Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 04-12-09, 13:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Ελληνικη γλωσσα δεν εχει διαλεκτους;

Η κρητικη διαλεκτος δεν ειναι μια απο αυτες;

αρα η κρητικη διαλεκτος δεν ειναι μια ελληνικη διαλεκτος; οπως και η ποντιακη, η κυπριακη, η επτανησιακη;
Διάλεκτο αποκαλούμε μια ποκιλία γλώσσας και όχι την ίδια γλώσσα. Η Κρητική η ποντιακή η επτανησιακή, είναι διάλεκτοι της Ελληνικής γλώσσας και όχι της Ελληνικής διαλέκτου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-12-09, 13:51
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
κανενας δεν ειπε για διαλεκτο της ελληνικης διαλεκτου. Το αρθρο ειπε για (μια) ελληνικη διαλεκτο του 5ου αιώνα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-12-09, 17:42
Το avatar του χρήστη FiBeR
FiBeR Ο χρήστης FiBeR δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-11-17 00:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διεθνείς ειδήσεις στα αρχαία ελληνικά

Ο Χουάν Κόντερχ, Ισπανός καθηγητής του Πανεπιστημίου St. Andrews στη Σκωτία, δημιούργησε ένα site με τις διεθνείς ειδήσεις στα Αρχαία Ελληνικά! Στο site Akropolis World News μπορεί κανείς να διαβάσει μέχρι και ποδοσφαιρικές ανταποκρίσεις, σε άπταιστη αττική διάλεκτο του 5ου αιώνα πΧ.

Σε συνέντευξη σε Έλληνα δημοσιογράφο είπε: "Στο Πανεπιστήμιο του St. Andrews ο αριθμός των φοιτητών που ενδιαφέρονται για τα αρχαία ελληνικά και τα λατινικά παρουσιάζει αύξηση".

Στο ερώτημα εξάλλου αν υπάρχει κάποιος λόγος να μάθει κάποιος αρχαία ελληνικά σήμερα ή είναι μια περιττή γνώση, απάντησε: "Το να γνωρίζεις τη γλώσσα ενός πολιτισμού που έπαιξε τόσο μεγάλο ρόλο στη διαδικασία διαμόρφωσης του σύγχρονου κόσμου και στην οποία έχουν γραφεί τόσο υπέροχα έργα αρκεί ως επιχείρημα".

Απευθυνόμενος στους Έλληνες αναγνώστες του περιοδικού* της συνέντευξης είπε: "Χαίρομαι που απευθύνθηκα στο ελληνικό κοινό και ελπίζω να βρω υποστηρικτές σε αυτή τη δραστηριότητα που συνεχίζεται για αιώνες, την προώθηση των Αρχαίων Ελληνικών. Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται για νεκρή γλώσσα αλλά για αθάνατη γλώσσα".

Παράδειγμα ειδήσεων

*Πρώτο θέμα
__________________
Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος, άρχισε από τον εαυτό σου. Είναι ο συντομότερος δρόμος.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-12-09, 02:59
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η σελίδα του κυρίου καθηγητή μετά τη δημοσίευση έχει παρουσιάσει βελτιωμένη κίνηση, αλλά βοήθεια χρειάζεται ακόμη, κυρίως από ανθρώπους που θα του στείλουν ειδήσεις στα αρχαία ελληνικά ή θα του διορθώσουν άρθρα του. (για να αφήσουμε το εικαστικό μέρος)
Χωρίς αυτή τη βοήθεια θα συνεχίσει να γράφει το Δεκέμβριο σποραδικές ειδήσεις του Σεπτεμβρίου (και μάλιστα του περσινού). Αλλά και πάλι υποψιάζομαι ότι η ενημέρωση του κοινού είναι δευτερεύων στόχος της σελίδας του.

Τα αρχαία ελληνικά είναι όντως νεκρά, όπως και ο Λεωνίδας των Θερμοπυλών (Hot Gates). Έχουν όμως και οι δύο συνέχεια. Τα πρώτα τα νέα ελληνικά, ο δεύτερος τους φραπόγαλους. Γνωρίζω τους ορισμούς των μουσάτων, αλλά όσο κάτι έχει συνέχεια παραμένει κατά μία έννοια ζωντανό, και όχι απλώς όπως ο συγχωρεμένος ο παππούς μου άφησε εγγόνια. Η αρχαία μπορούμε να θεωρήσουμε πολύ άνετα ότι έχει συνέχεια της τη νέα ελληνική, με χιλιάδες λέξεις (ουσιαστικά, ρήματα, επίθετα, άρθρα), και αριθμούς, πτώσεις, κλπ. που χρησιμοποιούνται πολύ πιο απλοϊκά μεν (και συχνά με άλλο νόημα), αλλά ακόμα.

Νεκρή -και συμπαθάτε με- θα δεχτώ μόνο μια γλώσσα που θάφτηκε μαζί με τον πολιτισμό της. (αλλιώς νεκρή είναι και η βυζαντινή γλώσσα, και η αναγεννησιακή ελληνική... ποιος μιλάει πλέον σαν τον Κορνάρο

Τέλος, τα αρχαία δεν είχαν πνεύματα επειδή δεν τα χρειαζόντουσαν. τι κοροϊδεύετε; Να βάλω σε αναπηρικό καροτσάκι το 10χρονο παιδί; αφού περπατάει... όταν γίνει 90 και θέλει να "προχωράει όπως τότε", τότε θα το βάλω - κι ας μην έμεινε τίποτα το ίδιο. Τίποτα εκτός από το ίδιο το παιδί.

Για μια ακόμη φορά σας εκλιπαρώ να μην πέφτετε στη λούμπα της απολυτότητας. Πρόκειται για νοητική κατασκευή και από τις πιο επικίνδυνες. (καλωσορίστε την ασάφεια που έλεγε και ο μακαρίτης ο Στάμπλφιλντ) (καληνύχτα σας)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-12-09, 18:52
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Οι όροι «ζωντανή», «νεκρή» και «εξαφανισμένη» γλώσσα είναι όροι της γλωσσολογίας.

Οι επιστήμονες έχουν τη «σπάνια» ικανότητα να χειρίζονται όρους χωρίς να τους προσδίδουν ηθικές/συναισθηματικές σημασίες. Πχ αναφερόμαστε σε Master και Slave δίσκους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ασπαζόμαστε τη δουλεία. Μιλάμε για φανταστικούς αριθμούς, γενετικούς αλγόριθμους, God Particles και Charmed Quarks χωρίς να ερμηνεύουμε τις λέξεις με την κοινή τους έννοια.

Θα ένιωθες καλύτερα αν χωρίζαμε τις γλώσσες σε τρεις κατηγορίες Α, Β, και Γ;

Κατηγορία Α: οι γλώσσες σ'αυτή την κατηγορία είναι μητρικές γλώσσες ζώντων ανθρώπων που τις διδάχτηκαν από τους γονείς τους. Οι γλώσσες αυτής της κατηγορίας βρίσκονται σε συνεχή, τρέχουσα εξέλιξη.

Κατηγορία Β: οι γλώσσες σ'αυτή την κατηγορία ήταν κάποτε μητρικές γλώσσες ζώντων ανθρώπων, αλλά όχι πια. Μιλιούνται και/ή γράφονται ακόμα από ανθρώπους που δεν τις έχουν ως μητρικές και δεν τις διδάχτηκαν από ανθρώπους που τις είχαν ως μητρικές. Δεν εξελίσσονται πλέον και μένουν αμετάβλητες.

Κατηγορία Γ: οι γλώσσες αυτές δεν έχουν πλέον ζώντες ομιλητές, είτε ως μητρικές γλώσσες είτε όχι. Προφανώς θέμα εξέλιξης δεν τίθεται.

Η Αρχαία Ελληνική ανήκει στην κατηγορία Β. Η γλώσσα γράφεται, ομιλείται και διδάσκεται, αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι δεν είναι μητρική γλώσσα κανενός αυτή τη στιγμή, και δεν εξελίσσεται (αν ήταν στην κατηγορία Α, πχ, θα ξέραμε ακριβώς πώς προφέρεται, και ειλικρινά, κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ακριβώς πώς προφερόταν — σε γλώσσες της κατηγορίας Α, πχ τα νέα ελληνικά ή τα γερμανικά, δεν είναι αμφισβητήσιμο πώς προφέρεται η λέξη «γλώσσα» ή «Sprache»). Αυτά είναι γεγονότα που μπορείς να τα διαβάσεις και στα σχολικά βιβλία.

Το ότι οι γλώσσες στις κατηγορίες Α, Β, και Γ ονομάζονται «ζώσες», «νεκρές» και «εξαφανισμένες» δεν πρέπει να σου δημιουργεί συναισθηματικές αντιδράσεις ή προβληματισμούς: δε σου λέει κανείς ότι ο πολιτισμός σου είναι νεκρός και/ή θαμμένος — απλά χρησιμοποιείται μια (ατυχής, αλλά εφευρέθηκε πριν την έλευση του εθνικισμού) «φορτισμένη» λέξη για να χαρακτηρίσει τη γλώσσα.

Άλλωστε, σε αντίθεση με έμβιους οργανισμούς, οι γλώσσες μπορούν να πάνε από την κατηγορία Β (νεκρές) στην κατηγορία Α (ζωντανές), ακόμα και από την κατηγορία Γ στην κατηγορία Β ή Α! Περίτρανο παράδειγμα η γλώσσα Manx (Gaelg), μια κελτική γλώσσα της οποίας ο τελευταίος ομιλητής που την είχε ως μητρική γλώσσα πέθανε το 1974. Τη μέρα του θανάτου του, η γλώσσα έγινε επίσημα νεκρή, μέχρι που ενήλικες (με τα Αγγλικά ως μητρική γλώσσα) την αναβίωσαν διδάσκοντάς τη στα παιδιά τους. Αυτή τη στιγμή είναι ζωντανή γλώσσα με μερικές εκατοντάδες ομιλητές — και υπάρχουν πολλές ζωντανές γλώσσες με μεγαλύτερο κίνδυνο εξαφάνισης.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-12-09, 20:41
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
κατηγορία Β, ε; χμ... ήδη νιώθω καλύτερα!

σχετικά με την απορία μου... και τα αναγεννησιακά ελληνικά θεωρούνται λοιπόν νεκρή γλώσσα;

Όσο για τους γλωσσολόγους (τους μουσάτους όπως τους βάφτισα κι εγώ πριν - εμ τι, μόνο αυτοί θα κάνουν βαφτίσια δεν σκοπεύω να τους πάρω τα σκήπτρα στην επιστήμη τους. Απλώς θα παρατηρήσω ότι ο όρος "νεκρός" είναι όντως ιδιαίτερα αρνητικά φορτισμένος και μπορώ να διαφωνώ όσο θέλω με την επιλογή του (και επίσης να μου δημιουργεί και όσες συναισθηματικές αντιδράσεις θέλω - όπως και με τους όρους master - slave στα drive αλλά εκεί ας τσακωθούν με κάποιον άλλον)

τέλος, δεν ξέρω αν είναι ο εθνικισμός που με κάνει να ενοχλούμαι όταν κάποιοι επιστήμονες σπέρνουν κοιμητήρια πίσω μου. κάποια πράγματα είναι όπως είναι και απλώς πρέπει να τα δέχεσαι. τώρα πειράζει αν δεν τα δέχομαι όλα αδιαμαρτύρητα; τι λες κι εσύ γιατρέ;

οι φορτισμένες πάντως έννοιες είναι όντως ένα πρόβλημα. αν δεν κάνω λάθος το θίγει και ο Νίτσε όταν μιλάει για "σχήματα"
(αυτά όμως δεν ξέρω αν κάνει να τα σπάσουμε)

καληνύχτα σας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.