Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Ελληνική παράδοση & Λαογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-07-13, 11:32
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 01-08-13 22:35
Ο Μπακούνιν για την πατρίδα

«… Η ευημερία του κράτους είναι η αθλιότητα του πραγματικού έθνους, του λαού. Το μεγαλείο και η ισχύς του κράτους είναι η σκλαβιά του λαού…Το κράτος δεν είναι η πατρίδα. Είναι η αφαίρεση, ο μεταφυσικός, μυστικιστικός, πολιτικός, νομικός μύθος της πατρίδας. Οι λαϊκές μάζες όλων των χωρών αγαπούν βαθιά την πατρίδα τους. Αλλ’ αυτό είναι μια φυσική πραγματική αγάπη. Ο πατριωτισμός του λαού δεν είναι ιδέα, αλλά γεγονός… Η πατρίδα, η εθνικότητα, όπως και η ατομικότητα, είναι ένα γεγονός φυσικό και κοινωνικό, ψυχολογικό και ιστορικό ταυτόχρονα. Δεν είναι μια θεωρητική αρχή.
Δεν μπορούμε να ονομάσουμε ανθρώπινη αρχή, παρά μόνο ότι είναι καθολικό, κοινό σ’ όλους τους ανθρώπους. Η εθνικότητα τους χωρίζει. Δεν είναι λοιπόν αρχή. Αλλά αυτό που είναι η αρχή, είναι ο σεβασμός που ο καθένας πρέπει να έχει για τα φυσικά, πραγματικά ή κοινωνικά γεγονότα. Η εθνικότητα, όπως και η ατομικότητα, είναι ένα από τα γεγονότα αυτά. Οφείλουμε λοιπόν να τη σεβόμαστε. Η καταπίεση της είναι έγκλημα,…γίνεται ιερή αρχή κάθε φορά που απειλείται ή καταπιέζεται. Γι’ αυτό λοιπόν αισθάνομαι ειλικρινά και πάντα τον πατριώτη κάθε καταπιεσμένης πατρίδας.»
(Γαλλική έκδοση των απάντων Μ. Μπακούνιν, τόμος I, σελ. 225 -227, μετ. Πόλυ Γκέκα, εκδ. Πλέθρον)

«Η πατρίδα αντιπροσωπεύει το αδιαφιλονίκητο και ιερό δικαίωμα κάθε ανθρώπου, ομάδας ανθρώπων, ενώσεων, κοινοτήτων, περιοχών, να ζουν, να σκέφτονται, να θέλουν και να δρουν κατά τον τρόπο τους, που γεννήθηκε ως αποτέλεσμα της μακρόχρονης ιστορικής εξέλιξης.
Υποκλίνομαι λοιπόν μπρος στην παράδοση και την ιστορία των λαών, γιατί είναι το αίμα και η σάρκα, η σκέψη και η θέληση κάθε λαού.
Γι αυτό, ειλικρινά, είμαι ο πατριώτης όλων των καταπιεσμένων πατρίδων.
(Γράμματα για τον Πατριωτισμό,1869)

«…Ο λαός επίσης είναι από τη φύση του πατριώτης. Αγαπά τη γη όπου γεννήθηκε, το κλίμα μέσα στο οποίο αναπτύχθηκε…Ο πραγματικός, ζωντανός, ισχυρός, φυσικός πατριωτισμός του λαού, δεν είναι καθόλου εθνικός πατριωτισμός, ούτε καν τοπικός, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος του αποκλειστικά κοινοτικός. Αλλά αγαπά ακόμα τη γλώσσα που μιλά…Ταυτίζεται επίσης με τα έθιμα και τις αληθινές ή λαθεμένες αντιλήψεις της χώρας του. Αν αυτά τα έθιμα, αυτές οι ιδέες κι αυτή η γλώσσα καλύπτουν μια περιοχή, τότε αρχίζει να γίνεται πραγματικά ένας τοπικός πατριώτης. Αν καλύπτουν ένα ολόκληρο έθνος, τότε γίνεται ένας εθνικός πατριώτης. Με την έννοια αυτή, κανείς δεν είναι τόσο βαθιά ούτε τόσο ειλικρινά πατριώτης όσο ο λαός…»
(Μ. Μπακούνιν και Ιταλία, 2ο μέρος, σελ. 81-83 μετ. Πόλυ Γκέκα, εκδ. Πλέθρον)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-07-13, 12:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ο Επίκτητος είπε «Όταν πρόκειται να κινδυνέψεις για την πατρίδα σου ή για ένα φίλο, μη ρωτάς το μαντείο αν πρέπει να κινδυνέψεις.»

Ο Ξενοφών είπε «Νόμιζε την πατρίδα οίκον , τους δε πολίτας εταίρους.»

Όλα αυτά δεν έχουν σχέση με τον Μπακούνιν, όπως και ο ίδιος δεν έχει σχέση, με μια εφαρμόσιμη άποψη.

Η θεωρία του Μπακούνιν, είναι ανεφάρμοστη και είναι ανεφάρμοστη, γιατί πάντα θα υπάρχει μια αρχή. Δεν γίνεται διαφορετικά.

Όπως ο κομμουνισμός είναι μια όμορφη θεωρία, έτσι και η αναρχία κατά Μπακούνιν, είναι μια ενδιαφέρουσα θεωρία. Απλά θεωρία, δυστυχώς αποδεδειγμένα ανεφάρμοστη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-07-13, 14:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η αναγκη της Αρχης ειναι ενστικτωδης στον ανθρωπο και ισως γιαυτο ο αναρχισμος να ειναι ανεφαρμοστος. Αλλα κατα καποιο τροπο ολες οι ιδεολογιες ειναι ανεφαρμοστες γιατι απορριπτουν τη βια, η οποια κι αυτη ειναι βασικο ενστικτο του ανθρωπου.

Στο συγκεκριμενο αποσπασμα παντως δε βλεπω κατι που να διαφωνω.

Τη λεξη "Κρατος" δεν ξερω πως την αντιλαμβανεται ο Μπακουνιν, αλλα τουλαχιστον εγω την αντιλαμβανομαι οπως ολοι οι νεοΕλληνες, δηλαδη σαν μια οντοτητα ανεξαρτητη απο το λαο, το εθνος και την πατριδα, και πολλες φορες μαλλον εχθρικη.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-07-13, 20:33
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 01-08-13 22:35
Υποθέτω πως την αντιλαμβάνεται το Κράτος ως η συνέχεια του Φέουδου..Η πατρίδα σίγουρα δεν ταυτίζεται με το κράτος.Το Κράτος δημιουργήθηκε για συγκεκριμένους λόγους και σκοπούς.Να μεσολαβήσει ως μεσάζων του κεφαλαίου,όλα τα Κράτη είναι σχεδόν χρεοκοπημένα και τα συντάγματα τους παραβιάζονται ,για να μη πω βιάζονται,γι΄αυτό και η έννοια Κράτος θα πεθάνει ,το μοντέλο αυτό είναι καταδικασμένο,ενώ η έννοια πατρίδα θα εξακολουθήσει να υπάρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-07-13, 22:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποθέτω πως την αντιλαμβάνεται το Κράτος ως η συνέχεια του Φέουδου..Η πατρίδα σίγουρα δεν ταυτίζεται με το κράτος.Το Κράτος δημιουργήθηκε για συγκεκριμένους λόγους και σκοπούς.Να μεσολαβήσει ως μεσάζων του κεφαλαίου,όλα τα Κράτη είναι σχεδόν χρεοκοπημένα και τα συντάγματα τους παραβιάζονται ,για να μη πω βιάζονται,γι΄αυτό και η έννοια Κράτος θα πεθάνει ,το μοντέλο αυτό είναι καταδικασμένο,ενώ η έννοια πατρίδα θα εξακολουθήσει να υπάρχει.
Θέλεις να μου πεις ότι δεν υπάρχουν κράτη; Θα πάψουν να υπάρχουν; Πότε υπολογίζεις να γίνει αυτό;

Πως έφτασες στο συμπέρασμα, της χρεοκοπίας των κρατών;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-07-13, 17:22
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 01-08-13 22:35
Για θυμήσου τα πρώτα δάνεια της Ελλάδος και τι τόκους είχαν.Η Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος δεν είναι καν Ελληνική,δεν είναι του δημοσίου.Το ίδιο συμβαίνει και στις Η.Π.Α .Η δε Κεντρική Ευρωπαϊκή Τράπεζα είναι και αυτή ιδιωτική.Ιδιωτικές τράπεζες ελέγχουν τα Κράτη,διότι αυτά(τα Κράτη) χρειάζονται ρευστό για να λειτουργήσουν.Οι δε Π.Π ,ο Α' και ο Β' ήταν εσκεμμένοι για να βγάλουν περισσότερα χρήματα οι τράπεζες, λόγω δανεισμού των Κρατών. Κάνε την έρευνα σου να δεις αν αυτά που γράφω είναι αληθή ή όχι.Φούσκα το σύστημα και κάποτε θα ξεφουσκώσει.Από που θα σκάσει,Ανατολή ή Δύση,κανείς δεν ξέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-07-13, 18:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για θυμήσου τα πρώτα δάνεια της Ελλάδος και τι τόκους είχαν.Η Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος δεν είναι καν Ελληνική,δεν είναι του δημοσίου.Το ίδιο συμβαίνει και στις Η.Π.Α .Η δε Κεντρική Ευρωπαϊκή Τράπεζα είναι και αυτή ιδιωτική.Ιδιωτικές τράπεζες ελέγχουν τα Κράτη,διότι αυτά(τα Κράτη) χρειάζονται ρευστό για να λειτουργήσουν.Οι δε Π.Π ,ο Α' και ο Β' ήταν εσκεμμένοι για να βγάλουν περισσότερα χρήματα οι τράπεζες, λόγω δανεισμού των Κρατών. Κάνε την έρευνα σου να δεις αν αυτά που γράφω είναι αληθή ή όχι.Φούσκα το σύστημα και κάποτε θα ξεφουσκώσει.Από που θα σκάσει,Ανατολή ή Δύση,κανείς δεν ξέρει.
Δεν μου λες Αλκίνοε φίλε μου, όλα αυτά ποιος στα είπε ή που τα διάβασες;

Όχι τίποτα άλλο, αλλά να πάω να σκίσω το δίπλωμα μου και τα μεταπτυχιακά μου στην οικονομία.

Δεν μας εντυπωσιάζεις, περιεχόμενα από φυλλάδες λαικής κατανάλωσης, δεν πείθουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-07-13, 21:12
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 01-08-13 22:35
Κάνε ότι θες με τα διπλώματα σου .Δικά σου είναι άλλωστε .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-13, 17:09
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Καλησπερίζω τους ομιλητές και καλωσορίζω κι εδώ τον Αλκίνοο.

Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
«… Η ευημερία του κράτους είναι η αθλιότητα του πραγματικού έθνους, του λαού. Το μεγαλείο και η ισχύς του κράτους είναι η σκλαβιά του λαού…Το κράτος δεν είναι η πατρίδα. Είναι η αφαίρεση, ο μεταφυσικός, μυστικιστικός, πολιτικός, νομικός μύθος της πατρίδας. Οι λαϊκές μάζες όλων των χωρών αγαπούν βαθιά την πατρίδα τους. Αλλ’ αυτό είναι μια φυσική πραγματική αγάπη. Ο πατριωτισμός του λαού δεν είναι ιδέα, αλλά γεγονός… Η πατρίδα, η εθνικότητα, όπως και η ατομικότητα, είναι ένα γεγονός φυσικό και κοινωνικό, ψυχολογικό και ιστορικό ταυτόχρονα. Δεν είναι μια θεωρητική αρχή.
Δεν μπορούμε να ονομάσουμε ανθρώπινη αρχή, παρά μόνο ότι είναι καθολικό, κοινό σ’ όλους τους ανθρώπους. Η εθνικότητα τους χωρίζει. Δεν είναι λοιπόν αρχή. Αλλά αυτό που είναι η αρχή, είναι ο σεβασμός που ο καθένας πρέπει να έχει για τα φυσικά, πραγματικά ή κοινωνικά γεγονότα. Η εθνικότητα, όπως και η ατομικότητα, είναι ένα από τα γεγονότα αυτά. Οφείλουμε λοιπόν να τη σεβόμαστε. Η καταπίεση της είναι έγκλημα,…γίνεται ιερή αρχή κάθε φορά που απειλείται ή καταπιέζεται. Γι’ αυτό λοιπόν αισθάνομαι ειλικρινά και πάντα τον πατριώτη κάθε καταπιεσμένης πατρίδας.»
(Γαλλική έκδοση των απάντων Μ. Μπακούνιν, τόμος I, σελ. 225 -227, μετ. Πόλυ Γκέκα, εκδ. Πλέθρον)

«Η πατρίδα αντιπροσωπεύει το αδιαφιλονίκητο και ιερό δικαίωμα κάθε ανθρώπου, ομάδας ανθρώπων, ενώσεων, κοινοτήτων, περιοχών, να ζουν, να σκέφτονται, να θέλουν και να δρουν κατά τον τρόπο τους, που γεννήθηκε ως αποτέλεσμα της μακρόχρονης ιστορικής εξέλιξης.
Υποκλίνομαι λοιπόν μπρος στην παράδοση και την ιστορία των λαών, γιατί είναι το αίμα και η σάρκα, η σκέψη και η θέληση κάθε λαού.
Γι αυτό, ειλικρινά, είμαι ο πατριώτης όλων των καταπιεσμένων πατρίδων.
(Γράμματα για τον Πατριωτισμό,1869)

«…Ο λαός επίσης είναι από τη φύση του πατριώτης. Αγαπά τη γη όπου γεννήθηκε, το κλίμα μέσα στο οποίο αναπτύχθηκε…Ο πραγματικός, ζωντανός, ισχυρός, φυσικός πατριωτισμός του λαού, δεν είναι καθόλου εθνικός πατριωτισμός, ούτε καν τοπικός, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος του αποκλειστικά κοινοτικός. Αλλά αγαπά ακόμα τη γλώσσα που μιλά…Ταυτίζεται επίσης με τα έθιμα και τις αληθινές ή λαθεμένες αντιλήψεις της χώρας του. Αν αυτά τα έθιμα, αυτές οι ιδέες κι αυτή η γλώσσα καλύπτουν μια περιοχή, τότε αρχίζει να γίνεται πραγματικά ένας τοπικός πατριώτης. Αν καλύπτουν ένα ολόκληρο έθνος, τότε γίνεται ένας εθνικός πατριώτης. Με την έννοια αυτή, κανείς δεν είναι τόσο βαθιά ούτε τόσο ειλικρινά πατριώτης όσο ο λαός…»
(Μ. Μπακούνιν και Ιταλία, 2ο μέρος, σελ. 81-83 μετ. Πόλυ Γκέκα, εκδ. Πλέθρον)
Προτού συμμετάσχω κι εγώ στη συζήτηση - αν προλάβω - θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι Αλκίνοε.
Τα παραπάνω απλά τα παραθέτεις ή τα νιώθεις; Τα ενστερνίζεσαι; Τα εφαρμόζεις στην καθημερινότητα σου;

Χρήστος
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-07-13, 18:01
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 01-08-13 22:35
Γιατί,αν προλάβεις ;

Για το Κράτος και το πως την ερμηνεύει ο Μπακούνιν έγραψα ποια είναι η άποψη μου και δεν χρειάζεται να την επαναλάβω..Για την έννοια πατρίδα και τα όσα γράφει ,θα συμφωνήσω.Αυτό δεν με κάνει να νιώθω πως κουβαλώ καμιά ταμπέλα με ορολογίες που δεν καταλαβαίνω.Ερμηνεύονται κατά το δοκούν.Εσείς ,τα παλιά μέλη ίσως να γνωριζόσαστε,εγώ είμαι νέος μέλος και σίγουρα θα θέλετε να μάθετε με ποιον συζητάτε.Δεν είναι κακό αυτό,είμαι ήδη σε έξι φόρουμ ενεργό μέλος και καταλαβαίνω.Είμαι λίγο απ΄όλα,από εκείνους που με έχουν δονήσει,γι΄αυτό και δεν ανήκω σε καμιά κατηγορία και ομάδα,θρησκευτική,πολιτική ,αθλητική κ.α.Θεωρώ τις κατηγορίες ως παγίδα που φέρνουν την σύγκρουση,το διχασμό και το διαμελισμό του ανθρώπου.Αυτό ίσως να διαβάζεται ως αδύνατον,διότι η δομή του κοινωνικού ιστού δεν σου αφήνει περιθώρια.Και όμως δεν είναι αδύνατον(στην ερώτηση σου αν τα εφαρμόζω).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-07-13, 00:21
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Δηλαδή, αν κατανόησα σωστά αυτό που έγραψες, μας παρέθεσες φράσεις με τις οποίες συμφωνείς.
Δεν είναι κακό αυτό. Δεν ψάχνω να βάλω ταμπέλα. Αν θέλει κάποιος ταμπέλα, την βάζει μόνος του. Ακόμη και κολάζ από ταμπέλες, αν αυτό τον ικανοποιεί.
Στα φόρουμ, όπως ως έμπειρος χρήστης αυτών σωστά επιβεβαιώνεις, γίνεται συζήτηση. Ανάλογα με το επίπεδο του φόρουμ, γίνονται και αντίστοιχες συζητήσεις. Όλα αυτά είναι φυσιολογικά και αναμενόμενα. Το επίπεδο του φόρουμ το καθορίζουν οι αρχές και οι αξίες που έχουν αναπτυχθεί στα χρόνια ζωής του. Κι αν ένα φόρουμ δεν έχει πολλά χρόνια ζωής, φτιάχνει ένα σύνολο "κανόνων λειτουργίας". Βέβαια, οι κανόνες λειτουργίας δεν κάνουν ποιοτικό ένα φόρουμ. Οι άνθρωποι το κάνουν.
Και οι άνθρωποι πως φαίνονται στα φόρουμ;
Ως γραμμές και ακολουθίες χαρακτήρων; Αν ναι, την πατήσαμε.
Οι άνθρωποι φαίνονται από την προσωπικότητα τους η οποία αναδεικνύεται μέσα από τα γραφόμενα τους. Και όσο τα γραφόμενα αντικατοπτρίζουν τις πραγματικές τους απόψεις, τόσο αυτοί μοιράζονται από γνώμες έως συναισθήματα με τους συνομιλητές τους.

Επομένως.
Καλός ο Μπακούνιν για την πατρίδα, αλλά το ζητούμενο είναι πως το εφαρμόζω εγώ στη ζωή μου. Όχι αν το εφαρμόζω. Αλλά πως.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-07-13, 21:00
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 01-08-13 22:35
Με βρίσκουν σύμφωνο οι σκέψεις σου για τις αρχές των φόρουμ,γι΄αυτό και σε όλα δηλώνω το όνομα μου και τη περιοχή μου χωρίς να γνωρίζω τη διάρκεια .Αν μου αρέσει συνεχίζω και προσθέτω προσωπικά δεδομένα.

Το πως ,ε ;

Η συγκεκριμένη ερώτηση είναι δύσκολη και ακόμα πιο δύσκολη η απάντηση,Ειλικρινά δεν έχω απάντηση .Για μένα έχω,για τους άλλους όχι.Μάλλον εσύ γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα,εσύ έχεις την απάντηση και κανείς άλλος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-07-13, 21:06
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 01-08-13 22:35
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μου λες Αλκίνοε φίλε μου, όλα αυτά ποιος στα είπε ή που τα διάβασες;

Όχι τίποτα άλλο, αλλά να πάω να σκίσω το δίπλωμα μου και τα μεταπτυχιακά μου στην οικονομία.

Δεν μας εντυπωσιάζεις, περιεχόμενα από φυλλάδες λαικής κατανάλωσης, δεν πείθουν.

Ξέχασα επίσης να γράψω..

Δεν έχω σκοπό να εντυπωσιάσω κανέναν.Μα κανέναν.Έχουμε διαφορετική αντίληψη και κάνουμε διαφορετική σύνθεση δεδομένων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.