Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-09, 09:28
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η δικαιολογία του ασανσέρ

«ΕΠΕΙΔΗ δεν έχουμε ασανσέρ, ούτε ειδικούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές, δεν δεχόμαστε τυφλούς και άτομα με κινητικά προβλήματα για σπουδές στο Τμήμα μας». Όσο κι αν ακούγεται απίστευτο, αυτή ακριβώς ήταν η αιτιολογία για να αποθαρρυνθούν άτομα με ειδικές ανάγκες να υποβάλουν αιτήσεις για μετεγγραφή στο Τμήμα Πληροφορικής του ΤΕΙ Αθήνας!

Όπως αποκάλυψε χθες με επιστολή της προς τον Πρωθυπουργό και την υπουργό Παιδείας η Εθνική συνομοσπονδία ατόμων με ειδικές ανάγκες, ο προϊστάμενος του Τμήματος Πληροφορικής του ΤΕΙ της Αθήνας αποφάσισε, παρά την ύπαρξη του νόμου που ορίζει τα δικαιώματα των ατόμων αυτών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (εισάγονται με ποσόστωση κ.λπ.), να αποκλείσει από το Τμήμα του κινητικά ανάπηρους και τυφλούς, με την απίθανη δικαιολογία ότι δεν υπάρχουν ασανσέρ και γενικά λείπουν οι κατάλληλες υποδομές για την εκπαίδευσή τους!

Δηλαδή αποφάσισε ότι για τις όποιες ελλείψεις του ΤΕΙ σχετικά με τις υποδομές που απαιτούνται για τους φοιτητές με αναπηρίες, έπρεπε να την πληρώσουν οι ίδιοι οι ανάπηροι, παρότι έχουν εκ του Συντάγματος και του νόμου δικαίωμα να εγγραφούν...

Για απαράδεκτη και προσβλητική απόφαση έκανε λόγο ο πρόεδρος των ατόμων με αναπηρία κ. Ι. Βαρδακαστάνης, ζητώντας την άμεση ανάκλησή της.

Πηγή : Τα Νέα
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-09, 09:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
«ΕΠΕΙΔΗ δεν έχουμε ασανσέρ, ούτε ειδικούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές, δεν δεχόμαστε τυφλούς και άτομα με κινητικά προβλήματα για σπουδές στο Τμήμα μας».
Απίστευτο ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-09, 10:43
Το avatar του χρήστη sv2gww
sv2gww Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-19 15:49
Φύλο: Άντρας
Εγώ επίσης γνωρίζω ότι δεν επιτρέπονται κατοικίδια και γενικώς ζώα μέσα στους χώρους αυτούς, επομένως θα πρέπει να συνοδεύσει κάποιος τον εν λόγω προϊστάμενο προς την έξοδο...
Γιάννης.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sv2gww για αυτό το μήνυμα:
  #4  
Παλιά 21-10-09, 10:54
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
«ΕΠΕΙΔΗ δεν έχουμε ασανσέρ, ούτε ειδικούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές, δεν δεχόμαστε τυφλούς και άτομα με κινητικά προβλήματα για σπουδές στο Τμήμα μας»
Δε μου κάνει καθόλου εντύπωση, δεδομένου ότι άκουσα αντίστοιχη δικαιολογία σε νοσοκομείο: "επειδή έχει χαλάσει το ασανσέρ, είναι Σαββατο βράδυ και δεν μπορούμε να βρούμε τεχνικό, δεν μπορούμε να μετακινήσουμε τον ασθενή" (ο οποίος ασθενής έπρεπε προφανώς να μετακινηθεί επειγόντως).
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-09, 12:11
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μου κάνει καθόλου εντύπωση, δεδομένου ότι άκουσα αντίστοιχη δικαιολογία σε νοσοκομείο: "επειδή έχει χαλάσει το ασανσέρ, είναι Σαββατο βράδυ και δεν μπορούμε να βρούμε τεχνικό, δεν μπορούμε να μετακινήσουμε τον ασθενή" (ο οποίος ασθενής έπρεπε προφανώς να μετακινηθεί επειγόντως).
Παρασκευή πρωί στο 417 ΜΤΣ . Και τα δύο ασανσέρ εκτός λειτουργίας .
Και οι υπερήλικοι να ανεβαίνουν αγκομαχώντας για τον 3ο και 4ο που βρίσκονται η ΜΕΘ και η καρδιολογική αντίστοιχα.

Ντροπή .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-09, 15:04
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
«ΕΠΕΙΔΗ δεν έχουμε ασανσέρ, ούτε ειδικούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές, δεν δεχόμαστε τυφλούς και άτομα με κινητικά προβλήματα για σπουδές στο Τμήμα μας». Όσο κι αν ακούγεται απίστευτο, αυτή ακριβώς ήταν η αιτιολογία για να αποθαρρυνθούν άτομα με ειδικές ανάγκες να υποβάλουν αιτήσεις για μετεγγραφή στο Τμήμα Πληροφορικής του ΤΕΙ Αθήνας!
Πάντως οι υποδομές αυτές έχουν ένα ορισμένο κόστος και μια ορισμένη έκταση. Δεν αρκεί για παράδειγμα να ξυπνήσει κάποιος ένα πρωί και να βάλει ένα ασανσέρ. Υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές που αφορούν σχεδόν τα πάντα (πχ τουαλέττες, πόρτες, σκάλες). Στην Ιατρική, για παράδειγμα, σε πολυάριθμα κτίρια που έχουν ηλικία αρκετών δεκαετιών, χρειάστηκαν εκτενείς μετατροπές ώστε να επιτραπεί η πρόσβαση σε μια (πολύ) μικρή μειοψηφία φοιτητών με κινητικά προβλήματα. Ασε που αν δεν υπάρχουν οι υποδομές και συμβεί κάποιο ατύχημα τότε οι μηνύσεις θα πέσουν βροχή.

Αν και ασφαλώς η κοινωνική ευαισθησία και συμπαράσταση είναι δείγμα πολιτισμού, σε καιρούς χαλεπούς και ειδικά για τα ιδιαίτερα πονεμένα ΑΕΙ/ΤΕΙ της πατρίδας, νομίζω οτι υπάρχουν πιο επείγοντα προβλήματα που αφορούν το 99% των φοιτητών και που απαιτούν χρηματοδότηση άμεσα.

Ευχής έργο θα ήταν όλα τα δημόσια κτίρια να είναι προσβάσιμα σε άτομα με κινητικά προβλήματα ή προβλήματα όρασης/ακόης. Δεν είμαι σίγουρος όμως οτι κάτι τέτοιο είναι προς το παρόν οικονομικά εφικτό.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-09, 15:09
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μου κάνει καθόλου εντύπωση, δεδομένου ότι άκουσα αντίστοιχη δικαιολογία σε νοσοκομείο: "επειδή έχει χαλάσει το ασανσέρ, είναι Σαββατο βράδυ και δεν μπορούμε να βρούμε τεχνικό, δεν μπορούμε να μετακινήσουμε τον ασθενή" (ο οποίος ασθενής έπρεπε προφανώς να μετακινηθεί επειγόντως).
Εχμ, γι'αυτό ακριβώς πρέπει να προβλέπονται οι ανάλογες συμβάσεις με τις τεχνικές εταιρείες. Όταν πχ προκυρήσσεται ο σχετικός διαγωνισμός πρέπει να διευκρινίζεται οτι απαιτείται 24/7 τεχνική υποστήριξη εντός πχ 4 ωρών έναντι συγκεκριμένης ποινικής ρήτρας (το φτιάχνεις σε 4 ώρες ή αλλιώς ...). Βέβαια, δεδομένου οτι οι διαγωνισμοί αυτοί είναι συχνά φωτογραφικοί και αφορούν μίζες εκατέρωθεν, κανείς δε σκέπτεται τα αυτονόητα.

Βρεγμένη σανίδα χρειάζεται...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-09, 18:38
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Για απαράδεκτη και προσβλητική απόφαση έκανε λόγο ο πρόεδρος των ατόμων με αναπηρία κ. Ι. Βαρδακαστάνης, ζητώντας την άμεση ανάκλησή της.
Δεν είναι και παράνομη συν τοις άλλοις;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.