Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 21-10-08, 14:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων

Η σωστή θέση του Caps Lock είναι 47° 9′ Νότια, 126° 43′ Δυτικά.
Μα ; Τι λες τώρα; Το Α από τόσο δα -->| |<-- παιδάκι ήταν δεξιά του caps lock

Ξέρω ότι δεν περιμένεις να ακούσεις κάτι τέτοιο από εμένα (πλην όμως πάντα το έλεγα ότι η Microsoft έφτιαχνε καλύτερο hardware απ'ότι software),
Ναι αυτό το θυμάμαι, είπες καλή κουβέντα για την MS και θα το ξεχνούσα; Το έχω καταγράφει στα απομνημονεύματα μου
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-10-08, 15:03
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ; Τι λες τώρα; Το Α από τόσο δα -->| |<-- παιδάκι ήταν δεξιά του caps lock
Μόνο στο IBM PC layout. Ναι μεν είναι το πιο κοινό layout αυτή τη στιγμή, αλλά δεν είναι το μόνο. Πχ πολλές εταιρείες προσέφεραν πληκτρολόγια και στα δύο layouts (πχ η Sun μέχρι πρόσφατα έδινε πληκτρολόγια σε Unix layout ή PC layout).

Σε τερματικά, workstations και home micros, το caps lock ήταν στην πρώτη σειρά (κοντά στο space), και το Control ήταν στη μεσαία (δίπλα στο A).

Ο λόγος είναι απλός: σε μια γραφομηχανή, το Caps Lock (Shift Lock για την ακρίβεια) είναι εκεί που είναι για μηχανικούς λόγους (κλειδώνει το shift). Σε ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές γραφομηχανές που έχουν πραγματικό Caps Lock και όχι Shift Lock, ο λόγος είναι καθαρά παραδοσιακός. Το Caps Lock είναι εκεί επειδή, για πρώην χρήστες γραφομηχανής, δεν υπάρχει λόγος να είναι αλλού.

Σε ένα workstation ή τερματικό, το Control είναι πολύ πιο κοινά χρησιμοποιούμενο πλήκτρο και πρέπει να είναι εύκολα προσβάσιμο. Η τρέχουσα θέση του Ctrl (κάτω αριστερά) είναι χάλια για οποιοδήποτε χειριστή κονσόλας, ή χρήστη ssh/telnet (όπου τα ειδικά πλήκτρα του πληκτρολογίου μπορεί να δουλεύουν, αλλά τα Control+<γράμμα> δουλεύουν πάντα). Σε αναγκάζει να μετακινήσεις το χέρι σου.

Το πιο κοινό keyboard remapping που γίνεται σε πληκτρολόγιο είναι η ανταλλαγή Control και Caps Lock. Όλα τα πληκτρολόγια που χρησιμοποιώ είναι έτσι (στην τελική ανάλυση δε μα απασχολεί τι γράφει η επιφάνεια του πλήκτρου, με απασχολεί τι κάνει όταν το πιέζω), και ξέρω πολύ κόσμο με αυτή την προτίμηση.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-10-08, 15:40
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Τελικά αυτό το θέμα με το πληκτρολόγιο, μου είναι περισσότερο χρήσιμο απ' ότι νόμισα στην αρχή!
Έχω ένα Microsoft "κυματιστό" (κάπως έτσι το ανέφερε κάποιος πριν), η διάταξη και οι αποστάσεις είναι μια χαρά, τουλάχιστον στην αρχή.
Το λέω αυτό, γιατί ενώ τα χέρια τοποθετούνται άνετα, υπάρχει πρόβλημα με τα πλήκτρα στις άκρες. Έχω την εντύπωση ότι χρειάζονται μεγαλύτερες ή διαφορετικές διαδρομές, σε σχέση με τα ίσια πληκτρολόγια, οπότε γίνεται κουραστικό.
Ενημέρωσέ μας αύριο την επιλογή πληκτρολογίου (είναι καιρός να αλλάξω και το δικό μου!!! )
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-10-08, 17:36
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό μου πρόβλημα με τα (νέα) πληκτρολόγια της Microsoft είναι η αναθεματισμένη νέα διάταξη του editing keypad (insert, delete, home, end, page up, page down και των βελακίων). Μέγιστη αθλιότητα για όποιον ξέρει που βρίσκονται όλα αυτά τα πλήκτρα από το 1988. Όσο ωραίο κι αν είναι ένα πληκτρολόγιο, αν έχει αυτή τη διάταξη αποκλείεται να το αγοράσω/χρησιμοποιήσω.

Ευτυχώς λόγω του σκοτεινού μου Unix παρελθόντος, σπάνια απομακρύνω τα δάχτυλά μου από το αλφαριθμητικό τμήμα. Έχω το Control στη σωστή θέση (αριστερά από το A), και το χρησιμοποιώ για πολλά από τα ειδικά πλήκτρα (Ctrl-P = πάνω βέλος, Ctrl-N = κάτω βέλος, κλπ). Δυστυχώς δεν έχουν όλες οι εφαρμογές την ίδια δυνατότητα όμως.
Γενικά έχεις απόλυτα δίκηο, και είναι από τα πιο εκνευριστικά πράγματα το να πατάς λάθος πλήκτρο μέχρι να βρεις το σωστό επειδή σε κάποιον ήρθε η έμπνευση να αλλάξει διάταξη, όμως στα natural και συγκεκριμένα στο Microsoft Natural Ergonomic 4000 v1.0, από το οποίο γράφω τώρα, όλα είναι στην θεση τους.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-10-08, 17:44
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
όμως στα natural και συγκεκριμένα στο Microsoft Natural Ergonomic 4000 v1.0, από το οποίο γράφω τώρα, όλα είναι στην θεση τους.
Ναι, δεν το κάνουν σε όλα.

Το ίδιο και η Logitech. Κάποια είναι νορμάλ, ενώ κάποια τα κάνουν όπως νά'ναι και όπως τούς έρθει, όπως το Wave που αναφέρω παραπάνω.

Και το πιο κουφό ακόμη, που ξέχασα να το γράψω στα αρνητικά του Logitech Wave, είναι ότι έχουν ομαδοποιήσει τα F-keys ανά 3 αντί για ανά 4!!! WTF.

(Πάντως το συγκεκριμένο είναι τόσο καλό που δε με ενοχλεί, και πραγματικά το συνήθισα αμέσως, σε αντίθεση με... κάτι άλλους που αρνούνται να αγοράσουν τέτοια πληκτρολόγια! :-P )
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-10-08, 20:39
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω το Control στη σωστή θέση (αριστερά από το A),
η μοργουλιζεις επικινδυνα η το πληκτρολογιο μου το εχει κατασκευασει το ικα η εχω παθει εγκεφαλικο και δεν μου το εχει πει κανεις ακομα αλλα κατι τετοια βραχυκυκλωνουν την αθωα μου ψυχη...

και μετα περιμενετε να μαθω να γραφω γρηγορα...


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-10-08, 20:59
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχω κι εγώ ένα... φετίχ με τα πληκτρολόγια, και έχω αγοράσει / αλλάξει πάρα πολλά, ορίστε οι δικές μου top επιλογές:

1) Logitech G15
Έχω το G11, και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Η οθονίτσα δεν μου πολυχρειαζόταν και όταν το είχα αγοράσει η διαφορά τιμής ήταν κανα 20-30Ε (ήταν όταν είχε πρωτο-βγει) οπότε έμεινα με το "μικρότερο" μοντέλο. Ουσιαστικά δεν έχω κανένα παράπονο.

Να σημειωθεί οτι έσκασα 50Ε (!!!) για το top "pro gamer" mouse pad: Razer Destructor το οποίο σε συνδυασμό με το Logitech G3 (laser, gamer-grade) δίνει μια απόλυτα ηδονική αίσθηση. Το φυσάς και γλιστράει. Πραγματικά είδα τρελή διαφορά και δεν το μετανιώνω καθόλου. Οπως είπε και ο Αλέξιος, τα πληκτρολόγια, ποντίκια και οθόνες (EIZO, χεχε) αλλάζουν την εμπειρία του Η/Υ πολύ περισσότερο απ'ότι τα 0.02 δευτερόλεπτα στην εκτέλεση ενός προγράμματος.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-10-08, 11:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τελικά το θαύμα έγινε ο Βαρθολ μου βρήκε Mitsumi :-)
Δυστυχώς η εταιρεία εδώ και πολλά χρόνια έχει σταματήσει την παραγωγή πληκτρολογίων.

Επιτέλους θα νοιώσω στα δακτυλά μου την απίστευτη αίσθηση που είχα ξεχάσει, με τα φρουφρου που κυκλοφορούν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-10-08, 12:01
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σημειωθεί οτι έσκασα 50Ε (!!!) για το top "pro gamer" mouse pad: Razer Destructor το οποίο σε συνδυασμό με το Logitech G3 (laser, gamer-grade) δίνει μια απόλυτα ηδονική αίσθηση. Το φυσάς και γλιστράει. Πραγματικά είδα τρελή διαφορά και δεν το μετανιώνω καθόλου.
Ωραιος! Κι εγω πηγαινα για το G3 αλλα τελικα εκανα πισω λογω τιμης.

Επισης καποια στιγμη ημουν ετοιμος να δοκιμασω και το Logitech AIR, μηπως μπορει να αποδειχθει πιο χρησιμο και πρακτικο απο ενα mouse! Αλλα και εκει ηταν τσουχτερη η τιμη, και το αποτελεσμα αμφιβολο.

Προσωπικα εχω μεγαλυτερη πιστη, οσον αφορα βελτιωμενα και πρακτικοτερα user interface devices, στο θεμα "multitouch". Το iphone 'η και το microsoft surface ισως δειξουν το μελλον σε αυτον τον τομεα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-10-08, 12:13
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Εγώ έχω το G15 και ομολογώ ότι είναι από τα καλύτερα πληκτρολόγια που έχω χρησιμοποιήσει. Μου δίνει πολύ καλή αίσθηση και μπορώ να γράφω όσο γρήγορα θέλω χωρίς πρόβλημα.

Η οθόνη αρχικά νόμιζα ότι ήταν άχρηστη, όμως προσφέρει μερικές μικρές αλλά πολύ βολικές λειτουργίες. Πχ δείχνει το κομμάτι που παίζει το winamp ή ποιος μιλά στο ventrilo.

Κατά τα άλλα: sound volume, blue light, programmable function keys, usb hub.. και το καλύτερο feature: ότι έχει διακοπτάκι για να απενεργοποιεί το ηλίθιο πλήκτρο με το σήμα των windows (μεταξύ control/left alt).

Τι άλλο να ζητήσει κανείς!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-10-08, 12:30
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι άλλο να ζητήσει κανείς!
Να γράφει μόνο του?
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-02-09, 09:29
Το avatar του χρήστη Elrik
Elrik Ο χρήστης Elrik δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-17 04:38
Φύλο: Άντρας
To G15 ειναι όντως εντυπωσιακό πληκτρολόγιο που προορίζεται για gaming χρηση. Αν επισκεφτείτε το www.g15forums.com ή το g15mods.com θα βρείτε πολλές διαφορετικές εφαρμογές για την lcd του οθόνη.

Πρόσφατα η Logitech κυκλοφόρησε το G19 που ενσωματώνει μια αναβαθμισμένη LCD οθόνη.



http://www.logitech.com/index.cfm/ke.../4956&cl=us,en
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.