Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-09-11, 09:31
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Πρόβλημα με ανάλυση οθόνης

Η ανάλυση της οθόνης μου είναι FHD (1920x1080). Τον τελευταίο όμως καιρό, ανα τακτά χρονικά διαστήματα, η ανάλυση αλλάζει (απο μόνη της) σε 1600x1200 και το σπαστικό είναι ότι φαίνεται ώς η high ανάλυση της οθόνης μου με αποτέλεσμα να μη μπορώ να την αλλάξω! Τι συμβαίνει, τι μπορώ να κάνω;

Ιδού και μια screenshot για το πως είναι η κανονική ανάλυση του Η/Υ μου:


και μια για το πως αλλάζει απο μόνη της και δεν μπορώ να την αλλάξω:


Οι drivers επίσης είναι ενημερωμένοι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-11, 09:54
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 16:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στη δεύτερη περίπτωση βλέπω ότι δεν αναγνωρίζει την οθόνη σου (αντι για Μ2394D λέει Generic Non-PnP Monitor).

Σαν πρώτο βήμα θα δοκίμαζα να τα συνδέσω με ένα άλλο καλώδιο καλώδιο.
Εαν δεν παίξει θα δοκίμαζα και με άλλου τύπου καλώδιο (πχ VGA αντι για DVI).

Μετά μάλλον πρέπει να κοιτάξεις την καρτα γραφικών και την ίδια την οθόνη.

ΜΦΧ,
Γιώργος
__________________
Χρήσιμα και διασκεδάστικά προγράμματα έξω από τα συνηθισμένα: http://cool-app.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-11, 10:22
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να ρωτησω ποσο καιρο εχεις την οθονη;Το Σιγουρο ειναι οτι δεν συνεργαγεται στο PnP.. με την καρτα οθονης και για καποιο λογο την χανη κατα καιρους..Δοκιμασε να βαλης νεο καλωδιο για αρχη..Και καλα ξεμπερδεματα..εμεις παρακολουθουμε..
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-11, 10:37
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω ποσο καιρο εχεις την οθονη;
Την οθόνη την έχω περίπου ενάμιση χρόνο. Αλλά πιστεύω πως γερά κρατεί

Αρχική Δημοσίευση από roseblue Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν πρώτο βήμα θα δοκίμαζα να τα συνδέσω με ένα άλλο καλώδιο καλώδιο.
Εαν δεν παίξει θα δοκίμαζα και με άλλου τύπου καλώδιο (πχ VGA αντι για DVI).
Δοκίμασα να αλλάξω το καλώδιο (είχα ένα απο πρίν αλλά θα πώ αργότερα γιατί δεν το χρησιμοποιούσα) και διαπίστωσα ότι εκεί όντως είναι το πρόβλημα!

Έβγαλα το παλιό καλώδιο το οποίο υποθέτω είναι το VGA που αναφέρεις και το αντικατέστησα με ένα άλλο που είχα.

Το άλλο καλώδιο δεν ξέρω άν είναι DVI αλλά σίγουρα συνδέεται πάνω σε HDMI θύρα. Ο λόγος που το αγόρασα είναι προφανής: Να έχω ένα HD καλώδιο για μια HD οθόνη (κυρίως να φαίνεται καλύτερο στα παιχνίδια). Ο λόγος όμως που δεν το χρησιμοποίησα τελικά είναι ο εξής: Με το που το συνδέω (αφού έχω αφαιρέσει το καλώδιο VGA εννοείται) 1) τα χρώματα είναι μέν πιο "ζωντανά" αλλά γενικά η οθόνη δεν έχει τόσο δυνατή "ευκρίνεια" σε σχέση με το παλιό καλώδιο και 2) για ένα μυστήριο λόγο υπάρχει μια μαύρη περίμετρος γύρω απο την οθόνη (σαν να σχηματίζεται δηλαδή ένα "κάδρο"). Δεν "πιάνει" δηλαδή όλη την οθόνη όπως έκανε με το VGA. Αυτό γίνεται και στις δύο θύρες και στην θύρα HDMI1 και στην θύρα HDMI2. Μόνο που στην 2 θύρα τα χρώματα είναι πιο "ζωντανά".

Tι να κάνω τελικά;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-11, 11:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δημήτρη γιατί δεν δοκιμάζεις DVI καλώδιο;

Τα καλώδια αυτά είναι αυτού του τύπου.


Δεν έχω ξανακούσει σύνδεση υπολογιστή με οθόνη με HDMI. Κατά πάσα πιθανότητα, αυτό φταίει που σου βγάζει και το μαύρο περιθώριο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-11, 12:12
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ξεχασα να πω προηγουμενα.. οτι πρεπει στα properties..της καρτα σου να ορισης ποιο θα ειναι το ενεργο Μονιτορ..Σημαντικο!Οσο για το DVI καλωδιο που λεει ο Στελιος..Ειναι το καλυτερο για σενα..Πιστευω!
Ψαξε ακομα στο ΜΕΝU του μονιτορ..να ειναι στο Αuto Select...και κανε Save..και αυτο σημαντικο!!!
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-11, 17:34
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ανάλυση της οθόνης μου είναι FHD (1920x1080). Τον τελευταίο όμως καιρό, ανα τακτά χρονικά διαστήματα, η ανάλυση αλλάζει (απο μόνη της) σε 1600x1200 και το σπαστικό είναι ότι φαίνεται ώς η high ανάλυση της οθόνης μου με αποτέλεσμα να μη μπορώ να την αλλάξω!
Χμ, αυτό το είδα κι εγώ την περασμένη βδομάδα σε μηχάνημα γνωστού, αλλά μόνο σε παράθυρα (το ίδιο μηχάνημα όταν τρέχει Linux δεν έχει κανένα τέτοιο πρόβλημα). Μάλλον πρόκειται περι Windows bug, το αναφέρω για να επικεντρώσεις την αναζήτηση σε MS KB κλπ.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω ξανακούσει σύνδεση υπολογιστή με οθόνη με HDMI. Κατά πάσα πιθανότητα, αυτό φταίει που σου βγάζει και το μαύρο περιθώριο.
Το HDMI είναι υπερσύνολο του DVI, και μάλιστα ηλεκτρικά συμβατό. Το πρόβλημα θα μπορούσε να οφείλεται σε ελαττωματικό/φθαρμένο καλώδιο, αλλά σίγουρα όχι στο είδος της σύνδεσης.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-11, 23:55
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη γιατί δεν δοκιμάζεις DVI καλώδιο;
Μήπως αυτό που έχω είναι DVI καλώδιο; (Δεν ξέρω απλώς ρωτάω). Με τα HD ήθελα να "μπλεχτώ" για τον εξής απλούστατο λόγο: Είχα HD οθόνη. Απο κει και ύστερα δεν ψάχτηκα τόσο πολύ.

Επίσης δεν είπα ότι το πρόβλημα μου αυτο δεν είναι μόνιμο, αλλά με τις στιγμές της η οθονη, επανέρχεται στην κανονική της ανάλυση (καλή ώρα τώρα). Πάντως σίγουρα παίζει το καλώδιο. Μένει να βρώ τι είναι καταλληλότερο για την οθόνη μου (και για την κάρτα γραφικών μου υποθέτω).

Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον πρόκειται περι Windows bug, το αναφέρω για να επικεντρώσεις την αναζήτηση σε MS KB κλπ.
Δεν ξέρω τι ειναι τα "MS", "KB", αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι στο προσεχές μέλλον θα κοιτάξω προς linux μεριά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 30-09-11 στις 00:35
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-11, 14:07
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ, αυτό το είδα κι εγώ την περασμένη βδομάδα σε μηχάνημα γνωστού, αλλά μόνο σε παράθυρα (το ίδιο μηχάνημα όταν τρέχει Linux δεν έχει κανένα τέτοιο πρόβλημα).
Κι όμως συμβαίνει ενίοτε και σε μένα κάτω από Ubuntu, όταν συνδέω το laptop μου (ένα low-end Lenovo) σε οθόνη VGA (μία... low-end LG). Πότε βρίσκει τη σωστή ανάλυση μέσω EDID, πότε όχι. Χρειάζεται καμμιά φορά ένας ειδικός συνδυασμός σύνδεσης καλωδίου / άναμμα οθόνης / redetect των monitors / invoke του disper για να πετύχω αυτό που θέλω. Και καμμιά φορά δεν το πετυχαίνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη avel : 30-09-11 στις 14:14
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-11, 23:48
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Χάζευα στα tutorials του ubuntuforums.org, είδα αυτό το thread και μετά θυμήθηκα αυτή τη συζήτηση.

Ίσως να είναι χρήσιμο αυτό το tip για όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.