο Μάστερ και Δασκάλου του Ρέικι (Usui Reiki master-teacher), όπου ξεκινάει πλέον σε προσωπικό και, για όσους επιθυμούν, σε επαγγελματικό επίπεδο ο δρόμος της πλήρους ένωσης με τον Ανώτερο Εαυτό, την Κοσμική Eνάδα και το Θεό.
Δεν έχει σημασία σε ποιο στάδιο είσαι, σημασία έχει η ουσία του πράγματος.

Προφανώς, ο κάθε άνθρωπος, άρα και ο κάθε Χριστιανός πιστός, έχει την ελευθερία να επιλέξει ό,τι τον εκφράζει καλύτερα - όταν φυσικά είναι αρκούντως πληροφορημένος. Αλλιώς, πως ξέρει το "καλύτερα";

Στην επιλογή του ανθρώπου δεν πρέπει να ασκείται καμιά κριτική.

Τέλος, στο 6ο μήνυμα γράφεις:
Αρχική Δημοσίευση από fifisrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
6> μαλλον εκανα λαθος που αναρτησα αυτο το θεμα στην κατηγορια "Health & Beauty". ας μεταφερθει σε πιο καταλληλο μερος
Έχεις δίκιο. Από το πρώτο μήνυμα αναφέρεσαι ξεκάθαρα σε δρόμους "πλήρους ένωσης με τον Ανώτερο Εαυτό, την Κοσμική Eνάδα και το Θεό" και ως εκ τούτου είναι ένα θεολογικό θέμα.

Υ.Γ.: Για αποφυγή παρεξηγήσεων, το "Αγαπητέ fifisriko" της αρχής το εννοώ.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Easty για αυτό το μήνυμα:
fifisrikos (14-09-14)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.