Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 2 Ψήφοι, 3,50 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-10-10, 08:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Mε πάρα πολύ μεγάλη με επιφύλαξη, μέχρι και δυσπιστία.

Η κάρτα δεν υφίσταται, δεν έχει κατατεθεί νομοσχέδιο ή προεδρική διάταγμα ή οτιδήποτε.

Παρακολουθώ αυτό το θέμα, πάρα πολύ στενά, είναι μέσα στους σχεδιασμούς του κου Παπακωνσταντίνου, αλλά πιστέψτε με, μέχρι να φτάσει στο σημείο, να ψηφιστεί ή αποφασιστεί, θα περάσει από τα 40 κύματα.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι αυτό θα το επιτύχει αυτός ο κρετίνος. Πέραν από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, που δεν το βλέπω να περνάει, θα πάει για αντισυνταγματικότητα και εφ' όσον περάσει απ' αυτά, θα πάει στο ευρωπαϊκό δικαστήριο.

Θα αντισταθούμε με χέρια και με πόδια.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα, να μην μετατραπεί το θέμα σε θρησκευτικό, αφορά μόνο τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα και τα προσωπικά δεδομένα.

Αυτά αρκούν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 30-10-10 στις 00:38 Αιτία: σύνταξη
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-10-10, 00:41
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
ΛΟΓΙΚΟ είναι η ικανότητα του ανθρώπου να συλλαμβάνει ιδέες, να εκφράζει τις ιδέες με τον προφορικό και γραπτό λόγο, να διακρίνει το φως από το σκοτάδι.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ είναι η ικανότητα να μην περιορίζεται η ενέργεια του μέσα σε καλούπια κατασκευασμένα εκ των προτέρων, αλλά να ξεδιπλώνεται σε ποικίλες πράξεις. Είναι η ικανότητα να μπορεί, όταν μπροστά του υπάρχουν πολλά πράγματα, να διαλέγει το καλύτερο και να δημιουργεί τον δικό του κόσμο, που είναι ακτινοβόλημα της αθάνατης ψυχής του.

Λογικό και ελευθερία. Αυτά τα δύο αποτελούν τη βάση της προσωπικότητας του ανθρώπου, που πλάστηκε και ονομάστηκε "εικόνα του Θεού" και που με την καλή χρήση του λογικού και της ελευθερίας τείνει προς τη θέωση.

Λογικό!
Νεκρώστε το λογικό, και τότε ο άνθρωπος θα μοιάζει με τηλεγραφητή που ο τηλέγραφος του έπαθε τέτοια ζημιά, ώστε δεν μπορεί να μεταδώσει κανένα τηλεγράφημα, καμμιά σκέψη.

Ελευθερία!
Αφαιρέστε την ελευθερία, και τότε ο άνθρωπος υποβιβάζεται στην τάξη των ζώων, πέφτει στην τάξη των νεκρών. Κινούνται στα νεκροταφεία οι νεκροί; Άλλο τόσο μπορούν να κινηθούν και να γράψουν δική τους ιστορία άνθρωποι, από τους οποίους οι δυνάστες - οποιαδήποτε όνομα και χρώμα και περιβολή και αν έχουν - αφαίρεσαν την ελευθερία της δράσεως και κατέστρεψαν έτσι την εικόνα του Θεού, μετέβαλαν τα άτομα σε ρομπότ, και εν ονόματι ψεύτικων θεών, πλανεμένων συστημάτων και αγρίων εγωισμών είπαν στα πλήθη:
- Σκύψτε το κεφάλι και υποταχθήτε σ' εμάς. Ελευθερία δε σας χρειάζεται. Νόμος για σας θα είναι η θέληση μας και μόνο!


Διαβάζοντας το παραπάνω κείμενο αναρωτιέμαι αν η λεγόμενη "Κάρτα του Πολίτη", η νέα ηλεκτρονική ταυτότητα που θέλουν υποχρεωτικά να παραλάβουμε σε ένα χρόνο από τώρα, πραγματικά αποτελεί κίνδυνο για την ελευθερία μας.

Η Κάρτα του Πολίτη, όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι, είναι ένα όπλο. Μια τεχνολογία.
Και όπως όλες οι τεχνολογίες, ανάλογα με τον τρόπο που χρησιμοποιούνται, είναι ωφέλιμες ή βλαβερές για τον άνθρωπο.
Είναι βέβαια πολύ θεωρητικό να πεις...
"Θα χρησιμοποιήουν σωστά το όπλο αυτό... Θα χρησιμοποιήσουν σωστά τα προσωπικά μου δεδομένα..."
Ποιος το εξασφαλίζει;
Ποιος εξασφαλίζει την ορθή χρήση;
Πρακτικά κανείς.

Καλή η Αρχή Προσωπικών Δεδομένων, αλλά σε ένα πολιτικό σύστημα, όπου μονίμως και από το Σύνταγμα υπάρχει η τρικλοποδιά μεταξύ της νομοθετικής και της δικαστικής εξουσίας, όλα είναι πιθανά.

Παλιότερα, σε άλλα καθεστώτα, συλλέγανε πληροφορίες για τον κάθε πολίτη, τον φακελώνανε. Τον παρακολουθούσαν συνεχώς, με το σύστημα των ρουφιάνων, και συμπληρώνανε σειρούλες στο φάκελο του.
Όλα αυτά παραήταν γραφειοκρατία.
Τώρα που οι υπολογιστές είναι στην υπηρεσία του ανθρώπου, μια ηλεκτρονική καταγραφή δεδομένων, "μας σώζει".

Έφυγα από το σπίτι, έβαλα βενζίνη, πλήρωσα με την Κάρτα. Πήγα για φαγητό, πλήρωσα με την Κάρτα. Αγόρασα εφημερίδα, Κάρτα. Πήγα στο βιβλιοπωλείο, Κάρτα. Πληρώθηκα, Κάρτα. Μου κάνανε έλεγχο για κάρτα καυσαερίων, Κάρτα.
Ξέρουν που είμαι κάθε στιγμή, αφού η ακολουθία των οικονομικών μου συναλλαγών, προσδιορίζει την καθημερινή μου δράση. Ξέρουν τα πολιτικά μου φρονήματα, γιατί αν παρακολουθήσουν συστηματικά την εφημερίδα που προτιμώ να αγοράζω, μπορούν κάλλιστα να το συμπεράνουν.
Αν πάρω περιοδικά για τεχνολογία, για δωδεκαθεϊσμό, ή καμιά Καινή Διαθήκη, πάλι το ξέρουν. Καταγράφεται και διαβάζεται.

Επομένως, για ποια ελευθερία μιλάμε;

Και θα μου πείτε... είναι κακό όλα αυτά; Ας τα ξέρουν!
Ναι...
Αλλά σε άλλα καθεστώτα, σε δικτατορικά λόγου χάρη, ένα τέτοιο φακέλωμα εξυπηρετούσε στην απομόνωση και σύλληψη των αριστερών.
Σε κομμουνιστικά καθεστώτα, ένα τέτοιο φακέλωμα εξυπηρετούσε στην απομόνωση και σύλληψη των δεξιών.
Σε αθεϊκά, των θρησκευόμενων και ομολογούντων την πίστη τους.
Έχουν συμβεί αυτά. Δεν είναι φαντασίες. Είναι αλήθειες κι η χώρα αυτή τα έχει βιώσει εν μέρει.

Δύσκολο είναι να ξανασυμβούν;
Πως είναι δυνατόν να το αφήσουμε;
Πως είναι δυνατόν να "νανουριζόμαστε" με γλυκά λόγια περί "διευκόλυνσης των συναλλαγών";
Όταν ένας κίνδυνος είναι ορατός, εμείς τι κάνουμε; "Χτυπάμε ξύλο", ξορκίζουμε το κακό και κλείνουμε τα μάτια;
Τότε δε μιλάμε για άγνοια.
Μιλάμε για συνειδητή επιλογή.

Και τότε θα είμαστε αξιοθρήνητοι.



Σημείωση: Με γκρί τα σημεία που για άλλους δεν είναι σημαντικά. Ελευθερία είπαμε.
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 30-10-10 στις 01:14
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-10-10, 14:02
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως είναι δυνατόν να το αφήσουμε;
Προσωπικά, αυτό το σενάριο περισσότερο με θορυβεί παρά με καθησυχάζει.
Ας μη το αφήσουμε, λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-10-10, 20:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε πάρα πολύ μεγάλη με επιφύλαξη, μέχρι και δυσπιστία.

Η κάρτα δεν υφίσταται, δεν έχει κατατεθεί νομοσχέδιο ή προεδρική διάταγμα ή οτιδήποτε.

Παρακολουθώ αυτό το θέμα, πάρα πολύ στενά, είναι μέσα στους σχεδιασμούς του κου Παπακωνσταντίνου, αλλά πιστέψτε με, μέχρι να φτάσει στο σημείο, να ψηφιστεί ή αποφασιστεί, θα περάσει από τα 40 κύματα.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι αυτό θα το επιτύχει αυτός ο κρετίνος. Πέραν από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, που δεν το βλέπω να περνάει, θα πάει για αντισυνταγματικότητα και εφ' όσον περάσει απ' αυτά, θα πάει στο ευρωπαϊκό δικαστήριο.

Θα αντισταθούμε με χέρια και με πόδια.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα, να μην μετατραπεί το θέμα σε θρησκευτικό, αφορά μόνο τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα και τα προσωπικά δεδομένα.

Αυτά αρκούν.
Απο 1η Ιανουαριου η φοροκαρτα μπαινει σε ισχυ.

(Δεν
ειναι η καρτα του πολιτη αλλα οπως ειπαμε, σχετιζονται)

με τις υγειες σας, τωρα ας "αντισταθουμε" με χερια και ποδια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 31-10-10 στις 20:34
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-10-10, 21:25
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο 1η Ιανουαριου η φοροκαρτα μπαινει σε ισχυ.
Ποιος και πού το λέει αυτό;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-10-10, 21:57
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειδησεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-10-10, 22:14
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος και πού το λέει αυτό;
Από 01/01/2011 προαιρετικά (αν και αυτή θα μπει στην σούπερ κάρτα σε λίγα χρόνια...) αλλά για να τσιμπήσεις θα σου έχει
δολωματάκι έκπτωσης 1-2 ποσοστιαίες μονάδες στον ΦΠΑ και δεν θα αναγράφεται το προϊον
αλλά μόνο το ποσό.

Γιατί δεν θα αναγράφεται το προϊον;

Eάν ένας πελάτης αγοράζει 5 μπουκάλια ουίσκι και 10 κουτιά προφυλακτικά την εβδομάδα, αυτό δεν καταγράφεται. Εάν καταγραφόταν,
θα υπήρχε πρόβλημα, αφού και τα δύο είναι δυνάμει πηγή πληροφοριών για την κατάσταση της υγείας του πελάτη αλλά και για την
ερωτική του ζωή. Αμφότερα είναι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, τα οποία δεν μπορούν να κατέχουν και να επεξεργάζονται οι τράπεζες.

Στην περίπτωση, δε, που ένας καταναλωτής θέλει να ψωνίσει από ένα sexshop θα έχει τη δυνατότητα να το κάνει με μετρητά, εάν δεν
θέλει να καταγραφεί η συναλλαγή του, αφού η χρήση της κάρτας δεν θα είναι υποχρεωτική.

υ.γ: πηγή παραδείγματος Ελευθεροτυπία.
Αναπαραγωγή Κουρσάρος.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-10-10, 22:33
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα αναγράφεται το προϊον
αλλά μόνο το ποσό.
Κατι που μπορει ευκολα να αλλαξει! Πως θα αποτρεψουμε τους εγκληματιες απο το να αγοραζουν οπλα και εκρηκτικα υλικα;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-11-10, 19:30
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Γερμανία: Επιφυλακτικότητα για τις ηλεκτρονικές ταυτότητες

Νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες με ενσωματωμένα μικροτσίπ που περιέχουν προσωπικά δεδομένα αντικατάστησαν τις συμβατικές ταυτότητες στη Γερμανία, προκαλώντας έντονες αντιδράσεις σχετικά με την προστασία των προσωπικών δεδομένων.

Οι «eIDs» �όπως ονομάζονται οι καινούργιες ταυτότητες� δίνουν στους χρήστες τη δυνατότητα να πιστοποιούν ηλεκτρονικά την ταυτότητά τους και να υπογράφουν έγγραφα με ηλεκτρονική υπογραφή, τα οποία σύμφωνα με την κυβέρνηση «ενισχύουν την ασφάλεια και διευκολύνουν το e-business και το e-commerce».

Παρ΄ όλες τις διαβεβαιώσεις της κυβέρνησης, πολλοί Γερμανοί φοβούνται το ενδεχόμενο κλοπής των «eIDs», καθώς περιέχουν δεδομένα όπως η ημερομηνία και ο τόπος γέννησης, η διεύθυνση και η βιομετρική φωτογραφία του κατόχου, καθώς και (προαιρετικά) το δακτυλικό του αποτύπωμα.


Πηγή: Ναυτεμπορική, 3 Νοε 2010
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-11-10, 19:32
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Ξεκίνησε η Δημόσια Διαβούλευση για...

... τη βέλτιστη αξιοποίηση της Κάρτας Πολίτη

Όχι για το αν τη θέλουμε, αλλά για το πως θα την αξιοποιήσουμε καλύτερα!!!

Έστω.
Ας το δούμε εδώ.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-11-10, 19:36
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Ανακοινωθέν της Ιεράς Συνόδου για την Κάρτα του Πολίτη

Η Διαρκής Ιερά Σύνοδος ενημερώθηκε από τον Πρόεδρο της Συνοδικής Επιτροπής Δογματικών και Νομοκανονικών Ζητημάτων Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου κ. Προκόπιο, ότι, το απόγευμα της Δευτέρας 15 Νοεμβρίου ε.ε., συμμετείχαν σε κοινή Συνεδρίαση στο Συνοδικό Μέγαρο η Συνοδική Επιτροπή Δογματικών και Νομοκανονικών Ζητημάτων, η Ειδική Συνοδική Επιτροπή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Στελέχη της Ελληνικής Κυβερνήσεως και ειδικοί Επιστήμονες και Εμπειρογνώμονες, τόσο από τον χώρο της Νομικής, όσον και της Πληροφορικής, με αντικείμενο την μελέτη της εκδόσεως της "Κάρτας του Πολίτη".
Από την Σύσκεψη προέκυψαν τα κάτωθι συμπεράσματα :

1. Η Κυβέρνηση προχωρεί στην αντικατάσταση της Αστυνομικής Ταυτότητος με την "Κάρτα του Πολίτη", η τεχνολογία της οποίας θα την καθιστά απαραχάρακτη και θα προστατεύονται τα δικαιώματα των πολιτών από την δράση του κοινού εγκλήματος. Σε αυτή θα περιέχονται μόνο τα στοιχεία ταυτότητος του κατόχου.

2. Αναμένεται από τις αρμόδιες Κρατικές Υπηρεσίες να δοθεί προς δημόσια διαβούλευση στις αρχές του νέου έτους 2011, και επομένως και προς την Διαρκή Ιερά Σύνοδο, σχέδιο κειμένου με τις τεχνικές και νομικές προϋποθέσεις για την έκδοση της "Κάρτας".

3. Από την πλευρά των Μελών των Συνοδικών Επιτροπών τονίσθηκε, ότι η Εκκλησία είναι υποχρεωμένη να διαφυλάττει την ελευθερία του προσώπου και να υπερασπίζεται την ακεραιότητα της πίστεως. Γι' αυτό :

α) Η "Κάρτα του Πολίτη" δεν πρέπει να περιέχει κατ' ουδένα τρόπο εμφανή η αφανή τον αριθμό "666".

β) Επίσης κατ' ουδένα τρόπο πρέπει με αυτή να παραβιάζονται οι προσωπικές ελευθερίες.

4. Τα στελέχη της Ελληνικής Κυβερνήσεως εδήλωσαν, ότι συμφωνούν με τις παρατηρήσεις των Μελών των αρμοδίων Επιτροπών της Εκκλησίας και θα τις λάβουν υπ' όψιν τους.

Τούτων δοθέντων η Ιερά Σύνοδος αναμένει το καταρτιζόμενο σχέδιο από τις αρμόδιες Υπηρεσίες για την έκδοση της "Κάρτας" για να τοποθετηθεί υπευθύνως.

Γι' αυτό συνιστά στον ευαγή Ιερό Κλήρο, στους Μοναχούς και στους πιστούς να αναμένουν την τελική θέση Της.

Εκ της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου

-------
σχόλιο: η ''αγαθότης'' σε όλο της το μεγαλείο....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 23-11-10 στις 20:02
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-11-10, 19:57
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι για το αν τη θέλουμε, αλλά για το πως θα την αξιοποιήσουμε καλύτερα!!!
αφου το Δημοψηφισμα εχει de facto "καταργηθει"
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-11-10, 21:21
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
α) Η "Κάρτα του Πολίτη" δεν πρέπει να περιέχει κατ' ουδένα τρόπο εμφανή η αφανή τον αριθμό "666".
(α) Αυτή τη στιγμή η πρόταση της κάρτας του πολίτη περιέχει τον αριθμό 666, και αν ναι, πού ακριβώς; Σχετική φωτογραφία υπάρχει κάπου για να διασταυρώσω αυτό το ενδιαφέρον νέο; Με ποιο ακριβώς σκοπό πρότειναν οι Χ.Ο. νομοθέτες μια κάρτα που γράφει «666» πάνω;

(β) Τι συμβαίνει σε πολίτη με ΑΦΜ, ΑΔΤ ή ΑΜΚΑ που περιλαμβάνει τον αριθμό 666; Μια και τουλάχιστον τα ΑΔΤ, κάποιος δε θα πρέπει να έχει τον 666ο αριθμό της κάθε σειράς; Ή θα τον ξεπερνάμε αυτόματα αυτόν, μαζί με τους 4 (άτυχος στην Άπω Ανατολή) και 13 (άτυχος στη Δύση), κλπ;
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-11-10, 21:27
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ποιο ακριβώς σκοπό πρότειναν οι Χ.Ο. νομοθέτες μια κάρτα που γράφει «666» πάνω;
Ίσως βάζοντας bar code που (ως γνωστόν) έχει τα τρία εξάρια πάνω του.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-11-10, 21:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως βάζοντας bar code που (ως γνωστόν) έχει τα τρία εξάρια πάνω του.
Τελικά δεν θα βάλουν bar code. Το δήλωσε ο Ραγκούσης.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.