Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-08, 19:42
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Οι εποχές και οι δουλειές τους.

1. Το φθινόπωρο

Φέτος, έχουμε φθινόπωρο τελικά! Είναι η τρίτη φθινοπωρινή μέρα, αν και μου περνά από το μυαλό πως ίσως είναι μια ακόμη εκδήλωση των ακραίων καιρικών φαινομένων. Την προηγούμενη Δευτέρα, ζέστη και κλιματιστικό. Σήμερα, μετά την ολοήμερη βροχή του Σαββάτου και την χθεσινή συννεφιά, έχουμε δροσούλα με ήλιο και κάμποσα σύννεφα. Μάλιστα μόλις τώρα, άρχισε να ψιλοβρέχει! Έκλεισε ο κλιματισμός, έκλεισαν οι μπαλκονόπορτες, βγήκαν ζακέτες και λεπτές κουβέρτες, παπλωματάκια. Θυμίζει αρχή φθινοπώρου.

Το Σάββατο το απόγευμα, ενώ η βροχή δεν έλεγε να σταματήσει θυμήθηκα και ξεφύλλισα πάλι το βιβλίο της γιαγιάς Φιλιώς της Μικρασιάτισσας. Στάθηκα στην εποχή του φθινοπώρου. Λέει η γιαγιά Φιλιώ (ο χρόνος είναι πριν την καταστροφή του 22) ότι περίμεναν τα πρωτοβρόχια στο σπίτι που είχαν στα χωράφια, εκεί που πέρναγαν όλο το καλοκαίρι τους για να διεκπεραιώσουν τις ανάλογες γεωργικές εργασίες τους. Περίμεναν τις πρώτες βροχές ώστε να μαζέψουν σαλιγκάρια (πρωί πρωί να είναι νηστικά), να κάνουν γιορτή με αυτά και να πιουν μαγκανίτη (το κρασί που βγαίνει από το τελευταίο στράγγισμα των σταφυλιών).
Μετά απ’ αυτό επέστρεφαν οι χωρικοί στο σπίτι τους στο χωριό, στα Βουρλά δηλαδή. Η νοικοκυρά κάθε σπιτιού, το άσπριζε μέσα έξω και πέρναγε το ξύλινο πάτωμα με τριμμένο τούβλο για να ζωηρέψει το χρώμα του. Επίσης, το σφουγγάριζε με νερό όπου είχε βράσει άχυρο ώστε το χρώμα του να γίνει κίτρινο και αστραφτερό. Τα παιδιά αγόραζαν τα σχολικά τους από τα Βουρλά ή από την κοντινή Σμύρνη. Από τη Σμύρνη αγόραζαν και οι νοικοκυραίοι τις προμήθειες που χρειάζονταν για τον χειμώνα που ερχόταν. Ο Σεπτέμβριος ήταν ο μήνας χωρίς γεωργικές υποχρεώσεις και έτσι ήταν κατάλληλος για άλλες ασχολίες. Τότε γίνονταν αγοραπωλησίες, χτίζονταν σπίτια και φτιάχνονταν προίκες για τα παιδιά που θα παντρεύονταν στις γιορτές.

Οι εποχές τότε κανόνιζαν τη ζωή του ανθρώπου. Τώρα έχουμε φτάσει, η ζωή του ανθρώπου να έχει κανονίσει τις εποχές!


Πως περιμένουμε σήμερα και τι κάνουμε το φθινόπωρο; Πως ήταν στα χρόνια των γονιών μας; Έχουμε αναμνήσεις από τότε; Διατηρούμε και σήμερα κάποιες από τις τότε ασχολίες;

Επειδή ήδη μίλησα για όσα διάβασα στο βιβλίο τα οποία αναφέρονται στην εποχή 100 χρόνια πριν, δεν θα σας πω άλλα. Θα το κάνω παρακάτω και ελπίζω να μοιραστείτε και σεις τις δικές σας φθινοπωρινές ασχολίες εκεί όπου βρίσκεστε σε χωριό ή πόλη.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-08, 20:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πάρα πολύ όμορφο Χριστίνα, σ' ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας και φυσικά περιμένουμε τις συνέχειες.

Θα σου πρότεινα να το μεταφέρομαι στο Club, Ελληνική παράδοση & Λαογραφία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-08, 12:31
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Θα σου πρότεινα να το μεταφέρομαι στο Club, Ελληνική παράδοση & Λαογραφία.
Στέλιο μετέφερέ το όπου είναι καλύτερα και κάνε ότι αλλαγές θέλεις.
Το έβαλα στην κουβέντα με τη σκέψη όποιος θέλει να γράψει μνήμες από παλιότερα χρόνια άλλα και σημερινές ασχολίες.
Θα το συνεχίσω και με άλλα βιβλία, άλλα μέρη, ανάλογα την εποχή και όποιος άλλος έχει διαβάσει κάτι ας το βάλει
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-08, 08:23
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
χμμμ.... μιας και ακόμα δεν υπάρχει ένα ρομποτάκι για αυτή τη δουλειά, κάποιος πρέπει να μαζέψει τα καλοκαιρινά ρούχα και να βγάλει τα χειμωνιάτικα...
επίσης κάποιος πρέπει να μεριμνήσει ότι όλα τα λούκια είναι ανοιχτά, μην πλημμυρίσουμε κιόλας,
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-08, 09:37
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Έτσι όπως τα παιδάκια στο νότιο ημισφαίριο μαθαίνουν για τα λευκά Χριστούγεννα από βιβλία, κάρτες και τηλεόραση, με τον ίδιο τρόπο έμαθα κι εγώ για το φθινόπωρο. Βέβαια το είχα ταυτίσει τόσο πολύ με την εποχή που αρχίζει το σχολείο, που νόμιζα ότι πράγματι είχαμε κι εμείς φθινόπωρο παρ 'όλο που φύλλα πεσμένα δεν έβλεπα, βροχές δεν είχαμε ιδιαίτερα και οι κρύες μέρες αργούσαν να μας επισκεφτούν.

Ώσπου μια μέρα πήρα τα συμπράγκαλά μου και βρέθηκα πρώτη φορά στην Ελλάδα Οκτώβριο μήνα. Έτσι κατάλαβα το "εγκυκλοπαιδικό" της γνώσης μου για τις τέσσερις (κι όχι δύο) εποχές του χρόνου. Από τότε το φθινόπωρο είναι η αγαπημένη μου εποχή. Την βρίσκω παραμυθένια, με τα φύλλα να σκεπάζουν το έδαφος, τα ποτάμια να ρέουν γοργά, με τις βροχές και τους ανέμους (αχ ο άνεμος... πόσο μου λείπει...), τα χρώματα του δάσους να ποικίλουν...

Δεν ξέρω για πόσα χρόνια ακόμα θα μας επιτρέψει το κλίμα να χαρούμε το φθινόπωρο. Παντού ακούμε ότι οι εποχές θα γίνουν δύο, και πολύ φοβάμαι ότι δε θα αντιστοιχούν με αυτές που γνώριζα μικρή. Καλού κακού, ας κρατήσουμε καμία εικόνα για τις πιθανές "εγκυκλοπαιδικές" γνώσεις των επόμενων γενιών.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-08, 22:54
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 23:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ .Εποχή του τρύγου για την περιοχή μας, τώρα όμως αν δεν ασχολείσαι με αυτή
Την δουλειά δεν καταλαβαίνεις τη ακριβώς γίνεται ελάχιστα χιλιόμετρα γύρω σου..
Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός αυτή την εποχή δεν υπήρχε γειτονιά που να μην ήταν έντονη η
μυρωδιά του πραγματικού μούστου.
Όλα τα πεζοδρόμια ήταν γεμάτα από άδεια ξύλινα βαγένια ,που οι ιδιοκτήτες τους τα είχαν
Βγάλει και τα έπλεναν για να είναι έτοιμα όταν θα τους έφερναν τον μούστο.
Παντού νερά, και οι άνθρωποι σκυμμένοι να τρίβουν με τις ξύστρες το εσωτερικό των βαγενιών.
Χαιρετούσες κάποιον και όταν τον ρωτούσες τι κάνει, η ατάκα ήταν ίδια από όλους ,
<<θέρος ,τρύγος πόλεμος.>>
Στα γύρω χωριά που ήταν τα αμπέλια ,εκεί γίνονταν πραγματική μάχη από εκατοντάδες ανθρώπους ,
να μπορέσουν να τρυγήσουν όσο ποιο γρήγορα μπορούσαν να μην βρέξει και χαμηλώσει ο γράδος
του μούστου .Έξω από τα μπακάλικα την τιμητική τους την είχαν οι ρέγκες, δεκάδες τα άδεια ξυλοκιβώτια…..
Δυστυχώς τώρα όλα έχουν απλοποιηθεί, βλέπεις εδώ εκεί μόνο κανένα πλαστικό βαρέλι που σε λίγα λεπτά είναι έτοιμο να δεχτεί το έτοιμο κρασί από αλκοόλη και άλλα χημικά..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-08, 16:30
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
@kanaria:
Έχω μια φίλη απο Κύπρο η οποία δεν είχε δει ποτέ φύλλα κιτρινισμένα και πεσμένα στο έδαφος μέχρι που ήρθε στην Ελλάδα! Της είχε κάνει μεγάλη εντύπωση διότι στην Κύπρο δεν υπάρχει αυτό!
Όσο ήταν εδώ τα απολάμβανε! Μετά, κάποιες φορές της στέλναμε φθινοπωρινά φύλλα!!!

@giannis:
Έτσι ήταν ο τρύγος και στα δικά μας μέρη! Τότε που ο κόσμος ασχολούνταν με τα αγροτικά πιο πολύ. Οι οικογένειες, φίλοι, συγγενείς μαζεύονταν και τρυγούσαν με τη σειρά τα αμπέλια όλων και πατούσαν όλοι μαζί για κρασί. Τώρα όσοι εξακολουθούν, έχουν εργάτες, τα πράγματα έχουν αλλάξει.
Εμείς έχουμε μικρή παραγωγή "ξερικού" σταφυλιού (δηλ δεν ποτίζεται το καλοκαιρι) οπότε δεν έχουν βάρος ούτε τιμή.
Φροντίζουμε να βάζουμε κρασί κάθε χρόνο - σε ξύλινο βαρέλι! Αυτές τις μέρες περιμένουμε να σταματήσει ο βρασμός για να το κλείσουμε. Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο με την αλλαγή του καιρού, ο βρασμός έκοψε λίγο.

@elbereth:
Ολόκληρη επιχείρηση, να μαζευτούν καλοκαιρινά και να κατέβουν φθινοπωρινά και χειμωνιάτικα!! Περίπου του Αγίου Δημητρίου στρώνουμε και χαλιά, αν και τα τελευταία χρόνια ο ζεστός καιρός πάει πίσω αυτή τη δουλειά.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-08, 21:59
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 23:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
@giannis:
Έτσι ήταν ο τρύγος και στα δικά μας μέρη! Τότε που ο κόσμος ασχολούνταν με τα αγροτικά πιο πολύ. Οι οικογένειες, φίλοι, συγγενείς μαζεύονταν και τρυγούσαν με τη σειρά τα αμπέλια όλων και πατούσαν όλοι μαζί για κρασί. Τώρα όσοι εξακολουθούν, έχουν εργάτες, τα πράγματα έχουν αλλάξει.
Εμείς έχουμε μικρή παραγωγή "ξερικού" σταφυλιού (δηλ δεν ποτίζεται το καλοκαιρι) οπότε δεν έχουν βάρος ούτε τιμή.
Φροντίζουμε να βάζουμε κρασί κάθε χρόνο - σε ξύλινο βαρέλι! Αυτές τις μέρες περιμένουμε να σταματήσει ο βρασμός για να το κλείσουμε. Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο με την αλλαγή του καιρού, ο βρασμός έκοψε λίγο.



Κάπως έτσι το κάναμε και στα μέρη μας ..
Και εγώ έχω ένα κτήμα έτσι για χόμπι, και έχω αμπέλι, σχετικά μικρό, 9 χρόνων..
Εμείς το άλλο σαββατοκύριακο θα τρυγήσουμε αν δεν βρέξει πάλι….
Καλά θα περάσουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-08, 20:46
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η αγορά των σχολικών ήταν μια πολύ όμορφη διαδικασία που σηματοδοτούσε την αρχή του φθινοπώρου και για μένα. Μάλιστα λέω να την αναβιώσω και στην ενήλικη ζωή μου, τώρα, αλλά απ' την άλλη αγοράζω τόσο συχνά χαρτικά/ήδη αλληλογραφίας κτλ. επειδή έχω μανία μ' αυτά που δεν ξέρω πόσο νόημα θα έχει.

Γενικά πάντως, είτε μιλάμε για τελετουργίες/συνήθειες που σηματοδοτούν τις εποχές, είτε γενικά για έθιμα, θεωρώ πως είναι σημαντικό να υπάρχουν. Κι αν δεν αρέσουν σε κάποιον τα καθιερωμένα της κοινωνίας του, ή αν κι αυτά έχουν ατονήσει, καλό είναι να εφεύρει δικά του, δικές του μαγικές στιγμές. Μιας και μόνο εμείς μετράμε το χρόνο, ας τον μετράμε με ομορφιά... Εξ άλλου οι αναμνήσεις είναι απ' τα πιο γλυκά πράγματα στον κόσμο, και όλα αυτά τα πράγματα δημιουργούν ισχυρές, μυρωδάτες αναμνήσεις. Έχω παρατηρήσει ότι τα διάφορα πράγματα που επαναλαμβάνονταν περιοδικά στο σπίτι μου όσο ήμουν μικρή είναι χαραγμένα βαθύτερα στο μυαλό μου από τα μεμονωμένα περιστατικά. Η δύναμη της συνήθειας είναι... δύναμη. Δεν είναι μόνο αρνητικό πράγμα η συνήθεια.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.