Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 23-07-07, 12:51
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:


__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-07-07, 13:00
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
..........
Ο Αρκά είναι πέραν κάθε σχολιασμού.... απίθανος!
(Αλλά δεν έχει διεκδικήσει ποτέ τον τίτλο λογοτεχνίας, έτσι; )
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-07-07, 13:07
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...η πρόταση: …Ας σταθούμε στην ουσία και όχι στην επιφάνεια, πάντοτε ήταν μια καλή πρόκληση συζήτησης, στην εντοπισθείσα ουσία.

Νομίζω πως ο ποιητής κατέγραψε κάτι που είναι φάση. Δυστυχώς βέβαια, αυτό το κάτι το παροδικό, ο πόθος όχι της ουσίας αλλά η τυφλή αναζήτηση της συνουσίας, το τράβηξε σε μάκρος χρόνου… βγάζοντας αβίαστα μια γύφτικη (κατά το τσαντήρι), πρόταση ζωής, καθόλου βαθυστόχαστη (ενώ φαντάζει έτσι και πέρασε και στους κριτές).

Κι η προτροπή; : Εκπληρώστε τους ανεκπλήρωτους σαρκικούς σας πόθους…. χωρίς αναστολές. Ακόμη και στην πρώιμη εφηβεία… 10 και 12 και 15 χρονών τρυφερούδια… ΜΗΝ έχετε αναστολές. Τι εγκράτεια και σωφροσύνη και αγνότητα και αρετές… όλα είναι μεταφυσικές αηδίες … Ακούστε επιτέλους τους μάγκες που τα λένε έξω από τα δόντια… κι έχουν δίκηο!!!

Έ αυτό είναι ευθεία και χωρίς περιστροφές εκπόρνευση της νέας γενιάς. Είναι ασυδοσία, σαρκικός ακόρεστος ξεπεσμός και όχι παιδεία ώστε να τύχει και κρατικής επιβράβευσης.

Είναι σίγουρα στάση ζωής, αλλά εκτιμώ ‘’κάποτε’’ ο ποιητής να καταλάβει την επιφανειακότητα του φαινομένου που από αφροσύνη (το αντίθετο της σωφροσύνης και εγκράτειας και λογικής) της προσέδωσε εγκωμιαστικά την αίγλη του μόνιμου.

Φιλοσοφική πρόταση... που προτείνει ο Μαρκούζε στον ''μονοδιάστατο άνθρωπο''… κάντε έρωτα και θα λυθούν ΟΛΑ σας τα προβλήματα.

Επειδή όλα, είναι θέμα ετοιμότητος, κατάλληλου χώρου και αρμόδιου χρόνου, το πότε ο καθένας θα κατανοήσει πως η ζωή του ΔΕΝ είναι μονοδιάστατη, η ώρα και η πρόοδος του κάθε ποιητή διαφέρει.

Τώρα:
Ποιό είναι το ψέμα και ποιό το λάθος;
ή που είναι το κακό;; έ και μόνο οι χρησιμοποιούμενοι όροι ψέμα - λάθος - κακό χρησιμοποιούνται για να οριστούν (ως ένα βαθμό) και τα αντίθετά του που καταβάθος ΚΑΘΕΝΑΣ ποθεί. Το Καλό, την Αλήθεια, το Ορθό κι αυτά είναι η Ουσία και η άλλη διάσταση σε έναν μονοδιάστατο άνθρωπο. Το πραγματικό ύψος.

Από την άλλη όμως, μήπως η πρόταση:
Η καταπίεση των ορμών και τα αισθήματα ενοχής για λόγους θρησκευτικής πίστης είναι καταστροφικά.
και η λέξη ''καταστροφικά'' δεν είναι υπερβολή;

Έτσι πληροφοριακά, η Ορθοδοξία προτείνει στο μέτρο του δυνατού, κάποιου είδους ‘’εγκράτεια’’, (αποχή από παντός μολυσμού πνεύματος και σαρκός) επιτρέποντας και πάλι με μέτρο και διάκριση, τις κοσμικές χαρές στον άνθρωπο. Αυτό είναι κακό; συνήθως βέβαια οι επικριτές της Ορθοδοξίας έχουν συλλάβει μονοδιάστατα την έννοιά της, όπως και δεν έχουν εντάξει στο λεξιλόγιο τις γεμάτες νόημα ελληνικές λέξεις ηδονή - οδύνη…. τον σπόρο ( ο ) που ενέχει στο κέντρο της ΚΑΘΕ ηδονή...



(και το όλο περί θείου έρωτος κείμενο)

με τη ‘’μία’’ φωτιά να απωθεί την ‘’άλλη’’, αφήνοντας τον λόγο να αποφασίσει ποια θα σκηνώσει εντός του. Έτσι, οι επιλογές μας είναι ελεύθερες… αλλά θάναι πάντα ‘’λογικές’’ επιλογές; καθώς ο ‘’λόγος’’ και η ‘’ελευθερία’’ είναι αυτά που υποτίθεται χαρακτηρίζουν τον άνθρωπο; θάναι ανθρώπινες ή ζωώδεις; με τα ανάλογα ποιήματα να εκδηλώνουν ευδιάκριτα την εμπεριεχόμενη ουσία του ποιητή.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-07-07, 01:39
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η ορθοδοξία (όχι πως οι άλλες θρησκείες είναι καλύτερες αλλά αυτή ειναι η επικρατούσα εν Ελλάδι) απαγορεύει τις σεξουαλικές σχέσεις πριν το γάμο, (αν είναι δυνατόν στον 21ο αιώνα) απαγορεύει και το "κατά μόνας" αναρωτιέμαι αν επιτρέπει τίποτε άλλο απο το μοναστήρι η το ψυχιατρείο για κάποιον που για τον α ή β λόγο παραμένει ανύπαντρος για παράδειγμα. Εκείνο όμως που φιλοσοφικά με φέρνει σε μεγάλη αντίθεση με την θρησκεία είναι το "προπατορικό αμάρτημα". Ο άνθρωπος είναι εξ ορισμού "αμαρτωλός". Πάντα "αμαρτάνει" και ουδείς "αναμάρτητος". Ας νοιώθει ενοχές μια ζωή ακόμα και για συναισθήματα ή/και για ορμές απολύτως φυσιολογικές.

Παράθεση:
Η καταπίεση των ορμών και τα αισθήματα ενοχής για λόγους θρησκευτικής πίστης είναι καταστροφικά.

και η λέξη ''καταστροφικά'' δεν είναι υπερβολή;
Καθόλου υπερβολικά δεν είναι δυστυχώς αγαπητέ φίλε... μακάρι να ήταν.

Ας δούμε μερικά αποσπάσματα απο το ποίημα:

Όσο και να με τρομοκρατούσαν στο κατηχητικό
με τους επικρεμάμενους κινδύνους
που απειλούσαν την έμφυτη ροπή μου προς την αμαρτία
η εφηβεία μου αναδεικνυόταν τελικά πιο κραταιή
από τις ταξιαρχίες των αγγέλων
και τα σμήνη των Χερουβείμ και Σεραφείμ.
Νομίζω κανείς λογικός άνθρωπος δεν αμφισβητεί αυτη την οφθαλμοφανή διαπίστωση...

Η κατά μόνας διέξοδος σπανίως με λύτρωνε
καθώς ακολουθούσαν αδυσώπητες οι τύψεις
Μπορεί να του είχαν πει πως θα καεί στην κόλαση η πως θα κουφαθεί και τυφλωθεί
(αν ήταν έτσι η κόλαση θα ταν γεμάτη από κουφούς και τυφλούς).

η εξεγερμένη σάρκα μου κατήγε νέους θριάμβους
ακατάβλητη από τις επιθέσεις των αγγέλων
και τα ρητά των ευαγγελιστών και των προφητανάκτων που αποστήθιζα
Αυτολογοκρίνομαι για τους υπόλοιπους στίχους, ωστόσο ευτυχώς που μπόρεσε και ξεπέρασε
το ασφυκτικό πλαίσιο ο ποιητής, όντως δείχνει την προσωπική του "επανάσταση". Ωστόσο δεν βλέπω να προτρέπει σε τίποτα. Απλώς περιγράφει
το πλαίσιο που ανατράφηκε ως έφηβος. Νομίζω ότι μέχρι και την δεκαετία του 70 αυτό το πλαίσιο ίσχυε, ειδικά στις επαρχιακές κοινωνίες.

ΥΓ το η εφηβεία το έχω σκοπίμως τονίσει για να φανεί πως ο ποιητής δεν αφήνει κανένα περιθώριο παρανόησης σχετικα με την ηλικία του
όταν διαδραματίζονταν όσα περιγράφει στο ποίημα. Για τις "μεταφυσικές αηδίες" επαναλαμβάνω είναι προσωπική του φιλοσοφική άποψη η οποία από
μόνη της ούτε προσθέτει ούτε αφαιρεί από την αξία του ποιήματος.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Atomic_man : 25-07-07 στις 14:32
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-07-07, 22:22
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Ο λόγος για τον οποίο εκτιμώ ότι ο Βασίλης ανέβασε το θέμα, είναι η κρατική επιβράβευση του πνεύματος μέσα στο οποίο κινείται ο ποιητής. Αφού σχετικοί άνθρωποι με την λογοτεχνία συμφώνησαν για το κρατικό ατόπημα, εμένα δεν μου πέφτει λόγος αλλά! αν κάτι πραγματικά αξίζει και κάποιος ποιητής το απαξιώνει, τότε συντονίζεται - συμπαρασύρεται χωρίς να το θέλει στην αναξιότητα...

Τώρα, το ότι η εφηβεία είναι φάση και μάλιστα δύσκολη με τις ψυχοσωματικές αλλαγές που γίνονται, κανείς δεν το αμφισβητεί, το ότι ο κάθε νέος κάνει την επανάστασή του, άλλος μικρή άλλος μεγάλη, άλλος εύστοχη άλλος άστοχη, κι αυτό είναι γνωστό.

Όπως η κάθε ηλικία έχει τα δικά της, όπως το γήρας ουκ έρχεται μόνο, έτσι και στην εφηβεία προσάπτονται διάφοροι προσδιορισμοί, στην κυριολεξία μετοχές, όπως παρατεταμένη, καθυστερημένη… κάνοντάς την, ως χρονίζουσα, πιο δυσθεράπευτη.

Ο τρόπος που τελικά κάποιος ξεπερνά τα συμπλέγματά του, είναι προσωπικός. Μπορεί βέβαια να πηγαίνει για ‘’καλό’’ και αλλιώς να του βγει, ώστε με αυτά να συμπορεύεται και σε μεγαλύτερη ηλικία… δημιουργώντας και κοινωνικά προβλήματα αλλά και σε αυτόν τον ίδιο.

Στο θέμα του κόστους, των κόπων, των θυσιών που ο καθένας μπαίνει στην διαδικασία να υποστεί, έχοντας θέσει κάποιους σκοπούς, κάνει τον καθένα μας ιδιαίτερο, με τα ενδιαφέροντά του.

Όποιες κι αν είναι θυσίες, αν ο σκοπός θεωρείται ότι ΑΞΙΖΕΙ, αυτή η αγάπη είναι που του δίνει δύναμη και σοφία, να προσπερνάει κάθε πρόβλημα, να δέχεται ως ελαφρύ το συνημμένο κόστος.

Αν λείψει η αγάπη και γίνει κάτι σαν καταναγκαστικό έργο χωρίς συνείδηση, ή με επιβολή φόβου και η μικρότερη αιτούμενη θυσία, φαντάζει βουνό και αδύνατο.

Η ορμή και η ροπή προς όποια ηδονή (κάθετη ή οριζόντια, πνευματική ή κοσμική), είναι ο έρωτας που διαπνέει σε διαφορετικό βαθμό ποιότητας και ποσότητας τον καθένα.

Με την επιλογή του θείου έρωτα καλείται ο άνθρωπος να αντέχει το σαρκικό κόστος, ενώ με την επιλογή του κοσμικού έρωτα καλείται να αντέξει το πνευματικό (εκπαιδευτικό) κόστος οδύνης, κατά την σταυρική σχέση που φαίνεται στο σχήμα (ηδονής – οδύνης). Εφόσον είμαστε άνθρωποι, επειδή απευθείας τέλειος και άρτιος κανείς δεν γίνεται ή γεννιέται και επειδή κανείς δεν είναι ανέραστος, απλά λόγω ενδιαφερόντων διαθέτει ο καθένας με την προσωπική του ιεράρχηση τα δεδομένα, φυσικά και ο έρωτας έχει δύο διαστάσεις. Από εκεί και πέρα, από τον καθένα εξαρτάται αν η πορεία της ζωής του είναι ισορροπημένη ή όχι. Μέσα στην Ορθοδοξία, σε αυτήν την πορεία προς το Τέλειο, που είναι ο Χριστός και η Οδός, βαδίζουμε με διάκριση λόγου - Λόγου, με τη βοήθεια του πνευματικού.

Για το θέμα του προπατορικού αμαρτήματος (που πολλοί αντιδρούν) και γενικώς για την βαθύτερη έννοια της αμαρτίας, νομίζω, ότι ενώ έχουν σχέση (έστω και οφθαλμοφανώς μη άμεση) με το παρόν thread, καλό θα είναι να αναπτυχθεί σε άλλο δέντρο για να μην συνεχίσει να εγκωμιάζεται η στύση του βραβευμένου επαναστάτη, που δυστυχώς (προς στιγμήν), δεν κατανόησε είτε εξ υπαιτιότητος του ιδίου, είτε των κατηχητών του… τα περί Ορθοδοξίας, εγκρατείας, αγνότητος…. και γενικώς τις θυσίες λόγω αγάπης και σεβασμού Θεού και ανθρώπου…
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-04-08, 01:08
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν το έχω διαβάσει όλο. Τ' αποσπάσματα που διάβασα εδώ δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα, αλλά όχι επειδή με σόκκαραν, ούτε επειδή διαφωνώ με τη θέση του ποιητή. Κατ' αρχήν, η θέση του ποιητή δεν έχει να κάνει με την ποιότητα της γραφής του, κατά καιρούς μου έχουν αρέσει κείμενα με τα οποία διαφωνώ. Όταν διαφωνώ βέβαια δεν μπορώ να νοιώσω ταύτιση, δεν μπορώ να μετέχω στο βαθμό που μπορώ να μετέχω σε κάτι που με βρίσκει σύμφωνη, αλλά μπορώ ακόμα να εκτιμήσω κάποια πράγματα, ίσως και πολλά πράγματα, πράγματα τεχνικά, ροή συνειρμών, γλώσσα, στυλ.

Το συγκεκριμένο, όπως είπα, ούτε με ενθουσίασε ούτε με άφησε άφωνη [εξ άλλου και ως θέση δεν μου φαίνεται τίποτα ιδιαίτερο ή ιδιαίτερα νέο, δεν είναι καμμιά νέα επανάσταση, είναι γνωστή θέση] σαν γλώσσα και σαν στυλ, αλλά δεν μπορώ να πω πως δεν έχει καμμία αξία έτσι απόλυτα και χωρίς δεύτερη σκέψη. Και σίγουρα δεν νομίζω πως το λεγόμενο "shock value" [είτε καταφέρει να σοκκάρει, είτε όχι - στην περίπτωσή μου δεν κατάφερε κάτι τέτοιο] ενός κειμένου [ή ενός οποιουδήποτε έργου] είναι λόγος απόρριψης από μόνο του... Αν κάτι είναι όντως άνευ αξίας [δηλαδή αν δεν έχει να πει κάτι, και όχι αν αυτό το κάτι που έχει να πει μας βρίσκει διάφωνους] και χρησιμοποιεί τα shock tactics γιατί είναι το μόνο "όπλο" που έχει για να τραβήξει την προσοχή μας, τότε ναι, είναι κατακριταίο και αμφισβητήσιμο - κατά τη γνώμη μου πάντα - γιατί δεν είναι ειλικρινές, δεν περιέχει κάποιον προβληματισμό, κάποιο συναίσθημα, κάποια σκέψη, κάτι. Δεν νομίζω πως κάτι που μας σοκκάρει [ή που έχει σκοπό να μας σοκκάρει] πρέπει να θεωρείται κακό de facto. Η σοκκαριστική του υπόσταση μπορεί να είναι εργαλείο.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-04-08, 02:08
ARDHTTHS AGRAS Ο χρήστης ARDHTTHS AGRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 08-04-08 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σοκκαριστική του υπόσταση μπορεί να είναι εργαλείο.
Θα ήταν εργαλείο, αν είχει δοκιμάσει πρώτα όλες τις άλλες μορφές ποιητικής δημιουργίας για να μεταφέρει την θέση του και δεν έμενε παρα το σόκ. Το σπάσιμο μιας βίδας με ένα σφυρί ίσως δικαιολογηθεί απο την αναγκαιότητα να ανοίξουμε κάτι και μας λείπει το κατσαβίδι. Διαφορετικα ειναι ασκοπη καταστροφή.

Αλλά ο συγκεκριμένος ποιητής ειναι εν πολλοίς άγνωστος και τα έργα του δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο στυλ, ούτε ο ίδιος δημιουργεί σχολή. Το σοκ για το σόκ δεν ειναι Τέχνη, ειναι αηδία.

Θεωρώ τον ποιητή λίγο, τους κριτές του ελάχιστους πνευματικά και ποιητικά. Η απνευματική αισχρολογία δηλοί πτωχεία και πολύ λίγο συγκρισιμη είναι με την συνειδητή και ποιοτικά καλοδουλεμένη "πρόκληση" .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-04-08, 11:09
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ARDHTTHS AGRAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήταν εργαλείο, αν είχει δοκιμάσει πρώτα όλες τις άλλες μορφές ποιητικής δημιουργίας για να μεταφέρει την θέση του και δεν έμενε παρα το σόκ. Το σπάσιμο μιας βίδας με ένα σφυρί ίσως δικαιολογηθεί απο την αναγκαιότητα να ανοίξουμε κάτι και μας λείπει το κατσαβίδι. Διαφορετικα ειναι ασκοπη καταστροφή.

Αλλά ο συγκεκριμένος ποιητής ειναι εν πολλοίς άγνωστος και τα έργα του δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο στυλ, ούτε ο ίδιος δημιουργεί σχολή. Το σοκ για το σόκ δεν ειναι Τέχνη, ειναι αηδία.

Θεωρώ τον ποιητή λίγο, τους κριτές του ελάχιστους πνευματικά και ποιητικά. Η απνευματική αισχρολογία δηλοί πτωχεία και πολύ λίγο συγκρισιμη είναι με την συνειδητή και ποιοτικά καλοδουλεμένη "πρόκληση" .
Είπα, δεν έχω διαβάσει την υπόλοιπη δουλειά του, ούτε η συγκεκριμένη με ελκύει αρκετά για να θέλω να τη διαβάσω. Δεν ξέρω, λοιπόν, αν έχει δοκιμάσει "όλες" [αν είναι δυνατόν, "όλες";] τις άλλες μορφές πνευματικής δημιουργίας, αν έχει κάποιο προσωπικό στυλ, αν έχει προσφέρει κάτι παραπάνω από αυτό που βλέπω εδώ, ή αν μπορεί να προσφέρει.

Το σοκ από μόνο του δεν με ενοχλεί. Περισσότερο με ενοχλεί που δεν τα καταφέρνει να με σοκκάρει, για να λέμε την αλήθεια. Το δήθεν με ενοχλεί. Αν ο συγκεκριμένος κύριος στο σύνολο του έργου του μιλάει για π$%@#ες και το έχει κάνει αυτοσκοπό, αν δεν έχει κάτι να πει δηλαδή, και μη έχοντας κάτι να πει καταφεύγει στα shock tactics, τότε ναι, διαφωνώ. Αλήθεια, έχεις διαβάσει το σύνολο του έργου του, ή έβγαλες το αιχμηρό συμπέρασμα περί "απνευματικής αισχρολογίας" με τη μελέτη αυτών των αποσπασμάτων;

Κοινώς, συμφωνώ πως η δήθεν τέχνη είναι μια αηδία, ή τουλάχιστον αηδιάζει εμένα - γι αυτούς που την παράγουν προφανώς είναι ένα μέσο απόκτησης χρημάτων και φήμης... Απλά δεν μπορώ να βγάλω τέτοια συμπεράσματα από μερικά αποσπάσματα απλώς επειδή είχαν μέσα "αισχρολογία". Έχω διαβάσει ποιήματα με σωρεία αισχρολογίας που είχαν κάτι να πουν και άξιζαν, στη ζωή μου. Και φυσικά έχω διαβάσει και αηδίες.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 07-04-08 στις 11:28
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-02-10, 17:18
Tarantoula Ο χρήστης Tarantoula δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-10 17:21
Περπατώ….περπατώ…
σ ένα δάσος σκοτεινό
και το ποιμα το ρωτώ
πώς να βγω.. πως να βγω…
ειν το δάσος τρομερό
Σε ζητώ…σε ζητώ…
Και πετρέλαιο σαν βρω
Θέλω να σε παντρευτώ..

Υπάρχει περίπτωση να βραβευτώ
επιτέλους κι εγώ;;;

Τarantoula
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-02-10, 20:33
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Tarantoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει περίπτωση να βραβευτώ
επιτέλους κι εγώ;;;
Σε καλό δρόμο βρίσκεσαι...

Αυτό το θέμα το έχει ανοίξει ο pazito από τον Ιούλιο του 2007.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ΤΩΡΑ, 3 χρόνια σχεδόν μετά, άρχισε να κυκλοφορεί και σε chain mail...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-02-10, 20:40
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό το θέμα το έχει ανοίξει ο pazito από τον Ιούλιο του 2007.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ΤΩΡΑ, 3 χρόνια σχεδόν μετά, άρχισε να κυκλοφορεί και σε chain mail...
για να αναδειχθεί το ταλέντο μου .

" Μια μέρα δίχως αύριο , μια μέρα με βροχή
Μου είπες ¨'ηρθα αγάπη μου¨ και μου φερες τυρί.

Τριμμένο σαν το είδα στα χέρια σου τα δυό
Είπα γιουβέτσι να σου φτιάξω αγόρι μου γλυκό.

Καθώς το εχλαπάκωνες με λύσσα περισσή
είπα στο χέρι να μου βάλεις τη βέρα τη χρυσή.

Τι τό θελα η κακούργα τη σκέψη μου να πώ,
κοκκίνισες πρασίνισσες έσπειρες πανικό.

Ώρα πολύ σαν πέρασε με σένανε μουγκό
είπα ¨ας τα κομμάτια , ποτέ μη παντρευτώ ¨

Το γιουβετσάκι ξέμεινε με βέρα για στολίδι
με σένα σε κόμμα απέμεινα γιαγια χωρίς στασίδι .¨


μετά την παρθενική μου εμφάνιση με το θρυλικο ' Palsar ' , νομίζω ήρθε η ώρα της αναγνώρισης .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-02-10, 20:58
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γιουβετσάκι ξέμεινε με βέρα για στολίδι
με σένα σε κόμμα απέμεινα γιαγια χωρίς στασίδι .¨

μετά την παρθενική μου εμφάνιση με το θρυλικο ' Palsar ' , νομίζω ήρθε η ώρα της αναγνώρισης .
εγώ δεν είμαι στην επιτροπή, αλλά αν πέρισσεψε καθόλου γιουβετσάκι ευχαρίστως να βάλω ένα χεράκι...
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-02-10, 21:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ δεν είμαι στην επιτροπή, αλλά αν πέρισσεψε καθόλου γιουβετσάκι ευχαρίστως να βάλω ένα χεράκι...
Έστω και για σκέτο από γιουβέτσι
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-02-10, 14:12
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έστω και για σκέτο από γιουβέτσι
να ορίσετε συνάντηση να σας το φέρω....
ελοχεύει κίνδυνος μουχλίασης . . . λόγω παρατεταμένης παραμονής στα αζητητα .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-02-10, 16:29
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
ελοχεύει κίνδυνος μουχλίασης . . .
Αυτή είναι η πάσα μετά την οποία μιλάμε για τη μούχλα του συστήματος απονομής βραβείων;
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.