Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Φωτο-Ρεπορτάζ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-10, 14:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αποστολή : Πεδίον του Άρεως

Για εμάς που είμαστε γέννημα θρέμα της Κυψέλης αλλά και για τους κατοίκους των γύρω περιοχών, το Πεδίον του Άρεως, εκτός του ότι είναι το μεγαλύτερο πάρκο στην Αθήνα, είναι ενωμένο με την ζωή μας και τις αναμνήσεις μας.

Σήμερα μαζί με τον Βαγγέλη και μετα από επτά χρόνια εξαγγελιών της Υπερνομαρχίας Αθηνών, πήγαμε να δούμε το μέρος που έχει ανοίξει προσωρινά.

Ήδη από κάτι δημοσιεύματα, κρατάγαμε μικρό καλάθι προσδοκιών. Το σίγουρο είναι ότι δαπανήθηκαν πολλά χρήματα, χωρίς η υπερνομαρχία να έχει τα μέσα να ελέγξει το έργο.

Η πρώτη εικόνα είναι από το πιο περίεργο συντριβάνι που έχω δει ποτέ. Δεν υπάρχει μια λιμνουλα περισυλλογής του νερού, αλλά είναι ένα πλακόστρωτο που τα νερά παίρνουν την κατηφόρα πάνω στα πλακόστρωτα.



Μετά δεν καταλάβαμε γιατί άλλαξαν τα δρομάκια με μάρμαρο στο οδόστρωμα. Έχω ταξιδέψει πολύ αλλά δεν έχω ξαναδεί πάρκο με μαρμάρινους δρόμους...



Μια χαρά ήταν το προηγούμενο δάπεδο...

Από τις κατασκευές που έχουν γίνει, ξεχωρίζουν τα διάφορα τεχνητά ρυάκια, που μπορεί να είναι ωραία, αλλά έχει περιοριστεί πολύ ο ελεύθερος χώρος για τα παιδιά.



Δεν θέλω να γκρινιάζω, απλά με πολύ λιγότερα χρήματα, θα είχαμε το πάρκο που όλοι ξέραμε, με ίσως πιο φροντισμένο πράσινο.

Περισσότερες φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδώ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (28-09-10), Naias (28-09-10), varthol (28-09-10), vgiagias (28-09-10)
  #2  
Παλιά 28-09-10, 21:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας


Αυτό το τέρας τσάκωσε σήμερα ο φακός μου στο Πεδίον του Άρεως, παρ' ότι είχα πατήσει "γκάζι¨την ταχύτητα του κλείστρου, τα φτερά του μεγέθους 5-6 εκατοστών θηρίου, δεν μπόρεσα να τα πιάσω έστω και λίγο.

Αλήθεια υπάρχει μηχανή που να πιάνει τα φτερά αυτού του κτήνους σταθερά;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
CORSAIR (28-09-10)
  #3  
Παλιά 28-09-10, 21:40
mhtsos2007
Guest
 

....Η πρώτη εικόνα είναι από το πιο περίεργο συντριβάνι που έχω δει ποτέ. Δεν υπάρχει μια λιμνουλα περισυλλογής του νερού, αλλά είναι ένα πλακόστρωτο που τα νερά παίρνουν την κατηφόρα πάνω στα πλακόστρωτα....

πριν καποια χρονια εχει φτιαχτει στη πλατεια Γεωργιου στη Πατρα...ε Μαρινα? αλλα μεχει βρεξει 2-3 φορες...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-10, 22:19
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάτι θετικό βρήκατε?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-10, 22:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι θετικό βρήκατε?
To Θετικό είναι ότι άνοιξε, έστω ένα μέρος του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-10, 23:14
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πρώτη εικόνα είναι από το πιο περίεργο συντριβάνι που έχω δει ποτέ. Δεν υπάρχει μια λιμνουλα περισυλλογής του νερού, αλλά είναι ένα πλακόστρωτο που τα νερά παίρνουν την κατηφόρα πάνω στα πλακόστρωτα.
Όπως το βλέπω από τη φωτογραφία πρέπει να είναι ένα σιντριβάνι- παιχνίδι
που έχω ξαναδεί σε 2-3 χώρες στο εξωτερικό. Τις μέρες που έχει καύσωνα
μπαίνουν μέσα μικροί και μεγάλοι και παίζουν μπουγέλο.

Μάλιστα αυτά που έχω δει πετάγανε και το νερό σε τυχαίο χρόνο, τη στιγμή
που δεν το περίμενες και φυσικά σε έκαναν παπί.

Μάλλον αυτό πρέπει να είναι. (χωρίς όμως και να παίρνω όρκο αφού μπορεί να
έχει ρεύμα από καλώδιο ρεύματος και να είναι επικίνδυνο)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Σε σχέση με το συντριβάνι...βλέπω τα νερά να περισυλλέγονται, περιμετρικά των σημείων που εκτοξεύονται, σε ένα επίπεδο χαμηλότερο (σαν ρυάκι). Μόνο εγώ το βλέπω...;!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-10, 23:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε σχέση με το συντριβάνι...βλέπω τα νερά να περισυλλέγονται, περιμετρικά των σημείων που εκτοξεύονται, σε ένα επίπεδο χαμηλότερο (σαν ρυάκι). Μόνο εγώ το βλέπω...;!
Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αυτό που λες ειναι στα δρομάκια, καμιά σχέση με το σιντριβάνι .... Έχουν μερικά λούκια μικροσκοπικά και άλλωστε στην φωτογραφία φαίνεται καθαρά ότι υπερχειλίζει το κράσπεδο, αφού είναι στην ίδια επιφάνεια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-10, 23:32
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αυτό που λες ειναι στα δρομάκια, καμιά σχέση με το σιντριβάνι .... Έχουν μερικά λούκια μικροσκοπικά και άλλωστε στην φωτογραφία φαίνεται καθαρά ότι υπερχειλίζει το κράσπεδο, αφού είναι στην ίδια επιφάνεια.
Για τη φωτογραφία μιλάω που είναι το συντριβάνι..φαίνεται καθαρά!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-10, 23:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη φωτογραφία μιλάω που είναι το συντριβάνι..φαίνεται καθαρά!
Κάτι το μπερδεύεις ... τα νερα χύνονται στο δρομάκι ... ειναι σιγουρα κατασκευαστικό λάθος...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-09-10, 21:50
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη φωτογραφία μιλάω που είναι το συντριβάνι..φαίνεται καθαρά!
Είναι σαφές ότι υπάρχει μια τάφρος περισυλλογής αλλά καμιά φορά η προκατάληψη δεν μας αφήνει να δούμε πολλά πράγματα.
Θα φέρω φωτογραφίες από την βόλτα που θα πραγματοποιήσω τις επόμενες μέρες με τις μικρές.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην amigos για αυτό το μήνυμα:
Naias (29-09-10)
  #12  
Παλιά 29-09-10, 08:14
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κωνσταντινα εχουν βαλει δυο μικρα σιφονια στρογγυλα, οπως εχουμε στο μπανιο μας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-09-10, 12:15
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Μην το λες "τέρας"! Είναι ατομάκι! Φορά και κίτρινο γιλεκάκι με τρύπα στην πλάτη σε σχήμα καρδιάς.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-09-10, 21:38
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
και τώρα η γνώμη των αρχιτεκτόνων

Τα εγκαίνια του πάρκου έγιναν πριν λίγες μέρες. Δεν έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες, άλλα ένα μεγάλο κομμάτι του άνοιξε στο κοινό, και μπορεί κανείς να το διασχίσει από την Ευελπίδων ως το άγαλμα του Κωνσταντίνου. Το θέαμα είναι εντυπωσιακό: όλη η άσφαλτος που υπήρχε στρωμένη στους δρόμους και τα πλατώματα έχει αφαιρεθεί, και στη θέση της έχουν μπει κυβόλιθοι και πατημένο χώμα.
Για την ακρίβεια η κεντρική πορεία είναι στρωμένη με μαρμάρινους κυβόλιθους, στη συνέχεια οι παράπλευρες έχουν κυβόλιθο με μεγάλο αρμολόγημα και τέλος τα μικρότερα δρομάκια είναι στρωμένα με πατημένο χώμα. Διατηρήθηκαν δηλαδή οι χαράξεις του πάρκου και άλλαξαν εξ ολοκλήρου τα υλικά. Δεν υπάρχουν πια διαφορές επιπέδων, ρείθρα και άλλα στοιχεία ανάμεσα στην ζώνη της κίνησης και τη ζώνη πρασίνου: πλέον βρίσκονται στην ίδια στάθμη και έτσι ο πεζός έχει άμεση σχέση με το φυσικό περιβάλλον.
Ακόμα και ο κεντρικός χώρος με το σιντριβάνι χαρακτηρίζεται από αυτή την αμεσότητα, αφού πλέον ο πεζός μπορεί να περάσει μέσα από τους πίδακες νερού, σε ένα σημείο αλληλεπίδρασης που σίγουρα τα παιδιά θα λατρέψουν. Αυτό το κυκλικό πλάτωμα προηγουμένως είχε περιμετρική κίνηση και στη συνέχεια καγκελάκια, φύτευση και στο κέντρο ένα σιντριβάνι με βραχάκια, που μόνο οπτική σχέση μπορούσε να έχει ο περαστικός. Παράλληλα φυτεύθηκε με νέα φυτά και λουλούδια, και προστέθηκαν πολλά φωτιστικά στοιχεία.
Το πάρκο έτσι ανταποκρίνεται σε όλο το φάσμα των χρηστών του: τα παιδιά έχουν χώρους για να παίξουν, τα καροτσάκια έχουν ασφαλή δρομάκια για να κυλήσουν, οι αθλητές έχουν διαδρομές με πατημένο χώμα (που ελαχιστοποιεί τους κραδασμούς) που μπορούν να τρέξουν, οι μεγαλύτεροι και ηλικιωμένοι χώρους σκιασμένους που μπορούν να ξαποστάσουν, να παίξουν σκάκι και τάβλι όπως παλιότερα και να διαβάσουν ένα βιβλίο. Όλα αυτά δεν τα φαντάζομαι, τα είδα ήδη να συμβαίνουν τις πρώτες μέρες που άνοιξε το πάρκο!
Παράλληλα δόθηκε και μία απάντηση σε αυτούς που εμπόδιζαν την συνεχή πορεία των έργων της ανάπλασης. Αφού βέβαια κατάφεραν με τις αλλεπάλληλες προσφυγές τους στο δικαστήριο να σταματήσουν για μεγάλο χρονικό διάστημα τις εργασίες και να αφαιρέσουν από τα σχέδια το skatepark, που είχε προβλεφθεί στην αρχική μελέτη. Υποστήριζαν ότι δεν πρέπει να υπάρχουν καθόλου σκληρά δάπεδα, περιοχές στάσης πλακοστρωμένες, παραμόνο δέντρα και χώμα. Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω καθόλου αν θα μπορούσαν να υπάρχουν όλοι οι παραπάνω χρήστες, ακόμα και οι ίδιοι που αντιδρούσαν τόσο έντονα δεν ξέρω αν θα ήταν σε θέση να περνάνε από το πάρκο. Θα πρότεινα σε αυτούς τους ανθρώπους να πάνε να ζήσουν στο δάσος, να μην έχουν καθόλου πλακοστρώσεις, και να είμαστε κι εμείς ήσυχοι.
Επιστρέφοντας στον χώρο του πάρκου, θα αναφέρω και μερικά ακόμα σημεία που μου τράβηξαν την προσοχή: η περιοχή με την σπείρα, πράγματι πήρε μία νέα μορφή, με το στοιχείο νερού που ακολουθεί την χάραξη της, και την στενή πέργκολα. Διαμορφώνεται ένα ενδιαφέρον χωρικό σενάριο, αρκετά ειδυλλιακό, όμως μπερδεύεται με τις αναλογίες των στοιχείων, και τις γέφυρες που περνάνε εγκάρσια στη σπείρα διαταράσσοντας λίγο την καθαρή μορφή της.
Άλλο ένα σημείο με έβαλε σε σκέψεις για τον σχεδιασμό του: το πάρκο πάντα είχε δεξιά και αριστερά από τη ζώνη της κίνησης τα παγκάκια. Αυτό έμεινε το ίδιο και αναρωτιόμουνα αν θα μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό, ίσως με περισσότερο ενδιαφέρον για τις ζώνες στάσης. Το παγκάκι μπροστά ακριβώς από τις πορείες φαίνεται λίγο αμήχανο, και δεν αφήνει πολλά περιθώρια σε αυτούς που κάθονται. Κάποια ίσως θα μπορούσαν να μπουν κάθετα στην κίνηση, ή να διαμορφωθούν μεγαλύτερα καθιστικά στοιχεία.
Σαν μου έλειπαν δηλαδή λίγο οι πινελιές ενός καλού αρχιτέκτονα τοπίου, που θα επαναπροσδιόριζε με νέους όρους τις υπάρχουσες ζώνες.
Το πάρκο άλλαξε πραγματικά, με πολλά θετικά στοιχεία ειδικά στα βιοκλιματικά του χαρακτηριστικά και την κάλυψη στις απαιτήσεις των χρηστών του. Κάποια σημεία θα μπορούσαν να είχαν σχεδιαστεί και καλύτερα, ίσως μπορεί να είναι μάθημα για κάποια άλλη ανάπλαση. Τώρα μένει να φανεί η σωστή διαχείριση του, η συντήρηση και ο καθαρισμός του άλλα και ο σεβασμός από εμάς τους χρήστες του. Ελπίζω να περάσετε ακόμα κι αν δεν είναι ο δρόμος σας και να δείτε και από μόνοι σας αυτή την ευχάριστη αλλαγή!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-10-10, 16:48
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
και τώρα η αλήθεια γυμνή











Η συγκράτηση των υδάτων γίνεται από τις υποδοχές που βλέπετε στην πρώτη και δεύτερη φωτογραφία. Περιμετρικά του συντριβανιού υπάρχουν οι υποδοχές που που φαίνονται στην 2η και 3η φωτό οι οποίες οδηγούν το νερό σε μια υπόγεια τάφρο.
Το πάνω μέρος του συντριβανιού είναι στο ίδιο επίπεδο με το πεζοδρόμιο ενώ το κάτω μέρος (προς την Πατησίων, τελευταία φωτό) σχηματίζει ένα σκαλάκι (τελικά δεν είναι τάφρος). Τα νερά που φαίνονται ότι τρέχουν , δεν είναι υπερχείλιση ούτε κακός σχεδιασμός, αλλά βγαίνουν από την υπόγεια τάφρο η οποία ακόμα δεν έχει σφραγιστεί (4η φωτό) αφού το έργο είναι ημιτελές.

Όλες οι photo από την σημερινή βόλτα εδώ

Οι βασικές παρεμβάσεις έχουν γίνει στα δάπεδα, έχει μπει μάρμαρο, στον φωτισμό, στα 1-2 συντριβάνια και στα ποταμάκια που έχουν γίνει, αλλά το έργο σίγουρα δεν είναι έτοιμο.
Γενικό συμπέρασμα. Όταν παραδοθεί στην πλήρη του μορφή θα είναι πολύ όμορφο. Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι είναι έτοιμο κατά ένα 30% αλλά η κλασσική νοοτροπία του να παραδίδουμε κάτι για να φανεί στις εκλογές νίκησε.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην amigos για αυτό το μήνυμα:
HelenA (03-10-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.