Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-09, 13:41
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
LIBREKA - Ψηφιακή Αγορά Βιβλίων

LIBREKA!

Έκανε πρεμιέρα στην Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Φραγκφούρτης τον Οκτώβρη του 2007, φιλοδοξώντας να αποτελέσει την γερμανική απάντηση στην ψηφιακή αγορά βιβλίων. Η ψηφιακή πλατφόρμα libreka! (www.libreka.de) που δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία του Συνδέσμου Γερμανών Εκδοτών και Βιβλιοπωλών (Börsenverein des Deutschen Buchhandels) και διευθύνεται από το MVB, θυγατρική εταιρεία του Συνδέσμου, παρέχει σήμερα τη δυνατότητα αναζήτησης 100.000 τίτλων από τη γερμανική βιβλιοπαραγωγή – και στοχεύει να τη συμπεριλάβει όλη.



Στην 6η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης (28 – 31 Μαΐου 2009) ο Michael Vogelbacher, συνεργάτης της Διεθνούς Έκθεσης της Φρανκφούρτης, θα παρουσιάσει (το Σάββατο 30/5 11:00-12:30) στους επαγγελματίες και στο κοινό το libreka!. Θα δείξει πώς λειτουργεί ακριβώς, θα δώσει συμβουλές για το πώς μπορεί κανείς να κάνει αναζήτηση τίτλων και να ρίξει μια ματιά στα βιβλία, όπως επίσης και πώς να αγοράσει e-books. Θα δοθεί έμφαση στα οφέλη που προκύπτουν από τη χρήση του τόσο για τους εκδότες και τους βιβλιοπώλες όσο και για τον ίδιο τον χρήστη.

ekebi.gr
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-09, 13:54
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι, και θα έχετε άμεση ενημέρωση.

Να προτείνω όμως κάτι;
Γιατί δεν τα βάζουμε όλα σε ένα θέμα σχετικά με e-book reading για να μη χαθούμε στο διάστημα;
Θα ήταν ευκολότερο να βγάλουμε άκρη έτσι νομίζω.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-09, 13:56
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
ό,τι κάνει και η δική μας εκεβι... , που από τη βάση δεδομένων της αντλούν τα e-..., τα προβάλλουν στον δικό τους χώρο, για να προστεθούν στο καλάθι των επιθυμούντων...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-09, 14:00
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν κάνεις αγορά όμως από το ΕΚΕΒΙ

Anyway... κοντός ψαλμός... θα τα μάθουμε από κοντά.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-09, 14:08
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
σε κάποια στιγμή, είδα ότι το βιβλίο μου (αυτό που κυκλοφορεί) το διαθέτανε διάφορα βιβλιοπωλεία (ΠΑΤΑΚΗΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗΣ, Πρόναος, Σταμούλης, Τσοπελάκος κλπ) και είχαν σαν περιγραφή κάτι που δεν με κάλυπτε. Ερχόμενος σε επικοινωνία, για τροποποίησή της (λιτής περιγραφής) μου απάντησαν ότι και να το άλλαζαν οι ίδιοι, την επόμενη φορά που θα κάνανε ενημέρωση από την βάση (του ΕΚΕΒΙ), θα ξαναερχόταν πάλι τα ίδια στοιχεία, οπότε εκεί θα έπρεπε να απευθυνθώ για όποια τροποποίηση.

...αυτό εννοούσα σαν βάση δεδομένων.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-09, 14:44
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Λυπάμαι που θα γίνω ΠΑΛΙ εγώ η κακιά, αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ψηφιακή αγορά βιβλίων.
Αυτή είναι μια νέα κατάσταση στην βιβλιοζωή μας που θα αποτελέσει αντικείμενο πολλών και διαφόρων συζητήσεων.

Τώρα στο θέμα σου, αν κι εκτός:
1ον: δεν έχει νόημα να παραπονεθείς εδώ, αλλά κατευθείαν στο ΕΚΕΒΙ όπου
2ον: πολύ λογικά θα σου πούνε... "ας φτιάχνατε μόνος σας την περιγραφή!" (Δελτίο Τύπου συνηθίζεται να το λέμε) - αυτό κάνουμε όλοι για να έχουμε το κεφαλάκι μας ήσυχο
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-09, 15:02
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι που θα γίνω ΠΑΛΙ εγώ η κακιά, αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ψηφιακή αγορά βιβλίων.
Αυτή είναι μια νέα κατάσταση στην βιβλιοζωή μας που θα αποτελέσει αντικείμενο πολλών και διαφόρων συζητήσεων.

Τώρα στο θέμα σου, αν κι εκτός:
1ον: δεν έχει νόημα να παραπονεθείς εδώ, αλλά κατευθείαν στο ΕΚΕΒΙ όπου
2ον: πολύ λογικά θα σου πούνε... "ας φτιάχνατε μόνος σας την περιγραφή!" (Δελτίο Τύπου συνηθίζεται να το λέμε) - αυτό κάνουμε όλοι για να έχουμε το κεφαλάκι μας ήσυχο
κατ' αρχάς, ΔΕΝ παραπονέθηκα εδώ (αυτό έλειπε). Τόπα σαν βάση δεδομένων.
2ον. μου την άλλαξαν την περιγραφή στα περισσότερα βιβλιοπωλεία, δλδ αναφέρουν, αυτήν που τους πρότεινα.

το θέμα ΠΑΛΙ η κακιά... σε παρακαλώ, μην μου βάζεις λόγια, που ούτε καν σκέφτηκα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-09, 15:20
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Νο, Νο... ΔΕ σου βάζω λόγια, απλώς εκ των πραγμάτων θα γίνω κακιά.

Λοιπόν, η ψηφιακή αγορά βιβλίων είναι μια καινούργια κατάσταση, αρκετά μπλεγμένη, με νομοθεσία και ρυθμίσεις που αναπτύσσονται ξαφνικά για να αντιμετωπίσουν το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων πού ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ήταν ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ

Είναι λοιπόν λίγο... - πώς να το πω... άσχετο? - να μπερδεύουμε το συγκεκριμένο ζήτημα με τις γνωστές έως τώρα βάσεις δεδομένων αναζήτησης "ΤΙΤΛΩΝ" (θέμα που μπορούμε να συζητήσουμε αλλού)

Το θέμα της ψηφιακής αγοράς είναι αρκετά περίπλοκο από μόνο του για να μας απασχολήσει ξεχωριστά είτε ως δημιουργούς είτε ως αναγνώστες.
Κι επειδή τυχαίνει να είναι κι ένα από τα αντικείμενά μου (και ως υπεύθυνη πνευματικών δικαιωμάτων), γι' αυτό και απαντώ - όμως πολύ λιτά και προσεκτικά αν το έχεις παρατηρήσει γιατί πολλά πράγματα ΔΕΝ είναι ακόμη οριοθετημένα επαρκώς.

Εξ ου και ο λόγος που πρότεινα να μπουν οι αναρτήσεις περί ψηφιακής αγοράς βιβλίων μαζί.
Προσωπικά συλλέγω πληροφορίες και για το θέμα που ανήρτησε ο Στέλιος, και για το θέμα που ανήρτησε η Χριστίνα (αφού θα παρίσταμαι στη συγκεκριμένη έκθεση) αλλά πού θα πρωτοβάλω τις τυχόν απαντήσεις;

Αυτά εν ολίγοις.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-05-09, 22:39
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...η ενημέρωση σε θέματα του αντικειμένου σου, που μάλιστα μας ενδιαφέρουν, σηκώνουν ευχαριστούμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.