Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Kαταναλωτής
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 05-06-08, 08:34
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπα, δεν πτοούνται... Οι συνάδελφοι στα κλιμάκια ελέγχου συνέχεια τους ενοχλούν αλλά από την έκθεση μέχρι την τελική επιβολή του προστίμου (μεσολαβούν και δικαστήρια) περνάνε μήνες άσε που τα πρόστιμα είναι γελοία για τις ουσιαστικές παραβάσεις που ενοχλούν τον καταναλωτή στα καθημερινά του ψώνια.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-06-08, 08:44
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
δηλαδή αν μποϋκοτάρουμε τα συγκεκριμένα γάλατα, ποιο γάλα μένει ακριβώς να αγοράσουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-06-08, 08:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδή αν μποϋκοτάρουμε τα συγκεκριμένα γάλατα, ποιο γάλα μένει ακριβώς να αγοράσουμε;
Πχ το Αγνό που έχει κάτω από ένα ευρώ, τα γάλατα που εισάγουν διάφορα σουπερμάρκετ αποκλειστικά (μακράς διαρκείας) και έχουν 70-80 λεπτά.

Και στο τέλος υπάρχουν άλλοι τρόποι για να αποφύγουμε το ακριβό γάλα για λίγες μέρες, το θέμα δεν είναι αν το μπορούμε, αλλά αν το θέλουμε να δώσουμε ένα μήνυμα στις γαλακτοβιομηχανίες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 05-06-08 στις 09:11
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-06-08, 09:06
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξεκίνησα ήδη με το ΑΓΝΟ. Καλή τιμή και ωραία γεύση..
Το πουλάει ο Βερόπουλος και οι περισσότεροι φούρνοι.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-06-08, 11:43
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Υπάρχει και το Ελληνικό φρέσκο γάλα που πουλάνε οι αλυσίδες σουπερμάρκετ με τη δική τους ονομασία. Μια φίλη μου παίρνει από το Dia και δηλώνει ευχαριστημένη.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-06-08, 19:59
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να ρωτησω και εγω βλακωδως....εμεις κανουμε μποικοταζ και οι παραγωγοι πετανε τοννους γαλα στο δρομο για "διαμαρτυρια" αντι να τα δωσουν σ'αυτους που εχουν αναγκη....ΒΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ? Αμα θελετε μποικοταζ, μη ΠΕΙΤΕ ΓΑΛΑ..και μη φατε κανα αλλα προιον γαλακτος...ΕΛΕΩΣ ...βαζουμε τα βρακια αναποδα και κατι εγινε η πως παει ακριβως?
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xymox : 05-06-08 στις 20:02
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-06-08, 20:04
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
αντε καλα...δεν τα εχουμε με τους παραγωγους..με τους μεσαζοντες τα σουπερμαρκετ και τους βιομηχανους τα εχουμε που μας κλεβουν και αυτους λεμε να μπουκοταρουμε . μην αγοραζετε το γαλα αυτων που πουλανε ΠΑΝΩ απο ενα ευρω αγοραστε των αλλων που πουλανε ΚΑΤΩ απο ενα ευρω..

ελα την δευτερα με τον κηδεμονα σου αδιαβαστη νεα

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-06-08, 00:01
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<το Ελληνικό φρέσκο γάλα που πουλάνε οι αλυσίδες σουπερμάρκετ με τη δική τους ονομασία.>>

χμ, τι παγολεκάνες χρησιμοποιούν μετά τη συλλογή του γάλακτος αυτού οι παραγωγοί; που παστεριώνεται το γάλα; κλπ κλπ κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-06-08, 00:07
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
χμ, τι παγολεκάνες χρησιμοποιούν μετά τη συλλογή του γάλακτος αυτού οι παραγωγοί; που παστεριώνεται το γάλα; κλπ κλπ κλπ
Οι ίδιες εταιρίες αναλαμβάνουν μέχρι και τη συσκευασία του προϊόντος. Δηλαδή το κουτάκι γάλακτος που αγοράζουμε με την ονομασία του σουπερμάρκετ, παστεριώνεται και συσκευάζεται στην ίδια εταιρία με το επώνυμο.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-06-08, 08:02
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι, έτσι είναι! Και όπως έχω ξαναπεί εκεί είναι το "κόλπο". Λόγω έλλειψης καταναλωτικής παιδείας έχουν καταφέρει να επιβάλλουν δυο-τρια "επώνυμα" ότι είναι και τα μόνα όχι απλώς ποιοτικά αλλά και ασφαλή.

Δηλαδή, με την πρέπουσα ορολογία, το μάρκετινγκ έχει καταφέρει να πείσει ότι αναγνωρισιμότητα, ποιότητα και ασφάλεια ταυτίζονται ενώ είναι τρία εντελώς διαφορετικά πράγματα.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-06-08, 08:30
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είναι όντως έτσι ή μήπως τα generic προιόντα δεν τηρούν τις προδιαγραφές που πρέπει να τηρεί μια ονομασία η οποία δεσμεύεται από κάποιες πιστοποιήσεις ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-06-08, 09:03
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι όντως έτσι ή μήπως τα generic προιόντα δεν τηρούν τις προδιαγραφές που πρέπει να τηρεί μια ονομασία η οποία δεσμεύεται από κάποιες πιστοποιήσεις ;
δεν συμφερει μια εταιρια να αλλαζει τις προδιαγραφες παραγωγης ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο γιατι το σταματημα μιας παραγωγης και η αλλαγη προιοντος ειναι χρονοβορο και περιττο.
απλα με συσκευασια αλλη απο την δικη της φιρμα απαλασσεται απο τα εξοδα διαφημησης που ειναι παρα πολλα στα προιοντα ευρειας καταναλωσης (ενδεικτικα απο δικη μου πειρα απολυτο βιομηχανικο κοστος προιοντος 4,5 δραχμες ανα τεμαχιο τοτε και με την διαφημιση μαζι κοστος ανα τεμαχιον 125 δρχ)

το να αλλαξεις το κουτι συσκευασιας στην παραγωγη δεν θεωρειτε διακοπη αρα δεν επιβαρυνει το κοστος..Τα "ανωνυμα" προιοντα πρωτοεφαρμοστικαν στην αμερικη (που αλλου) την δεκαετια του 30 και συνεχιζουν μεχρι και σημερα φυσικα με απολυτη επιτυχια..στην ελλαδα ως συνηθως το πηραμε ειδηση κομματακι αργα

και επειδη το προιον μπορει να μην εχει την επωνυμια της βιομηχανιας αλλα εχει την επωνυμια πχ του σουπερμαρκετ που το πουλαει και που ενδιαφερετε το ιδιο για την φημη του το προιον ειναι το ιδιο ποιοτικα με το της βιομηχανιας
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-06-08, 09:15
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Εξάλλου οι πιστοποιήσεις (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) αφορούν την λειτουργία της εταιρίας η οποία δεσμεύεται να παράγει ποιοτικά προϊόντα. Πρέπει δηλαδή να εφαρμόσει τους κανόνες σε όλα της τα προϊόντα.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-06-08, 09:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα "ανωνυμα" προιοντα πρωτοεφαρμοστικαν στην αμερικη (που αλλου) την δεκαετια του 30 και συνεχιζουν μεχρι και σημερα φυσικα με απολυτη επιτυχια..στην ελλαδα ως συνηθως το πηραμε ειδηση κομματακι αργα
Ας κρατάμε και κάποιες επιφυλάξεις.

Πχ η Δέλτα εγγυάται την προέλευση της τροψής των αγελάδων, σύμφωνα με τον πίνακα της GreenPeace. Tο ίδιο κάνουν ελάχιστες γαλακτομοκές και αρκετά μικρότερες σε όγκο παραγωγής, όπως η Αμερικανική Γεωργική σχολή Θεσσαλονίκης, της οποίας τα προιόντα είναι εξαιρετικά και δυσεύρετα.

Θα δεχόμουν να πληρώνω κάτι παραπάνω, όταν μου δίνουν εγγυήσεις για όλο τον κύκλο προέλευση ενός τροφίμου, όπως είναι τα σωστά οικολογικά προιόντα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-06-08, 09:27
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μα τι λες τωρα;; εγω ειπα οτι τα προιοντα μιας εταιρειας που τα δινει και με αλλη συσκευασια ειναι τα ιδια πχ γαλα χ της βιομηχανιας και γαλα για το ψ σουπερμαρκετ ειναι απολυτως τα ιδια..

αν η βιομηχανια μεταχειριζεται γαλα απο αγελαδες που τρωνε χαβιαρι το ιδιο γαλα βαζει και για το φασον της γιατι ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να το αλλαξει..

αν μεταχειριζεται γαλα νοθευμενο με σπορελαιο στα δικα της προιοντα ΤΟ ΙΔΙΟ γαλα μεταχειριζεται και στο φασον

αν το γαλα λοιπον ειναι καλο η οχι δεν αφορα το παρον θεμα

απλα στο φασον δεν προστιθεται το κοστος διαφημησης των προιοντων της βιομηχανιας
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.