Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ελληνική Γλώσσα και Γλωσσολογία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 30-05-08, 06:41
nickel Ο χρήστης nickel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-05-08 13:43
Φύλο: Άντρας
Ζητώ συγγνώμη από τη Xena, γιατί από τη βιασύνη μου έγινα απότομος. Έχω επίσης προηγούμενα με άτομα που θα ασπαστούν οποιαδήποτε ετυμολογική υπόθεση (από απλή εικασία μέχρι καραμπινάτη μπαρούφα) αρκεί αυτή η υπόθεση να μην έχει τίποτα να κάνει με την «ινδοευρωπαϊκή ανωμαλία». Σ’ αυτή την οικογένεια (όχι την ινδοευρωπαϊκή, των μπαρουφολόγων) ανήκει και ο κ. Βασδέκης: στην προμετωπίδα του ανέκδοτου βιβλίου του (που ανέφερε και επικαλέστηκε η Xena) γράφει: «Έργο απαλλαγμένο από την ινδοευρωπαϊκο-σανσκριτική και φοινικική ανωμαλία». Ανήκει στην κατηγορία των πονημάτων όπου, ανάμεσα σε σωστά πράγματα, αναμιγνύονται χίλια κι ένα παραμύθια της Χαλιμάς.

Ποια μπορεί να είναι η συνέπεια; Να το πιάνει ο ανυποψίαστος και να αρχίσει να γεμίζει το διαδίκτυο παραμύθια, αναιρώντας έτσι την πολύ σοβαρή δουλειά που προσπαθούν να κάνουν οι επιστήμονες ετυμολόγοι. Δεν είναι ακριβώς σαν την ιατρική, που έχουμε τους επιστήμονες γιατρούς και τους τσαρλατάνους, όπου το λάθος του επιστήμονα ή τα γιατροσόφια του τσαρλατάνου μπορούν να στοιχίσουν ανθρώπινες ζωές. Όχι, δεν θα χαθούν ανθρώπινες ζωές λόγω της ετυμολογίας, και το βέβαιο είναι ότι γλίτωσα και τη δική μου από το μένος της Xena.

Οφείλουμε ωστόσο σεβασμό σε μια επιστήμη, όποια κι αν είναι αυτή, και στον κόπο των ανθρώπων που τη σπούδασαν και τη διακονούν και προσπαθούν να βρουν την αλήθεια, όχι την «αλήθεια» που επιτάσσει το ιδεολόγημα που κουβαλούν κάποιοι στο κεφάλι τους. Αντιδρώ απλώς, και αντέδρασα εδώ με λάθος στόχο, στο να γίνεται η ετυμολογία ιδεολογικό όπλο.

Βεβαίως, φίλτατε papa, δεν μπορούμε να απαντήσουμε σε όλες τις ερωτήσεις από μνήμης (σαν να είναι συνταγές για σουτζουκάκια) ούτε από διαίσθηση και με ό,τι μας είπαν οι φίλοι μας (σαν να πρωτοκάνουμε σεξ). Και η Xena σε «πηγές» ανέτρεξε, μόνο που έπεσε σε λάθος πηγή και μετέφερε εδώ το λάθος χωρίς να πει πού το βρήκε. Είμαι βέβαιος, papa, ότι δεν θα ήθελες να συγκεντρώνεις λάθος πληροφορίες από το ίντερνετ και από το φόρουμ, να νομίσεις, ας πούμε, ότι φτιάχνουμε τα σουτζουκάκια με κάρδαμο ή ότι οι γυναίκες τρελαίνονται στο σεξ να τους τραβάς τη μύτη.

Ας συμφωνήσουμε, τέλος πάντων, στο εξής: «Ούτε η ετυμολογία ούτε η γλωσσολογία είναι επιστήμες ακριβείας», ούτε η ιατρική ούτε η ψυχολογία θα προσθέσω κι εγώ σαν παράδειγμα. Αυτό δεν αποκλείει κάποια πράγματα μέσα σ’ αυτά τα γνωστικά πεδία να έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια από κάποια άλλα. Κι εκεί που δεν υπάρχει σιγουριά, ας είμαστε επιφυλακτικοί κι ας το ψάχνουμε παραπάνω. Ας μην καταπίνουμε αμάσητο ό,τι μας σερβίρεται στο διαδίκτυο.

Ελπίζω να μη σας τάραξα πολύ την καλή σας συντροφιά, μπαίνοντας έτσι σαν ταύρος σε υαλοπωλείο. Όλο και κάτι παραπάνω μάθαμε όλοι μας. (Μέσα σ’ όλα ανακάλυψα ότι είμαι και «πολύ γλυκούλης»!)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-05-08, 10:06
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nickel Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαίως, φίλτατε papa, δεν μπορούμε να απαντήσουμε σε όλες τις ερωτήσεις από μνήμης (σαν να είναι συνταγές για σουτζουκάκια) ούτε από διαίσθηση και με ό,τι μας είπαν οι φίλοι μας (σαν να πρωτοκάνουμε σεξ). Και η Xena σε «πηγές» ανέτρεξε, μόνο που έπεσε σε λάθος πηγή και μετέφερε εδώ το λάθος χωρίς να πει πού το βρήκε. Είμαι βέβαιος, papa, ότι δεν θα ήθελες να συγκεντρώνεις λάθος πληροφορίες από το ίντερνετ και από το φόρουμ, να νομίσεις, ας πούμε, ότι φτιάχνουμε τα σουτζουκάκια με κάρδαμο ή ότι οι γυναίκες τρελαίνονται στο σεξ να τους τραβάς τη μύτη.

Ελπίζω να μη σας τάραξα πολύ την καλή σας συντροφιά, μπαίνοντας έτσι σαν ταύρος σε υαλοπωλείο. Όλο και κάτι παραπάνω μάθαμε όλοι μας. (Μέσα σ’ όλα ανακάλυψα ότι είμαι και «πολύ γλυκούλης»!)
βρε για κοιτα κατι περιεργες συμπτωσεις...(τα σουτζουκακια πχ)
Η ελαφρα εμμονη του να ειναι σωστες μονο οι δικες μας πηγες το ελαφρο ειρωνικο στυλ και η παραποιηση των γραφεντων/λεχθεντων απο αλλους..πχ
( βλεπεις το προηγουμενο μου μηνυμα ηταν ελαφρα χιουριστικο...αυτο εδω παλι δεν ειναι)

η καλη μας συντροφια δεν θα ειναι η πρωτη φορα που ταραζεται και δεν ξερω αν "μαθαμε" κατι παραπανω ολοι μας η αν απλα κατι παραπανω "καταλαβαμε" μερικοι απο εμας..οσο για το "γλυκουλης" μηπως εισαι και εσυ διαβητικος;;

εγω ειπα και το ξαναλεω οτι δεν θα "μιλαω" με τους φιλους μου με τον μπαμπινιωτη ανα χειρας..ποσως με ενδιαφερει αν η ριζα εχει ινδοευρωπαικη/σινοιαπωνικη η μαουμαου προελευση..η γλωσσολογια δεν ειναι/ηταν η θα ειναι το χομπυ μου.. λυπαμαι αν αυτο με κανει να φαινομαι αμορφωτος στους οφθαλμους ημων αλλα η λεπτομερια με αφηνει αταραχο .Δεν ταραζομαι ακομα και οταν με περιβαλλουν "βαρβαροι" ουτε παλι εχω ελαφραν αισθηση ανωτεροτητας εναντι αλλων

και θαυμαζω τους ανθρωπους που φερονται σωστα περισσοτερο απο αυτους που μιλανε σωστα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 30-05-08 στις 11:09
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-05-08, 13:55
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Γιατί μας προσβάλλει τόσο πολύ εθνικά να παραδεχτούμε ότι οι Έλληνες δε φύτρωσαν στον Ελλαδικό χώρο και η γλώσσα μας εξελίχθηκε και εξελίσσεται ακόμα;
Ούτε η ετυμολογία ούτε η γλωσσολογία είναι επιστήμες ακριβείας
Στην επιστήμη, η θεωρία με τις περισσότερες αποδείξεις γίνεται αποδεκτή δεδομένου του νόμου του Ockham (είναι ο νόμος που λέει ότι αν πέσει ένα μήλο στο κεφάλι σου, ο λόγος πρέπει να είναι λιγότερο σύνθετος απ'το «ήρθαν εξωγήινοι, το απήγαγαν από τη μηλιά και το πέταξαν στο κεφάλι μου γιατί με μισούν»).
Εγώ ο πτωχός έκανα τρεις ερωτήσεις, απάντηση δεν πήρα - ούτε βέβαια μισή απόδειξη, εκτός από το ότι η γλωσσολογία δεν είναι επιστήμη ακριβείας, άρα μπορεί και να την γλυτώνει από τον νόμο του Οckham και να επιτρέπει Εξωγήινους - Ινδοευρωπαίους.

Προφανώς επίσης οι Έλληνες δεν φύτρωσαν στον ελληνικό χώρο. Σηγά μη ήταν και γηγενείς. Σε άλλον χώρο φύτρωσαν. Ναι αλλά πού; Μισή ένδειξη παρακαλώ.
Το «Ινδο-» κομμάτι μας κάνει βρωμιάρηδες με κάποιο τρόπο;
Ωχ με κατάλαβες. εμμμμ.

Ή η σχέση της γλώσσας μας με άλλες γλώσσες βάση κοινού προγόνου μας κάνει άξεστους γήινους σαν τους άλλους βρωμιάρηδες και ο Λιακό βγαίνει λάθος;
Λιακό; Λιακό; τι είναι αυτό;
Αλλά αυτή η θεωρία που αναγράφεις, να μιλάμε δηλαδή την ίδια γλώσσα επειδή έχουμε κοινό πρόγονο, είναι η μία εκδοχή και μάλιστα χωρίς αποδείξεις.
Θα μπορούσε κάλλιστα όμως να μην υπάρχει αυτή η σχέση από κοινό πρόγονο και σε αυτήν την εκδοχή συνηγορεί αν μη τι άλλο τουλάχιστον η μυθολογία.

(συνήθως συνδυάζεται με το πόσο φοβερή γλώσσα είναι τα ελληνικά και πόσο δυσνόητες και ακαταλαβίστικες είναι όλες οι άλλες).
Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση επί του θέματος κάνει ο Πλάτωνας με τον "Κρατύλο" όπου αποδεικνύει πως η ελληνική δεν είναι σημειολογική γλώσσα αλλά στα ελληνικά ταυτίζεται το "πράγμα" με την λέξη.

Τέλος το τελευταίο που θα περίμενα, είναι να κατηγορηθώ για εθνική καθαρότητα και άλλες τέτοιες αηδίες. Πόσο μάλλον όταν είναι σε όλους γνωστό πως η θεωρία της ινδοευρωπαϊκής ή Αρίας φυλής ήταν μια από τις ιδεολογικές καταβολές του Αδόλφου Χίτλερ, ο οποίος είχε την "πετριά" (για να το πω κομψά) της εθνικής καθαρότητας και δεν συμμαζεύεται.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-05-08, 14:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Για ποιο λόγο ένα όμορφο ενδιαφέρον θέμα, γίνεται πεδίον αντιπαράθεσης;

Θερμά παρακαλώ βάλτε τα σπαθιά σας στα θηκάρια τους και συνεχίστε ήρεμα την συζήτηση
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-05-08, 16:02
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Κρίμα,
ούτε μια ξιφομαχία δεν μπορει να κάνει κανείς την σήμερον ημέραν.
σνιφ
Άντε τέλος πάντων,
Ότι πεις κυρ Συσοπά,
κομάτια να γινει.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-06-08, 00:18
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Η διαφορετική φιλοσοφική στάση και ο προσανατολισμός, είναι αυτές που σαν ενέργειες ή αντιτίθενται ή… συντίθενται.

Και το ΥΔΩΡ, φάνηκε προς στιγμήν ότι χωρίζει και τελματώνει τη διάθεση συνέχειας… αλλά φυσικά μπορεί (κατά την ετοιμότητα του φιλοσοφούντος και όχι την διιστάμενη ετυμολογία) και να ενώσει. Ενώνει το ύδωρ αυτό καθεαυτό, το πάνω με το κάτω, (κάθετα) την (υπερυψωμένη) πηγή του (το Α) με το τέρμα του (το Ω), αλλά και χωρίζει (οριζόντια) την μία πλευρά της γης από την άλλη, (παρότι και τα δύο μέρη τα ποτίζει). Κι ενώ η ένωση των πάνω με τα κάτω, είναι φυσικά και επόμενα ακολουθώντας την ροή του, αν δεν γίνει προσπάθεια συγ-χώρεσης, οι δύο ‘’χώροι’’ οι εκατέρωθεν του ποταμού, θα παραμένουν διηρημένοι.

Από φυσικής απόψεως, έχει παρατηρηθεί πως το μήκος του όλου ποταμού με τους μαιάνδρους του κλπ σε σχέση με την ευθεία απόσταση πηγής – εκβολής, δίνει (προσεγγίζει) τον αριθμό ‘’π’’. Κι εκεί βρίσκεται ή η ‘’ενωτική’’ ή η ‘’διαχωριστική’’ οπτική γωνία παρατήρησης. Το ‘’π’’ που προτείνει η Ελλάδα να ‘’ανευρεθεί’’, στην γεωμετρική σχέση - λόγο (αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί…).

Σε τελική φάση και να μην λεγόταν ΥΔΩΡ, αλλά να μας το έδιναν οι πρόγονοί μας σαν σπλιατς ή πλάτσα πλούτσα ή κάπως αλλιώς, και το ‘’πως’’ (αριστοτελικά) θα άξιζε να μελετήσει κάποιος αλλά και το ‘’γιατί’’ (πλατωνικά), ώστε και η προέλευση αλλά και το γιατί να ‘’χωρούσαν’’ αρμονικά και ειρηνικά (με καλή διάθεση), στο παρόν thread.

Αν όμως επρόκειτο να δοθεί κάποιο βαθύτερο νόημα, όπως και να λεγόταν το ύδωρ, η σχέση πράματος – ονόματος ‘’κάτι θα έδειχνε’’.
Στην παραπάνω βέβαια περίπτωση, βρισκόμαστε μπροστά στο ευκολονόητον, της ακουστικής προέλευσης, κάτι σαν μαμ, σαν σλουρπ, ντουκ, μπαμ… λίγο παιδικά βέβαια ακούσματα και ονόματα, κάτι που μάλλον υποτιμά την σοφή (άγνωστη κατά το πλείστον) γλωσσολογία μας.

Πολύ περισσότερο αξίζει να βρει κάποιος το ‘’γιατί’’ και τον ‘’λόγο’’ αν εμπιστεύεται (όπως συνήθως δηλώνει) ότι η ελληνική γλώσσα διαθέτει απαράμιλλο πλούτο, βαθύτητα φιλοσοφίας, ζωντάνια και άμεση σχέση του ‘’σημαίνοντος’’ με το ‘’σημαινόμενο’’.

Η απόρριψη ή η υποτιμητική απαξίωση της έρευνας του υποκρυπτόμενου νοήματος, του γιατί, της αιτίας, του λόγου, είναι συγχρόνως άρνηση γνώσης του λειτουργικού - συμβολικού της (προς τα επέκεινα) βάθους. Στην πραγματικότητα όμως, απεκδυόμενες οι διαθέσεις των αναζητούντων, είναι ναι μεν η ανεύρεση της προέλευσης, του βάθους, του λόγου, αλλά μόνο ως ‘’ανθρώπινα’’ επιστημονικού, αποσυνδεδεμένο από το θείον και πρωταίτιο, δλδ τον Λόγο (την πηγή και το αίσιο τέρμα όλων των λόγων). Μάλλον άσοφη – αφιλόσοφη κατά Πλάτωνα κίνηση νου (μύθο του σπηλαίου με εμμονή στις ''ψευδαισθήσεις'' των σκιών, που περνιούνται για μόνη αλήθεια).

Μου ζητήθηκε και το σέβομαι, να μην εμ-πλέκω στοιχεία θεολογικά, σε χώρους έξω του οικείου τμήματος.

Εφόσον η συζήτηση έχει απαράβατα στεγανά και η ανεύρεση της προελεύσεως της λέξεως ΥΔΩΡ, στο παρόν thread πρέπει να εξαντληθεί μόνο στο καθαρά ‘’επιστημονικό’’ και επίγειο σκέλος του, χωρίς ίχνος ιδεολογήματος, επιτρέψτε μου να μεταφέρω κάποιες σκέψεις ‘’άλλης’’ (μη συγ-χωρεμένης από όλους) διάστασης, στο οικείο δέντρο: Θεολογία και επιστήμες …αφήνοντας τον παρόντα χώρο ‘’καθαρό’’, για τη συνέχεια των συζητήσεων – αναζητήσεων από τους εν-δια-φερόμενους αυτής της ‘’αλήθειας’’, που όπως παραδέχτηκαν κι οι περισσότεροι μοιάζει έρπουσα (διαδιδόμενη επιγείως πολιτισμικά) και μερική.

Κανένα πρόβλημα [για τον δημοκρατικό ( ? ) εξοστρακισμό], καθώς, έτσι κι αλλιώς, συμβαίνει συχνά, αλλά και ξανασυνέβη στην γλωσσολογία, όταν το θέμα: Η Ελληνική γλώσσα, ο Πλάτων και ο Αριστοτέλης μεταφέρθηκε στο: Η Ελληνική γλώσσα, ο Πλάτων, ο Αριστοτέλης και η Ορθοδοξία στα θεολογικά θέματα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-06-08, 03:09
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιο λόγο ένα όμορφο ενδιαφέρον θέμα, γίνεται πεδίον αντιπαράθεσης;

Θερμά παρακαλώ βάλτε τα σπαθιά σας στα θηκάρια τους και συνεχίστε ήρεμα την συζήτηση
Δυστυχώς το μόνο που αποδεικνύει αυτή η συζήτηση είναι κάτι που ήδη γνώριζα: ότι αν τολμήσεις να αναφέρεις σε Έλληνα ότι τα ελληνικά δεν είναι η πρωταρχική γλώσσα του σύμπαντος, καταλήγεις να βρίζεσαι.

Δυστυχώς παρόμοιους καβγάδες είχα με συγγενείς όταν πχ υποστήριξαν ότι τα ελληνικά είναι η μόνη γλώσσα στον κόσμο με πτώσεις (κι αυτό από ανθρώπους που γνωρίζουν, πχ, γαλλικά). Όταν τόλμησα να δώσω παραδείγματα γλωσσών που έχουν πτώσεις, πήρα απαντήσεις που υποδήλωναν τρόμο και απέχθεια και επιχειρήματα της πλάκας. Πχ τα Λατινικά, που έχουν πτώσεις δε μετράνε, γιατί είναι 100% ίδια με τα ελληνικά (για φαντάσου, κακώς τα μαθαίνουν παράλληλα ως διαφορετικές γλώσσες όλοι), ενώ τα φινλανδικά δε μετράνε γιατί ανήκουν στην Φινο-ουγγρική οικογένεια, που περιλαμβάνει και τα τούρκικα, και άρα είναι υποδεέστερη γλώσσα εξ'ορισμού. H quechua, δε, είναι καθ'όλα ασήμαντη γλώσσα μια και τη μιλάνε φτωχοί και μισόγυμνοι Περουβιανοί και Αζτέκοι, άτομα από μικροπολιτισμό της πλάκας με γλώσσα άνευ αξίας.

Χαριτωμένο, αλλά μου θυμίζει γιατί δε συζητάω με κανέναν Έλληνα για γλωσσολογία. Η συζήτηση πάει στον κάδο των αχρήστων μαζί με άλλες παρόμοιες. Η πίεσή μου και η ψυχική ηρεμία μου δεν αξίζουν τον κόπο παρακολούθησης.

Zήτω το Έθνος. Ζήτω η Γλώσσα. Ζήτω η Θρησκεία. Κάτω όλα τα άλλα. *plonk*
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-06-08, 10:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Α και οι Ινδοι δε λενε οτι τα Σανσκριτικα ειναι η αρχαιοτερη γλωσσα του κοσμου;

Το ιδιο δε λενε και για τα Εβραικα οπου 'ταυτίζεται το "πράγμα" με την λέξη', και τα οποια μαλιστα μαθαιναν και οι μαγοι του μεσαιωνα;

Και αλλες...
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-06-08, 16:32
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
δλδ ΑΝ, (λέμε τώρα), ΑΝ έχουν το ''ίσο'' δικαίωμα όλοι (οι λαοί) να εκφέρουν την άποψή τους, ποιος είναι εκείνος που απαγορεύει κι οι Έλληνες να λένε την δική τους γνώμη; μάλιστα μέσα στον δικό τους χώρο; αλλά μάλλον ενώ σε όλους επιτρέπεται, οι Έλληνες ''ειδικά'', δεν έχουν αυτό το δικαίωμα :|

δεν πειράζει όμως, έχουμε πολλούς περισσότερους ξένους απ' ότι Έλληνες πρεσβευτές της σοφίας μας, που θαυμάζουν την ελληνική παιδεία, μελετούν την βαθύτητά της και ΔΕΝ την απαξιώνουν.

Τι παρατηρώ μετά λύπης μου και όχι μόνο από την πρόταση του Αλεξίου; ...ότι επειδή κάποιος/κάποιοι εμμένουν εμπαθώς σε κάποια αληθή θέση, χωρίς αξιόλογα επιχειρήματα, πχ πτώσεις κλπ ή υψηλοφρονούν κενόδοξα υποτιμώντας τους άλλους, αντί να αναλογιστούν την ευθύνη του διαφυλάξαι, αυτό διαστρεβλώνεται τάχα σαν να είναι μια καλή ( ; ) αφορμή, ο αποδέκτης να υποτιμά την αλήθεια προασπιζόμενος την αληθοφάνεια, αντί να στηλιτεύει την εμπάθεια, την κενοδοξία, τον εγωισμό και τα λάθος επιχειρήματα, που ΑΥΤΑ κάνουν την ζημιά.

Είμαι λοιπόν κι εγώ πολύ λυπημένος με την κατάσταση, και δεν μετάνοιωσα που πήγα στο δίπλα μπαράκι, για να μην σας χαλάω την ζαχαρένια σας, να μην σας ανεβάζω την πίεση και χάνετε την ηρεμία σας... όπου λένε λόγια για τα ούφο... (δλδ μπαρ-ουφο-λογίες) και ανέβασα για την
λογική και συμβολική συσχέτιση των λέξεων - νοημάτων ΦΩΣ - ΟΦΙΣ - ΟΨΙΣ, ΣΟΦΟΣ, ΣΟΦΙΑ, ΦΩΤΙΑ. ΦΩΝΗ [που φέρνει τον εσωτερικό μας κόσμο (Ν) και από το νου, αφανείς σκέψεις και λόγους στο φως του ήλιου (ΦΩ-Ν-Η)]…

Σε άλλα πάλι κείμενα έδωσα σχέσεις (λόγους) για ΓΝΩΣΗ - ΓΝΩΜΗ, ΘΕΤΙΣ - ΘΕΣΙΣ - ΘΕΜΙΣ, νους - χους - χνους... και τόσα άλλα που ‘’κάτι’’ δείχνουν, σε σχέση με τα μεταφρασμένα (αλλά ασύνδετα νοηματικά) light - snake - face, wise, fire, voice,... knowledge, opinion...

Αν λοιπόν αυτά ΔΕΝ δείχνουν τίποτα σπουδαίο και είναι άχρηστα και για τα σκουπίδια, τότε, προς τι η ταραχή για ανάξια λόγου και α-νόητα... πράματα; γιατί θέλει νάχει λόγο η σχετική επιστήμη; γλωσσολογία ή ανοητολογία; α ρε καημένοι Έλληνες με την κατακαημενότερη παιδεία σας, αλλά τους (κατά κοινή και ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ομολογία) σοφούς αρχαίους Έλληνες
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-06-08, 17:45
kpapa Ο χρήστης kpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-12-08 15:13
καλησπέρα σε όλους,

τελικά όπως διεφάνηκε, το θέμα είναι πολύ πλατύ όπως επίσης και πολύ βαθύ. Είναι μία πολύ καλή πρόκληση και προσκλήση για όλους μας να βρούμε την ετιμοόγια της μικρής αλλά πολλά σημένων "λεξούλα".

Πέρα από διαξιφισμούς και άλλα, πρέπει να ενώσουμε τις δυνάμεις μας και να αφήσουμε τα "απόλυτα" κατά μέρος. Επίσης, η γλώσσα είναι κάτι πολύ δυναμικό και εξελίσεται με τέτοιους ρυθμούς που πολλές φορές δεν καταλαβαίνουμε πως περνάμε από εκφραστικό μέσο σε εκφραστικό μέσο, ενοόντας πάντα το λόγο.

Επίσης, να μην ξεχνάμε ότι με τις μεταφορές των ανθρώπινων φύλων, οι γλώσσες μεταφέρουν κομάτια τους η μία στην άλλη και αυτά μέσα από ζημώσεις γινοντε πλέον αυτούσια χαρακτηριστικά. Αν δεν υπήρχε αυτή η "κίνηση" οι γλώσσες θα παρέμεναν στίρες και θα πεθαιναν.

Τέλος, θυμίζοντά σας ότι η λέξης Υδωρ είναι γεμάτη ζωή και κίνηση είναι πολύ βασικό να μάθουμε την δυναμή της. (αν το αναλύσουμε μηχανικά το θέμα θα δούμε ότι το νερό είναι μία από της αρχαίες ενέργειες, αλλά αυτό δεν είναι επί του παρόντος.....)

Οπότε βουρ να το βρούμε.

Προσωπικά η ετοιμολογία που παρουσιάστηκε μου φαίνεται σωστή καθώς βλέπαν οι αρχαίοι κάτι να πέφτει από τον ουρανό και το ονόμασαν "αυτό που πεφτει από τον ουρανό στη γή" (χαχαχα) = αυτό που βρέχει τη γή.

το σημείο αυτό χωράει πολύ κουβέντα.....

ας βουτίξουμε λοιπόν στην θάλασσας της γλώσας.

Σας ευχαριστώ όλου σας
kpapa
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-06-08, 20:37
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από kpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά η ετοιμολογία που παρουσιάστηκε μου φαίνεται σωστή καθώς βλέπαν οι αρχαίοι κάτι να πέφτει από τον ουρανό και το ονόμασαν "αυτό που πεφτει από τον ουρανό στη γή" (χαχαχα) = αυτό που βρέχει τη γή.
...δλδ κάτι σαν ινδιάνικη ετυμολογία, προκαλώντας ο (παραπάνω) υποτιμητικός γέλως (χαχαχα) το ουγκ.

ΥΓ.πάμε λοιπόν παρακάτω (μονοδιάστατα ωσάν κύκλωψ) .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 01-06-08 στις 21:51
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-06-08, 12:41
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Δυστυχώς το μόνο που αποδεικνύει αυτή η συζήτηση είναι κάτι που ήδη γνώριζα: ότι αν τολμήσεις να αναφέρεις σε Έλληνα ότι τα ελληνικά δεν είναι η πρωταρχική γλώσσα του σύμπαντος, καταλήγεις να βρίζεσαι.
Ζήτησε ο SysOp να βάλουμε τα ξίφη στα θηκάρια και το έκανα, αν και δεν βρίσκω τιποτε κακό στην αντιπαράθεση απόψεων, ακόμα κι όταν αυτή γίνεται πολεμική.
Αρκεί να μένει κόσμια.

Πες όμως σε παρακαλώ, ποιος σε έβρισε;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-06-08, 04:52
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μήπως αντι της προέλευσης της λέξης "υδωρ" θα ήταν καλύτερα να ασχοληθούμε με το ίδιο το περιεχόμενό της και την πολλαπλή σπουδαιότητα του για τη ζωή μας;

Πάλι περι όνου σκιάς συζητούμε.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-09-08, 00:45
Το avatar του χρήστη man_dy_a
man_dy_a Ο χρήστης man_dy_a δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-09-09 00:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...και το νερό, εκ του νε(α)ρόν ύδωρ, αίτηση ύδατος για πόση, ήτοι φρέσκο.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανακρίβεια (που προκαλείται από ισχυρή δόση ημιμάθειας) σχετικά με την ετυμολογία της λέξης "νερό".

Σκεφτείτε τον Νηρέα (θεότητα της Θάλλασας και του νερού) και τις Νηρηίδες, τις κορούλες του. Καμία σχέση με το νεαρό ύδωρ το Βυζαντίου

Όσον αφορά την ρίζα Υδωρ, είναι καραμπινάτο Ινδοευρωπαικό Σανσκριτικό,
απ το Πακιστάν κατευθείαν, είχαν και πολλά ποτάμια εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-09-08, 00:54
Το avatar του χρήστη man_dy_a
man_dy_a Ο χρήστης man_dy_a δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-09-09 00:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Και στο Λύκειο και στο Πανεπιστήμιο ήμουν η καλύτερη στην ετυμολογία και στην γλωσσολογία, ότι θέλετε μπορείτε να με συμβουλευτείτε.

Τώρα, όσον αφορά τις ενστάσεις του φίλου Περό σχετικά με τους Ινδοευρωπαίους.
Δεν υπάρχει ζήτημα να "βρούμε" την κοιτίδα τους γιατί δεν γνωρίζουμε οι διάφοροι
σκελετοί που βρίσκουμε τι γλώσσα μιλούσαν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.