Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-07, 13:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τι θα έκαναν σήμερα οι Έλληνες

Κάποιος έγραψε στην συζήτηση για το κινηματογραφικό έργο "300" το εξής :

ΥΣ:αναρωτιέμαι πάντως αν οι σημερινοί Έλληνες θα μπορούσαν να κάνουν για την πατρίδα τους έστω το 1/10 από αυτά που έκαναν οι τιμημένοι πρόγονοί τους.....
Με την σημερινή ισχύ των όπλων ασφαλώς όχι 1300 δεν μπορούσαν να κρατήσουν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες αντιπάλους, από μια αντίστοιχη υπερδύναμη.

Ας δούμε όμως τι έγραφαν τι έλεγαν και τι διακωμωδούσαν σε μια άλλη στιγμή κάποιοι άλλοι.

'Σήμερα οι Έλληνες είναι βολεμένοι, σιγά μην χάσουν την ησυχία τους για να τρέξουν να κάνουν πόλεμο'.
'Οι Αθηναίοι ντιστεγκέδες τον νου τους τον έχουν στην διασκέδαση και στην καλοπέραση και έτσι και γίνει κανένα μπαμ θα τρέξουν να κρυφτούν'
'Σιγά μην πάνε να πολεμήσουν οι καλοταϊσμένοι'.

Αυτές είναι αυθεντικές εκφράσεις από εφημερίδες και επιθεωρήσεις του καλοκαιριού του 1940 παρακαλώ.
Το τι έκαναν οι Αθηναίοι ντιστεγκέδες, οι Κρήτες, οι Πελοπονήσιοι, οι Στεροελλαδίτες, οι Θεσσαλοί, οι Μακεδόνες, οι νησιώτες, οι Κύπριοι, οι θράκες, και οι Ηπειρώτες και Ηπειρώτισες, το ξέρουμε καλά.

Επειδή η ιστορία επαναλαμβάνεται, τουλάχιστον αυτό μας δείχνει η ανάγνωση της, καλό θα είναι μερικοί να είναι πιο προσεκτικοί.

Επειδή έζησα έντονα αυτές τις καταστάσεις τον Ιούλιο του 1974, θέλω να σας πω απλά ότι μπροστά στο πνίξιμο από την αδικία, μπροστά στο δέος της υπεράσπισης βωμών και εστιών, η μεταμόρφωση ενός απλού ανθρώπου, από ταπεινό καθημερινό σε ήρωα, είναι εντυπωσιακή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-07, 14:08
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Το πρόβλημα είναι ότι δεν προβλέπεται να υπάρξει τέτοια καθαρή, "ενωτική" αφορμή, ευκόλως κατανοητή και αντιληπτή ως κίνδυνος από την πλειοψηφία του κόσμου. Αν κάποιος έρχεται να κάψει το σπίτι σου τότε προφανώς θα πολεμήσεις αλλά πώς να τα βάλεις όμως με ακαθόριστες απειλές;

Βλέπεις να μπορεί να υπάρξει συσπείρωση και ομοψυχία απέναντι σε πράγματα όπως "έλλειψη οικονομικής ευρωστίας", "μείωση της παραγωγικότητας", "δημογραφικό πρόβλημα" και "κατάρρευση του ασφαλιστικού"; Τι μπορεί να ειπωθεί για την "ενσωμάτωση στις παγκόσμιες δομές", την "αντιμετώπιση της τρομοκρατίας", την καραμέλα των "κεκτημένων δικαιωμάτων" και την επέλαση των ξένων λέξεων στην ελληνική, που γράφτηκε αλλού;

Πιθανώς κάποια από αυτά (πχ. δημογραφικό) μπορούν να αντιμετωπιστούν με την συνεπή παρουσίασή τους ως εθνικού κινδύνου, τόσο από την πολιτική εξουσία όσο και από τα ΜΜΕ. Δυστυχώς τα μέτρα είναι επώδυνα, οι κατέχοντες την εξουσία έχουν αλλεργία σε αυτό που ονομάζεται "πολιτικό κόστος" και τα ΜΜΕ.. άσε καλύτερα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-07, 14:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα είναι ότι δεν προβλέπεται να υπάρξει τέτοια καθαρή, "ενωτική" αφορμή, ευκόλως κατανοητή και αντιληπτή ως κίνδυνος από την πλειοψηφία του κόσμου.
Γιατί αναφέρεσαι σε εσωτερικές καταστάσεις; Εδώ δεν μιλάμε για ασφαλιστικό, παραγωγικότητα, οικονομική ευρωστία κλπ.

Θα μου βάλεις δίπλα στις Θερμοπύλες στον Μαραθώνα την Σαλαμίνα το 21 και το 40 το ασφαλιστικό;

Εδώ μιλάμε για προάσπιση εθνικών θεμάτων και όχι της τσέπης μας, μιλάμε για προάσπιση του ζωτικού μας χώρου, της πατρίδος μας και όχι των ατομικών μας συμφερόντων.

Το δεν προβλέπεται να υπάρχει να μην το λέμε τόσο εύκολα, ζούμε περίοδο αναδιανομών των συνόρων, όσο και αν αυτό φαντάζει μακρινή περίπτωση, υφίσταται και ανάθεμα στο έθνος που δεν είναι προετοιμασμένο για κάτι τέτοιο.

Δεν πουλάω πατριδοκαπηλίες και ρηχό πατριωτισμό, απλά αν ο μη γένοιτο χρειαστεί, είμαι απόλυτο βέβαιος ότι ο καθένας θα κάνει το χρέος του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-07, 15:29
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί αναφέρεσαι σε εσωτερικές καταστάσεις; Εδώ δεν μιλάμε για ασφαλιστικό, παραγωγικότητα, οικονομική ευρωστία κλπ.

Θα μου βάλεις δίπλα στις Θερμοπύλες στον Μαραθώνα την Σαλαμίνα το 21 και το 40 το ασφαλιστικό;

Εδώ μιλάμε για προάσπιση εθνικών θεμάτων και όχι της τσέπης μας, μιλάμε για προάσπιση του ζωτικού μας χώρου, της πατρίδος μας και όχι των ατομικών μας συμφερόντων.
Αν υπάρξει στρατιωτική εισβολή είμαι κι εγώ βέβαιος για την ομόψυχη αντιμετώπισή της από το λάο και δε διαφωνούμε καθόλου σε αυτό. Αυτό που συμπλήρωσα είναι πως υπάρχουν και απειλές/κίνδυνοι που δε φαίνονται το ίδιο καθαρά και που είναι επίσης θέματα που έχουν να κάνουν με το μέλλον αυτού του τόπου (και όχι με την τσέπη μας). Δεν είναι εθνικό θέμα το δημογραφικό (μπαμπάς του ασφαλιστικού), η παιδεία και η γλώσσα που μιλάμε; Η οικονομία δεν είναι βάση της δύναμης ενός κράτους;

Αυτή τη στιγμή εγώ κρίνω ότι απειλούμαστε περισσότερο από τέτοια χρόνια προβλήματα, που όλοι περιμένουν να λυθούν ως δια μαγείας. Τον αγώνα υπέρ βωμών και εστιών όλοι τον αντιλαμβάνονται, το δημογραφικό ελάχιστοι. Δε σημαίνει όμως ότι οι επιπτώσεις του δεύτερου είναι λιγότερο σημαντικές.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-07, 15:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι εθνικό θέμα το δημογραφικό (μπαμπάς του ασφαλιστικού), η παιδεία και η γλώσσα που μιλάμε;
Θα βγω εκτός θέματος και θα αστειευτώ, αλλα για το δημογραφικό τι θα γίνει αν κινητοποιηθούμε; Θα ξεκινήσουμε να κάνουμε πολλά παιδιά; Δηλαδή μαζική παραγωγή; :-) Καλή ιδέα ακούγεται :-)

Το δημογραφικό είναι πιο σημαντικό απ ότι φαίνεται.
Είχε γίνει μια έρευνα που μέσες άκρες έλεγε ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν κατά μέσο όρο πιο πολλά παιδιά, σε σημαντικό ποσοστό, από τους ιδιωτικούς υπαλλήλους και τους ελεύθερους επαγγελματίες. Είναι κανείς εδώ που να το αμφισβητεί;

Όμως αυτό το τόσο σοβαρό θέμα δεν είναι δυνατόν να τεθεί με λαϊκή επιβολή και εθνική ομοψυχία. Του επιχειρηματία μια υπάλληλος γυναίκα έγκυος του κοστίζει εξαιρετικά πολύ, σε καμιά περίπτωση δεν θα τον βρεις αλληλέγγυο σε μια τέτοια περίπτωση και εντελώς μεταξύ μας τον δικαιολογώ.

Έτσι αναγκαστικά θα πάμε στο κράτος μέριμνα και οι εκλογές είναι προ των πυλών, ελάτε να απαιτήσουμε όλοι μαζί συγκεκριμένες δεσμεύσεις από τα δύο κόμματα εξουσίας. Αυτό πρέπει να είναι λαϊκό αίτημα και δεν χρειάζεται κανενός είδους πατριωτισμός, εθνική έξαρση, ή εθνική ανάταση να το δεις να το προσέξεις, να το φροντίσεις και να το υπερασπιστείς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-02-07, 15:58
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απλά είμαστε αυτοκαταστροφικός λαός. Δεν έχουμε αίσθημα ευθύνης απέναντι στην ίδια μας την χώρα, αλλά εάν μας ενοχλήσουν σαν λαό οι βάρβαροι ενωνόμαστε.
Όπως πχ. ένας καπνιστής. Δεν τον ενδιαφέρει να πάθει καρκίνο από μόνος του, αλλά εάν μπει ένας κλέφτης σπίτι του να πειράξει την οικογένειά του θα τον καθαρίσει.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-07, 16:46
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γ***τε γιατί χανόμαστε! :-)
Λοιπόν... Αν έπαιρνε η γυναίκα μου άδεια με αποδοχές για 1-2 χρόνια έτσι και έκανε παιδί, αν για κάποιο χρονικό διάστημα θα μπορούσε να δουλεύει ελάχιστες ώρες και να παίρνει κανονικά λεφτά, αν έπαιρνε ΟΛΑ τα μπόνους του κράτους που παίρνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι, ε, τότε και εγώ θα είμουν πολύτεκνος.
Προς το παρόν βολεύομαι με τα 800 ευρώ του ΤΕΒΕ και μία άδεια 2 μηνών.
Άσε τα έξοδα "φύλαξης" μετά τους 2 μήνες. :P
Το άγχος του μέσου ελεύθερου επαγγελματία τον φέρνει ανάμεσα σε καρδιακή προσβολή και εγκεφαλικό...
"Που θα βρώ λεφτά να πληρώσω την επιταγή/εφορία/ΙΚΑ/υπάλληλο και να μου μείνει και κατιτίς να ζήσω;"
Ενώ από την άλλη το άγχος του μέσου δημόσιου υπάλληλου τον φέρνει ανάμεσα στην αποχαύνωση και έναν μεσημεριάτικο υπνάκο...
"Θα μου φέρει ο Μήτσος το CD αύριο;"

Απορώ γιατί οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν περισσότερα παιδιά!

Βέβαια έχουν και περισσότερο χρόνο για να τρέχουν σε συλλαλητήρια και να κλείνουν δρόμους...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-07, 17:03
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
και ναχεις 4-5 παιδακια λεει και να γινουν 20χρονα λεει και να σου πουν ολα μαζι
"μπαμπα,,αυτοκινητο"
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-07, 22:48
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
"Θα μου φέρει ο Μήτσος το CD αύριο;"
Έχει αλλάξει αυτή η ατάκα...Τώρα παίζει πολύ το...
"Θα σου φέρω το mp3 player να μου το γεμίσεις τραγούδια"
Και πάλι καλά να είναι κανένα μικρό μέχρι 128mb. Tην ξεπετάς
τη δουλειά εύκολα. Aν σου σκάσει μύτη κανένα Gb σε λούζει
κρύος ιδρώτας!!!!

Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
και ναχεις 4-5 παιδακια λεει και να γινουν 20χρονα λεει και να σου πουν ολα μαζι
"μπαμπα,,αυτοκινητο"
Εφιαλτικό σενάριο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-07, 01:35
Klaus Ο χρήστης Klaus δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-10-07 09:43
Πω πωωω ..!!
Ευτυχως που δεν εγινα δημοσιος υπαλληλος....;-)

(αφηστε καλυτερα , ας αφησουμε το συγκεκριμενο θεμα γιατι αν υπαρχει κανενας δημοσιος υπαλληλος εδω μεσα θα "αρπαχτουμε")

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Klaus : 23-02-07 στις 01:38
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-07, 20:57
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τι θα εκαναν σημερα;
δεν εχω ιδεα εχουν αλλαξει τοσο πολυ!

φοβαμαι οτι το περιφημο:

αμυνεστε περι πατρης

θα εχει γινει:

αμυνεστε περι παρτης

o tempora o mores
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.