Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ελληνική Γλώσσα και Γλωσσολογία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 08-02-09, 15:10
panagiotis13 Ο χρήστης panagiotis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-09 15:12
Φύλο: Άντρας
Παιδιά είναι προφανές πως όλα αυτά τα ξέρουν, για αυτό και τα συγκαλύπτουν από τον κόσμο … Απλούστατα διότι δεν τους συμφέρει να αποκαλυφθεί το μεγαλείο της γλωσσάς μας και όχι μόνο. Αυτά είναι μόνον ένα κομματάκι από τα πολλά άλλα που δεν μάθαμε ποτέ και δεν θα μάθουμε ποτέ . Είναι λοιπόν χρέος κάθε Έλληνα που κατέχει κάποια απόδειξη , λόγου χάρη ο χρήστης Purple Anemone να τα δημοσιεύσει ώστε να μπορέσουμε να τα συγκεντρώσουμε και να τα αποστείλουμε σε κάποιον φορέα ίσως … επίσης θα ήθελα προσωπικά να ευχαριστήσω τον χρήστη αυτό για την συνεισφορά του κειμένου στο ίντερνετ .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-02-09, 00:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από panagiotis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά είναι προφανές πως όλα αυτά τα ξέρουν, για αυτό και τα συγκαλύπτουν από τον κόσμο …
Φιλε, τον τελευταιο καιρο εχω εξαλειψει τη λεξη 'προφανες' απο το λεξιλογιο μου. Δεν υπαρχει τιποτα προφανες. Το προφανες ειναι καθαρα υποκειμενικο αναλογως απο το τι διαβαζεις και το τι θες να πιστεψεις. Τα στοιχεια που προβαλλουν οι ζηλωτες της γλωσσας μας κανουν 'προφανες' οτι ημασταν πρωτοι σε ολα.. εξισου 'προφανες' ομως ειναι οτι οι ευσεβεις ποθοι μας ειναι διογκωμενοι, συμφωνα με οσα εχω μοιραστει με φιλολογους και ιστορικους

Με μια συντομη ερευνα στο ιντερνετ μπορω να σου καταστησω 'προφανες' οτι η γη ειναι επιπεδη και μολις 6000 ετων. Ποσο ευκολα θα το δεχτεις;

Απλούστατα διότι δεν τους συμφέρει να αποκαλυφθεί το μεγαλείο της γλωσσάς μας και όχι μόνο. Αυτά είναι μόνον ένα κομματάκι από τα πολλά άλλα που δεν μάθαμε ποτέ και δεν θα μάθουμε ποτέ . Είναι λοιπόν χρέος κάθε Έλληνα που κατέχει κάποια απόδειξη , λόγου χάρη ο χρήστης Purple Anemone να τα δημοσιεύσει ώστε να μπορέσουμε να τα συγκεντρώσουμε και να τα αποστείλουμε σε κάποιον φορέα ίσως …
Και η λεξη 'αποδειξη' ειναι πολυ μεγαλη που εγω δε θα χρησιμοποιουσα τοσο ευκολα. Δε θα πιστευα με τη μια οποιαδηποτε 'αποδειξη' μου πλασσαρουν, και αλλωστε η σημασια της καθε 'αποδειξης' ειναι και παλι υποκειμενικη... εξαρταται απο το πως θα την ερμηνευσεις.

Η επιστημη δεν δουλευει ετσι: αν ανακαλυφθει καποιο αρχαιοελληνικο κειμενο ηλικιας (για παραδειγμα) 8000 ετων, αυτο δε σημαινει οτι αυτοματα ξαναγραφεται η ιστορια που ξερουμε. Θα περασουν αρκετα χρονια μεχρι να μελετηθει, να αξιολογηθει, και εφοσον θεωρηθει δεδομενο, να εισαχθει στην ιστορια που εχουμε. Πριν η επιστημη δεχτει κατι, πρεπει να ληφθουν υποψη καποια λογικο-ιστορικα 'παραδοξο' της ξαναγραμμενης ιστοριας: εαν υπαρχει οντως γραφη την εποχη που ισχυριζεστε, δημιουργουνται ανεξηγητα παραδοξα που περιγραφω στο προηγουμενο μου μηνυμα (πχ ενα κενο 2 χιλιετιων χωρις γραπτες μαρτυριες παγκοσμιως ο οποιο δεν εξηγειται ευκολα). Επισης να ξερεις οτι η επιστημη (εφοσον λειτουργει σωστα) δεν εχει σκοπο να αποδειξει κατι υπερ καποιου, κανένα μεγαλείο και καμια ανωτερότητα.

Θα σου φερω για παραδειγμα οτι αυτα που πιστευεις και θες να πιστευεις για την ανωτεροτητα της γλωσσας μας, το ιδιο πιστευουν και αλλοι λαοι για τη δικη τους γλωσσα. Η Ινδο-ευρωπαϊκη θεωρια καποτε ειχε σκοπο να αποδειξει οτι η γερμανικη ηταν η πρωτη γλωσσα. Ενας Φλαμανδος γλωσσολογος είχε ισχυριστει το ιδιο για τα φλαμανδικα. Καποιοι Σλαβοι πιστευουν στην ανωτεροτητα της σλαβικης γλωσσας και πολιτισμου, ενω αναφερονται σε θρησκεια και μυστικισμο (οπως εμεις εχουμε τους Ελ και διαφορες προφητειες) και φυσικα στον κακο και σκοτεινο 'αντι-Σλαβισμο'.

Θα σου φερω ενα αλλο παραδειγμα: τη ρουνικη γραφη των Σκανδιναυων η οποια (συμφωνα με την επισημη επιστημη) εχει προελθει απο τη γραφη των Ετρουσκων. Καποτε μιλησα με μια σουηδεζα και μου ειπε οτι προηλθε 'απο τους θεους' (και το πιστευε). Καποιοι Τουρκοι ισχυρίζονται οτι προήλθε απο τη μογγολικη γραφη Ορχόν και μαζευαν "αποδειξεις" για αυτο. Αν ησουν στη θεση καποιου Τουρκου τι θα ελεγες; Οτι "η επισημη επιστημη ειναι κακη και εχει σκοπο να κρυψει την αληθεια της ανωτεροτητας του Τουρκικου αλφαβητου" και ειμαι σιγουρος οτι αν υπηρχαν Ετρουσκοι σημερα, απο την οπτικη τους θα εκαναν λογο περι "Τουρκικης συνομωσιας εναντιον της αληθειας". Σου θυμιζει κατι αυτη η λογικη; Εμενα παντως μου θυμιζει τη δικη μας λογικη.

Δεν τα λεω αυτα για να σου αλλαξω την αποψη. Αλλωστε η επιθυμια για την πιστη ειναι πιο δυνατη απο την ιδια την πιστη, ή και την ίδια την αλήθεια. Οποιος θέλει να πιστεύει σε μια ομορφη και ελκυστικη θεωρια οτι ο λαός του ήταν πρώτος σε όλα, θα το πιστεύει γιατι τον κανει να αισθανεται ανετα και καλα... ενώ όλες τις ενδείξεις (ακόμα και τις ψευδείς) θα τις θεωρεί "αποδείξεις" υπερ αυτού. Ολες τις αντιθετες αποψεις ευκολα θα τις δαιμονοποιεί και θα τις καταλογιζει σε 'σκοτεινα κεντρα που δε θελουν να μαθουμε την αληθεια'. Ειναι και αυτο μια ευκολη λυση.

Ειμαστε απλα ενα μερος των υπολοιπων. Εχουμε την αναγκη για ανωτεροτητα, οπως την εχουν και αλλοι και φυσικα την αναγκη οτι καποιος μας κυνηγαει για να εχουμε αλλοθι για τις αποτυχιες μας και για να νιωσουμε συσπειρωμενοι. Εχουμε τις 'αποδειξεις' μας, αλλα και οι αλλοι εχουν τις δικες τους. Γιατι εμεις να ειμαστε οι σωστοι;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-02-09 στις 15:43
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-02-09, 01:48
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε, τον τελευταιο καιρο εχω εξαλειψει τη λεξη 'προφανες' απο το λεξιλογιο μου. Δεν υπαρχει τιποτα προφανες. Το προφανες ειναι καθαρα υποκειμενικο αναλογως απο το τι διαβαζεις και το τι θες να πιστεψεις. Τα στοιχεια που προβαλλουν οι ζηλωτες της γλωσσας μας κανουν 'προφανες' οτι ημασταν πρωτοι σε ολα.. εξισου 'προφανες' ομως ειναι οτι οι ευσεβεις ποθοι μας ειναι διογκωμενοι, συμφωνα με οσα εχω μοιραστει με φιλολογους και ιστορικους
............
Και η λεξη 'αποδειξη' ειναι πολυ μεγαλη που εγω δε θα χρησιμοποιουσα τοσο ευκολα. Δε θα πιστευα με τη μια οποιαδηποτε 'αποδειξη' μου πλασσαρουν, και αλλωστε η σημασια της καθε 'αποδειξης' ειναι και παλι υποκειμενικη... εξαρταται απο το πως θα την ερμηνευσεις.
Σπάνιο βέβαια, αλλά εδώ θα συμφωνήσω κατ' αρχήν.

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια συντομη ερευνα στο ιντερνετ μπορω να σου καταστησω 'προφανες' οτι η γη ειναι επιπεδη και μολις 6000 ετων.
Αυτό όμως με το "επίπεδη" βρε γκιλ... πώς το κάνεις;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-02-09, 03:19
Το avatar του χρήστη epigonos
epigonos Ο χρήστης epigonos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-11 23:00
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωριμότητα είναι να παραδέχεσαι και να αναθεωρείς ακόμη κι αυτά τα Πιστεύω σου.
Επιπολαιότητα είναι να θεωρείς ότι η γνώμη σου είναι αντικειμενική.
Βλακεία είναι να πιστεύεις ότι κατάγεσαι από Υπερανθρώπους.
Ύβρη να νομίζεις ότι είσαι η πηγή της γνώσης.

Γιατί σας χαλάει τόσο πολύ ο Gildor και πέσατε όλοι να τον φάτε;
Η διαφορετική άποψη είναι η ουσία της συζήτησης.
Έχετε επιχειρήματα; Πείτε τα!
Τα "διάβασα", άκουσα", "λέγεται", "Πιστεύω" κτλπ είναι υπεκφυγές.
Τα ερωτήματά του παραμένουν, απαντήστε του!
Όλη η Παγκόσμια Γλωσσολογική Κοινότητα τον συνδράμει! Απ' την Ελλάδα μόνο ο"Δαυλός" και οι "μελετητές" ουφολόγοι, Τιτάνες και Εκατόγχειρες των Ταρτάρων και του πνευματικού σκότους τον πολεμούν. ΑΡΚΕΤΑ!!!!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΓΗΣ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ.Διαβάστε και λίγο για τα Σανσκριτικά. Γλώσσα με πιο πλούσια μορφολογία από τα Αρχαια ελληνικά,πλουσιοτερο κλιτικό σύστημα και κατά πολλούς αιώνες αρχαιότερη.
Δεν είναι δυνατόν στις ΙΕ γλώσσες να υπάρχουν χιλιάδες ομοιότητες,όχι μόνο στην ακουστική ή γραπτή αναπαραστασή τους ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ και στη ΣΗΜΑΣΙΑ τους(απαραίτητη προϋπόθεση στην Επιστημονική Γλωσσολογία για την ταξινόμηση μιάς γλώσσας σε κάποια οικογένεια γλωσσών) και εμείς να λέμε ότι η Αρχαία ελληνική είναι η μητέρα γλώσσα!! Είναι εντελώς ΑΝΟΗΤΟ!
Επίσης είναι εντελώς ανόητο όταν βρίσκουμε φωνητικές ομοιότητες ανάμεσα σε δύο γλώσσες να τις θεωρούμε συγγενικές!! Π.Χ η καινούρια μόδα που "ανακαλύπτουν" ελληνικές λέξεις στις γλώσσες της Πολυννησίας!!!!! Το ελλ. /pater/ 'πατέρας΄με το Πολυννησ. /patar/ που μπορεί να σημαίνει ΄κρασί΄. Το παράλογο γίνεται αμέσως λογικό γι'αυτούς: Στο ερώτημα <<Πώς οι Α.Έλληνες έφτασαν εκεί;>> Σε αποστομώνουν <<Μα η Αργώ πετούσε, ήταν διαστημόπλοιο>>!!!!!!!!!!
Ωραία, Ελλάδα-Πολυννησια δυό ώρες δρόμο με την Αργώ το 2000π.χ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epigonos : 14-02-09 στις 03:31
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-02-09, 03:29
Το avatar του χρήστη epigonos
epigonos Ο χρήστης epigonos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-11 23:00
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπάνιο βέβαια, αλλά εδώ θα συμφωνήσω κατ' αρχήν.


Αυτό όμως με το "επίπεδη" βρε γκιλ... πώς το κάνεις;
Προφανώς αναφέρεται στην χριστιανική θεωρία για την δημιουργία του κόσμου που αναφέρει χρόνο περ. το 5500π.χ, ημέρα, και ώρα (νομίζω 0800 το πρωί) και ότι η γή είναι επιπεδη.
Αρα δεν είναι λάθος του γκίλ....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-02-09, 03:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από epigonos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωριμότητα είναι να παραδέχεσαι και να αναθεωρείς ακόμη κι αυτά τα Πιστεύω σου.
Επιπολαιότητα είναι να θεωρείς ότι η γνώμη σου είναι αντικειμενική.
Βλακεία είναι να πιστεύεις ότι κατάγεσαι από Υπερανθρώπους.!
Πολύ επιθετικό σε βρίσκω.

Εδώ μέσα το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα βρεις Λιακόπουλους. Μισώ τις υπερβολές ένθεν και ένθεν, τις τάσεις ότι πήγαν πρώτοι οι Έλληνες στο φεγγάρι αλλά και στον αντίποδα τον μηδενισμό του μεγάλου πολιτισμού που γεννήθηκε στην χώρα μας.

Μας μειώνουν οι χαρακτηρισμοί σου, ας ηρεμήσουμε λίγο αν θες να μιλήσουμε πολιτισμένα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-02-09, 12:41
Το avatar του χρήστη epigonos
epigonos Ο χρήστης epigonos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-11 23:00
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ επιθετικό σε βρίσκω.
Μας μειώνουν οι χαρακτηρισμοί σου, ας ηρεμήσουμε λίγο αν θες να μιλήσουμε πολιτισμένα.
Αγαπητέ Χenie, το Γενικό και αποφθεγματικό μην το κάνεις συγκεκριμένο.
Δεν αναφέρομαι σε κανένα συγκεκριμένο άτομο από την κοινότητα.
Απλώς Επισημαίνω ότι η άποψη του Γκίλντορ είναι η επικρατούσα και η πιο ισχυρή θέση της επιστήμης σήμερα η οποία έχει ένα πολύ ισχυρό και μεγάλο θεωρητικό υπόβαθρο.Άλλωστε όλες οι επιστημονικές κατακτήσεις της ανθρωπότητας βασίστηκαν στην παρατήρηση και τη διατύπωση Υποθέσεων, που αποδείχτηκαν ή όχι μέσω πειραμάτων.
Επιθετικότητα είναι το μόνο που δεν χαρακτηρίζει τις απόψεις μου.
Το "γηράσκω αεί διδασκόμενος" πρέπει να είναι ο πιλότος όλων μας και να είμαστε έτοιμοι να αποδεχόμαστε τα λαθη μας και να τα διορθώνουμε.
Τέλος, συγγνώμη αν ένιωσες προσβεβλημένος-δεν ήταν στις προθέσεις μου- από την άποψή μου.
Η αγάπη μου για την Αρχαία Ελλην.Φιλολογία είναι δεδομένη και δεν αναιρείται με την παραδοχή ότι δεν είναι η γενέτειρα του παγκόσμιου πολιτισμού.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-02-09, 12:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από epigonos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος, συγγνώμη αν ένιωσες προσβεβλημένος-δεν ήταν στις προθέσεις μου- από την άποψή μου.
To δέχομαι απόλυτα και σ' ευχαριστώ

Αρχική Δημοσίευση από epigonos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αγάπη μου για την Αρχαία Ελλην.Φιλολογία είναι δεδομένη και δεν αναιρείται με την παραδοχή ότι δεν είναι η γενέτειρα του παγκόσμιου πολιτισμού.
Πιστεύω ότι μπορείς να διατυπώσεις τις απόψεις σου, θα είμαστε ανοικτοί να την δεχτούμε με χαρά και αν μπορούμε, με βάση τις φτωχές μας δυνατότητες, να τις συζητήσουμε.

Καλώς μας ήρθες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-02-09, 14:54
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από epigonos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλώς Επισημαίνω ότι η άποψη του Γκίλντορ είναι η επικρατούσα και η πιο ισχυρή θέση της επιστήμης σήμερα η οποία έχει ένα πολύ ισχυρό και μεγάλο θεωρητικό υπόβαθρο.
Να ξεκαθαρισω παντως οτι δεν ειναι αποψη μου, ουτε εχω καποιο προσωπικο λογο να υποστηριξω τη θεωρια περι Φοινικικης προελευσης. Αυτη τη θεωρια την αποδεχομαι μονο και μονο επειδη την ξερω απο το σχολειο, τη διαβαζα και διαβαζω σε ολα τα εγκυκλοπαιδικα βιβλια, την εχω συζητησει με φιλολογους, και αυτο θα ισχυει φυσικά μεχρι να δω κατι αλλο. Βρηκα αυτο το ενδιαφερον animation και το μοιραστηκα με αλλους ως οπτικοποιηση της επικρατουσας γνωμης και οχι ως παράδειγμα για να αποδείξω την ορθότητά της

Η αμυντικη μου σταση, οπως ειπα, δεν ειναι για να υποστηριξω καποια αποψη αλλα γιατι με εχουν κουρασει οι κλισε αντιδρασεις οποτε θιγεις ενα τετοιο θεμα. Αντιδρασεις που παντα εχουν να κανουν με προσωπικες γνωσεις, ασχετως αν ολα τα εγκυκλοπαιδικα βιβλια δεν αναφερουν τιποτα απο αυτες. Αντιδρασεις που σταματουν οταν επισημαινεις τα παραδοξα τους, οπως εγινε και εδω περα οπου οι απαντησεις μου αγνοηθηκαν απο ολους.

Δεν αμφισβητω ουτε αμφιβαλλω οτι ο Ξενιος και ο καθενας εχει διαβασει πολλαπλασια απο μενα. Οι αντιδρασεις ομως ειναι παντα προκαθορισμενες και δεν προχωρούν πέρα απο το προκαθορισμένο σημείο. Και οσο και αν ωρύεται (με το δίκιο του) ο Τερτιος ή ο Ξένιος για αυτα που ξερει, δεν εδωσε απαντησεις στις ερωτησεις μου, ούτε θα κάνει κάτι να αλλάξει τα εγκυκλοπαιδικά βιβλία ή τουλάχιστον να μοιραστεί αυτά που ξέρει στη Wikipedia προφανώς επειδή έχει καλύτερα πράγματα να κάνει. Το πρόβλημα όμως παραμένει.

Πιστευω καποιος που θα ενδιαφεροταν πραγματικα για την αληθεια, το λιγοτερο που θα μπορουσε να κανει θα ηταν να παραθεσει στη Wikipedia τις γνωσεις του με παραπομπες. Ακομα και αν ανοιξει παραγραφο με τιτλο 'Εναλλακτικες θεωριες'. Εγω ετσι θα εκανα. Το τι θα μου αποδειξει ο καθενας εμενα προσωπικα, ή τί απόψεις και μελέτες γράφει στο blog του δε λεει τίποτα.

Αν η αληθεια ειναι οτι εμεις εφευραμε τη γραφη μας, ελπιζω να λαμψει καποτε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-02-09 στις 16:23
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-02-09, 14:21
Το avatar του χρήστη epigonos
epigonos Ο χρήστης epigonos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-11 23:00
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξεκαθαρισω παντως οτι δεν ειναι αποψη μου, ουτε εχω καποιο προσωπικο λογο να υποστηριξω τη θεωρια περι Φοινικικης προελευσης.
Νομίζω ότι το θέμα της προέλευσης του ελληνικού αλφαβήτου είναι ήσσονος σημασίας. Εξηγούμαι:


Έστω ότι είναι φοινικικής προέλευσης. Σε τι μειώνει την αξία της Α.Ε. γλώσσας αυτό το γεγονός;
Αναιρεί την υπέροχη γλώσσα που δημιούργησαν οι πρόγονοί μας;

Αν λάβουμε υπόψη μας ότι οι Α.Ελληνες έκαναν την ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ να αντιστοιχίσουν ένα σύμβολο(γραπτή αναπαράσταση), με ένα φθόγγο (ήχο) με αποτέλεσμα την δημιουργία του πρώτου Φωνητικού Αλφαβήτου, σε τι βλάπτει ή μειώνει την αξία της πράξης ,η καταγωγή του;

Αναιρεί την εξαίσια γραμματεία η οποία έγινε ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ και οδηγός της παγκόσμιας σκέψης;

Σημασία δεν έχει αν κάτι το παίρνεις από κάποιον άλλον ή το δημιουργείς εσύ, αλλά το ΤΙ κάνεις μ' αυτό! Και οι Α.'Ελληνες μας το απέδειξαν!!!!

Ας ασχοληθούμε,λοιπόν, με την γλώσσα στην εξέλιξή της και ας αφήσουμε κατά μέρος τις "μυθολογικές" και "εθνικιστικές" της διαστάσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epigonos : 16-02-09 στις 14:28
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.