Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-13, 01:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Γράμμα στον «Μάγκα» που δεν έζησε στις μέρες μας

Του Νικου Βατοπουλου

Ο «Μάγκας» έσκασε πάλι μύτη. Αν ζούσε, θα ήταν 75 ετών, δηλαδή -σύμφωνα με τον σκυλίσιο υπολογισμό- θα κοντοζύγωνε τα 530. Για τα χρόνια του, πέντε αιώνες και βάλε στη ράχη του, η ηλικία του δεν του φαίνεται. Τον είδα να χοροπηδάει, με την ουρά του να μαστιγώνει δαιμονισμένα τον ζεστό αέρα, σαν κατέφθασε πακεταρισμένος σε νέα έκδοση.

Είδα ότι ο νέος «Μάγκας» είναι ίδιος με τον παλιό. Ιδια ζωγραφιά η μουρίτσα του, μόνο που εκείνο το παλιό χαρτόνι, το σκληρό και το ωραίο, έγινε μαλακό. Αλλά, Μάγκα... υπάρχει κρίση εδώ που ήρθες. Πάλι καλά που η καλή μας η «Εστία» σε ξαναέβγαλε στους πάγκους. Μάγκα, έχεις ελπίδες. Kάποιος, συναισθηματικός σαν κι εμένα, που διάβασε την ιστορία σου μικρός, ίσως σε πάρει στοργικά από τον πάγκο του βιβλιοπωλείου και σε κρατήσει για λίγο αγκαλιά, διστάζοντας αν πρέπει να σε πάει στο ταμείο και να ζητήσει να σε τυλίξουν για «δώρο». Μάγκα, έστω και έτσι, μου έφτιαξες τη μέρα...

Αλλά πάλι, έτσι νόστιμος και σπιρτόζος που είσαι στο εξώφυλλο, μπορεί και κάποιος που δεν έχει ακούσει ούτε καν για την ανθρώπινη μητέρα σου, την Πηνελόπη Δέλτα, να του τραβήξεις την προσοχή. Πώς κοιτάς έτσι στα μάτια, Μάγκα, όλα θέλεις να σου τα συγχωρήσουν με τη μία, έτσι νομίζεις θα κάνεις καινούργιους φίλους.

Χαλάλι σου, όμως, Μάγκα. Ξέρεις, εδώ που ήρθες πάλι, είναι διαφορετικά από τις αλήτικες μέρες που ζούσες τότε στην Αλεξάνδρεια. Εδώ, οι άλλοι «Μάγκες» δεν είναι σαν κι εσένα, έχουν κύριο ή κυρία? αλλά και πάλι υπάρχουν και άλλοι, ίσως τους δεις, που ζουν ελεύθεροι, τρόπος του λέγειν.

Μάγκα, σε σκέφτομαι πολύ. Μη διανοηθείς να πεταχτείς στον δρόμο νομίζοντας ότι το μόνο που θα δεις μπροστά σου είναι το πασούμι ενός Χασάν ή το πέδιλο μιας κυρίας με καπέλο. Μάγκα, η Αθήνα είναι μια τρέλα. Ελα μαζί μου, θα σου δείξω, αλλά κάτσε κοντά μου.

Ξέρεις τι θέλω; Να κάνεις φίλους πολλούς. Βλέπω τόσα παιδιά στον δρόμο ή σε μπαλκόνια να κοιτάζουν κάτω, παιδιά σε μικρές πλατείες ή παιδιά σε γαλάζιες οθόνες υπολογιστή καθισμένα ώρες πολλές. Μάγκα, σκέφτομαι εσένα. Τι καλή παρέα θα τους έκανες. Πόση δροσιά θα έφερνες στα δωμάτιά τους, που αχνίζουν από τη ζέστη του καλοκαιριού. Μάγκα, εσύ δεν το γνωρίζεις, αλλά είσαι η καλύτερη παρέα.

Και να σου πω γιατί; Bλέπω την απορία στα μάτια σου. Το ένα σου πόδι το έχεις ανασηκώσει και έχεις γείρει το κεφάλι. Γιατί, Μάγκα μου, ήρθες και πάλι στη ζωή, όχι χωρίς λόγο. Είναι δύσκολο το παιχνίδι που διάλεξες. Εστω και άθελά σου. Αλλά, Μάγκα, θα διασκεδάσεις πολύ. Μαζί σου, εμείς θα γίνουμε καλύτεροι.

Πηγή : Καθημερινή

Σχόλιο : Για όσους δεν θυμούνται ή δεν έχουν διαβάσει, ο «Μάγκας», είναι τίτλος του ομώνυμου βιβλίου της Πηνελόπης Δέλτα, που περιγράφει σε πρώτο πρόσωπο, την αφήγηση, ενός σκυλιού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.