Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-04-09, 18:15
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έδωσα απλώς τα νούμερα που είχα για το ύψος της Πυραμίδας. Δεν γνωρίζω για σχέση του ύψους με την απόσταση Γη-Ήλιος.
Χρησιμοποίησα τα νούμερα απλά για να καλύψω και αυτή την περίπτωση, σχέση δεν υπάρχει.
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Πυραμίδα θεωρείται ότι αποτελεί μικρογραφία του βορείου ημισφαιρίου σε κλίμακα 1: 43.200 και ότι το ύψος της δίνει σωστή τιμή για την επιπλάτυνση του γήινου ελλειψοειδούς.
Αυτό μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω; Πχ το βόρειο ημισφαίριο σίγουρα δεν έχει μορφή πυραμίδας, άρα...;

Ο λόγος που ρωτώ είναι επειδή κάθε τέτοια αναφορά σε επιστημονικά δεδομένα μπορεί να προσεγγιστεί αντικειμενικά, χωρίς προσωπικές υποθέσεις/ θεωρήσεις/ γνώμες.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Archmage For This Useful Post:
Xenios (04-04-09)
  #32  
Παλιά 04-04-09, 18:55
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων

...πως οι Αιγύπτιοι είχαν γνώσεις αλλά τις κρατούσαν σε κλειστό κύκλο μόνο για τους διαλεχτούς. Οι Έλληνες, αντιθέτως,
ότι γνώσεις απέκτησαν, είτε μόνοι είτε διδασκόμενοι από αρχαιότερους πολιτισμούς, τις δίδαξαν στον λαό και τις παρέδωσαν στην ανθρωπότητα.

Και τους Αιγύπτιους κάποιοι άλλοι τους δίδαξαν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 07-02-10 στις 15:41
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-04-09, 19:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μην ξεχνάμε ότι για εκατοντάδες χιλιάδες ή εκατομμύρια χρόνια η ανθρώπινη ανάπτυξη ήταν επώδυνα αργή και ... ΞΑΦΝΙΚΑ...
(κάπου εκεί στο 11.000 πχ) κάτι συμβαίνει και οι πρωτόγονοι νομάδες κυνηγοί και τροφοσυλλέκτες γίνονται... ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ...
μαθηματικοί , μηχανικοί, πολεοδόμοι, αστρονόμοι,, μεταλλουργοί, μουσικοί, έμποροι, δικαστές, γιατροί, συγγραφείς, ιερείς κτλ
και χτίζουν ζιγκουράτ, πυραμίδες και παρθενώνες...!
Στην ιστορια δεν υπαρχει ουτε ΞΑΦΝΙΚΑ ουτε ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ.

Μη πεφτεις θυμα της αφηγηματικοτητας των βιβλιων... αναγκαστικα δινουν αυτη την εντυπωση, εφοσον χωριζουν την ανθρωποτητα σε περιοδους, μιας και ο εγκεφαλος δεν μπορει να σχηματισει εικονα με τοσο αργη εξελιξη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Gildor For This Useful Post:
Archmage (05-04-09)
  #34  
Παλιά 04-04-09, 19:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως και τα αποτελέσματα μιας απόπειρας να επαναληφθεί το πείραμα — που δεν απέδωσε τα αποτελέσματα που διαβάζουμε στα σχετικά βιβλία.
Οπωσδηποτε καποιος θα μπορουσε να πει οτι τα παληκαρια, ερασιτεχνικα προχωρησαν σε αυτο το πειραμα, χωρις να εχουν το ΝεοΕποχικο/Αποκρυφιστικο υποβαθρο η γνωσεις που εχουν οι συγγραφεις των συγκεκριμενων βιβλιων.

Πιστευω οτι αν το πειραμα γινοταν στην εκπομπη του Χαρδαβελλα, θα πετυχαινε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-04-09, 19:49
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη πεφτεις θυμα της αφηγηματικοτητας των βιβλιων...
Τα στοιχεία που υπάρχουν αποτελούν τον αδιάψευστο μάρτυρα για
το συνέβη τότε στον πλανήτη...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-04-09, 19:53
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ποια στοιχεια; Γραφουν κατι σαν "σημερα ο Γκλουργκ [1] παρατησε την τσαπα και εγραψε τα 50 πρωτα ψηφια του π";

[1](αρχαιο προ-Σουμεριακο ονομα)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-04-09, 00:30
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω; Πχ το βόρειο ημισφαίριο σίγουρα δεν έχει μορφή πυραμίδας, άρα...;
Εγώ, σαν ναυτικός, έχω συνηθίσει να ταξιδεύω με έναν επίπεδο χάρτη πάνω στην σφαιρική επιφάνεια της γης. Στο σχέδιο που παραθέτω στη συνέχεια θα δεις ότι ο συγγραφέας γράφει στο τέλος πως οι Αιγύπτιοι όχι μόνο τετραγώνισαν τον κύκλο [1] αλλά έκαναν κύβο την σφαίρα.


(με την φράση flat mercator surface εννοεί τους κοινούς μερκατορικούς χάρτες που χρησιμοποιούνται στην ναυτιλία)
Στο δεύτερο μέρος του βιβλίου (Secrets of the Great Pyramid του Peter Tompkins) υπάρχει μια ανάλυση από έναν Iταλό μαθηματικό (Livio Catullo Stecchini) όπου παρουσιάζει τα πράγματα πιο κατανοητά. Δεν μπορώ να σου υποσχεθώ ότι θα τα κατανοήσω αρκετά για να τα εξηγήσω και σε σένα, αλλά θα προσπαθήσω.
Αν βέβαια ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα, μπορώ να σου στείλω φωτοτυπίες (είναι 95 σελίδες, αν διαθέτεις κουράγιο, αλλά βέβαια αναφέρεται σε όλες τις μετρήσεις της Πυραμίδας καθώς και τις αρχαϊκές μονάδες μήκους)

[1] Σημείωση admin: η έκφραση αυτή είναι ατυχής/ανακριβης, καθώς επιστημονικά έχει αποδειχθεί ότι το πρόβλημα "τετραγωνισμού του κύκλου" (δημιουργια τετράγωνου ίσου εμβαδού με μόνα όργανα γνωμωνα και διαβητη) είναι άλυτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 07-04-09 στις 21:09 Αιτία: ΠΡΟΣΟΧΗ : Aυτό το μήνυμα, περιέχει μην επιστημονικά στοιχεία
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-04-09, 00:57
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μην ξεχνάμε ότι για εκατοντάδες χιλιάδες ή εκατομμύρια χρόνια η ανθρώπινη ανάπτυξη ήταν επώδυνα αργή και ... ΞΑΦΝΙΚΑ...
(κάπου εκεί στο 11.000 πχ) κάτι συμβαίνει και οι πρωτόγονοι νομάδες κυνηγοί και τροφοσυλλέκτες γίνονται... ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ...
Το 1953 ο Albert Einstein έγραψε τον πρόλογο στο βιβλίο του C.H.Hapgood, “Earth’s Shifting Crust”. Αναφέρει, λοιπόν, τα κάτωθι σχετικά με τα αποτελέσματα της συγκέντρωσης παγετώνων στις πολικές περιοχές:

Σε μια πολική περιοχή υπάρχει συνεχής απόθεση πάγου η οποία δεν είναι συμμετρικά κατανεμημένη γύρω από τον πόλο. Η περιστροφή της γης ενεργεί πάνω σε αυτές τις ασύμμετρα τοποθετημένες μάζες και παράγει φυγόκεντρη ροπή η οποία μεταδίδεται στον στερεό φλοιό της γης. Η συνεχώς αυξανόμενη φυγόκεντρος ροπή που παράγεται κατ’ αυτόν τον τρόπο θα προκαλέσει, όταν φτάσει ένα ορισμένο όριο, μια μετατόπιση του φλοιού της γης σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα της.

Για να κατανοήσουμε τι έγινε τότε ξαφνικά, πρέπει να μελετήσουμε τον περίφημο κατακλυσμό.
Ότι έχει απομείνει από τον πολιτισμό που δημιούργησε η ανθρωπότητα πριν από 11 με 12 χιλιάδες χρόνια βρίσκεται τώρα σε βάθος 130 μέτρων (οι πολιτισμοί δημιουργούνται παραθαλάσσια και στις εκβολές μεγάλων ποταμών).

Οι καταστροφές στην Αλάσκα και την Σιβηρία συνέβησαν πριν από περίπου 12.000 χρόνια και ως φαίνεται η άνοδος της στάθμης της θάλασσας ήταν τότε πολύ γρήγορη (παγετώνες της ξηράς πιθανόν μεταφέρθηκαν εν μια νυκτί σε κλίματα θερμά).
Όλοι οι λαοί αναφέρουν τον κατακλυσμό, αλλά στην Κινέζικη μυθολογία λέγεται ότι για χρόνια προσπαθούσαν να σταματήσουν την άνοδο της στάθμης της θάλασσας κλείνοντας όλες τις πηγές μέχρι που ένας ήρωας το κατάφερε. Και βεβαίως δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη η αναφορά που γίνεται για την επέλαση της θάλασσας στην Παλιά Διαθήκη:

Όταν πλέον ο Ιώβ έχει αγανακτήσει με τα άδικα βασανιστήρια στα οποία τον υποβάλλει ο Θεός, εκφράζει το παράπονό του και ο Θεός θυμώνει. Μέσα από τον ανεμοστρόβιλο του λέει: “ Ποιος είσαι εσύ που αμφισβητείς τα σχέδια μου;", και στην συνέχεια απαριθμεί τα κατορθώματά του σε μορφή ερωτήσεων προς τον Ιώβ:

Ποιος περιόρισε την θάλασσα με πύλες,
όταν όρμησε σαν να έβγαινε από την μήτρα της γης;
Εγώ την περιέβαλα με νεφέλη και την σπαργάνωσα με ομίχλη.
Την περιόρισα με πρόσταγμα και την εμπόδισα με πύλες και αμπάρες.
Της είπα: Ως εδώ θα έρχεσαι και όχι πιο πέρα!
Εδώ θα σπάζουν τα περήφανα κύματα σου.
" (Ιωβ 38:8-11)

Σε άλλο σημείο όπου ο Ιώβ επαινεί τα έργα του θεού:

Την θάλασσα με την ισχύ του την
υπόταξε, και με την σύνεσή του
δάμασε την περηφάνεια της.
" (Ιωβ 26:12)

Εξαιρετικό θέμα!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-04-09, 11:38
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
... τετραγώνισαν τον κύκλο αλλά έκαναν κύβο την σφαίρα. ...

Το παραπάνω είναι λάθος.
Το πρόβλημα "Τετραγωνισμός Κύκλου" είνα αποδεδειγμένα άλυτο. Όμοια κ ο κυβισμός σφαίρας.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-04-09, 11:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παραπάνω είναι λάθος.
Το πρόβλημα "Τετραγωνισμός Κύκλου" είνα αποδεδειγμένα άλυτο. Όμοια κ ο κυβισμός σφαίρας.

Μεταφορικά το εννοεί μάλλον (έτσι ελπίζω τουλάχιστον!)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 05-04-09, 12:33
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παραπάνω είναι λάθος.
Το πρόβλημα "Τετραγωνισμός Κύκλου" είνα αποδεδειγμένα άλυτο. Όμοια κ ο κυβισμός σφαίρας.
Από την Wikipedia:

Επειδή οι συντεταγμένες όλων των σημείων που μπορούν να κατασκευαστούν με κανόνα και διαβήτη είναι κατασκευάσιμοι αριθμοί, είναι αδύνατον να τετραγωνίσουμε τον κύκλο, με άλλα λόγια, είναι αδύνατον να κατασκευάσουμε, χρησιμοποιώντας μόνο κανόνα και διαβήτη, ένα τετράγωνο με εμβαδόν ίσο προς το εμβαδόν δοσμένου κύκλου.

Όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την κατάσταση η αδυναμία βρίσκεται στον ακριβή υπολογισμό του εμβαδού του κύκλου.
Το π έχει άπειρα δεκαδικά οπότε και μαθηματικώς είναι αδύνατο να υπολογίσουμε το εμβαδόν του κύκλου.

Για πρακτικούς σκοπούς όμως δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσουμε εκατομμύρια δεκαδικά ψηφία του π. Ούτε χρειάζεται να γνωρίζουμε τις διαστάσεις της γης με ακρίβεια χιλιοστού του χιλιοστού.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-04-09, 13:06
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την κατάσταση η αδυναμία βρίσκεται στον ακριβή υπολογισμό του εμβαδού του κύκλου.
Delta, το εμβαδό του κύκλου υπολογίζεται ακριβώς, δεν υπάρχει καμία αδυναμία. Ο "τετραγωνισμός" αναφέρεται στο ειδικό πρόβλημα της κατασκευής του με χάρακα και διαβήτη και όχι στο ότι δεν μπορούμε να βρούμε την ακριβή λύση με άλλες μεθόδους, ιδού:

πλευρά τετραγώνου = sqrt(πR^R)

Αυτό είναι, πίστεψέ με, μαθηματικά ακριβέστατο
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε χρειάζεται να γνωρίζουμε τις διαστάσεις της γης με ακρίβεια χιλιοστού του χιλιοστού.
Σε κάθε ισχυρισμό πρέπει να έχουμε και τις σχετικές παραδοχές. Δεν μπορεί κάποιος να ισχυρίζεται κάτι και όταν του δείχνουν ότι δεν ισχύει να λέει πχ "α ναι, έχετε δίκιο αλλά αυτό που είπα ισχύει επειδή έτσι κι έτσι".

Συνεπώς, θα ρωτήσω κάτι πάρα πολύ συγκεκριμένο, διότι τα περί κύκλου και τετραγώνου πάνε μακριά:

Η φράση "το ύψος της [πυραμιδας] δίνει σωστή τιμή για την επιπλάτυνση του γήινου ελλειψοειδούς" με τι παραδοχές έχει γίνει; Δηλαδή τι σημαίνουν οι λέξεις "ύψος" και "σωστή τιμή";
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
christi (07-04-09)
  #43  
Παλιά 05-04-09, 13:29
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την Wikipedia:

Επειδή οι συντεταγμένες όλων των σημείων που μπορούν να κατασκευαστούν με κανόνα και διαβήτη είναι κατασκευάσιμοι αριθμοί, είναι αδύνατον να τετραγωνίσουμε τον κύκλο, με άλλα λόγια, είναι αδύνατον να κατασκευάσουμε, χρησιμοποιώντας μόνο κανόνα και διαβήτη, ένα τετράγωνο με εμβαδόν ίσο προς το εμβαδόν δοσμένου κύκλου.

Όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την κατάσταση η αδυναμία βρίσκεται στον ακριβή υπολογισμό του εμβαδού του κύκλου.
Το π έχει άπειρα δεκαδικά οπότε και μαθηματικώς είναι αδύνατο να υπολογίσουμε το εμβαδόν του κύκλου.

Για πρακτικούς σκοπούς όμως δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσουμε εκατομμύρια δεκαδικά ψηφία του π. Ούτε χρειάζεται να γνωρίζουμε τις διαστάσεις της γης με ακρίβεια χιλιοστού του χιλιοστού.

Όταν λέμε "τετραγωνισμό κύκλου" εννοούμε ακριβώς την γεωμετρική κατασκευή τετραγώνου ισεμβαδικού με (οποιοδήποτε) δοσμένο κύκλο. Γεωμετρική κατασκευή είναι η κατασκευή με χρήση μόνο κανόνα κ διαβήτη.
Έτσι η ορολογία "...τετραγωνισμός κύκλου..." χρησιμοποιείται μόνο για τα παραπάνω.

Αυτή η ορολογία που χρησιμοποιείς δεν αντιπροσωπεύει αυτό που θέλεις να πεις και είναι λανθασμένη η χρήση της. Αν θέλεις να πεις κάτι άλλο, κάποιου άλλου είδους κατασκευή, χρησιμοποίησε κάποια άλλη ορολογία και όχι "τετραγωνισμός κύκλου".

Επομένως, γράψε με άλλα λόγια τι εννοείς, και μην χρησιμοποιείς λανθασμένα την ορολογία "...τετραγωνισαν τον κύκλο...".


Γενικότερη παρατήρηση: η Wikipedia δεν είναι πηγή επιστημονικής γνώσης.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην christi για αυτό το μήνυμα:
Archmage (05-04-09)
  #44  
Παλιά 05-04-09, 13:37
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων

πλευρά τετραγώνου = sqrt(πR^R)

Αυτό είναι, πίστεψέ με, μαθηματικά ακριβέστατο
Αγαπητά Archmage, επίτρεψέ μου να μην σε πιστέψω.
Η τιμή της πλευράς που θα λάβεις δεν μπορεί να είναι μαθηματικά ακριβής εφόσον σου είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσεις την μαθηματικά ακριβή τιμή του π.

Η φράση "το ύψος της [πυραμιδας] δίνει σωστή τιμή για την επιπλάτυνση του γήινου ελλειψοειδούς" με τι παραδοχές έχει γίνει; Δηλαδή τι σημαίνουν οι λέξεις "ύψος" και "σωστή τιμή";
Το κεφάλι μου τα τελευταία 25 χρόνια είναι γεμάτο από θεούς, θεές, Γίγαντες, Νεάντερταλ και Σύγχρονους και δεν έχει μείνει χώρος για μαθηματικά και κοσμογραφία. Μπορώ να σου στείλω μερικές σχετικές σελίδες του βιβλίου σκαναρισμένες με e-mail, ή να σου στείλω όλες τις σχετικές σελίδες σε φωτοκόπια αν μου δώσεις μια διέυθυνση. Αν όμως προτιμάς να μελετήσω και να σου εξηγήσω, θα αργήσω πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-04-09, 13:49
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταφορικά το εννοεί μάλλον (έτσι ελπίζω τουλάχιστον!)
Κι εγώ το ίδιο ελπίζω, γιατί στην ίδια παράγραφο ισχυρίζεται ότι η πυραμίδα είναι ίδια με το βόρειο ημισφαίριο επειδή ένας χάρτης μπορεί να προβληθεί με τέτοιο τρόπο που να μοιάζει με πυραμίδα. Και υπάρχουν τόσα λάθη λογικής εδώ, που το κεφάλι μου πάει να σπάσει — και ήμουνα έξω μέχρι τις 6 το πρωί χωρίς άλλες παρενέργειες.

Πολύς σκοταδισμός.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.