Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Εθελοντισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-07, 15:52
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κέντρο Ερευνών Ρϊζες MKO για ενήλικα υιοθετημένα άτομα

Βρήκα κάτι που μπορεί να σας ενδιαφέρει:

Τι είναι οι Ρίζες
Το Κέντρο Ερευνών Ρϊζες ιδρύθηκε το 1999 και είναι Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία, Μη Κυβερνητική Οργάνωση. Συστήθηκε από ενήλικα υιοθετιμένα άτομα.
Σκοπός του Κέντρου είναι η πρόνοια ενηλίκων υιοθετημένων ατόμων που αναζητούν τις ρίζες τους και η προαγωγή της έννοιας της αναδοχής και της υιοθεσίας ως ιδιαίτερη κοινωνική πρακτική στο χώρο της Παιδικής Προστασίας. Λειτουργεί σαν ερευνητικό κέντρο, διαθέτει Τράπεζα «Αναζήτησης » και «Κατάθεσης» για τους ανθρώπους που αναζητούν τις ρίζες τους, με ενημέρωση αρχείου στην αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα. Συνεργάζεται με έμπειρους και πρόθυμους συμβούλους και αξιόλογους ειδικούς επιστήμονες.

Η υιοθεσία και κατ΄επέκταση η αναδοχή αποτελεί πρακτική και πολιτική παιδικής προστασίας. Αφορά δηλαδή παροχή οικογενειακής ζωής, στα παιδιά εκείνα που έχουν ελάχιστη έως καθόλου φροντίδα και στήριξη από το βιολογικό οικογενειακό τους περιβάλλον.

Η υιοθεσία είναι μία διαδικασία, η οποία βασίζεται σε συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο, κατά την οποία παρέχεται η μοναδική λύση δημιουργίας οικογενειακού περιβάλλοντος ( θετή οικογένεια) σε ανήλικα άτομα, παιδιά και εφήβους των οποίων η φυσική- βιολογική οικογένεια είτε αδυνατεί, είτε της έχει αφαιρεθεί με δικαστική απόφαση, το δικαίωμα να τα φροντίζουν, ενώ υπάρχει η περίπτωση απουσίας πλήρως οικογενειακού περιβάλλοντος λόγω θανάτου ή οικειοθελούς εγκατάλειψης του ανηλίκου.

Στην πλειοψηφία των Ευρωπαϊκών χωρών, ανάμεσά τους και η Ελλάδα, ακολουθείται η μέθοδος της κλειστής υιοθεσίας, όπου το ανήλικο τέκνο εντάσσεται πλήρως στη θετή οικογένεια Ν/.2447/96 Το παιδί μπορεί να μάθει από τους θετούς του γονείς για την υιοθεσία του, όμως δεν μπορεί να « ξετυλίξει» το « μίτο της Αριάδνης» πριν ολοκληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του, οπότε έχει το συνταγματικό δικαίωμα να αναζητήσει την πραγματική του ταυτότητα, ενώ θεωρείται πλέον ώριμο να κατανοήσει γενικότερα τον κοινωνικό ρόλο της υιοθεσίας για την προστασία του παιδιού, αλλά και τη σπουδαιότητα του φυσικού περιβάλλοντος και της βιολογικής συνέχειας.

Το Κέντρο Ερευνών Ρίζες δράτεται του άρθρου 1559, Ν/2447/96 το οποίο αναφέρει πως κάθε θετό τέκνο, μετά την ενηλικίωσή του, έχει το δικαίωμα πλήρους πληροφόρησης σχετικά με την φυσική του οικογένεια και τη βιολογική του ταυτότητα από κάθε νόμιμη αρμόδια αρχή. Το Κέντρο παρεμβαίνει μετά από αίτημα των ενηλίκων υιοθετημένω ατόμων και στη βάση του νομοθετικού πλαισίου, συνεργάζεται μαζί τους ως νόμιμος εκπρόσωπος, με σκοπό την εύρεση των βιολογικών τους γονέων.
Το Κέντρο προσφέρει στα ενήλικα υιοθετημένα άτομα:

* Ενημέρωση για την νομοθεσία περί υιοθεσίας και των νόμιμων μέσων για την αναζήτηση των ριζών τους.
* Αυξανόμενη και συνεχώς ενημερωμένη Τράπεζα Αναζήτησης και Κατάθεσης από υιοθετημένα άτομα και βιολογικούς γονείς ή άλλους συγγενείς.
* Συμβουλευτική για την αντιμετώπιση των συναισθηματικών δυσκολιών κατά τη διάρκεια της έρευνας. Ενας μεγάλος αριθμός ενηλίκων υιοθετημένω ατόμων από την Ελλάδα και το Εξωτερικό έχουν βρεί τις ρίζες τους καθώς και οικογένειες επανασυνδέθηκαν με τα παιδιά ή αδέλφια τους που είχαν χαθεί λόγω υιοθεσίας.

« Η αιτία που με ώθησε στην έρευνα ήταν να βρώ κάποιον με τον οποίον να έχω το ίδιο αίμα...ήθελα η βιολογική μου μητέρα να ξέρει ότι συχνά τη σκεφτόμουν....»

site πηγή: http://www.roots-research-center.gr/199/index.aspx
Σημαντικό είναι το γεγονός ότο στο Κέντρο μας απευθύνονται γονείς που θέλουν να υιοθετήσουν ένα παιδάκι και αναζητούν πληροφορίες, μέσο και τρόπο.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-09, 01:05
βενετια Ο χρήστης βενετια δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-11-09 01:05
αναζητηση

γεια σας, αναζητω την αδελφη μου που γενηθηκε το 1955 στα μαλγαρα θεσαλονικης και δοθηκε για υιοθεσια το 1958 . ειναι βαφτισμενη την λενε ''Βενετια'' . Εχω τα χαρτια υιοθεσιας και ξερω τα ονοματα αυτων που την πηραν ,ομως επειδη ζουν στην αμερικη δεν ξερω που να απευθυνθω. αν μπορειτε βοηθηστε μας. Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-09, 20:37
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Μπορείτε καταρχάς να ρωτήσετε εδώ.

Ίσως αυτοί μπορούν να σας καθοδηγήσουν.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-10, 21:24
jimalex3 Ο χρήστης jimalex3 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-10 11:47
geia sas.prospa8w na entopisw thn pragmatikh oikogeneia tou patera mou.distixws gia mas apebeiwse perisi kai etsi thn anazitisi sinexizw egw gia na brw tis rizes mas.genni8ike loipon to 1952 sto kentriko nosokomeio 8essalonikis.i mama tou fimologeitai oti itan apo to xwrio lagkadas 8essalonikis.mia psilh kai omorfi gunaika pou eixe kai 2 koritsia.o antras ths htan fantaros kai sinaptontas sxesi me kapoion odopoio emeine egkios kai gennise ton patera mou pou uio8eti8ike apo thn despoina alexiadou kai ton dimitri alexiadi.opoios mporei na boi8isei se kati 8a imoun eugnwmwn.euxaristw

[Μετάφραση]
γεια σας.προσπαθώ να εντοπίσω την πραγματική οικογένεια του πατέρα μου.δυστυχώς για μας απεβίωσε πέρυσι και έτσι την αναζήτηση συνεχίζω εγώ για να βρω τις ρίζες μας.γεννήθηκε λοιπόν το 1952 στο κεντρικό νοσοκομείο 8essalonikis.i μαμά του φημολογείται ότι ήταν από το χωριο λαγκαδας θεσσαλονίκης.μια ψιλή και όμορφη γυναικα που είχε και 2 κορίτσια.o άντρας της ήταν φαντάρος και συνάπτοντας σχέση με κάποιον οδοποιό έμεινε έγκυος και γέννησε τον πατέρα μου που υιοθετήθηκε από την δέσποινα αλεξιάδου και τον dimitri αλεξιάδη.οποιος μπορεί να βοηθήσει σε κάτι θα ήμουν ευγνώμων.ευχαριστώ
[/Μετάφραση]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 04-01-10 στις 23:33
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από jimalex3 Εμφάνιση μηνυμάτων
geia sas.prospa8w na entopisw thn pragmatikh oikogeneia tou patera mou
Όπως είπε και ο Easty στο προηγούμενο μήνυμα, θα πρέπει να αποτανθείς εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-11, 21:05
cristi Ο χρήστης cristi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-06-11 21:33
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σας! αναζητω τον αδελφο μου, που λογικα πρεπει να ζει και να ειναι σημερα 41 χρονων,ο οποιος γεννηθηκε στην θεσσαλονικη στις 12/04/1970 στο ρωσικό μαιευτηριο θεσσαλονικης (το σημερινο ιπποκρατειο)αλλα τα χαρτια που εχουμε αλλού γραφει οτι ειναι αγορι και αλλου κοριτσι, καθως και εχουν αλλαξει πολλες φορες την ωρα και την ημερα θανατου, κ γι αυτο το λογο πιστευω οτι ειναι ζωντανος. ελπιζω να βρεθει κατι, ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-06-11, 21:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από cristi Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας! αναζητω τον αδελφο μου, που λογικα πρεπει να ζει και να ειναι σημερα 41 χρονων,ο οποιος γεννηθηκε στην θεσσαλονικη στις 12/04/1970 στο ρωσικό μαιευτηριο θεσσαλονικης (το σημερινο ιπποκρατειο)αλλα τα χαρτια που εχουμε αλλού γραφει οτι ειναι αγορι και αλλου κοριτσι, καθως και εχουν αλλαξει πολλες φορες την ωρα και την ημερα θανατου, κ γι αυτο το λογο πιστευω οτι ειναι ζωντανος. ελπιζω να βρεθει κατι, ευχαριστω.
Λυπάμαι αλλά εμείς μία είδηση μεταφέραμε. Δεν έχουμε καμία σχέση.

Θα πρέπει να πάτε εδώ http://www.roots-research-center.gr/199/index.aspx για όποιες πληροφορίες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-11, 21:15
Το avatar του χρήστη miss lonely
miss lonely Ο χρήστης miss lonely δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-11 18:02
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Aναζητηση

: Γεια σας!! Πριν 54 χρονια με υιοθετησαν οι θετοι γονεις μου ,απο οσα μου εχουν πει Απο την Θεσ/νικη και πολυ πιθανον απο τον Αγιο Στυλιανο.Απο οτι λενε τα χαρτια της υιοθεσιας μου,γεννηθηκα της 14 Φεβρουαριου το 1957. Με υιοθετησε ενα ζευγαρι ατεκνο απο τις Σερρες.Ο θετος μου πατερας ηταν χωροφυλακας.Βεβαια μπορει και να ειμαι 4-5 ημερες πριν ή μετα περιπου.Αναζητω την φυσικη μου εικογενεια και οσους συγγενεις τυχον υπαρχουν.Μακαρι να βρεθει κατι.Σας ευχαριστω πολυ. Καλη τυχη και καλη δυναμη σε ολους οσους αναζητουν τα δικα τους προσωπα.


Φιλικα: Miss Lonely

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη miss lonely : 10-07-11 στις 21:52
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-11, 18:28
Το avatar του χρήστη miss lonely
miss lonely Ο χρήστης miss lonely δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-11 18:02
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Question Αναζητηση

Καλησπερα σας. Αναζητω τους φυσικους μου γονεις.Οι θετοι με ειχαν υιοθετησει απο τον Αγιο Στυλιανο Θεσ/νικης.και μεγαλωσα στις Σερρες.Γεννηθικα το 1957 τον Φεβρουαριο.Και γυρω στις 14,(αυτο μπορει να παιζει 4/5 ημερες πανω ή κατω). Ο θετος μου πατεραςηταν χωροφυλακας και το αναφερω ,γιατι μπορει να παιζει καποιον ρολο.Αν καποιος ξερει κατι παρακαλω να μου στειλει μηνυμα... Ευχαριστωπολυ και καλο κουραγιο και δυναμη σε ολους .
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην miss lonely για αυτό το μήνυμα:
theosia (26-04-17)
  #10  
Παλιά 07-02-12, 21:03
mjk Ο χρήστης mjk δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-12 21:03
καλησπέρα! αναζητώ τον αδερφό μου, ο οποίος γεννήθηκε στην ιδιωτική κλινική ΛΗΤΩ, στη Θεσσαλονίκη στις 10.04.1973
Δόθηκε για υιοθεσία χωρίς την θέληση της μητέρας μου, μάλλον με την μέθοδο της εικονικής γέννας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-02-12, 21:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Καλώς ήρθατε.

Δυστυχώς δεν έχουμε την δυνατότητα να σας βοηθήσουμε.

Δείτε εδώ http://www.roots-research-center.gr/ στο κέντρο έρευνας, μπας και μπορεί να βοηθήσουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-04-12, 00:52
ekatsarou Ο χρήστης ekatsarou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-12 00:53
Ψάχνω και εγώ το αδελφό της μητερας μου, γεννημενο το 1952 και δοσμένο από το νοσοκομείο με παράνομη υιοθεσία. Καποια στοιχεία μοιάζουν με τα δικά σου. είσαι σίγουρος για όλες τις πληροφορίες;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-07-17, 00:59
sylvia_821 Ο χρήστης sylvia_821 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-07-17 00:59
Αναζητω δυο παιδια,γεννηθηκαν απο Ελληνοπολωνεζα μητερα.Το πρωτο παιδι ,κοριτσι,γεννηθηκε το 1991 σε καποιο ψυχιατρκο νοσοκομειο Αθηνων,ο πατερας του παιδιου Πολωνος,δοθηκε για υιοθεσια.Το δευτερο παιδι,αγορι,γεννηθηκε το 1992,ο πατερας του παιδιου Αλβανος το ονομα του NIKO SHKEMBI.Το αγορι δοθηκε για υιοθεσια σε Ελληνες οι οποιοι δεμεναν μονιμα στις ΗΠΑ,το ονομα του αγοριου ARMANDO. Τα στοιχεια της μητερας ειναι MARIA KWASNIEWSKA KONTOJORGOS
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.