Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Ταξίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-18, 21:47
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Ταξίδι; Τρόπον τινά... στις ανηφοριές της Κυψέλης, της ζωής... στις αναμνήσεις μας...

ΟΙ ΑΝΗΦΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΚΥΨΕΛΗΣ (& ΤΗΣ ΖΩΗΣ!)
20/10/2016_14:41
Κείμενο-Φωτογραφίες: Στέλιος Χαμόδρακας
Τεύχος 38_


Πηγή: patisionzei.com

Η Κυψέλη είναι χτισμένη σε εντυπωσιακές υψομετρικές αντιθέσεις, ειδικά στην Άνω και Νέα Κυψέλη. Πολλές περιοχές οι δρόμοι είναι απροσπέλαστοι, πολλά σκαλοπάτια πολλές απότομες ανηφοριές, δημιουργούν καταπράσινες οάσεις με ανηφοριές πανέμορφες αλλά και δύσκολες για όσους έχουν προβλήματα. Λένε ή τραγουδάνε για της Πλάκας της ανηφοριές, δεν ξέρουν τίποτα για της Κυψέλης τις ανηφοριές.­


Η Οδός Φιλοτίμου λίγο πριν την διασταύρωση της με την Δελβίνου.

Σκιερά σκαλοπάτια πνιγμένα στο πράσινο, σοκάκια μαγεμένα ή σκάλες που σου κόβουν την ανάσα, προσωπικά έχω βρει κολπάκια να βρίσκω τρόπους πάντα κατεβαίνοντας αυτά τα σκαλοπάτια, χρησιμοποιώντας τα ΜΜΕ.
Από τις αγαπημένες μου ανηφοριές που θέλω να προτείνω ανεπιφύλακτα.
Λήδας και Ελικώνος, μια μεγάλη ανηφοριά, καταπράσινη και λουλουδάτη.


Το δρομάκι της Οδού Σαντοβίτσης στην Νέα Κυψέλη.

Η Οδός Ανθείας στο ύψος της οδού Φαιδριάδων.
Τα σκαλοπάτια της οδού Σαντοβίτσης στην Νέα Κυψέλη. Είναι ο δρόμος λίγο πάνω αριστερά στην Κασταλίας, μετά τα δημοτικά σχολεία και την Κερκύρας.
Τα σκαλάκια της Οδού Κασταλίας στο ύψος της Λαχανά.
Τα εντυπωσιακά και εξαιρετικά πολλά σκαλιά της Σκοπέλου στην διασταύρωση με την Λαχανά. Η θέα από ψηλά απλά μοναδική. Η πιο μεγάλη ανηφόρα.


Λήδας και Ελικώνος, μια μεγάλη ανηφοριά, καταπράσινη και λουλουδάτη.


Η Οδός Ανθείας στο ύψος της οδού Φαιδριάδων.


Η οδός Λήδας στο ύψος της Ελικώνος στην Άνω Κυψέλη. Σκάλες που σου κόβουν την ανάσα.

Εμένα μου αρέσει να την κατεβαίνω, πάω Νέα Κυψέλη με το λεωφορείο και κατηφορίζω την Λαχανά. (Για ανηφόρα ούτε λόγος, «Παρελθέτω απ' εμού το ποτήριον τούτο»)
Η οδός Λήδας στο ύψος της Ελικώνος στην Άνω Κυψέλη. Σκάλες που σου κόβουν την ανάσα.
Αίγλης και Αρμονίας, σκαλάκια πνιγμένα στο πράσινο.


Τα σκαλάκια της Οδού Κασταλίας στο ύψος της Λαχανά.


Τα εντυπωσιακά και εξαιρετικά πολλά σκαλιά της Σκοπέλου στην διασταύρωση με την Λαχανά.

Τα σκαλάκια της οδού Κρουσίου στο ύψος της Γρηγόρη Αυξεντίου. Ένα πανέμορφο κομμάτι από της Κυψέλης μια όαση πρασίνου. Σκιερές σκάλες Αμάλθειας και Ελικώνος.
Η Οδός Φιλοτίμου λίγο πριν την διασταύρωση της με την Δελβίνου.
Το δρομάκι της Οδού Σαντοβίτσης στην Νέα Κυψέλη.
Τα σκαλοπάτια της οδού Σαντοβίτσης στην Νέα Κυψέλη. Είναι ο δρόμος λίγο πάνω αριστερά στην Κασταλίας, μετά τα δημοτικά σχολεία και την Κερκύρας.
Στις γειτονιές αυτές μικροί παίζαμε ή πετάγαμε αετό, οι αναμνήσεις μας είναι γεμάτες με μοναδικές στιγμές από εκείνα τα μέρη, μικρές εκδρομούλες, με τα σχολεία μας ή μόνοι μας με την παρέα.
Οι αναμνήσεις μας γεμάτες εικόνες, από τις παιδικές μας φαντασιώσεις, που μας εντυπωσιάζουν στην σημερινή μας ηλικία.
Η Κυψέλη μας είναι γεμάτη, από εντυπωσιακές γωνιές. Δεν είναι μόνο η Φωκίωνος Νέγρη εντυπωσιακή, ζούμε σε μία πανέμορφη συνοικία, με ιδιαίτερες αντιθέσεις. Αρκεί ένας περίπατος σε ενδιαφέροντα σημεία της συνοικίας μας.
Αξίζει ο κόπος για λίγο περπάτημα, σας συστήνουμε απλά μερικά σημεία.
Υπάρχουν και άλλα.


Αίγλης και Αρμονίας, σκαλάκια πνιγμένα στο πράσινο.


Τα σκαλάκια της οδού Κρουσίου στο ύψος της Γρηγόρη Αυξεντίου.

ΟΙ ΑΝΗΦΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
Φέτος το καλοκαίρι βρέθηκα σε ένα σπιτάκι κάπου ​στην Εύβοια.

​Ο άνθρωπος που μου το νοίκιασε με είχε ενημερώσει πως για να πας στην καταπληκτική παραλία έπρεπε να κατέβεις (και άρα να ανέβεις) μερικά σκαλιά. Δεν ρώτησα, δεν μου διευκρίνισε τον αριθμό... Όταν φτάσαμε άρχισα να κατεβαίνω... Έχω ένα χούι να μετράω τα σκαλιά πάντα. Σε πολυκατοικίες, σε πεζόδρομους, σε μονοπάτια. Ήταν 98. Τρομοκρατήθηκα. Την πρώτη μέρα, που τα ανεβοκατέβηκα τρεις φορές η ψυχολογία μου βρέθηκε στο ναδίρ. Μετά όμως από τις τρεις πρώτες μέρες τα πράγματα έγιναν σαφώς καλύτερα.
Χρειάζεται ρυθμός, συγχρονισμός βημάτων και αναπνοών, ευχάριστες σκέψεις, να κοιτάς λεπτομέρειες... Για όλα υπάρχει τρόπος. Βέβαια αν αντί για 98 ήταν 512 δεν ξέρω τι θα έκανα.


Σκιερές σκάλες Αμάλθειας και Ελικώνος.

Στην ζωή οι ανηφοριές εμφανίζονται από το πουθενά, μερικές φορές εκεί που νομίζεις ότι τελειώνεις σου εμφανίζεται μια νέα ατελείωτη σειρά από σκαλοπάτια και ανηφοριές. Εκεί βλέπεις άλλους να αρχίζουν να κατεβαίνουν, άλλοι αποκαμωμένοι να κάθονται και να παραιτούνται και άλλους να συνεχίζουν απτόητοι. Βρισιές, αγκομαχητά, γέλια (άλλοτε υστερικά και άλλοτε πηγαία), κλάματα και φωνές.

Σε αυτές τις ανηφοριές θα δεις άλλους να αιτούνται κυλιόμενες σκάλες, άλλους να τους κουβαλάνε 2-3 και να χαμογελάνε, θα δεις και ατυχήματα-γκρεμοτσακίσματα.

Πολλές φορές αναρωτιέσαι ποιός και γιατί έφτιαξε τόσες ανηφόρες.
Μία πάντως την έχουν φτιάξει οι κυβερνήσεις. Μία άλλη η Εφορία.

Πάντως μιά τρίτη είναι σίγουρα κατασκευασμένη από εμάς τους ίδιους.
Έτσι να έχουμε να γουστάρουμε.
Και βέβαια επειδή σκεφτόμαστε και τον πλησίον μας σκαρώνουμε ανά πάσα στιγμή και δυο - τρεις για τους άλλους.

Βέβαια μπορεί κάποιος να υποστηρίξει ότι χωρίς ανηφόρες όλα θα ήταν μία επίπεδη βαρεμάρα.
Αλλά πάλι το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει ώρα και μέρος να ξαποστάσεις.

Ζούμε στην εποχή της ανηφόρας.
Βρείτε παρέα, εξασκηθείτε, βοηθάτε Χριστιανοί και πάνω από όλα σκέψη... και αξιοπρέπεια.
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 02-01-18 στις 21:48 Αιτία: μόνο τα bold δικά μου
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.