Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-10, 23:07
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το δικό μας "σπίρτο"

Ψάχνοντας για κάτι συγκεκριμένο έπεσα πάνω σε ένα άρθρο του Χρήστου Μπουλώτη (συγγραφέας παιδικής λογοτεχνίας) βασισμένο στο γνωστό παραμύθι του Άντερσεν Το Κοριτσάκι με τα Σπίρτα. Η πρώτη φράση του άρθρου του είναι η εξής:

"Ανάβοντας κανείς όλα μαζί τα τελευταία σπίρτα του μπορεί και να αποδράσει απ' τη σκληρή πραγματικότητα, να συναντήσει την πιο βαθιά επιθυμία του, έστω ψευδαισθησιακά, Χριστούγεννα, ας πούμε, ή παραμονή Πρωτοχρονιάς, πάνω στην αλλαγή του χρόνου"

Αυτό τα γράφει ο Μπουλώτης το 2004, αλλά δεν μπόρεσα να μην σκεφτώ, διαβάζοντάς το σήμερα, πόσα άραγε κουτιά σπίρτα θα πρέπει να ανάψουμε σήμερα για να αποδράσουμε την φετινή παραμονή Πρωτοχρονιάς από την σκληρή πραγματικότητα...

Αν το 2004 ήταν σκληρή, τότε σήμερα πώς θα έπρεπε να τη χαρακτηρίζουμε;

Και ύστερα στάθηκα σ' αυτό το "ψευδαισθησιακά" και πολύ μου άρεσε
Κι επειδή δεν μπορώ καθόλου τη γκρίνια, κι επειδή μένουμε πάντα στην γκρίνια και δεν αντιδρούμε, ίσως γιατί κι αυτό μας το έχουν κάνει απαγορευμένο, τότε γιατί δεν το παίρνουμε απόφαση;; Να το πάρουμε απόφαση αυτό το "κάθε πέρσι και καλύτερα" και να πάψουμε να μεμψιμοιρούμε και αν δεν θέλουμε να αρχίσουμε να ανάβουμε το ένα σπίρτο μετά το άλλο για να αποδράσουμε από την πραγματικότητα ας κάνουμε κάτι άλλο. Ας δούμε μια ταινία, ας ακούσουμε μουσική, ας πάμε θέατρο και αν δεν έχουμε λεφτά για θέατρο ας διαβάσουμε ένα βιβλίο. Ακόμα και να ξαναδιαβάσουμε ένα βιβλίο.

Και πάνω απ' όλα, ας ρίξουμε μια ματιά στον διπλανό μας, όποιος κι αν είναι αυτός, φίλος, σύντροφος, γονιός, παιδί. Ξεχνιόμαστε... ξεχνάμε πολύ.

Πολύ διδακτικό μου βγαίνει αυτό το μήνυμα, οπότε μάλλον θα το κλείσω. Απλώς, έρχονται γιορτές, και παντού γύρω μου ακούω γκρίνια, γκρίνια... Και παντού βλέπω κατσουφιασμένα πρόσωπα.

Ας βρούμε το δικό μας "σπίρτο" λοιπόν, αυτό που θα κάνει το χαμόγελο να βγει πραγματικό και από μέσα μας.

Το εν λόγω άρθρο
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 13-12-10 στις 23:09
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Chressida For This Useful Post:
HelenA (13-12-10), Xenios (13-12-10)
  #2  
Παλιά 14-12-10, 13:49
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το πάρουμε απόφαση αυτό το "κάθε πέρσι και καλύτερα"
Να η πιο μεγάλη ψευδαίσθηση και αναρωτιέμαι γιατί εμμένουν σ' αυτήν οι άνθρωποι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-10, 15:26
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
...αναρωτιέμαι γιατί εμμένουν σ' αυτήν οι άνθρωποι.
Ίσως γιατί βλέπουν τα μελλοντικά τους σχέδια να ανατρέπονται, τους όποιους προγραμματισμούς τους να γίνονται καπνός και ορισμένα απ' αυτά που θεωρούσαν δεδομένα να χάνονται για πάντα.

Δεν είναι εύκολο...

Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι αντί να θεωρήσουμε όλη αυτή τη ζοφερή κατάσταση ένα τέλος, μπορούμε να τη δούμε σαν μια νέα αρχή. Σαν έναν επαναπροσδιορισμό στόχων και πορείας ζωής.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-10, 14:53
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Δύο 24ωρα μετά -μέσα σε μια εβδομάδα κινητοποιήσεων, μετά από μια Τετάρτη προβληματική και μέσα σ' ένα φόρουμ που τελευταία επιμένει ελληνικά- εγώ επιστρέφω σ' αυτό εδώ το νήμα, για να συμφωνήσω με την προτροπή σου
Ας δούμε μια ταινία, ας ακούσουμε μουσική, ας πάμε θέατρο και αν δεν έχουμε λεφτά για θέατρο ας διαβάσουμε ένα βιβλίο. Ακόμα και να ξαναδιαβάσουμε ένα βιβλίο.
και να τη γενικεύσω κάπως, λέγοντας: να γίνουμε όλοι λίγο καλλιτέχνες. Καλλιτέχνης δεν είναι μόνο αυτός που συνθέτει μουσική ή ζωγραφίζει. Καλλιτέχνης είναι αυτός που διασχίζει ένα δρόμο γεμάτο ακαθαρσίες αλλά ανοίγει διάπλατα τα ρουθούνια για να ευφρανθεί από την οσμή αυτού του μικρού λουλουδιού που φύτρωσε ανάμεσα στις πλάκες.

Το περίφημο "η ομορφιά θα μας σώσει" είναι, λέω, το μήνυμα του σπίρτου σου. Η Τέχνη, ως η κατεξοχήν θεραπαινίδα, τροφός και πιστή ακόλουθος της Αισθητικής, είναι ίσως ο μόνος δρόμος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-10, 16:19
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η μνήμη είναι ό,τι πιο αισιόδοξο έχουμε (ακόμα και οι πιο... επαγγελματίες απαισιόδοξοι, βλέπε πχ τον Xenio ). Ένα-δυο χρόνια μετά, οι καλές αναμνήσεις είναι περισσότερες από τις κακές. Δέκα χρόνια μετά, θυμάσαι μόνο τα καλά, ποτέ τα κακά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-10, 17:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ξέρω αν έχει πολλή σχέση με αυτό που λες, αλλά γενικως την τελευταια εποχή παρατηρώ έντονα μια επιστροφή στο παρελθόν, κυρίως σε ταινίες που αποτελούν remakes και sequels.

Μεγλαύτερη εντύπωση μου κάνουν τα soundtrack διαφημίσεων και εκπομπών που παίζουν στην τηλεόραση, που παραπέμπουν σε Φρανκ Σινάτρα ή Αμερικής του 50 (παράδειγμα).

Κάποιες φορές έχω σκεφτεί (συνομωσιολογικά :Ρ) οτι υπάρχει μια καμπάνια νοσταλγίας που εσκεμμένα θέλει να εξιδανικεύσει το παρελθόν και να μας κάνει να ξεχάσουμε το μέλλον (αν υπάρχει)

Τουλάχιστον αυτό ήταν το σενάριο ενός βιβλίου που έχω διαβάσει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 16-12-10 στις 17:22
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-10, 22:01
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
(παράδειγμα).
Γουστάρουμε Puppini Sisters.

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγλαύτερη
άκρως γκιλντοριακόν, χαϊελφικόν σαρδάμ (μεγλάφτερη). Τέλειο!



"η ομορφιά θα μας σώσει"
και το χιούμορ, να συμπληρώσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.