Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-08, 09:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
7.590.002.008 μετά Χριστόν

Ωστε λοιπόν, μας απομένει μόλις μία αιωνιότητα και μία μέρα ώσπου να καταρρεύσει ο Ηλιος συμπαρασύροντας στον θάνατό του και τον ταπεινό μας πλανήτη. Αυτή είναι η πρόγνωση των ειδικών επιστημόνων, που εκτιμούν ότι σε 5,59 δισεκατομμύρια χρόνια ο ήλιος θα ξεμείνει από καύσιμο υδρογόνο στο εσωτερικό του και θα αρχίσει να κατακαίει το υδρογόνο του περιβάλλοντός του, για να φτάσει να καταβροχθίσει την Αφροδίτη, τον Ερμή και τη Γη. Με δεδομένο ότι και η πλέον «μακροπρόθεσμη στρατηγική» των ανθρωπίνων όντων οργανώνεται με βάση το εξυπηρετικό δόγμα «βλέποντας και κάνοντας», το τι θα συμβεί σε μερικά δισεκατομμύρια χρόνια προφανώς και δεν ενδιαφέρει, και ούτε καν στοίχημα δεν μπορούμε να βάλουμε για την ακρίβεια της προφητείας. Ως τότε άλλωστε ενδέχεται να έχουμε μετατραπεί σε ενεργειοπλάσματα, γλιτώνοντας έτσι τα νοίκια, το κυκλοφοριακό κομφούζιο, την πιτυρίδα, την αγωνία μην κοπεί το ρεύμα, τις μπόμπες στα μπαρ και ό,τι άλλο ενοχλητικό και, εν τέλει, την ίδια την «πύρινη κόλαση» της προβλεπόμενης συντέλειας, που απλώς θα μας απορροφήσει.

Υπάρχει ωστόσο και ένα άλλο ενδεχόμενο, που δεν ανήκει στην αρμοδιότητα της επιστημονικής ή παραεπιστημονικής φαντασίας: Κορωνίδα της Φύσεως όπως είμαστε, θα φροντίσουμε να καταστρέψουμε μόνοι μας το σπιτάκι μας, τη Γη, ώστε να μη δώσουμε τη χαρά του αφανισμού της στο ιδιότροπο Σύμπαν ή στους μνησίκακους θεούς που μπορεί να έχουν τους θρόνους τους στις αχανείς εκτάσεις του. Φαίνεται δύσκολο, αλλά τα δύσκολα δεν τρόμαξαν ποτέ το ανθρώπινο γένος. Αλλωστε, ήδη κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας: επειδή των φρονίμων τα παιδιά πριν καούνε τσουρουφλίζονται ώστε να εξοικειωθούν, για να εξοικειωθούμε κι εμείς, φορτώσαμε την κουκκιδίτσα μας με τόσο διοξείδιο του άνθρακα που άρχισε ήδη να ασφυκτιά και να πυρώνει, ώστε να είναι κάπως έτοιμη γι’ αυτό που θα της συμβεί το 7.590.002.008 μ.Χ. (ή ό,τι «μετά» θα έχουν τότε ως μέτρο).

Το ότι στην οικολογική φθορά πρωτοστατεί η χώρα μας (να, τώρα θέλουμε να φτιάξουμε υδροβόρα γήπεδα γκολφ στην Κρήτη, σε περιοχή που τμήμα της ανήκει σε Ζώνη Ειδικής Προστασίας) δεν είναι τυχαίο βέβαια· ανέκαθεν οι Ελληνες πρωτοπορούν και αφού η οικουμένη μάς οφείλει τα φώτα της, θα την υποχρεώσουμε να μας οφείλει εν μέρει και τη φωτιά που θα την περιλάβει. Στο κάτω κάτω, αν υπάρχουν ελπίδες να σωθούν οι γήινοι μεταναστεύοντας εκτός ηλιακού συστήματος, και πάλι στους Ελληνες θα το χρωστάνε. Διότι, όπως λένε και οι ελληνοουφολόγοι της τηλεόρασης, οι αρχαίοι ημών έχουν πάει ήδη στον Αρη, αλλά και στον Σείριο και όπου να ’ναι επανακάμπτουν για να μας σώσουν.

Πηγή : Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-08, 11:01
Το avatar του χρήστη fazer63
fazer63 Ο χρήστης fazer63 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-11 11:52
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάντως έχω ετοιμάσει το αστροσκάφος μου ενεργοποιώντας τους διασπαστικούς ανορθωτές αντιύλης......για απόδραση στο Ε του Ηριδανού(μου αρέσει το άκουσμά του)τήν αποφράδα ημέρα................;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Φιλικά
Fazar63

Υ.Γ.
Θα πάρω μαζί μου και το Ducati......
__________________
Μιά κότα ζωντανή έχει περισσοτερο μέλλον από ένα λιοντάρι πεθαμένο......Joe Bar Team
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-08, 14:48
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ες αύριον τα σπουδαία......κλασσικη ελληνική ρήση.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.