Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 08-04-09, 16:30
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
δείχνεις να έχεις ξεκινήσει από το συμπέρασμα της «έρευνάς» σου και να παλεύεις να καταλήξεις στα στοιχεία που το αποδεικνύουν. Πληροφοριακά: η έρευνα γίνεται αντίστροφα απ'αυτό.
Πάνω που πάω να κάνω το καλό και να ηρεμήσω λίγο τα πνεύματα δε με αφήνετε ν' αγιάσω .....

Morgul, η έρευνα νομίζω ότι γίνεται και με τους δύο τρόπους, αν θυμάμαι καλά λέγεται επαγωγή και απαγωγή. Όχι ότι δίνω δίκιο στον Delta, αυτό το έχω εξηγήσει και αλλού. Αλλά για να είμαστε ακριβείς.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 08-04-09, 16:39
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω που πάω να κάνω το καλό και να ηρεμήσω λίγο τα πνεύματα δε με αφήνετε ν' αγιάσω .....

....
Συμφωνώ! Και στο πλαίσιο να χαλαρώσουμε λίγο λέω πως: η έρευνα μπορεί να γίνεται με πολλούς τρόπους, μα μόνο στους νόμους του Μέρφυ ξεκινάς από το συμπέρασμα κ προσπαθείς να ταιριάσεις τα δεδομένα!!!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 08-04-09 στις 17:10
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 08-04-09, 18:30
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω που πάω να κάνω το καλό και να ηρεμήσω λίγο τα πνεύματα δε με αφήνετε ν' αγιάσω .....

Morgul, η έρευνα νομίζω ότι γίνεται και με τους δύο τρόπους, αν θυμάμαι καλά λέγεται επαγωγή και απαγωγή. Όχι ότι δίνω δίκιο στον Delta, αυτό το έχω εξηγήσει και αλλού. Αλλά για να είμαστε ακριβείς.
Διαφωνώ, αλλά ίσως να έχουμε διδαχθεί διαφορετικά τη λογική και την έρευνα.

Επαγωγή: από το συγκεκριμένο γενικεύουμε. Παράδειγμα: κατόπιν έρευνας στην Εύβοια, ανακαλύπτω ότι όλες οι αρτιμελείς αγελάδες έχουν τέσσερα πόδια. Άρα, δι'επαγωγής, υποθέτω ότι όλες οι αρτιμελείς αγελάδες παγκοσμίως έχουν τέσσερα πόδια, και προχωράω στην έρευνα για την απόδειξη ή κατάρριψη της υπόθεσης.

Απαγωγή: χρησιμοποιούμε το γενικό συμπέρασμα για εξαγωγή συμπερασμάτων για το ειδικό, σε συνδυασμό όμως με γνώση. Παράδειγμα: κατόπιν έρευνας στην Έυβοια, ανακαλύπτω ότι όλες οι αρτιμελείς αγελάδες έχουν τέσσερα πόδια, και όλοι οι αρτιμελείς άνθρωποι έχουν δύο. Βλέπω μπροστά μου ένα ζώο δίποδο (άπτερο, κλπ κλπ). Δι'απαγωγής, υποθέτω ότι είναι άνθρωπος, και προχωράω στην έρευνα για την απόδειξη ή κατάρριψη της υπόθεσης (μπορεί να είναι και κότα).

Σε καμμία από τις δύο μεθόδους δεν ξεκινάω με το συμπέρασμα, πάντα ξεκινώ με την υπόθεση και προχωράω σε απόδειξη. Αν καταφέρω να αποδείξω την υπόθεσή μου, από λήμμα γίνεται θεώρημα (μέχρι αποδείξεως του εναντίου): η υπόθεση προάγεται σε συμπέρασμα.

Αν ξεκινήσω με το συμπέρασμα «όλα τα δίποδα στην Εύβοια είναι άνθρωποι, και όλα τα τετράποδα αγελάδες», και προσπαθήσω να το αποδείξω [1], πράττω αντιεπιστημονικά: αναπόφευκτα, ή θα πρέπει να παραδεχτώ ότι υπάρχουν αντιπαραδείγματα (σκύλοι, κοτόπουλα), ή θα πρέπει να αγνοήσω τα αντιπαραδείγματα για να μη βγω λάθος. Στην τελευταία παγίδα πέφτει ο DeltaTango και όλοι όσοι γράφουν βιβλία αυτής της κατηγορίας.

Φυσικά, είναι πολύ πιο προσοδοφόρο για έναν επιτήδειο συγγραφέα να γράψει έτσι, παρά να γράψει επιστημονικά. Μπορώ να γράψω ένα βιβλίο για την μη κατάρα των Φαραώ, περιγράφοντας πώς διάφοροι μπήκαν στην πυραμίδα και δεν πέθαναν. Αλλά θα είναι πιο βαρετό απ'τον ισχυρισμό του αντίθετου, όπως και θα ήταν φοβερά βαρετές οι ειδήσης της ημέρας αν μας έλεγαν «σήμερα δεν έγινε τίποτα καταστροφικό».


[1] Ο καλός επιστήμονας θεωρεί επιτυχία και την κατάρριψη της υπόθεσής του, γιατί κάθε κατάρριψη αφαιρεί βαθμούς ελευθερίας (αμφιβολίας) για τη θεωρία. Πάμπολλα διδακτορικά έχουν δωθεί σε ερευνητές που μετά από έρευνα, κατέρριψαν εμπεριστατωμένα την ίδια τους τη θέση.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 08-04-09, 18:42
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα, γιατί διαφωνείς; Το ίδιο λέμε, αν η πορεία γίνεται από το γενικό προς το ειδικό ή αντίστροφα.
Μάλλον το "συμπέρασμα" είναι που μας τα χαλάει. Εγώ το πήρα σαν "δεδομένο".
Τελοσπάντων, συμφωνούμε....
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 08-04-09, 21:37
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Με άλλα λόγια, η επιλεκτική παρουσίαση επιστημονικών στοιχείων δεν προσδίδει καμία βαρύτητα στη θεωρία σου και δεν πρόκειται να πείσει κανέναν που δεν έχει ήδη πεισθεί με άλλους τρόπους.
Όπως έγραψα και στην απάντηση προς τον Morgul δεν πρόκειται για θεωρία δική μου.

Αν όμως πρόκειται να συνεχίσουμε έτσι, καλύτερα θα ήταν να σταματήσουμε γιατί αρχίζω να ντρέπομαι όσους διαβάζουν αυτό το θέμα.
Θα επιστρέψω λοιπόν στα ουσιαστικά με μια λεπτομέρεια του όλου ζητήματος για την οποία θα ζητήσω την επιείκεια και ταυτόχρονα την βοήθειά σας, διότι αν συνεχίσω να ψάχνω μόνος μου για την τιμή του αιγυπτιακού σταδίου δεν θα παρουσιάσω ποτέ την συγκεκριμένη λεπτομέρεια.

Κατ’ αρχή για να φανεί πόσο σημαντικό είναι να γνωρίζουμε με ακρίβεια την τιμή των μονάδων μέτρησης που χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι πολιτισμοί πρέπει να αναφέρω ότι ο Νεύτων έγραψε μια διατριβή με τον τίτλο: A dissertation upon the Sacred cubit of the Jews and the Cubits of several Nations: in which, from the Dimensions of the Greatest Pyramid, as taken by Mr. John Greaves, the ancient Cubit of Memphis is determined.

Αυτό το λέω επειδή όσα θα ακολουθήσουν στηρίζονται για την ακρίβεια και την εγκυρότητά τoυς στην τιμή του αιγυπτιακού σταδίου της οποίας την ανάλυση δεν έχω ακόμα καταφέρει να ανακαλύψω στις 95 σελίδες στις οποίες γράφει ο Stecchini.
Λοιπόν:
Μεταφέρω από την ελληνική έκδοση της Βίβλου των Νεκρών, από το κεφάλαιο 64 (Εκδόσεις Πύρινος Κόσμος), σελ.210.
Εργάζομαι για σας Ω Πνεύματα, που είστε τέσσερα εκατομμύρια εξακόσιες μια χιλιάδες διακόσια και που το ύψος σας είναι δώδεκα κύβιτα (cubits).

Τώρα πάω στο κείμενο του Stecchini:

Το κεφάλαιο LXIV αναφέρει ότι τα πνεύματα του Κάτω Κόσμου (δηλαδή ότι είναι κάτω από την επιφάνεια της γης) είναι 4.601.200 και ότι έκαστο είναι 12 πήχες ψηλό. Η εμφάνιση του παράγοντα 12 υποδηλώνει ότι πρόκειται για γεωγραφικούς πήχεις.
Οπότε: 12 x 4.601.200 = 55.214.400 πήχεις
55.214.400 πήχεις / 400 = 138.036 γεωγραφικά στάδια
138.036 γεωγραφικά στάδια ισούνται με δυο διαμέτρους της Γης.
Για να εξηγηθεί ο αριθμός των 138.036 σταδίων, πρέπει να υποθέσουμε ότι οι Αιγύπτιοι υπολόγιζαν ωσάν η πολική πλάτυνση να συνέβαινε μόνο στο βόρειο ημισφαίριο.
Βασιζόμενοι σε αυτή την υπόθεση τα 138.036 στάδια μπορούν να διαιρεθούν στις παρακάτω τέσσερις γήινες ακτίνες:
34.538 στάδια = 6.378.388 μέτρα = ισημερινή ακτίνα
34.538 στάδια
34.538 στάδια
34.422 στάδια = 6.356.966 μέτρα = πολική ακτίνα
Οι αριθμοί αυτοί υπαινίσσονται ότι η πλάτυνση του βόρειου πόλου είναι 116 (34.538-34.422) / 34.538 = 1 / 297.4


Σύμφωνα με τη Wikipedia:The flattening of the Earth in WGS-84 is 1:298.257223563

Το μεσημβρινό τρίγωνο της Πυραμίδας θεωρείται ότι είναι το ακόλουθο:
Ύψος: 280 πήχεις
Βάση: 220 πήχεις
Απόθεμα : 356 πήχεις

Ο Stecchini συνεχίζει τον συλλογισμό του και εξηγεί τι αλλαγές έγιναν και γιατί τελικά είναι σωστό το 1/ 280 που δίνει η Πυραμίδα ως τιμή της πλάτυνσης. Αν κάποιος ενδιαφέρεται θα το μεταφέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 08-04-09, 21:44
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό σου το σχόλιο ξεπερνάει τα όρια της συζήτησης και αρχίζει να γειτνιάζει στο προσβλητικό.
To παρακάτω σχόλιο όμως ξεπέρασε την «γειτνίαση» και είχε επαφή με το προσβλητικό:

Προφανώς δεν έχεις πάει να τη δεις ιδίοις όμμασι. Εγώ και χιλιάδες άλλοι που έχουμε δει το συγκεκριμένο κτίσμα και δεν τραβήξαμε φωτογραφίες από τη μία μόνο πλευρά του (για κάποιο λόγο όλοι οι ουφομανείς new-ageάδες προτιμούν μόνο την πίσω πλευρά με τους κεκλιμένους τοίχους), ξέρουμε την «μυστική» αλήθεια, διαθέσιμη μόνο στους μυημένους μιας κάποιας σκοτεινής αδελφότητας, της αδελφότητας του «πίστευε και μη, ερεύνα».
Γράφεις:
δείχνεις να έχεις ξεκινήσει από το συμπέρασμα της «έρευνάς» σου και να παλεύεις να καταλήξεις στα στοιχεία που το αποδεικνύουν. Πληροφοριακά: η έρευνα γίνεται αντίστροφα απ'αυτό.
Η έρευνα δεν είναι δική μου. Επανειλημμένα έχω πει ότι σας μεταφέρω πληροφορίες από βιβλία ερευνητών (στην δική μου προσωπική έρευνα δεν εκφέρατε γνώμη και κάθε φορά η συζήτηση τελμάτωνε και το θέμα έκλεινε).

Εχθρικά αντιμετωπίζουμε την ψευδοεπιστήμη και τις αυθαιρεσίες.
Δεν ήταν καθόλου ψευτοεπιστήμονες όσοι ασχολήθηκαν με την Πυραμίδα (εκτός μερικών από εκείνους που υποστηρίζουν τα περί προφητειών). Στον Νεύτωνα δεν αναφέρθηκες εσύ και γι΄αυτό θα κάνω λόγο σχετικά στην απάντηση προς Archmage.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.