Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 24-03-08, 17:01
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο Tertios απλά έγραψε, ότι έγραψε, για πείραγμα, ξέρει πολύ καλά την Ελληνική ιστορία.
Για να λέμε του στραβου το δικιο, ο Ξενιος....ειναι...στραβός και εχει δικιο!.

Πραγματικα, η πρωτη οργανωμένη πια με σκοπό επαναστατικό πολεμικη πράξη έγινε στη Μανη στις 17.3.1821. Την ίδια ημέρα έφτασε επιστολή του Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη στην Συνέλευση της Βοστίτσας (Αιγιο) της οποίας περιεχόμενο ήταν η προτροπή του Πετρόμπεη να ξεκινησουν αμεσως. Εκει βρίσκονταν τα παλληκαρια με Λοντο και Μεσσηνεζη είχαν συγκεντρωθεί για να αποφασίσουν πότε θα ξεκινησουν, μετα την ουσιαστική - με καρδια και με ψέμματα- παρέμβσαη του λαμπρού ήρωα, του Παπαφλέσσα. Η Συνελευση αυτή συνέχισε το βραδυ τις διαβουλεύσεις της στα Καλαβρυτα ( Κερπινή Καλαβρυτων, ειχε έρθει και ο Φωτήλας) και μετα πήγαν όλοι στην Αγια Λαυρα για ευλογία. Αυτο το τελευταίο βεβαια το ηρωοοποίησε αργότερα ο Πουκεβιλ, γνωρίζοντας ότι ο Υψηλάντης ειχε προτείνει το συνδυασμό της 25ης Μαρτιου για να εμφανίσει και το θρησκευτικό στοιχείο της Παναγιας που προστατευει τα παιδια της και φερνει το άγγελμα της Νικης.

Γεγονός είναι ότι το Αιγιο ξεσηκώθηκε στις 21.3, δυο μερες μετα έπεσε η Καλαματα, αλλα οι λεβεντες Μανιατες είχαν χασει ήδη 6 παλληκάρια υψώνοντας πρώτοι την άσπρη σημαία με το μαύρο Σταυρό στη μεση.

Αυτα για αποκατασταση της αλήθειας και για να μη στενοχωριέται ο φίλος μου Στελιος.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-08, 20:05
γιαννης xant
Guest
 

μανιατης

μιλαμε για τους μανιατες που ακομα κρατουν την παραδοση ζωντανη σαν τροπο ζωης κ οχι σαν κατι περασμενο.. τους μανιατες που σκοτωθηκαν σε καθε σημειο τις ελλαδας βλεπε μακεδονικο αγωνα, κρητη, παντου.. που ο σωλωμος ηταν μισος μανιατης καθως κ ο βενιζελος (ειμαι μισος κρητικος κ μισος μανιατης δηλαδη ελληνας) δηλωση δικη του.., απογονοι τις αρχαιας σπαρτης κοιτα ομηρο... ο καποδιστριας καλος ναι, αλλα δεν ματωσε ουτε το δαχτυλο του οι μαυρομιχαλαιοι ξεκληριστηκαν για την πατριδα... οταν θα γινεις αντικειμενικος θα γινεις κ αληθινος...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-08-08, 20:27
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συνδυασμος που σκοτωνει ο Βενιζελος :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.