Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 04-04-09, 01:02
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...η πυραμίδα, υπέχει την θέση του σώματος. Το ωόν. Εκεί στο ωόν πρέπει να εισαχθεί - ευστοχήσει η ψυχή, αλλιώς, εκτός του ότι είναι νεκρό, δεν έχει προοπτική ζωής.... Γιαυτό και λείπει το (α) στην ισότητα για να αποδώσει την έννοια της κλίμακος. Σώμα χωρίς την αναπνοή (πνοή), είναι νεκρό κι η πυραμίδα, χωρίς την έλευση του (α), της Αγάπης, της ζωογονούσης Αρχής, απλά ένας τάφος κι όχι κλίμαξ.

Το ύψος της, πολλαπλασιαζόμενο επί 1000, δίνει την μέση απόσταση γης-ηλίου (σε χιλ.χιλμ).

Ακούμε από τον αββά Δωρόθεο, (έργα ασκητικά) ότι το άριστα της ύλης είναι το 10. Της ψυχής το 100, του δε πνεύματος, 1000, ενδεικνύοντας την τελειότητα της κατασκευής. Μόνο, που η ίδια αναφέρει την ατέλειά της... (σώμα ΧΩΡΙΣ πνεύμα, ως νεκρό, είναι χους κι όχι νους, με τους ενασχολούμενους σχετικά, ''όπως'' το προσεγγίζουν, ''αυτό'' να αποκομίζουν... με αυτό το κρυμμένο μυστικό...)

Και ο διάδρομος κατάβασης, στις 26ο33' όταν προβληθεί στο έδαφος, ''δείχνει'' τον δρόμο για την Βηθλεέμ... (όπου υλοποιείται, εκ του: ο Λόγος σάρξ εγένετο, η ένσαρκη παρουσία του Θεού, της Αγάπης...)

Χαιρετούμε την Θεοτόκο: χαίρε κλίμαξ επουράνιε δι ης κατέβη ο Θεός, χαίρε γέφυρα μετάγουσα τους εκ γης προς ουρανόν...

Είναι το κεχαριτωμένο γλυκύτατο Πρόσωπο που γίνεται η πύλη εισόδου του Θεού στον κόσμο. Ζωντανή κι όχι λίθινο σύμβολο.

Κι αν η μετάβαση έγινε με κάποιο άλμα, η σκιά προτυπώθηκε στην ΠΔ και στο κεφ. Γεν.κη'11...

(...Και εξήλθεν ο Ιακώβ ....Και έφθασεν εις τινά τόπον και διενυκτέρευσεν εκεί, διότι είχε δύσει ο ήλιος· και έλαβεν εκ των λίθων του τόπου και έθεσε προσκεφάλαιον αυτού, και εκοιμήθη εν τω τόπω εκείνω. Και είδεν ενύπνιον, και ιδού, κλίμαξ εστηριγμένη εις την γην, της οποίας η κορυφή έφθανεν εις τον ουρανόν· και ιδού, οι άγγελοι του Θεού ανέβαινον και κατέβαινον επ' αυτής. Και ιδού, ο Κύριος ίστατο επάνωθεν αυτής και είπεν, Εγώ είμαι Κύριος ο Θεός του Αβραάμ του πατρός σου, και ο Θεός του Ισαάκ· ...Και εξεγερθείς ο Ιακώβ εκ του ύπνου αυτού, είπε, Βέβαια ο Κύριος είναι εν τω τόπω τούτω, και εγώ δεν ήξευρον. Και εφοβήθη και είπε, Πόσον φοβερός είναι ο τόπος ούτος· δεν είναι τούτο, ειμή οίκος Θεού, και αύτη η πύλη του ουρανού.)

...στοιχεία στο σύνολό τους ικανά, να περάσουν τον άνθρωπο από την απρόσωπη σοφία και κλίμακα που της λείπει το (α) της Αναπνοής και Αγάπης και Αρχής της Ζωής, στην σκιώδη θεωρία της Πύλης του ουρανού, όπου άγγελοι ανέβαιναν και κατέβαιναν, εις ένδειξη της Κεχαριτωμένης ζωντανής επουράνιας κλίμακος, που, όχι μόνο ...δι ης κατέβη Ο Θεός, αλλά και γέφυρα μετάγουσα τους εκ γης προς ουρανόν.

...όχι έναν φαραώ, αλλά όσους Της ζητούν την μεσιτεία.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-04-09, 01:08
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωραία..και τώρα απάντησέ μου σε αυτά που σε ρώτησα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-04-09, 01:19
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Εμ..... lol.

Funniest thread ever.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-04-09, 01:20
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί στην πρώτη λέξη βάζεις άρθρο και στη δεύτερη όχι ;
Γιατί η δεύτερη λέξη είναι κλίμαξ και όχι κλίμακα ;
Τι σημαίνει το α στην παρένθεση ;
To π γιατί είναι 80 και το ρ 100 ;
Δεν αντιστοιχείς τα γράμματα σε απλή αριθμητική πρόοδο;
...ένα μέρος της αναφοράς, στηρίζεται στις μελέτες του δρα Θεοφάνη Μανιά, το οποίο φυσικά εξαντλείται στην αριθμητική ισότητα και δεν επεκτείνεται στην ''ένδειξη'' της όλης κατασκευής και την συνάφειά της από την απρόσωπη πέτρα και ελλειπή κλίμακα στο πρόσωπο Πέτρα - Χριστό και τέλεια ζωντανή κλίμακα την Κεχαριτωμένη, την Αδιόδευτη Πύλη. (εν σκιά ΠΔ, εκπλήρωση στην Καινή, για την ανακαίνισή μας).

..Όταν τέλος ο ίδιος ο άνθρωπος είναι πυραμίδα (4 βάση - χους - ύλη και 3 τρίγωνο - πνεύμα - νους) όσο προσεγγίζει τον Θεό, την Αλήθεια ως Πρόσωπο, δυνητικά δια της Θεοτόκου, γίνεται να μεταμορφωθεί σε κλίμακα, όταν η κλίμαξ του (DNA) υποδεχθεί το (α) που της λείπει. Ζωντανά, χειροπιαστά και καθόλου κατά φαντασία. Αγάπη και πνοή Θεού (Άγιο Πνεύμα) δια του Ζωογόνου Αίματος... (μυστικά δλδ ΚΑΙ μυστηριακά)

...το 90 πρέπει να είναι το σαμπί (αν θυμάμαι καλά), όπως και ανάμεσα στο ε=5 και ζ=7, εισάγεται το ς'=6...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 04-04-09 στις 09:31
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-04-09, 01:26
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία..και τώρα απάντησέ μου σε αυτά που σε ρώτησα.
γιατί τόση σπουδή βρε Μίλτο; λες και δεν θα σου απαντούσα απλά γράφαμε συγχρόνως, αλλά μόλις είδα την ερώτησή σου, σου απάντησα.

Και πάλι φυσικό είναι, αν οι απαντήσεις μου ΔΕΝ σε καλύπτουν, να κινηθείς προς ανακάλυψη των (κατ' εσέ) αληθών λόγων, ο δε καλός Θεός Λόγος, δια της κλίμακος που εχωρήθη και ενχρονίσθη στον κόσμο, (Παναγίας) ας σου τα αποκαλύψει....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-04-09, 03:32
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ύψος της, πολλαπλασιαζόμενο επί 1000, δίνει την μέση απόσταση γης-ηλίου (σε χιλ.χιλμ).
Η πυραμίδα έχει ύψος 138,8 μέτρα και η μέση απόσταση Γη-Ήλιος (=1au) είναι 149,59787 χιλιάδες χιλιόμετρα, δηλαδή υπάρχει απόκλιση 7,22%.

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντιστοιχείς τα γράμματα σε απλή αριθμητική πρόοδο;
Η αντιστοιχία δεν είναι τυχαία αλλά αυτή εδώ.

Πάντως εφόσον δεν υπάρχει κανείς a priori κανόνας, μπορεί να αποδειχτεί οτιδήποτε με τις αριθμολογικές αντιστοιχίες, ειδικά όταν τα γράμματα λαμβάνονται υπόψη όπως βολεύει. Πχ αν δε βάλουμε σε καμία λέξη άρθρο και δεν παραλείψουμε κανένα γράμμα, έχουμε τα αθροίσματα "πυραμίδα"=636 και "κλίμαξ θεού"=645, που φυσικά δεν είναι ίσα και άρα δε μας λένε τίποτα.

Αλλά και ίσα να ήταν, πάλι δε μας λένε τίποτα διότι βάζουμε τη λέξη "κλίμαξ" και όχι "κλίμακα" (αν κρατήσουμε το "κλίμαξ" θα έπρεπε νομίζω να βάλουμε το "πυραμίς" από την άλλη; )

Αλλά και οι λέξεις να ήταν σωστές... πάλι δε μας λένε τίποτα διότι έχουμε στα αριστερά μία και στα δεξιά δύο.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Archmage For This Useful Post:
amigos (04-04-09)
  #22  
Παλιά 04-04-09, 10:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πυραμίδα έχει ύψος 138,8 μέτρα και η μέση απόσταση Γη-Ήλιος (=1au) είναι 149,59787 χιλιάδες χιλιόμετρα, δηλαδή υπάρχει απόκλιση 7,22%.
7,22 % ;;
Μα αυτή είναι ακριβώς η κυβική ρίζα της ακμής μίας από τις πέτρες που βρέθηκαν μέσα στην πυραμίδα!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-04-09, 12:22
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Delta έχεις να μας δώσεις πληροφορίες για τα 4 μικρά φρεάτια (πλάτους 20 x 20 εκ. ) στην Μεγάλη Πυραμίδα;

Γιατί τα φρεάτια του άνω τμήματος (του Βασιλιά) ήταν ανοικτά και στα δύο άκρα και τα φρεάτια του κάτω
τμήματος (της Βασίλισσας) ήταν κλειστά και στα δύο άκρα;

Γιατί στις υπόλοιπες πυραμίδες δεν υπάρχουν αυτά τα φρεάτια;

Υπάρχει κάποια καινούρια έρευνα που να ρίχνει φως στην χρησιμότητά τους;
Για τα φρεάτια δεν γνωρίζω κάτι νεότερο (εξάλλου είχα πολύ καιρό να ασχοληθώ με την Πυραμίδα. Ο Mystαkid μου την θύμισε). Μάλλον συνεχίζουν, όπως έγραψε κάποιος, να βάζουν σε δοκιμασία την νοημοσύνη μας (ξέχνα τις άλλες πυραμίδες. Είναι απλώς... οδοντόκρεμες!!)

Λέγεται πως όταν καθάρισαν τις απολήξεις των φρεατίων μέσα στην αίθουσα του βασιλιά, η θερμοκρασία στην αίθουσα παρέμενε στους 20 βαθμούς Κελσίου άσχετα από την εξωτερική θερμοκρασία.

Όπως ίσως γνωρίζεις, οι απολήξεις των φρεατίων στην κάτω αίθουσα ήταν απλές σχισμές, διότι τα φρεάτια ήταν από κατασκευής κλειστά με ένα πέτρινο τύμπανο πάχους μερικών εκατοστών. Οι σχισμές ανακαλύφτηκαν το 1872 και τότε ήταν που έσπασαν και τα πέτρινα τύμπανα. Δεν είναι γνωστό αν και στην επάνω αίθουσα συνέβαινε το ίδιο.

Αν στην επάνω αίθουσα τα φρεάτια ήταν ανοιχτά από κατασκευής, και κυκλοφορούσε αέρας, δεν θα μπορούσε να τοποθετηθεί εκεί μέσα τίποτα οργανικό, δεν θα μπορούσε δηλαδή να γίνει μια παραδοσιακή ταφή όπως την γνωρίζουμε από τον τάφο του Τουταγχαμών διότι τα πάντα θα καταστρέφονταν, της μούμιας συμπεριλαμβανομένης.
Θα μπορούσαμε να πούμε τότε ότι πράγματι η γρανιτένια σαρκοφάγος, σε συνθήκες σταθερής θερμοκρασίας, αποτελούσε ένα πρότυπο για μονάδες μέτρησης βάρους, όγκου και μήκους. Όμως τα φρεάτια κάνουν γωνία προς το τέλους τους και κάποτε οι αμμοθύελλες θα τα έφραζαν με άμμο.
Έτσι το μυστήριο συνεχίζεται!

Τώρα όσον αφορά στο ύψος της πυραμίδας, τα 138,8 μέτρα που αναφέρει ο Archmage είναι το ύψος μέχρι την πλατφόρμα της κορυφής. Χωρίς δηλαδή το πυραμίδιο το οποίο λείπει. Το ύψος ολόκληρο είναι 146,563 μέτρα από την βάση της Πυραμίδας και 147,088 μέτρα ολόκληρου του κτίσματος από το φυσικό πέτρωμα.

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις ότι ο Νεύτων δεν μπορούσε να δημοσιεύσει τον γενικό περί βαρύτητας νόμο του επειδή απαιτείτο, για να αποδείξει την ορθότητά του, ακριβής γνώση της περιφέρειας της γης, και ότι πίστευε πως αν εύρισκε το ακριβές μήκος του αιγυπτιακού πήχη θα μπορούσε να πάρει από την Πυραμίδα αυτό το στοιχείο.
Η ειρωνεία είναι ότι ενώ ο αριθμός που είχε υπολογίσει ο Νεύτων για τον ιερό πήχη των Αιγυπτίων ήταν σχεδόν ολόσωστος, στην εποχή του δεν μπορούσαν να γίνουν ακριβείς μετρήσεις της πυραμίδας επειδή η βάση δεν είχε καθαριστεί (η πολική ακτίνα της Γης είναι 6.356,2 χιλιόμετρα και ο ιερός πήχης των Αιγυπτίων είναι 635,69 χιλιοστά)

Τα παλιά νούμερα του Ερατοσθένη, τα οποία βεβαίως τα είχε υπόψη του, δεν ήταν ακριβή και για τον λόγο αυτό δεν τον εξυπηρετούσαν. Οι λόγοι για τους οποίους τα στοιχεία του Ερατοσθένη δεν ήταν ακριβή αναφέρονται στο βιβλίο, έχουν ενδιαφέρον και θα τους παραθέσω σε επόμενο μήνυμα.
Ωστόσο, για να μην δεχτώ πάλι κάποια επίθεση που θα με χαρακτηρίζει ανθέλληνα αν στερήσω από τον Ερατοσθένη την πρωτιά, θα πρέπει να πω ότι πιστεύω πως οι Αιγύπτιοι είχαν γνώσεις αλλά τις κρατούσαν σε κλειστό κύκλο μόνο για τους διαλεχτούς. Οι Έλληνες, αντιθέτως, ότι γνώσεις απέκτησαν, είτε μόνοι είτε διδασκόμενοι από αρχαιότερους πολιτισμούς, τις δίδαξαν στον λαό και τις παρέδωσαν στην ανθρωπότητα. Ας μην έχουμε λοιπόν την απαίτηση να παρουσιαζόμαστε ως οι εφευρέτες των πάντων και ας αρκεστούμε στον ρόλο των διδασκάλων των πάντων, που είναι και πιο τιμητικός.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 06-04-09 στις 17:19 Αιτία: ΠΡΟΣΟΧΗ : Aυτό το μήνυμα, περιέχει μην επιστημονικά στοιχεία
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-04-09, 13:42
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...δεν είμαι αρχαιολάτρης για να τρελαίνομαι ότι οι αρχαίοι ήξεραν τα πάντα. (ήξεραν πολλά και μάλιστα βοηθητικά - ενδεικτικά της όλης ανθρώπινης πορείας και κατάστασης). Ούτε και νεολάτρης ότι τάχα οι νέοι με την τεχνολογία τους τα ξέρουν όλα ή μπορούν όλα να τα μάθουν. Δεν έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον διαφωτισμό, αλλά στον ευθύ φωτισμό.

Κι εδώ μιλώντας για κλίμακα, παρέθεσα τα ελληνικά δεδομένα, τα αιγυπτιακά (ύψος και επίγειος προσανατολισμός), τα της ΠΔ (ενόραση Ιακώβ) που όλα είναι ενδεικτικά ως σκιές - γνώσεις και προσανατολίζουν τον άνθρωπο στα άνω και στην ζωντανή ανθρώπινη κλίμακα - πρόσωπο (κι όχι απρόσωπα ή σχηματικά), δι ης κατέβη ο Θεός και συγχρόνως γέφυρας της μετάγουσας από τη γη στον ουρανό. Δλδ Αλήθεια Πρόσωπο χειροπιαστή (ΤΙΣ) και όχι απρόσωπη αλήθεια αφηρημένη (ΤΙ) (η οποία θέση, δεν συζητήθηκε).

Συνεχίζει βέβαια (όποιος θέλει) να μελετάει το δάχτυλο που ''κάτι'' δείχνει, και υποτιμάται ή δεν γίνεται μνεία για αυτό που δείχνει, ή με πρόφαση μίας φαινομενικής ανακρίβειας αποδεκτής (απόκλισης) στον χώρο των σκιών, (άλλωστε άλλο πράμα το ομοιάζον και αναλογικό, και άλλο το ίδιο - ίσο) καταργείται το όλο σκεπτικό (δλδ το πνεύμα, για χάριν του γράμματος) ή ακόμη πιο χαριτωμένα, αποκαλείται the funniest. You know...

Πάντως, όταν είχα φτιάξει (προ περίπου 30ετίας) αναλογική πυραμίδα (1,49μ) με περίγραμμα από σχοινί (μόνο ακμές και βάση), οι ιδιότητες (συμπύκνωσης αστρικού φωτός) στο (πάλι αναλογικό) ύψος της σαρκοφάγου, ήταν εμφανές στο αιθερικό πεδίο. Όταν άλλαζα διαστάσεις - ύψος, χανόταν η δυνατότητα συμπύκνωσης και το σχετικό ''φως''.

ΦΩΣ με ΦΩΣ έχει διαφορά. (Με μια κάποια αναφορά να έχει γίνει στο ''περί θείου και κοσμικού έρωτος'' thread) που τουλάχιστον δεν θάχει κάποιος να πει ότι δεν το άκουσα ή η ελληνική παιδεία δεν μου το επεσήμανε. Από εκεί και πέρα, όποιος το καταλάβει και όποιος θέλει προχωράει από το ένα στο άλλο... κατά το συμφερότερο...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-04-09, 14:57
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
ήταν εμφανές στο αιθερικό πεδίο.
Πως παρατηρειται αυτο;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-04-09, 15:11
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως παρατηρειται αυτο;
με περισκοπιο εν πτησει


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην papa για αυτό το μήνυμα:
amigos (04-04-09)
  #27  
Παλιά 04-04-09, 17:13
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
7,22 % ;;
Μα αυτή είναι ακριβώς η κυβική ρίζα της ακμής μίας από τις πέτρες που βρέθηκαν μέσα στην πυραμίδα!
Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι μπορώ να βρω το 722, το τηλέφωνό μου, το τηλέφωνό σου, και το τηλέφωνο του Ραμσή ΙΙΙ (με σιγουριά 99,995%, αρκεί τα κεμετικά τηλεφωνικά κέντρα να είχαν επταψήφιους αριθμούς) στα πρώτα 100.000.000 ψηφία του π.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 05-04-09 στις 13:42
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
Archmage (08-04-09), Xenios (04-04-09)
  #28  
Παλιά 04-04-09, 17:17
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εδώ μιλώντας για κλίμακα, παρέθεσα τα ελληνικά δεδομένα
Εγώ παρέθεσα αριθμητικά δεδομένα με 8 σημαντικά ψηφία.

Ακόμα και με τα νούμερα του DT (146,563 ή 147,088) πάλι υπάρχει σημαντική διαφορά από το 149,59787.

Άρα απέδειξα (στοιχειωδώς) μαθηματικά δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ του ύψους της πυραμίδας και της απόστασης Γη-Ήλιος.
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως, όταν είχα φτιάξει (προ περίπου 30ετίας) αναλογική πυραμίδα (1,49μ) με περίγραμμα από σχοινί (μόνο ακμές και βάση), οι ιδιότητες (συμπύκνωσης αστρικού φωτός) στο (πάλι αναλογικό) ύψος της σαρκοφάγου, ήταν εμφανές στο αιθερικό πεδίο. Όταν άλλαζα διαστάσεις - ύψος, χανόταν η δυνατότητα συμπύκνωσης και το σχετικό ''φως''.
Αυτό διαφέρει σημαντικά από όλες τις υπόλοιπες θεωρητικές αναφορές σου: είναι κάτι που μπορεί να μετρηθεί!

Θα ήθελα να επαναλάβω το πείραμα αλλά δεν καταλαβαίνω καθόλου την πρώτη φράση, οπότε αν μπορείς δώσε κάποια παραπάνω εξήγηση.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-04-09, 17:31
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό διαφέρει σημαντικά από όλες τις υπόλοιπες θεωρητικές αναφορές σου: είναι κάτι που μπορεί να μετρηθεί!
Σαφώς, αρκεί να βρούμε τι ακριβώς είναι το αιθερικό πεδίο. Μια πρόχειρη έρευνα στους κατασκευαστές αισθητηρίων και μετρητών για «αιθερικό πεδιόμετρο» ήταν άκαρπη.

Ομολογώ ότι κι εγώ πάντα ήθελα να επαναλάβω αυτό το πείραμα, από τη δεκαετία του '80, αλλά ήταν παντελώς αδύνατο να βρω αρκετές πληροφορίες για να το επαναλάβω με ακρίβεια — τώρα που ξέρω ότι η δυνατότητα επανάληψης ενός πειράματος είναι ο βασικός σκοπός της επιστημονικής δημοσίευσης, αναρωτιέμαι αν γνωρίζω παραπάνω περί επιστημονικής μεθόδου απ'όλους τους πεφωτισμένους επιστήμονες-ερευνητές των οποίων τα πειράματα με ενδιέφεραν.

Στη Wikipedia υπάρχει περισσότερη πληροφορία σχετικά, όπως και τα αποτελέσματα μιας απόπειρας να επαναληφθεί το πείραμα — που δεν απέδωσε τα αποτελέσματα που διαβάζουμε στα σχετικά βιβλία.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-04-09, 17:59
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων

Ακόμα και με τα νούμερα του DT (146,563 ή 147,088) πάλι υπάρχει σημαντική διαφορά από το 149,59787.

Άρα απέδειξα (στοιχειωδώς) μαθηματικά δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ του ύψους της πυραμίδας και της απόστασης Γη-Ήλιος.
Εγώ έδωσα απλώς τα νούμερα που είχα για το ύψος της Πυραμίδας. Δεν γνωρίζω για σχέση του ύψους με την απόσταση Γη-Ήλιος.
Η Πυραμίδα θεωρείται ότι αποτελεί μικρογραφία του βορείου ημισφαιρίου σε κλίμακα 1: 43.200 και ότι το ύψος της δίνει σωστή τιμή για την επιπλάτυνση του γήινου ελλειψοειδούς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.