Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-09, 11:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αχρηστεύστε το σκληρό δίσκο πριν πετάξετε τον υπολογιστή σας

Αν σκοπεύετε να πετάξετε τον υπολογιστή σας, αφαιρέστε το σκληρό δίσκο πρώτα και σπάστε τον με ένα σφυρί, σύμφωνα με βρετανικό περιοδικό.

Το περιοδικό «Which?» που ασχολείται με υπολογιστές ανέφερε ότι «ο μόνος τρόπος να βεβαιωθούμε πως κάποιος απατεώνας δε θα μπορούσε να κλέψει τα προσωπικά δεδομένα μας από το σκληρό δίσκο του υπολογιστή, είναι να τον καταστρέψουμε. Δεν αρκεί μόνο η διαγραφή φακέλων».

Το περιοδικό αγόρασε οκτώ μεταχειρισμένους σκληρούς δίσκους από το site του eBay και ανακάλυψε 22.000 «διαγραμμένους» φακέλους, που περιείχαν μερικές πληροφορίες που θα μπορούσαν να είναι εμπιστευτικές. Συνεπώς, κάτι τέτοιο θα μπορούσε να είχε υποπέσει στα χέρια εγκληματιών.

Η καλύτερη λύση, λοιπόν, είναι να διαλύουμε τον σκληρό δίσκο, γιατί είναι ο μόνος τρόπος να είμαστε 100% βέβαιοι ότι δεν έχουν παραβιαστεί τα προσωπικά μας δεδομένα.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από Reuters

Σχόλιο : Χα ! Εδώ και πολλά χρόνια, κάνω τους σκληρούς μου δίσκους τασάκια και δεχόμουν και ειρωνείες.

Γιατί να σπάσεις έναν όμορφο παλιό σκληρό δίσκο, αναλαμβάνω να σας το διαλύσω εγώ. Τόσα χρήσιμα πράγματα βγάζεις από εκεί μέσα και κυρίως τους πανίσχυρους μαγνήτες...

Απόσυρση δίσκων ο Στέλιος
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-09, 12:52
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατι ομως να πεταμε τα μεσα αποθηκευσης;

Αν ποτε πετουσα ενα μηχανημα, θα κρατησουσα οπωσδηποτε τον παλιο δισκο για βοηθητικη χρηση... απο προσωρινο backup μεχρι αποθηκευτηρι μπ3.. οσο μικρος και αν ειναι, χαμενος δεν παει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 10-01-09 στις 12:55
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-09, 13:37
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σκοπεύετε να πετάξετε τον υπολογιστή σας, αφαιρέστε το σκληρό δίσκο πρώτα και σπάστε τον με ένα σφυρί, σύμφωνα με βρετανικό περιοδικό.
Χαζή και ανασφαλής λύση — οι πραγματικοί δίσκοι μέσα στο disk pack (το «τουβλάκι» που ονομάζουμε δίσκο) είναι πολύ καλά προστατευμένοι.

Η διαγραφή φυσικά και δε σβήνει τίποτα. Απλά μαρκάρει τα αρχεία ως διαγεγραμμένα. Εύκολα μπορεί κάποιος κακόβουλος να τα ανακτήσει. Ακόμα κι αν διαγραφεί το partition, εύκολα μπορεί να ανακατασκευαστεί το partition table και στη συνέχεια να ανακτηθούν τα partitions. Στο Linux έχουμε απλά εργαλεία που κάνουν αυτή τη διαδικασία αστεία. Σε άλλα λειτουργικά υπάρχουν εξίσου απλά και φιλικά εργαλεία αν κάποιος προτίθεται να τα αγοράσει.

Καλύτερος τρόπος προστασίας είναι πολλαπλό disk wipe με τυχαίους αριθμούς.

Disk wipe: διαδικασία που γράφει πάνω από κάθε bit του δίσκου, στην ουσία διαγράφοντας τα πάντα, γεμίζοντας το δίσκο με μηδενικά.

Disk wipe με τυχαίους αριθμούς: ο δίσκος είναι μαγνητική επιφάνεια. Καμμία κεφαλή δια-/εγγραφής δεν είναι ικανή να απαλείψει τελείως το μαγνητισμό αυτής της επιφάνειας. Πάντα μένει ένα «απομεινάρι» που δε μπορεί να διαβαστεί από την κεφαλή του δίσκου (σκόπιμα, αλλιώς ο δίσκος θα μπερδευόταν), αλλά μπορεί να διαβαστεί από συσκευές με πιο ευαίσθητες κεφαλές (μεταφέροντας τους μαγνητικούς δίσκους, σχετικά κοινή διαδικασία για data rescue). Αυτό λειτουργεί αν κάθε bit του δίσκου έχει την ίδια τιμή και ξέρουμε ποια είναι αυτή. Αν όλα τα bits είναι 0 ή 1, τότε η διαδικασία μπορεί να «ξεσβήσει» όλο το δίσκο. Αν γεμίσουμε το δίσκο με ψηλής εντροπίας τυχαίους αριθμούς (δηλ. όχι ψευδοτυχαίους), προστατευόμαστε σημαντικά απ'αυτό.

Πολλαπλό disk wipe με τυχαίους αριθμούς: επαναλαμβάνουμε την παραπάνω διαδικασία πολλές φορές, ώστε το παραμένον σήμα να έχει αποδυναμωθεί τόσο πολύ που να είναι αδύνατο να διαβαστεί.

Το πρόβλημα είναι ότι η ασφάλεια κοστίζει: παίρνει πολλές ώρες ή μέρες να ολοκληρωθεί κάτι τέτοιο.

Για χαλασμένους δίσκους, υπάρχουν συσκευές απομαγνητισμού (μεγάλοι ηλεκτρομαγνήτες) που κάνουν την ίδια δουλειά.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-09, 14:30
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ δεν αχρηστεύω τίποτα!
Αφήνω κάποιους καλούς φίλους να το κάνουν για μένα
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-09, 15:25
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σκοπεύετε να πετάξετε τον υπολογιστή σας, αφαιρέστε το σκληρό δίσκο πρώτα και σπάστε τον με ένα σφυρί, σύμφωνα με βρετανικό περιοδικό.

Το περιοδικό «Which?» που ασχολείται με υπολογιστές ανέφερε ότι «ο μόνος τρόπος να βεβαιωθούμε πως κάποιος απατεώνας δε θα μπορούσε να κλέψει τα προσωπικά δεδομένα μας από το σκληρό δίσκο του υπολογιστή, είναι να τον καταστρέψουμε. Δεν αρκεί μόνο η διαγραφή φακέλων».
Για να μη χρονοτριβεί κανείς με βίαια εργαλεία μπορεί απλά να αποκολλήσει τα αυτοκόλλητα που καλύπτουν το εσωτερικό, οπότε οι δίσκοι εκτίθενται σε σκόνη κλπ. Σίγουρα δεν είναι 100% αξιόπιστη μέθοδος, αλλά μετά από 10 λεπτά στα σκουπίδια δημιουργείται ένα αξιοπρεπέστατο χάος. Όπως συνηθίζω να λέω, αν αυτοί που θέλουν να μάθουν το περιεχόμενο του δίσκου είναι τόσο αποφασισμένοι ώστε να συζητάμε για ηλεκτρονικά μικροσκόπια και άλλα κατασκοπικά, τότε συνήθως είναι απλούστερο να πιάσουν τον ίδιο τον χρήστη ως φυσικό πρόσωπο και να τον στείλουν στο Γκουαντανάμο. Εν πάσει περιπτώσει, αυτοί που όντως χρειάζονται πολλαπλό disk wipe μάλλον χρειάζονται και πολλά άλλα ωραία, όπως ειδικά κινητά, φρουρούς, βιομετρικά μέτρα ασφάλειας, surveillance counter-measures κλπ κλπ

Φυσικά αυτά δεν ισχύουν για οργανισμούς, τράπεζες κλπ. Στο νοσοκομείο, για παράδειγμα, κάθε χαλασμένος σκληρός πηγαίνει για απομαγνήτιση. Εγώ ως μεμονωμένος χρήστης θα δυσκολευόμουν να αιτιολογήσω την αγορά του σχετικού εργαλείου ;-)

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-01-09, 18:13
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερος τρόπος προστασίας είναι πολλαπλό disk wipe με τυχαίους αριθμούς.
Ακόμα κι αυτό δεν παρέχει 100% προστασία. Πχ σε όλους σχεδόν τους δίσκους που είναι ακόμα ζωντανοί σήμερα δεν έχουμε απευθείας πρόσβαση σε όλα τα blocks (το firmware του δίσκου κάνει πολλά remappings για διάφορους λόγους πίσω από την πλάτη μας) και υπάρχουν πιθανότητες να έχουν ξεμείνει δεδομένα όσα wipes και να κάνουμε.

Είναι σχετικά παλιό, αλλά αυτό το άρθρο του Peter Gutmann εξηγεί τα σχετικά προβλήματα.

Ο καλύτερος τρόπος προστασίας κατά τη γνώμη μου είναι να μην βρεθούν ποτέ τα ευαίσθητα δεδομένα στο δίσκο - δηλαδή χρήση κρυπτογραφημένου filesystem από την αρχή.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-09, 20:02
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο φουρνος μικροκυματων; κανει τιποτα;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-09, 20:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φουρνος μικροκυματων; κανει τιποτα;
Ναι αμέ! Αν βάλεις μέταλο στον φουρνο μικροκυμάτων, είναι σίγουρα ότι καταστραφεί ο δίσκος, ο φούρνος, η κουζίνα και το μισό σπίτι
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-09, 20:57
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αμέ! Αν βάλεις μέταλο στον φουρνο μικροκυμάτων, είναι σίγουρα ότι καταστραφεί ο δίσκος, ο φούρνος, η κουζίνα και το μισό σπίτι
Γιατί; θα κάνει πουφ ο φούρνος;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-09, 21:13
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί; θα κάνει πουφ ο φούρνος;
Μπορεί να κάνει και παφ!
Όμως φούρνο δε θα έχεις πλέον
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-09, 23:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Για να επανέλθουμε στο θέμα, θα επαναλάβω ότι η καλύτερη λύση, είναι να κάνετε τον σκληρό τασάκι....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-09, 23:59
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Η καλύτερη λύση, στις μέρες μας, είναι να τον πάρετε μαζί σας σε πορεία (για προσωπική χρήση) ή να τον πουλήσετε όσο-όσο σε αντιεξουσιαστή, τονίζοντας τα τρια σαφή πλεονεκτήματα έναντι της πέτρας:
1. Το βάρος του
2. Την αεροδυναμική του
3. Το συμβολισμό: χτυπάμε την εξουσία με τα μέσα που η ίδια χρησιμοποιεί για να μας αποχαυνώσει (λέμε τώρα).

Παράλληλα, με το πέρας της πορείας, είσαστε βέβαιοι ότι ο δίσκος καταστράφηκε.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.