Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Ταξίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-17, 21:28
Amelia Ο χρήστης Amelia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-05-17 10:46
Ταξίδι στο Ηράκλειο

Πρόσφατα έτυχε να βρεθώ στο Ηράκλειο για ένα συνέδριο, με μεγάλη μου χαρά γιατί είναι μια πόλη που έχω επισκεφτεί αρκετές φορές και την αγαπώ ιδιαίτερα.
Φίλοι και γνωστοί δεν ενθουσιάστηκαν εξίσου βέβαια, καθώς υπάρχει γενικά η αντίληψη ότι το Ηράκλειο "παραείναι πόλη / δεν έχει τίποτα να δεις".

Αποφάσισα λοιπόν να γράψω το πρώτο μου review στο forum για το Ηράκλειο, επειδή ναι μεν είναι η 4η μεγαλύτερη πόλη στην Ελλάδα, αλλά βρίσκεται σε ένα πανέμορφο νησί, με ενδιαφέρουσα ιστορία, χαρακτήρα, φοβερές γεύσεις, φιλόξενους ανθρώπους και συνδυάζει αυτό που λέμε βουνό και θάλασσα... μια πόλη γεμάτη ζωή, αλλά και γεμάτη παραδόσεις, με όλες τις ανέσεις που προσφέρει μια μεγάλη πόλη αλλά και με όμορφα τοπία και παραλίες που ταιριάζουν στο νησιώτικό της χαρακτήρα.

Η πρόσβαση στο Ηράκλειο είναι δυνατή μέσω αεροδρομίου (το αεροδρόμιο "Νίκος Καζαντζάκης" απέχει μόλις 5χλμ από το κέντρο του Ηρακλείου) είτε μέσω πλοίου, με τακτικά δρομολόγια όλο το χρόνο.

Αξιοθέατα

Η πλατεία Ελευθερίας είναι η μεγάλη πλατεία του Ηρακλείου, στην οποία βρίσκεται και το Αρχαιολογικό Μουσείο
Η οδός Δαιδάλου στην καρδιά του Ηρακλείου, είναι ο εμπορικός πεζόδρομος της πόλης όπως και η λεωφόρος Καλοκαιρινού.
Στην οδό Κοραή, όπου βρίσκονται μαζεμένα τα περισσότερα καφέ και μπαράκια.
Στην πλατεία Ελευθερίου Βενιζέλου, γνωστή στους περισσότερους ως Λιοντάρια ή πλατεία Λιονταριών, εκεί όπου βρίσκεται η κρήνη Μοροζίνι, το περίφημο συντριβάνι με τα λιοντάρια. Λίγο βορειότερα της πλατείας βρίσκεται και η Ενετική Λότζια, όπου σήμερα στεγάζεται το δημαρχείο του Ηρακλείου.
Η κρήνη του Μοροζίνι θεωρείται ένα από τα ωραιότερα ενετικά μνημεία του Χάνδακα (όπως ονομάζονταν το Ηράκλειο κατά τη Βυζαντινή περίοδο) και είχε κατασκευαστεί όχι για αισθητικούς λόγους, αλλά για την παροχή πόσιμου νερού στην πόλη.
Η κεντρική αγορά στη οδό 1866.
Η πλατεία Κορνάρου, η πλατεία του Ερωτόκριτου και της Αρετούσας του μεγάλου κρητικού ποιητή Βιτσέντζου Κορνάρου, και η κρήνη Μπέμπο.
Η Βασιλική του Αγίου Μάρκου, η δημοτική Πινακοθήκη του Ηρακλείου
Ο Άγιος Τίτος με την πανέμορφη πλατεία του και μερικά πολύ ιδιαίτερα μπαράκια.
Το πάρκο Γεωργιάδη και το dog friendly αναψυκτήριο του.
Η οδός 25ης Αυγούστου, η "οδός Πλάνης", ο ομορφότερος δρόμος στο Ηράκλειο με τα περισσότερα νεοκλασικά κτίρια.
Το παλιό ενετικό λιμάνι και ο Κούλες, το ενετικό φρούριο στην είσοδο του λιμανιού, το σύμβολο της πόλης του Ηρακλείου.
Οι αρχαιολογικοί χώροι της Κνωσού και της Φαιστού, ενώ αξίζει να επισκεφτεί κανείς το τουριστικό απέναντι από το περίπτερο της Κνωσού για σουβενίρ με τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του κρητικού πολιτισμού, αλλά και χειροποίητα αναμνηστικά.
Τα παλαιά Ενετικά τείχη τα οποία περιβάλουν το παλαιό μέρος της πόλης του Ηρακλείου, όπως και ο τάφος του σπουδαίου κρητικού λογοτέχνη Νίκου Καζαντζάκη που βρίσκεται στον προμαχώνα Μαρτινένγκο, με θέα όλη την πόλη του Ηρακλείου.

Φαγητό / Ποτό

Η Κρητική κουζίνα φημίζεται για τις γεύσεις της, και στο Ηράκλειο ευτυχώς υπάρχουν αρκετές επιλογές για φαγητό. Στα περισσότερα ταξίδια μου προτιμώ να τρώω "στο πόδι" ενώ εξερευνώ την πόλη και να δοκιμάζω λίγο από όλα, έτσι λοιπόν και στο Ηράκλειο.
Βρέθηκα στις Φυλλοσοφίες, στα λιοντάρια για παραδοσιακή μπουγάτσα με μυζήθρα.
Στη Χόβολη , στην πλατεία Δασκαλογιάννη, για τεράστιο κρητικό σουβλάκι, με γιαούρτι.
Στο Τυράκι, στο τέρμα της Μιλάτου, για σάντουιτς για πολύ απαιτητικούς ουρανίσκους, με ντόπια προϊόντα, και μεγάλη ποικιλία γεύσεων που ξεφεύγουν από το συνηθισμένο.
Στο Ροβύθι, στον Άγιο Τίτο, για εκπληκτικό φαλάφελ και όχι μόνο, με αγνές πρώτες ύλες από μικρούς ντόπιους παραγωγούς.

Τα Ρακάδικα, στην οδό Καγιαμπή και σε διάφορα άλλα σημεία του Ηρακλείου, αναπόσπαστο μέρος της τοπικής κουλτούρας και της Κρητικής διασκέδασης, με τα απαραίτητα συνοδευτικά μεζεδάκια.
Το Indigo και το The Whistler W-Bar & Food
, στον όμορφο πεζόδρομο στην πλατεία Αγίου Τίτου, για ποτό και μουσική για όλα τα γούστα.

Στο Τρίτο, στην οδό Μεραμβέλλου, με την ποιοτική multi-culti μουσική που σε ταξιδεύει σε όλο τον κόσμο και τις εκθέσεις τέχνης που εναλλάσσονται στους τοίχους του.
Στο καφέ Μαρίνα , στο Ενετικό λιμάνι, για καφέ με την ομορφότερη θέα του Ηρακλείου (ειδικά το ηλιοβασίλεμα), ή στο Veneto , στην οδό Επιμενίδου, για όσους προτιμούν τη θέα από ψηλά.

Πέρασα 4 μέρες στο Ηράκλειο, και καθώς γράφω αυτό το review, δεν μπορώ παρά να ανυπομονώ για την επόμενη φορά που θα βρεθώ στο Ηράκλειο, και είμαι παραπάνω από σίγουρη πως έχω πολλά, πάρα πολλά ακόμα να ανακαλύψω για αυτή την τόσο ιδιαίτερη πόλη...

Καλά και πολλά ταξίδια σε όλους μας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-17, 10:59
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Σούπερ!

Αν ξεχάσεις ότι είναι πόλη και θυμηθείς ότι είναι Κρήτη, θα ανακαλύψεις πολλές ομορφιές στο Ηράκλειο!

Καμιά φωτογραφία από τα μέρη, παίζει;

Πχ από τη Χόβολη!!!!
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-17, 11:23
Amelia Ο χρήστης Amelia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-05-17 10:46
Μια μικρή γεύση...








image hosting site
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Amelia για αυτό το μήνυμα:
amigos (12-05-17)
  #4  
Παλιά 03-07-17, 21:24
Polutimi Ο χρήστης Polutimi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-10-18 23:09
Πολύ βοηθητικό νήμα. Σε 2 μήνες έχω να πάω στο Ηράκλειο για ένα γάμο με την αδερφή μου και το γαμπρό μου και είναι ευκαιρία να εξερευνήσουμε το μέρος.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Polutimi για αυτό το μήνυμα:
Easty (03-07-17)
  #5  
Παλιά 27-03-20, 15:53
panos.paps Ο χρήστης panos.paps δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 16:43
Πραγματικά το Ηράκλειο είναι μαγευτικό,
είχα πάει πέρυσι διακοπές και δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ
εντυπωσιάστηκα με τα παλαιά Ενετικά τείχη, επίσης μου άρεσε πολύ το παλιό ενετικό λιμάνι, είχα πέραση τέλεια φανταστική εμπειρία σίγουρα θα ξανά πάω και αυτό το καλοκαίρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos.paps : 27-03-20 στις 15:57
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην panos.paps για αυτό το μήνυμα:
Easty (01-04-20)
  #6  
Παλιά 01-04-20, 17:34
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από panos.paps Εμφάνιση μηνυμάτων
....σίγουρα θα ξανά πάω και αυτό το καλοκαίρι
Στο εύχομαι!!!
Ειδικά γι αυτό το καλοκαίρι!!

... να χουμε καθαρίσει από τον ιό από την Κορώνη...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:17.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.