Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-10-06, 10:29
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να συνοψίσω (αντί να κάνω 324872034 quotes )...

Δεν διαφωνώ με τα διδάγματα του Ιησού. Μάλλον διαφωνώ σε κάποια, αλλά σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι είπε πολλά σωστά πράγματα.

Εκεί που διαφωνώ είναι δύο σημεία:

α) Η εισαγωγή του δόγματος σε αυτά τα διδάγματα. Διαφωνώ στο να ονομάζομαι Χριστιανός επειδή βοηθάω τον γείτονά μου, Επικουρικός επειδή επιδειώκω την ευτυχία, Αριστοτελικός επειδή εκλογικεύω τις καταστάσεις, Πλατωνικός επειδή έχω το όραμα μιας κοινωνίας όπως περιγράφεται στην Πολιτεία, κλπ κλπ. Παίρνω στοιχεία από τα διδάγματα σπουδαίων ανθρώπων, τα αναλύω βάσει του δικού μου εγκεφάλου, προσθέτω στοιχεία προσωπικών μου εμπειριών και χαρακτηριστικών και διαμορφώνω την προσωπικότητά μου. Για μένα η καλύτερη φιλοσοφία (ή στάση ζωής αν προτειμάτε) είναι ο Kiwiσμός ! Για τον κύριο Χ, η καλύτερη φιλοσοφία θα πρέπει να είναι ο Χισμός, κ.ο.κ. Θεωρώ ότι αναπτύσοντας την προσωπικότητά μας, μπορούμε να αναπτυσόμαστε εσωτερικά σαν άνθρωποι αλλά και να επικοινωνούμε καλύτερα. Όντας προσκύμενοι σε ένα δόγμα, αμέσως βάζουμε ταμπέλες, τρώμε μασημένη τροφή και δεν εξασκούμε την κριτική μας σκέψη. Αυτό είναι που με χαλάει. (Και φυσικά για να σας προλάβω, δεν υπονοώ κάτι από αυτά σε προσωπικό επίπεδο στους συνομιλητές αυτού του θέματος).

Ένας άνθρωπος μπορεί να μελετάει και να αναλύει ένα βιβλίο σαν τη Βίβλο για όλη του τη ζωή. Σίγουρα θα μάθει πολλά πράγματα και σίγουρα θα αναπτύξει πολλές πτυχές της προσωπικότητάς του. Όμως αυτό μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε βιβλίο. Και επειδή η ζωή μας είναι περιορισμένη σε χρόνο και ο εγκέφαλός μας έχει πολύ πιο απεριόριστες δυνατότητες, θεωρώ πως το καλύτερο είναι να μελετάμε περισότερα θέματα και περισότερες φιλοσοφίες, προκειμένου να έχουμε σφαιρική άποψη. Ποιος από εδώ έχει διαβάσει το Κοράνι, τις άρχες και τον μυστικισμό άλλων θρησκειών σε βάθος;

β) Όλες οι θρησκείες και οι φιλοσοφίες έχουν ένα θεμελειώδες πρόβλημα και γι' αυτό άλλωστε είναι πολλές στο σύνολο... ξεκινάνε από μία μεταφυσική υπόθεση. Τα μαθηματικά λειτουργούν παρομοίως, αλλά συνεχίζουν αποδεικνύοντας αυτή την υπόθεση σε ορθολογιστικό επίπεδο. Δηλαδη σε επίπεδο που ισχύει και είναι αποδεκτό για όλο το σύμπαν (τουλάχιστον αυτό που γνωρίζουμε και μελετάμε επί του παρόντος). Είτε εδώ, είτε στην Τεχεράνη, είτε στον Αμαζόνιο, για οποιοδήποτε αντικείμενο ισχύει ο νόμος της βαρύτητας, δηλ. F=mg

Το μεταφυσικό αξίωμα είναι υποκειμενικό και διαφέρει. Ο Θεός του δυτικού πολιτισμού περιλαμβάνει τα χαρακτηριστικά του Γιαχβέ. Ο Θεός του Ισλάμ, αυτά που Του προσύναψε ο Μωάμεθ. Ο/οι Θεός/οι διαφόρων άλλων κοινωνιών, αυτά που Του/Τους προσάπτουν αντιστοίχως, κλπ κλπ.

Με ένα τέτοιο αξίωμα σαν θεμέλειο, οποιοδήποτε κτίσμα είναι σαθρό και υποκειμενικό. Η ανάλυση του Σταυρού (όπως πολύ όμορφα παρουσίασε ο Mystakid) έχει ολοκληρωμένη υπόσταση αλλά περιλαμβάνει μεταφυσικές έννοιες, όπως η "αμαρτία", ορθόδοξα Μυστήρια και φυσικά ο Θεός. Έννοιες που στον καθένα διαφέρουν και δεν επικοινωνούν σε ένα αντικειμενικό πεδίο. Με αυτό τον τρόπο μπορούν να αναλυθούν χιλιάδες σύμβολα που ιστορικά έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος. Όλα μπορούν να ερμηνευτούν υποκειμενικά και ανάλογα τις κοινωνικο-ιστορικές περιστάσεις.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-10-06, 11:33
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ορισμενοι θεολογοι αμφισβητουν αν ο Ιησους ηθελε να ιδρυσει δογμα.

Αλλωστε ηταν Αναρχικος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-10-06, 16:05
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Ο Σταυρός, δεν είναι άλλο ένα απλό (μεταφυσικό) σύμβολο του ανθρώπου, από τα χιλιάδες, που θα μπορούσε να προσπεραστεί αδιάκριτα, αλλά δι αυτού, ξεκινά και περατώνει την Δημιουργία ο Θεός. Είναι φυσικό και υπερφυσικό συγχρόνως. Η φυσική του ''αντικειμενική'' ενέργεια, έχει προσεγγιστεί, εντοπιστεί και καταγραφεί από πολλές παραδόσεις, ιδιαίτερα από τους Έλληνες. Οι Έλληνες, ως άνθρωποι που και ήθελαν και κατάφεραν με το πνεύμα τους, να εξάγουν τον άνθρωπο από το παράλογο και να τον ''ανορθώσουν'' στον χώρο του λογικού.
Πραγματοποίησαν την υπέρβαση από την μυθολογία στην ιστορία, από την μαγεία στην ιατρική, από την φαντασία περί της γης, στην γεωγραφία. Μαζί με όλες τις επιστήμες, κινούμενοι από την ρευστότητα του αγκυλωτού σταυρού (αρχαίοι δικαστές της Σπάρτης, αλλά και σαν κάρμα και δάρμα (των ανατολικών προσεγγίσεων) που είπαμε σε άλλο μήνυμα) προς τον ισοσκελή, προς την αποκατάσταση της απωλεσθείσης αρμονίας και ισορροπίας.

Κατά τον Πλάτωνα, έρωτας είναι η ακατανίκητη έλξη μεταξύ μερών που ήταν ενωμένα και χωρίσανε. Εμείς οι άνθρωποι, έχουμε υποστεί, δύο τομές. Μία εκ Θεού, όταν εξήλθαμε ως αυθύπαρκτα και ελεύθερα όντα και μία όταν διαχωρίστηκαν τα φύλα. Στον μικρόκοσμο, βλέπουμε την αμοιβάδα την πρωτέα, να πολλαπλασιάζεται δια σχιστοτομήσεως.
Παρατηρούμε την συμπεριφορά του αστερία, όταν χωριστεί σε δύο μέρη… πως αναπληρούν το ένα το άλλο, τα ελλείποντα μέρη. (παραδείγματα γεμάτα αναλογικό νόημα ροπής και δημιουργίας, δλδ ερωτικής κίνησης (πόθου) προς το Τέλειο και Αρχέτυπο).

Έτσι, επανερχόμενος στα φυσικά και όχι μεταφυσικά, αντικειμενικά και όχι υποκειμενικά, πάλι διακρίνουμε να σχηματίζεται ο σταυρός όσο υπάρχει ''έρωτας'' - κίνηση προς το θείο, προς τα άνω (ως κάθετο τμήμα του σταυρού) και ''έρωτας'' – κίνηση προς την πλευρά (ο/η σύζυγο), (ως οριζόντιο τμήμα του σταυρού).

Αμέσως, η πολυθεΐα και η πολυγαμία ελέγχονται (και) από τον Πλάτωνα ως άστοχοι έρωτες, μη φυσιολογικοί.




Φυσική και α-φύσικη (εύστοχη και άστοχη) ερωτική στάση ζωής κατά τον Πλάτωνα.



Ακριβώς στη μέση του σταυρού, του ευστόχου έρωτα, βρίσκεται το ''σημείο τομής'', που είναι συγχρόνως το ''σημείο τομής'' όλης της ιστορίας, Αυτός που χώρισε τον χρόνο στο πριν και το μετά.
Αυτό το ''σημείο'' που ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΕ, ως Λόγος, εντοπίσθηκε από τους Έλληνες π.Χ. ως απρόσωπη αρμονία κι αυτό, απλά (απρόσωπα) λόγω αποστάσεως. Προσεγγιζόμενο όμως το σημείο τομής, που εμπεριέχει μέσα του, όλην την αρμονία, διακρίνεται πλέον το πρόσωπο που ενώνει τον άνθρωπο με τον Θεό και τους συζύγους στη μονάδα. Τον Ενσαρκωμένο Λόγο, τον Εσταυρωμένο για την δική μας σωτηρία (ολοκλήρωση).

Δεν είναι συμπτωματικό και καθόλου αυθαίρετο, ότι, κατά την ελληνική αρίθμηση, α=1, β=2, γ=3, … ι=10, …ρ=100, κλπ, έχουμε:

ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ = 999
ΙΗΣΟΥΣ = 888
χξστ’ = 666

για του λόγου το αληθές... (Τ=300, Ρ=100, Ι=10, Α=1, Δ=4, Ι=10, Κ=20, Ο=70, Σ=200, Θ=9. Ε=5, Ο=70, Σ=200 στο σύνολό τους 999).
(Ι=10, Η =8, Σ=200, Ο=70, Υ=400, Σ=200 στο σύνολό τους 888).
(χ=600, ξ=60, στ=6 στο σύνολό τους 666). επί αυτού…. για να μην θεωρηθεί αυθαιρεσία, έχει το νόημα ότι Χριστός (Χ) ξένος (ξ) Σταυρού (στ). Έτσι, όποιος εμφανίζεται στον κόσμο, ως χρισμένος - εξουσιοδοτημένος από Θεό και δεν φέρει τον Σταυρό (ως γενηθήτω το θέλημά Σου) είναι ''όχι μόνο'' ξένος του Σταυρού, είναι ξένος και από τη Ζωή, ξένος από την Αλήθεια (άρα αληθοφανής), ξένος από την Ανάσταση και από την Οδό.

Η όλη ''αντικειμενική'' σημειολογία (α=1, β=2… μη επιδεχόμενη αμφισβήτηση από Ελλάδα έως…τα πέρατα του κόσμου, σαν τους ίδιους ισχύοντες νόμους βαρύτητας, ακόμη και πέραν αυτών... σε κενό αέρος…), παρατέθηκε ενδεικνύοντας, (ακόμη και αποδεικνύοντας κατ’ εμέ) την Μεσσιακή παρουσία του Ιησού Χριστού, Ο οποίος ενώνει μυστικά και μυστηριακά τον άνδρα με την γυναίκα (κοινωνία σε γάμο... και έσονται οι δύο εις σάρκα μία… ως εις πνεύμα έν…) και τον άνθρωπο με τον Θεό (Θεία Κοινωνία, όπου, ο τρώγων μου την Σάρκα και πίνων μου το Αίμα, εν εμοί μένει, καγώ εν αυτώ). Όντας Θεάνθρωπος, τέλειος Θεός και τέλειος Άνθρωπος, ολοκληρώνει με την παρουσία Του, το ενωτικό έργο, επανεισάγοντάς μας στην Μονάδα, από εκεί που προήλθαμε, κλείνοντας ως Α και Ω, τον σωτήριο κύκλο.

Δεν καταλαβαίνω (ή καλύτερα αρνούμαι να συμφωνήσω) γιατί πρέπει οι λέξεις Θεός, αμαρτία… να αφαιρεθούν από το λεξιλόγιό μας, ως μεταφυσικές. Μήπως δεν υπάρχει Δημιουργός; μήπως είμαστε όλοι εύστοχοι σε κάθε μας ενέργεια; Ο Θεός είναι υπερφυσικός, η δε αμαρτία παραφυσική κατάσταση. Εκεί στο άγνωστο μέρος του εαυτού, δρουν, προκαλώντας τον άνθρωπο να ψηλαφίσει το θείο, να αρνηθεί πρακτικά την αμαρτία και μέσω αυτής της αποστασιοποίησης, να ρίξει λίγο φως ''λογικό'' για να διακρίνει το αληθινό από το αληθοφανές, το πραγματικό, από το ''ομοιάζον'', αλλά κίβδηλο. Αν επιτευχθεί αυτή η ''διάκριση'', έ! τότε ο κατεχόμενος θησαυρός μας, δεν θα αποδειχθεί άνθραξ…

Επειδή λοιπόν η μεταφυσική ανέκαθεν ήταν και είναι (ιδιαίτερα τώρα με την τεχνολογική πρόοδο) η πρόκληση της φυσικής, θεωρώ ότι είναι πρέπον να ενταχθεί Ο Δημιουργός (με σεβασμό) και στο μέτρο του δυνατού, στην ζωή μας και στην φιλοσοφία μας και όχι να αποκλειστεί, ιδιαίτερα αν έχει χαρίσει Μυστήρια που Τον προσεγγίζουν. Ίσως τα ρομπότ να μην έχουν ανάγκη φιλοσοφικής αναζήτησης του Τελείου, του Δημιουργού, αλλά αυτός ο έρωτας στον άνθρωπο είναι τόσο πηγαίος και τόσο ακατανίκητος, (κατά τον Πλάτωνα) που μοιάζει να ματαιοπονούν οι θέλοντες το αντίθετο.

Για να μην μακρυγορώ, εφόσον κρίθηκε αναγκαία η αντικειμενικοποίηση της αμαρτίας επιτρέψτε μου να αναφέρω, μόνο τα λίγα παρακάτω, ζητώντας συγγνώμη για την πολυλογία μου.

Οι αρχαίοι Έλληνες, έχοντας για στόχο εκείνους τους ομόκεντρους κύκλους, όταν η βολή τους έπεφτε οπουδήποτε αλλού, πλην του ενός κέντρου, έλεγαν ''ήμαρτον''. Ήμαρτον που σημαίνει, αστόχησον.

Το κέντρο του σύμπαντος είναι ο άνθρωπος και το κέντρο του ανθρώπου ο Θεός.

Με κέντρο τον άνθρωπο ακτινοειδώς και εξωστρεφώς διαστελλόμαστε για να εγγίσουμε τα όρια της Δημιουργίας. Επεκτεινόμαστε νοερώς (αλλά και επιστημονικώς) από Ανατολάς έως Δυσμάς και από Βορρά έως Νότου, πλατυνόμαστε σε αντίληψη, σε γνώση και δύναμη, δια ''ομοκέντρων κύκλων'' όπου, κουκίδα – κέντρο είναι ο άνθρωπος και περιφέρεια ο κόσμος.

Πάλι συστελλόμενοι προς το βάθος μας, εσωστρεφώς, προς το ενυπάρχον κέντρο της ζωής μας, στα άδυτα και μυστήρια της ψυχής μας, πάλι δια ομοκέντρων κύκλων και ακολουθούντες τη νοητή πορεία Ανατολής Δύσης Βορρά και Νότου (σταυρικά) προσεγγίζουμε Τον Δημιουργό, δια του Εσταυρωμένου και την Βασιλεία Του, που εντός ημών εστί.

Μα, να! που δεν είναι σύμπτωση, πως ΑΔΑΜ είναι τα αρχικά των: Ανατολή – Δύση – Άρκτος – Μεσημβρία.

Και ο πρώτος ΑΔΑΜ μετά την δημιουργία και πλάση, εξοστρακιζόμενος και ακολουθώντας την φυγόκεντρο δια της στάσης του (αποστασίας) κυνηγά το εωσφορικό πλάνο (σπειροειδές) φως, και η οποία επανάσταση διαχρονικά φέρνει θάνατο και φθορά στο γένος των ανθρώπων, ο δε δεύτερος, νέος ΑΔΑΜ Χριστός, πραγματώνει μέσα στο Σώμα Του, το παραδείσιο επί γης Σώμα (Ορθόδοξος Εκκλησία) μετά την πρώτη λίαν καλή δημιουργία, την άριστη αναδημιουργία, την ανάπλαση και αντί της στάσης (φυγοκέντρου) ανοίγει την Οδό της Ανάστασης. Το ανέσπερο Φως (ευθές) που αναβλύζει από τον Πανάγιο Τάφο κάθε Μ. Σάββατο, ΜΟΝΟ στον ορθόδοξο αρχιερέα, είναι η κεντρομόλος, που οδηγεί τον άνθρωπο στο Ένα Τρισυπόστατο Κέντρο, δωρίζοντας στον κόσμο αθανασία, αφθαρσία και όλα τα προαιώνια αγαθά, που μετέχουν Σε Αυτό.

Για την κοινωνική ''αντικειμενική'' επιστημονικοποιημένη διάσταση της αμαρτίας = αστοχίας, ένα πρακτικό παράδειγμα.

Όταν ένας φιλάργυρος πλησιάζει έναν συνάνθρωπό του, που ''στοχεύει'' άραγε;;; στο κέντρο της ύπαρξης του συνανθρώπου του; στην καρδιά; στον Θεό που είναι μέσα του; ή στο περιεχόμενο της τσέπης του;;;; γνωστή είναι η φράση σε τουριστικά μέρη και όχι μόνο… βρε παιδί μου, αυτοί οι άτιμοι, σε βλέπουν σαν χιλιάρικο…
Ένας φιλήδονος, όταν πλησιάζει έναν συνάνθρωπο που ''στοχεύει''; φυσικά στην επιδερμίδα και την προσφερόμενη από αυτήν ηδονή της και όχι στο κέντρο της ζωής, στο πραγματικό πρόσωπο, που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΙΔΕΡΜΙΔΑ. Αυτό μπορεί να είναι προσωπείο, μπορεί να μοιάζει, αλλά δεν είναι το πρόσωπο.
Νομίζω πως οι γυναίκες, έχουν βιώσει στο πετσί τους αν είναι λίγο προικισμένες σε φυσικό κάλλος… το συγκεκριμμένο πλησίασμα, που είναι άκρως ενοχλητικό. Ο πλησιάζων, δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για το ποιόν των συναισθημάτων ή των σκέψεων… αλλά μόνο για την τρυφερή επιδερμίδα ή ό,τι άλλο θέλγητρο, τον υποκινεί… και ταλιμπάν και ταλιμπάν…

Αφού το Ένα Κέντρο στον κύκλο της ζωής, είναι η Παντοδυναμία, η Παντογνωσία, η Παναγαθότητα, η Ζωή, η Αλήθεια, (όπου μυστικές ακτινούλες εξαρτούν (φανερώς ή αφανώς κατά την ευαισθησία αντίληψης) τους λόγους μας με Τον Λόγο) πρώτον και καλύτερο! έχει ο καλός Θεός για τον καθένα μας και δεύτερον (το χειρότερο), κάθε αστοχία μας, είναι μομφή και ύβρις επί Αυτού του Προσώπου! δυστυχώς, είναι στενοχωρία, που όμως κατά τα άλλα, Τον αγαπάμε θρήσκοι ή μη! αγαπάμε την Αλήθεια, αγαπάμε την Ζωή αγαπάμε το ωραίο!

Εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα. Κάποιοι δικαιολογούνται λέγοντας πως δεν Τον γνωρίζουμε (ως αόρατο και ασαφές νόημα (που στην πραγματικότητα όμως, είναι το μόνο ακίνητο (κέντρο) και σαφές σε σχέση με όλα τα κινούμενα) και μόνο για όσους δεν δέχονται ότι Ο ενσαρκωθείς Χριστός είναι ο Θεός) αυτοί δυστυχώς πείθονται… από τους αρνητές (αυτών των αξιών) δλδ τους κήρυκες του διαφωτισμού και άλλους εξωστρεφείς…, που ψάχνουν τα κλειδιά... αλλά σε λάθος χώρο.

Χιουμοριστική παρένθεση από σούφι:
Μια φορά, ο νασρεντίν χότζας, έψαχνε στην αυλή του. Κάποιος τον ρωτά:
- Τι ψάχνεις;
- Τα κλειδιά μου!
- Και που τα έχασες;
- Μέσα στο σπίτι.
- Και γιατί ψάχνεις στην αυλή σου;
- Γιατί έχει περισσότερο φως.


Αυτό είναι το νεοφανές διαφωτιστικό φως... και το οψώνιόν του... να ψάχνεις έξω στην αυλή σου τα κλειδιά της Βασιλείας... που εντός ημών είναι!

Τελικά αυτή η δυτικότροπη φιλοσοφική στάση ζωής, προτείνει να καταργήσουμε τις έννοιες, του Τριαδικού Θεού; Της αμαρτίας (ή αστοχίας); των Ζωοποιών Μυστηρίων;;; και σε ποιους βρε παιδιά τελικά απευθύνονται; στους Έλληνες; με τέτοια πλούσια και φωτεινή παράδοση, να χάσουμε το φως των ματιών μας;;; ποιο; το ελληνορθόδοξο Φως! την ανίκητη συμμαχία, τον σταυρικό έρωτα για τη Ζωή; που το μεν (ελληνικό) ανορθώνει και το δε (Ορθόδοξο) ανασταίνει τον άνθρωπο από το παράλογο στο λογικό και επέκεινα στο Υπέρλογο;;;

Από εμάς εξαρτάται να μην το επιτρέψουμε, Θεού θέλοντος!

Εκτιμώ τέλος, πως οι παραπάνω ''βολές'' μας (σε σκέψεις και πράξεις) που υποκινούνται από τα διάφορα πάθη, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΣΤΟΧΕΣ.. δλδ δεν βρίσκουν Το κέντρο, αλλά διάφορους εξωτερικούς δακτυλίους, που γενικώς ‘’υπο-τιμούν’’ τους πλησιαζόμενους…. συνανθρώπους μας, τιμή που προσέδωσε στον άνθρωπο, Ο Ίδιος ο Θεός, Ιησούς Χριστός, ενανθρωπιζόμενος, για να ενώσει τον έχοντα την όψη του ανδρός και σοφού (άνθρωπο) με Αυτήν την Ίδια την Πανσοφία! Τι ευσπλαγχνία; τι Φως; και από την άλλη του νομίσματος, τι αμαρτία; τι σκοτισμός (απουσία Φωτός) τι αστοχία μας δέρνει! Τουλάχιστον να το συνειδητοποιούσαμε για μια στιγμή, και λεβέντικα να αποδεχτούμε ότι… αστόχησον, ήμαρτον Κύριε!
Χρειάζεται άραγε να αναρωτηθούμε τι εισιτήριο θα αποκομίζαμε αν μετανοιώναμε; (αν μεταστρέφαμε (καθ' ολοκληρία) το νου μας στον καλό Θεό) θέλει και ερώτημα; η απάντηση απλή και δεδικασμένη! σαν αυτό του ευγνώμονα ληστή! τι θείο δώρο η άφεσις αμαρτιών! και τι γλυκιά η Φωνή που θα αντηχούσε στα τρίσβαθα της ύπαρξής μας… σήμερον μετ’ εμού έση εν τω Παραδείσω!

Αμήν γένοιτο! Να βάλουμε μετάνοια, κι όλα τα χαρίσματα, που είναι δικά Του, έχουν προετοιμαστεί να δοθούν στους αγαπώντες Τον!

Ειλικρινά ζηλεύω αυτήν την μακαριότητα! Ξέρω όμως και τον τρόπο κατάκτησής Της… και παραμένω αναπολόγητος!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-10-06, 16:53
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με όλο τον σεβασμό, μιας και δεν έχω τις γνώσεις για να αναλύσω σε τέτοιο επίπεδο κείμενα, απλά κάποια ψίγματα που λαμβάνω από εδώ και από εκεί...

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι συμπτωματικό και καθόλου αυθαίρετο, ότι, κατά την ελληνική αρίθμηση, α=1, β=2, γ=3, … ι=10, …ρ=100, κλπ, έχουμε:

ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ = 999
ΙΗΣΟΥΣ = 888
χξστ’ = 666
Οι αρχαίοι Έλληνες σαν πλάστη Θεών και ανθρώπων είχαν τον Ιαπετό, γιό του Ουρανού και της Γαίας. Αυτό ο απόστολος Ιωάννης το πήρε σαν βλασφήμια και απλά με αυτό το σύστημα που προανέφερες έφτιαξε το 666.
Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγούμαι ότι δεν είναι δική μου γνώμη, απλά κάτι που άκουσα και θα ήθελα να σχολιαστεί από κάποιον που έχει τις γνώσεις.
Φιλικά Μιχάλης
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-10-06, 17:30
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω ξερω οτι αριθμομαντιες, γεματριες και Καββαλισμοι ανηκουν στη σφαιρα του Αποκρυφισμου. Το οτι χρησιμοποιουνται σε θρησκευτικα ονοματα για θρησκευτικους σκοπους δεν 'αγιαζει τα μεσα'. Δεν εχω ακουσει κανεναν ιερεα να προβαινει σε αυτες τις μεθοδους για να εξηγησει καποια πραγματα στο κυρηγμα.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 05-10-06 στις 17:35
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-10-06, 17:57
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι μελετητές/αναλυτές κειμένων δεν είναι απαραίτητα και ιερείς, ούτε οι ιερείς απαραίτητα αναλυτές.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-10-06, 21:54
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ξερω οτι αριθμομαντιες, γεματριες και Καββαλισμοι ανηκουν στη σφαιρα του Αποκρυφισμου. Το οτι χρησιμοποιουνται σε θρησκευτικα ονοματα για θρησκευτικους σκοπους δεν 'αγιαζει τα μεσα'. Δεν εχω ακουσει κανεναν ιερεα να προβαινει σε αυτες τις μεθοδους για να εξηγησει καποια πραγματα στο κυρηγμα.
Η ελληνική παιδεία χρησιμοποιεί το ''σχήμα'' ως ''όχημα'' μεταβίβασης νοητικής ενέργειας από άνθρωπο σε άνθρωπο, όπως ισχύει και με κάθε ''γλώσσα''. Οι δυνατότητές της και ο πλούτος της, είναι παγκόσμια αποδεκτές. Η ''πεντακάθαρη'' αντιστοίχηση γράμματος και αριθμού, το α=1, β=2, γ=3 ... ι=10, ια=11, όπως και Ι=1, ΙΙ=2, ΙV=4, ... (λατινικά) ΔΕΝ είναι ούτε αποκρυφισμός, ούτε καμπάλα, ούτε κάτι το δαιμονικό (αποκομμένο). Συγχρόνως, λέγοντας αυτό που είπε ακόμη και ο άγιος Δωρόθεος (στα ασκητικά του έργα) περί του αριθμού του Κυρίου (888), που έκανα αριθμομαντεία;;;

Επειδή η ελληνική γλώσσα είναι μαθηματική και καθόλου τυχαία, έχοντας υπέροχο ''λογικό'' βάθος που προκαλεί έκπληξη της ζωντάνιας της σε όλους τους μελετητές της, η απώθησή της στον χώρο του αποκρυφισμού, την υποτιμά και από ''σοφή'', την κατατάσσει στην χωρεία των δαιμονικών, παγανιστικών αντιλήψεων και ενασχολήσεων.

Αν μάλιστα θεωρηθεί καθ' ολοκληρίαν η ελληνική γλώσσα, γλώσσα των σημείων (των αγγέλων, όπου άγγελος, προάγγελος σημαίνει σημείο), ισχύει αυτό του Αποστόλου Παύλου, περί αγάπης... Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω,...

http://users.otenet.gr/~mystakid/love.htm


Όσον αφορά τέλος, την τελευταία σου παρατήρηση, ούτε ιερέας είμαι, ούτε φιλοδοξώ να κάνω κήρυγμα. Συγγνώμη αν φάνηκε κάτι σχετικό. Ακολουθώ το αιτείται και δοθήσεται...

Αλλά;! υπάρχει κι αυτό το αλλά!
Από τη μία ζητάμε αποδείξεις, ας πούμε σημεία επαφής του λογικού με το Υπέρλογο, αντικειμενικοποίησης του Μόνου Αντικειμενικού και Αληθούς (ώστε να ξεφύγουμε του παραλόγου και των αναληθειών) όπως επήλθε αυτή η ευλογημένη ένωση σε ''ένα'' σώμα Θεού και ανθρώπου, αυτό του Θεανθρώπου Ιησού Χριστού, και από την άλλη, μόλις δοθούν (ψήγματα θησαυρού και βαθύτερα στοιχεία της ελληνορθόδοξης παιδείας) απωθούνται στο ανάθεμα;

ΥΓ. Τέλος, αν ενοχλώ, φυσικά και μπορώ να σταματήσω καθώς ο στόχος του ανθρώπου πρέπει να είναι εκείνη η ''ενωτική'' πύρινη γλώσσα (πάντας εις ενότητα εκάλεσεν...) και που αποκτάται δια της αρμονικής συμπόρευσης Αγάπης και Αληθείας. ως χάρις Θεού και συνδυασμός των κατ' ετοιμότητα μυστικών και μυστηριακών βιωμάτων. που ανεβάζουν τον άνθρωπο από την κάθαρση στην φώτιση και από εκεί στην τελείωση. Γλώσσα τελικά, που υπερέχει όλων των γηίνων γλωσσών (ανθρώπων και αγγέλων) και που πιθανόν αυτές να διαχωρίζουν. Αν συνέβη αυτό, δεν ήταν πρόθεσή μου. Συγγνώμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 05-10-06 στις 23:15
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-10-06, 01:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δε νομιζω οτι η αριθμολογια ειναι ψηγμα ελληνορθοδοξης παιδειας. Απο οσο ξερω δηλαδη

Παρομοιες τεχνικες εχω δει ΜΟΝΟ σε ψευδο-παραθρησκευτικους και αιρετικους κυκλους και εκδοσεις (πχ Λιακοπουλος, συνομωσιολογιες, ερμηνειες προφητειων κλπ) που συνδυαζουν το Χριστιανισμο με αλλα πιστευω. ΠΟΤΕ σε επισημη θεολογια

Μια εκτεταμενη αναλυση αριθμολογιας, αναλυσης ονοματων και αριθμων κλπ ειχα διαβασει τελευταια σε ενα βιβλιο για τη κουφια γη!! που κολαει η ορθοδοξια σε αυτα; (και οχι, δεν διαβαζω τετοια βιβλια, απλα εριχνα μια ματια). Δες και αυτο το λινκ http://en.wikipedia.org/wiki/Numerology που εξηγει την αριθμολογια σαν μαντικη-αποκρυφιστικη (και τωρα πια νεοεποχιτικη) μεθοδο που απορριφθηκε απο τους πρωτους Χριστιανους. Φυσικα η εγκυροτητα της βικιπαιδειας απτεται πανω στη δικη σου κριση

Με ολο το σεβασμο στις γνωσεις και τη 'μυηση' σου, αφησε με να εξηγηθω: αντιδραω γιατι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εχει σχεση με ολα αυτα (απο αριθμολογια μεχρι δεν παει αλλο) με κανουν να βγαζω σπυρακια και μου φαινεται ατοπο να βλεπω στοιχεια τους στο Χριστιανισμο. Χωρις να αμφισβητω την υπαρξη και την ισχυ τους (αλλωστε στην Κινεζικη αριθμολογια το 888 ειναι αριθμος της ευημεριας... αλλα ουπς! μολις εκανα συγκρητικισμο!)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-10-06 στις 02:42
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-10-06, 11:29
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν συνέβη αυτό, δεν ήταν πρόθεσή μου. Συγγνώμη.
Αλίμονο αν βρεθεί κάποιος να σε κρίνει φίλε μου. Τα μηνύματά σου είναι πολύ καλά δομημένα και σωστά τεκμηριωμένα. Κανείς δεν μπορεί να κρίνει τις ιδέες σου μιας και αν το κάναμε δεν θα υπήρχε λόγος για ένα forum γενικότερα.
Ομολογώ πως δεν είναι ελαφριά μηνύματα και θέλουν τον χρόνο τους για να διαβαστούν, κάτι που είναι σπάνιο τη σήμερον ημέρα, αλλά αν διαβαστούν ανταμείβουν τον αναγνώστη.
Keep walking.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-10-06, 12:16
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακριβως. Δε σε κατηγορω για Καββαλιστη ουτε ιεροεξεταστης ειμαι :Ρ Σου λεω αυτο που νομιζω. Μπορει αυτα που ξερω να ειναι ελλειπη και να μου δωσεις να καταλαβω οτι δεν ειναι ετσι, η μπορει - παντα υπαρχει το 0,0001% - εσυ να μην εχεις ξεκαθαρισει καποια πραγματα και με αυτη τη συζητηση να τα ξεκαθαρισεις. Τοσο οι Καθολικοι οσο και οι Ορθοδοξοι εχουν κατηγορηθει απο τους υπολοιπους οτι εχουν εισαγαγει ξενα και ειδωλολατρικα στοιχεια στη δοξασια τους.

Μπορει η αριθμολογια να ειναι αποκρυφη επιστημη, μπορει να ειναι και θεικη γνωση (αλλα και πως μπορουμε να ξερουμε οτι οι τεχνικες μαντειας δεν ειναι θεικες γνωσεις; Που σταματαει η θρησκεια και που αρχιζει η μαγεια, εστω και αυτη που εχει να κανει με αγγελους και θεο. Μπορει αυτα που εκαναν (και κανουν) οι 'μαγοι' και αυτα που κανουμε εμεις να ειναι δυο οψεις του ιδιου νομισματος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 07-10-06 στις 12:34
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 07-10-06, 13:34
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρομοιες τεχνικες εχω δει ΜΟΝΟ σε ψευδο-παραθρησκευτικους και αιρετικους κυκλους και εκδοσεις (πχ Λιακοπουλος, συνομωσιολογιες, ερμηνειες προφητειων κλπ) που συνδυαζουν το Χριστιανισμο με αλλα πιστευω. ΠΟΤΕ σε επισημη θεολογια
Όσα ανέφερα είναι ευκρινέστατα, χωρίς ίχνος ήξεις αφήξεις… , γιατί απλά η αριθμητική, δεν είναι ψευδο-παραθρησκευτικο-αιρετικο… τεχνική. Είναι επιστήμη. α=1, β=2, γ=3… και τα μόνα που ανέφερα, ήταν: ένα και ένα κάνουν δύο (εφόσον σε αυτό το σύστημα αναφοράς, εργαζόμαστε). Αλήθεια, πόσο αποκρυφιστικό είναι;
Αυτήν την στάση την συνάντησα στο μεσαίωνα.
Έριχναν πχ μια κοπέλα στο ποτάμι. Αν ήξερε μπάνιο, την έλεγαν μάγισσα και την καίγανε. Αν πνιγόταν έδιναν συγχαρητήρια στην οικογένειά της, που είχε τόσο καλή κοπέλα και ότι αυτή θα κέρδιζε τον παράδεισο… (έτσι εκτιμώ κι εγώ, γιατί η καημενούλα γινόταν μάρτυρας του σκοτισμού τους)…

Δεν έκανα απολύτως καμμιά μαντεία, ούτε δικαιολόγησα αριθμολογικά, τα ‘’μέλλοντα να συμβώσι’’. Κι αν ποτέ πέσεις σε κανένα κείμενό μου, περί 11ης Σεπ 2001 - 11ης Σεπ 2004, ή άλλα, ‘’εξηγώ’’ δεν ‘’μαντεύω’’.

Επιπλέον, καμμιά σχέση δεν έχω με τα αποκομμένα αριθμολογικά και γραμματολογικά των Λιακόπουλων (που ούτε γνωρίζω, αλλά επιπλέον, ούτε είμαι σε ηλικία να με έχουν ερεθίσει προς αυτές τις μελέτες)…
Χρειάζεται μόνο μια απλή ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΗ πρόσθεση… στην αρά (κατάρα) την αποκομμένη ζωή από Τον Χριστό, να τοποθετήσει μπροστά (κατόπιν ελεύθερης επιλογής του τρόπου ζωής) το Χ (Χριστός), να μας δώσει την χαρά, όπως μετά το μπόλιασμα (και όχι κατάργηση) στην αγριελιά, αυτή μετατρέπεται σε καλλιέλαιος, με ανάλογους καρπούς.
Μην παραξενευτείς που λέω ελληνορθόδοξη, γιατί τα συγκεκριμμένα νοήματα, τα εμπεριεχόμενα μέσα στα σχήματα – λέξεις είναι πεντακάθαρα (έχοντας αναλογική σχέση) ευλογημένη από Τον Λόγο, όπως δεν θα παρατηρηθεί σε μετάφραση σε άλλες γλώσσες. π.χ. αρά - χαρά (curse – delight) ΦΩΣ– ΟΦΙΣ (light - snake)
(ΙΣΩΣ κάποτε εξηγηθεί η σχέση).

ΘΕΤΙΣ
ΘΕΜΙΣ
ΘΕΣΙΣ με αλλαγή της ‘’κατεύθυνσης’’ των Μ – Σ

ή αλλού, Ζ – Ν (εξωτερική ζωή (Ζ) και εσωτερική (ναός (Ν))…
σχηματίζοντας μεταξύ τους οι ''κινήσεις - κατευθύνσεις'' τον σταυρό.

Αλλά ας τα αφήσουμε αυτά… μόνο ένα τελευταίο: ο π. Ιουστίνος Πόποβιτς (εκ των συγχρόνων ακριβεστάτων και θεολογικωτάτων ορθοδόξων πατέρων) έλεγε: Σέρβος εγεννήθηκα, Έλληνας θε’ να πεθάνω… έ! κάτι παραπάνω θα ήξερε!!!

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΟΤΕ σε επισημη θεολογια
Στην αλεξανδρινή θεολογική σχολή, υπήρχε η ισορροπημένη αναζήτηση στον γραπτό Νόμο και στους πνευματικούς λόγους της φύσης, καθόσον μόνο αυτοί οι δύο, και μάλιστα σε αρμονική σχέση και ‘’παράλληλη πορεία’’ μπορούν να μεταμορφώσουν τον άνθρωπο σε τέκνο Φωτός, και να τον εισάγουν στο θαβώρειο Φως.
Γιαυτόν ακριβώς τον λόγο Ο Κύριος ορίζει ως παραστάτες στην Μεταμόρφωσή Του, τον προφήτη Μωυσή (Γρ. Νόμος) και προφήτη Ηλία (πνευματική γνώση των λόγων της φύσης).

Αν στην σημερινή εποχή (και όχι νεοπεποχίστικα) ο άνθρωπος προσεγγίζει το θείο μονοδιάστατα (από φόβο και μόνο τον γραπτό Νόμο) και περιμένει να μεταμορφωθεί, ο ίδιος Ο Κύριος παρατηρεί, πως το Πνεύμα του Θεού Του Ζώντος (δεν γράφεται) εν πλαξίν λιθίναις, αλλ’ εν πλαξίν καρδίας σαρκίναις… (Β’Κορ. γ’3), όπου ένας άνθρωπος, δεν μπορεί να γίνει άγιος… μόνο με τη γνώση. Μπορεί η γνώση να μεταγγίζεται, αλλά η Αλήθεια, βιώνεται!


Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες και αυτο το λινκ http://en.wikipedia.org/wiki/Numerology που εξηγει την αριθμολογια σαν μαντικη-αποκρυφιστικη (και τωρα πια νεοεποχιτικη) μεθοδο που απορριφθηκε απο τους πρωτους Χριστιανους. Φυσικα η εγκυροτητα της βικιπαιδειας απτεται πανω στη δικη σου κριση
Δεν έχω την περιέργεια να τη δώ (συγγνώμη), γιατί όπως προείπα, έχω διακρίνει την διαφορά της αράς και της χαράς. Και ξέρω και ποιο ευλογημένο Πρόσωπο την εισαγάγει στον κόσμο:
‘’…χαίρε δι ης η χαρά εκλάμψει, χαίρε δι ης η αρά εκλείψει… Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε…’’.

Επίσης, ο προσεγγιζόμενος Κύριος ως ο Ην, ο Ων και ο Ερχόμενος, είναι Αυτός που ενώνει Μέσα Του, όλον τον χρόνο (παρελθόν, παρόν , μέλλον), όλες τις (πρώην αποκομμένες) γνώσεις και όλες τις δυνάμεις μέσα στην Παναγάπη Του! που, σε τελική φάση, δεν κρινόμαστε από του τι γνώσεις ή δυνάμεις είχαμε, αλλά πως τις χρησιμοποιήσαμε. Με ποιο ''θέλημα''. Γιαυτό και αναφέρεται από Τον Κύριο, ελέγχετε τα πνεύματα, όπου πνεύμα είναι η θέληση. Και στον κόσμο, διακρίνονται τρία πνεύματα. Ένα του ανάποδου πεντάκτινου (φυγόκεντρος) ένα του ορθίου (κεντρομόλος) και ένα του Σταυρού: γενηθήτω Κύριε, το άγιο και πάνσοφο θέλημά Σου!

Όσον αφορά την βικιπαίδεια… έ! όποιος προλάβει και γράψει… κι οι νεοποχίτες ‘’εργάζονται πυρετωδώς’’ (αφορμή για αντίδραση αυτής της δράσης ''ενεργώ'', ξεκαθαρίζοντας το ομιχλώδες και δυσδιάκριτο τοπίο). Δεν έχω την φιλοδοξία να την διορθώσω όπως και της Britannica τα ανιστόρητα στοιχεία.... Μακάρι ο καλός Θεός, να δίνει εκείνη την πρόοδο αντίληψης των δεδομένων, προς την ωρίμανση των θελόντων σωθήναι και εις επίγνωσιν αληθείας ελθείν (επιθυμία του Κυρίου μας), ώστε να πληρωθεί με το πέρασμα των χρόνων κατ’ ετοιμότητα στον καθένα αυτό του Απ. Παύλου: …Όταν ήμην νήπιο, τα του νηπίου ελογιζόμην, όταν γέγονα ανήρ, απέρριψα τα του νηπίου…

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ολο το σεβασμο στις γνωσεις και τη 'μυηση' σου, αφησε με να εξηγηθω: αντιδραω γιατι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εχει σχεση με ολα αυτα (απο αριθμολογια μεχρι δεν παει αλλο) με κανουν να βγαζω σπυρακια και μου φαινεται ατοπο να βλεπω στοιχεια τους στο Χριστιανισμο. Χωρις να αμφισβητω την υπαρξη και την ισχυ τους (αλλωστε στην Κινεζικη αριθμολογια το 888 ειναι αριθμος της ευημεριας... αλλα ουπς! μολις εκανα συγκρητικισμο!)
Μύηση = εμβάθυνση και όχι με την κοινώς και κακώς εννοούμενη μύηση (των μυστικιστικών ταγμάτων και αδελφοτήτων). Κύριε ελέησον!
Άλλωστε, πως θα δικαιολογιόταν το: …χαίρε η τους μύστας της Τριάδος φωτίζουσα;

Σύγκριση;;; βεβαίως, γιατί αυτή επιβάλλεται και είναι λογική διεργασία (που εργαλείο μας έδωσε ο καλός Θεός να το χρησιμοποιούμε, ως διάκριση), που κάνει τον πιστό να πατάει στα πόδια του, να ξέρει γιατί πιστεύει. Σύγκριση λοιπόν, ναι! ισοπέδωση (ότι όλα μωρέ είναι τα ίδια…) ΟΧΙ!

Όσον αφορά τα σπυράκια, σορυ… έχουμε την όασις εδώ… μην μου στενοχωριέσαι. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου με τις αρκετές σελίδες συγγραφής αδιάκριτο και επιθετικό, καθώς γνωρίζω πως όλα τα οχήματα… ΔΕΝ παίρνουν το ίδιο καύσιμο… ούτε σου επέβαλλα με το ζόρι ενώ βάζεις βενζίνη… να αλλάξεις καύσιμο σε μαζούτ ή… ό,τι άλλο θεωρείς τα λεγόμενά μου.

Στον κάθε αναγνώστη επαφίεται η διακριτική ευχέρεια να αφαιρέσει από το προσφερόμενο πιάτο… ό,τι τον χαλά. Διάκριση και πάλι διάκριση, η υψίστη των αρετών.

Μόνο, ένα τελευταίο.
Μια φορά, ρώτησαν τον νασρεντίν χότζα
- ρε συ; πως έγινες ευγενικός;
- από τους αγενείς
- και πως το κατάφερες;
- έ! ό,τι έβλεπα και δεν μου άρεσε, δεν το έκανα!

Παράδειγμα προς μίμηση και παράδειγμα προς αποφυγή, όλα προς βοήθεια του ανθρώπου ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ!
Να η φιλοσοφική λίθος. Αγένεια λαμβάνουμε, ευγένεια αποδίδουμε…. λοιδορούμενοι ευλογούμεν διωκόμενοι ανεχόμεθα, δυσφημούμενοι, βλασφημούμενοι παρακαλούμεν…

Κι είναι η ίδια μεθολογία με την ιατρική επιστήμη (κάνοντας το χατήρι σε όσους δεν επιθυμούν μεταφυσικούς όρους).
Μικρόβιο παίρνουμε το ‘’παθητικοποιούμε’’ και εξάγουμε αντίσωμα. Φαρμάκι εισέρχεται και μετά την ‘’παθητικοποίηση’’, φάρμακο αποδίδουμε. Είναι τέχνη, τέχνη και επιστήμη ζωής! Βίωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-10-06, 13:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
1. Δε αμφισβητω οτι τα μαθηματικα ειναι επιστημη. Αλλα με αυτο που λες, η χαρτομαντεια ειναι επιστημη επειδη το ανακατεμα της τραπουλας βασιζεται στην στατιστικη και στις πιθανοτητες. Αλλωστε οι παραψυχολογοι, ΝΕοεποχιτες και μοντερνοι αποκρυφιστες λενε οτι η μεταφυσικη υποκειται σε νομους της επιστημης. ΔΕΝ αμφισβητω οτι οι αριθμοι εχουν εσωτερικη (μη πω μεταφυσικη) δυναμη. Λεω οτι αυτα δε μου φαινονται να στεκουν στο Χριστιανισμο
2. Δεν ειπα οτι μαντεια=προβλεψη των μελλουμενων. Μαντεια ειναι η ανακαλυψη εσωτερικων εννοιων και συμπερασματων βασει αριθμων η σημαδιων. Μας ειπε ο Ιησους να κανουμε πραξεις, να ριχνουμε ζαρια, χαρτια, να κοιταζουμε πιθανοτητες και νουμερα κλπ για να μαθουμε την Αληθεια; Μονο για 'σημεια' εχει μιλησει
3. Συγκρητισμος δεν ειναι η συγκριση. Συγκρητισμος ειναι ταση που εχει υπαρξει σε θρησκειες συνδυαζοντας δυο δοξασιες. Πχ το να λεω οτι ο Ρα ειναι ο Απολλωνας, η να λεω οτι η ταδε Ζωικη Ενεργεια του Ινδουισμου ειναι το Αγιο Πνευμα. η να συνδυαζω το 888 του Ιησου με το 888 στην Κινεζικη αριθμολογια και να προσπαθω να αποδειξω κατι δανειζομενος στοιχεια αλλης θρησκεια. Οι νεοεποχιτικες θρησκειες εχουν τετοιες τασεις. Απο οσο ξερω οποτε ισχυε ο συγκρητισμος ηταν σε εποχη παρακμης
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 07-10-06 στις 13:55
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.