Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Windows
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-08, 09:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η Microsoft παρουσίασε τα Windows 7



Τα Windows 7 θα αντικαταστήσουν τα Vista, που παρά τις διακηρύξεις της εταιρείας για μεγάλη επιτυχία, έχουν συχνά αποτελέσει αντικείμενο σφοδρής κριτικής από χρήστες και ειδικούς.

Το νέο λειτουργικό παρουσιάστηκε σε ειδικό συνέδριο που πραγματοποιήθηκε στο Λος Άντζελες. Ο αντιπρόεδρος της εταιρείας, Στίβεν Ζινόφσκι περιέγραψε τα νέα Windows ως μια «συναρπαστική εξέλιξη» τονίζοντας τον ενισχυμένο προσωπικό χαρακτήρα του νέου λειτουργικού.

Όταν τα Vista κυκλοφόρησαν τον Ιανουάριο του 2007, πολλοί χρήστες παραπονέθηκαν για τη χαμηλή τους ταχύτητα και τη μη συμβασιμότητα με πολλές εφαρμογές και προγράμματα.. Ταυτόχρονα, η μετάβαση από τα XP στα Vista από την πλευρά των καταναλωτών υπήρξε χαρακτηριστικά αργή, παρά τις ανακοινώσεις για πωλήσεις ρεκόρ από πλευράς Microsoft.

Μεταξύ των νέων χαρακτηριστικών που θα περιλαμβάνει το νέο λειτουργικό είναι το Windows Touch, που θα υποστηρίζει τεχνολογία πολλαπλής αφής. Έτσι θα δίνεται η δυνατότητα στους χρήστες να μεγεθύνουν σε μια φωτογραφία με τη χρήση των δακτύλων τους, με τρόπο δηλαδή παρόμοιο με το iPhone της Apple.

Επιπλέον, η γραμμή εργαλείων επανασχεδιάστηκε ώστε να δίνει γρήγορη πρόσβαση σε αρχεία και προγράμματα, ενώ αίσθηση προκάλεσε το HomeGroup, μία εφαρμογή που θα επιτρέπει σε οικιακές συσκευές να ανταλλάσουν δεδομένα εντός του οικιακού δικτύου.

Τέλος, η εταιρεία ανακοίνωσε ότι το Office θα διατίθεται ως web εφαρμογή, έτσι ώστε οι χρήστες να μπορούν να δημιουργούν και να μοιράζονται αρχεία μεταξύ διαφορετικών συσκευών.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες BBC
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 31-10-08 στις 09:36
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-08, 01:09
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Θεωρώ πλέον ότι το μέλλον για τη "μαμά" Μicrosoft είναι αβέβαιο. Το όλο παραμύθι με τα windows (s)vista δημιούργησε ένα πολύ αρνητικό κλίμα για την εν λόγω εταιρία. Μιλάμε για ένα αδηφάγο (1 Giga Ram ήτανε για τα vista στραγγάλια) και ανούσιο πραγματικά λειτουργικό σύστημα, το οποίο η Microsoft προσπαθούσε να "εξαναγκάσει" τον κόσμο να τα χρησιμοποιεί (βλ περίπτωση Halo 2 windows vista only) βάζοντας και σα γαρνίρισμα δίαφορα "εφέ" (τα οποία κάθε άλλο παρά απλά διακοσμητικά ήτανε αφού απαιτούσε hardaware υψηλού κόστους για να τα "σηκώσει").

Την ίδια επιφύλαξη έχω και με τα "windows 7" που παρουσιάζει η microsoft. Δεν πα να βγάλει όχι οθόνη αφής..αλλά και καφέ να φτιάχνει, εγώ θα συνεχίζω να είμαι πιστός στα "παλιά" windows xp διότι δεν βρίσκω ούτε ένα λόγο να αλλάξω (ακόμα) λειτουργικό. Είναι δυστυχώς και θέμα marketing (οτι καινούργιο να τρέξουμε να το δοκιμάσουμε...)

Γενικά όλο αυτό το παραμύθι με έχει αηδιάσει..δεν γίνεται να κάνω τον υπολογιστή μου πύραυλο με τετραπύρηνους επεξεργαστές, με κάρτα γραφικών XTurbo-ultra high definition και μνήμη που ακόμα και ο "Deep Blue" δεν διαθέτει μόνο και μόνο για να "χαίρομαι" οθόνες αφής και διάφορα χαριτωμένα σχεδιάκια...

Η συγκεκριμένη τακτική τους εφαρμόζεται και στον "gaming τομέα" αλλά επειδή δεν είναι το κατάλληλο thread δεν θα επεκταθώ.

Προσωπικά σκέφτομαι πολύ σοβαρά την εγκατάσταση του "Linux". Μοναδικο μου εμπόδιο είναι ότι το εν λόγω λειτουργικό δεν επιτελεί κάποιες λειτουργίες οι οποίες "τρέχουν" μόνο σε περιβάλλον windows. Kαι εκεί νομίζω προσπαθεί να χτυπήσει η Microsoft...στο μονοπώλειο δηλαδή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-08, 01:37
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Βλέπεις και αρκετά νέα παιχνίδια (πχ Mass Effect) που εμμένουν στην υποστήριξη Windows XP (και μάλιστα δε δουλεύουν και καλά στα sVista).

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά σκέφτομαι πολύ σοβαρά την εγκατάσταση του "Linux". Μοναδικο μου εμπόδιο είναι ότι το εν λόγω λειτουργικό δεν επιτελεί κάποιες λειτουργίες οι οποίες "τρέχουν" μόνο σε περιβάλλον windows. Kαι εκεί νομίζω προσπαθεί να χτυπήσει η Microsoft...στο μονοπώλειο δηλαδή.
Γιατί εισαγωγικά στο Linux;

Τι λειτουργίες χρειάζεσαι (πλην παιχνιδιών) που δεν έχεις σε Linux; Περνάω 99% του χρόνου μου σε Linux από το 1993 (με εξόδους σε DOS, και αργότερα Windows, μόνο για τα παιχνίδια που δε μπορώ να παίξω natively σε Linux), και οι ανάγκες μου είναι αρκετά ευρείες. Θα μπορούσα να σου δώσω πληροφορίες αν ενδιαφέρεσαι να τις δοκιμάσεις.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-08, 01:46
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Φίλε Morgul τα εισαγωγικά δεν είχαν υποτιμητικό χαρακτήρα..απλώς τα βαλα σε εισαγωγικά δεν είχα δηλαδή κάποιον συγκεκριμένο λόγο.

Τώρα ώς προς το θέμα..Ναι τα games είναι κάποιος λόγος που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω linux. Επίσης μπορείς να τρέξεις με linux άλλες εφαρμογές όπως πχ τον windows messenger?

Eννοείται και θέλω να μου δώσεις πληροφορίες. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί και επειδή έχω ακούσει ότι υπάρχουν πολλές εκδόσεις τους (μία "ubuntu" η κατι τέτοιο έχει πάρει το αυτί μου), ποιά έκδοση να χρησιμοποιήσω; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με το οποιο να μπορώ να τρέχω παιχνίδια; Να χρησιμοποιώ Μsn? Γενικά το σερφάρισμα στο ίντερνετ θα ναι το ίδιο με τα windows καθώς και δυνατότητες για εγκατάσταση και χρησιμότητα άλλων προγραμμάτων; (πχ προγραμματα που να καίνε ταινίες, και άλλα τέτοια "καλούδια")

Ευχαριστώ έκ των προτέρων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 03-11-08 στις 02:01
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-08, 14:18
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eννοείται και θέλω να μου δώσεις πληροφορίες.
Επειδή φανερά αυτό το thread δεν έχει άμεση σχέση με τα Windows, θα σου απαντήσω στο σχετικό forum (για το Linux). Θα αντιγράψω και μερικά μηνύματα εκεί για να διατηρούμε τα συμφραζόμενα.

Ενημέρωση μηνύματος: η συνέχεια της εκτός θέματος συζήτησης (περί προγραμμάτων Windows σε Linux) βρίσκεται εδώ.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 03-11-08 στις 15:08
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.