Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-17, 10:02
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι θυμάστε από τον Στέλιο;

Λένε πώς ένας άνθρωπος πεθαίνει πραγματικά όταν τον ξεχάσει και ο τελευταίος άνθρωπος που τον θυμάται. Όπως καταλαβαίνεται ο Στέλιος θα μείνει ζωντανός για πολλές γενιές.

Ο καθένας μας έχει από τον Στέλιο κάποιες αναμνήσεις οι οποίες έχουν να κάνουν με την προσωπική μας επαφή μαζί του και τα οποία θα πρότεινα να τα μοιραστούμε ώστε να φέρουμε στο φως πτυχές της προσωπικότητάς του που δεν γνωρίζαμε.

Τι θυμάστε λοιπόν πιο έντονα από την αλληλεπίδρασή σας με τον Στέλιο;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to amigos For This Useful Post:
mimo (30-01-17), Naias (16-01-17)
  #2  
Παλιά 16-01-17, 18:14
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Συμφωνώ...όπως έλεγε και ο Λακάν, υπάρχει ο πρώτος και ο δεύτερος θάνατος. Ο πρώτος έχει να κάνει με τη βιολογία και ο δεύτερος -ο πραματικός θάνατος - που επέρχεται μέσα από τη λήθη...

Ο Στέλιος θεωρώ δεν είναι ανάμνηση αλλά υπάρχει μέσα στον/στην καθένα/μία...είμαι σίγουρη έχουμε τόσα ξεχωριστά να πούμε και να μοιραστούμε αλλά και τόσο ίδια...
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Naias για αυτό το μήνυμα:
mimo (30-01-17)
  #3  
Παλιά 17-01-17, 10:23
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θυμάμαι την πρώτη μου συνάντηση με τον Στέλιο , νομίζω στην Πανεπιστημίου στο ταξιδιωτικό γραφείο που δούλευε για να του δώσω συνδρομή για την τότε GATE. Μου έκανε εντύπωση που ήταν γελαστός και ενεργητικός, ίσως η πιο ενεργοποιημένη φάση που τον είχα δει.
Στη συνέχεια τον θυμάμαι σε συνάντηση στο σπίτι μου που αγόρασε από εμένα ένα στερεοφωνικό με CD τότε, που είχα πάει και τον είχα δει άνετο με τις fluffy σαγιονάρες του στη Φωκίωνος και την επιμονή του να με τρατάρει από τα τυροπιτάκια του.
Ατελείωτες συζητήσεις on line, πλάκες με τα pages, πειράγματα.
Γκρίνια και πείσμα, τσακωμοί περί αριστεράς και δεξιάς.
Στο γάμο μου ο Στέλιος εκεί να μου έχει τραβήξει τις ωραιότερες φωτογραφίες που ακόμα στολίζουν τα σαλόνια αρκετών σπιτιών.
Ο Στέλιος εκεί κάθε βράδυ να με παρηγορεί όταν βρέθηκα ένα βήμα πριν την κατάθλιψη και να μου εξιστορεί τις δικές του ερωτικές ιστορίες και απογοητεύσεις. Θυμάμαι τη χαρά του όταν είδες το protoype από την Internetική βάση και πώς με το πάθος του για την Acro την ξαναανέστησε και από το τίποτα καταφέρνοντας να έχει χιλιάδες hits ημερησίως και τα θέματα της να εμφανίζονται πρώτα πρώτα στο google.
Μετά είδα την βάση να ξαναμαραζώνει να χάνει τον κόσμο της τον Στέλιο να πέφτει και τον τελευταίο καιρό απλά να επαναλαμβάνει τη ρουτίνα της βάσης ακατάπαυστα. Ήταν η αναπνοή του.
Όταν έμαθα ότι πριν από λίγο καιρό ο Στέλιος δεν έμπαινε πλέον στη βάση λόγω της μετεγκατάστασής του, ήμουν σίγουρος ότι ο Xenios δεν θα άντεχε χωρίς να αναπνέει. Και οι εξελίξεις έδειξαν ότι η ζωή του Στέλιου ήταν όντως η Acrobase.
Προχθές άκουσα πράγματα από την ανιψιά του που δεν ήξερα για τον Στέλιο και που με βοήθησαν να σχηματίσω ακόμα καλύτερη εντύπωση για την χαρισματική του προσωπικότητα.
Αν γνωρίζει κάποιος την ανιψιά του ίσως να μπορούσε να μας δώσει τον λόγο της να τον βάλουμε σε ένα μήνυμα εις ανάμνηση του Στέλιου.
Ο Στέλιος ήταν τυχερός , τον αγάπησαν πολλοί άνθρωποι και τον έχουν μέσα στην καρδιά τους. Ήταν τυχερός γιατί θεωρώ ότι είχε μερικούς ανθρώπους που του στάθηκαν δίπλα του με την ανιδιοτελή αγάπη τους.
Στέλιο ευχαριστώ.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to amigos For This Useful Post:
mimo (30-01-17), voyager (17-01-17)
  #4  
Παλιά 19-01-17, 12:43
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Θυμάμαι, αυτό που ξέχασε ο ίδιος ...



... το πόσο γλυκός άνθρωπος ήταν!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 21-01-17 στις 23:45
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to pazo For This Useful Post:
Diamond (22-01-17), mimo (30-01-17), voyager (22-01-17)
  #5  
Παλιά 21-01-17, 23:05
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Η μηχανή του χρόνου...

Βλέπω εδώ το πρώτο αυτό μήνυμα του θέματος...
Αχ να είχα μια μηχανή του χρόνου

Γράφει ο Στέλιος:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας έχει τύχει ποτέ να θέλετε να ξαναζήσετε μια στιγμή από την ζωή σας;

Φοβάμαι ότι τα νέα παιδιά δεν θα έχουν και πολλές τέτοιες τάσεις, είναι κυρίως γνώρισμα των μεγάλων ηλικιών. Επίσης συμβαίνει σε όσους έχουν χάσει, πολυαγαπημένα τους πρόσωπα, που είναι δεμένα με τις αναμνήσεις μας.

Ο πιο διακαής μου πόθος είναι να ανακαλύψουν την μηχανή του χρόνου και να γυρίσω πίσω, για να ξαναζήσω κάποιες στιγμές που είναι γραμμένες με ανεξίτηλα γράμματα στην μνήμη μου. Δεν ζητώ να επέμβω, να αλλάξω κάτι, απλά να το ξαναζήσω.

Ας σας περιγράψω μια απ αυτές τις επιθυμίες.

Ρυθμίζω το ρολόι της μηχανής του χρόνου στον Δεκέμβριο του 1955, παραμονές Χριστουγέννων. Στην κουζίνα του παλιού μας σπιτιού, επικρατεί ένας χαμός. Η Γιαγιά εξετάζει όλα τα υλικά με τα οποία θα φτιαχτούν τα περίφημα Σμυρναϊκά τσουρεκάκια, αυτά που εσείς οι απ’ έξω ονομάζεται κακώς Σμυρναϊκά Κουλούρια.
Το κύριο υλικό για την τελική επιτυχία είναι το βούτυρο γάλακτος μέσα σε μεγάλες γυάλες. Οι τέσσερις κόρες της Γιαγιάς μου, περιμένουν με αγωνία το πόρισμα της ειδικού μητέρας τους. Τελικά το βούτυρο παίρνει το τελικό ok και ο έλεγχος συνεχίζεται στο αλεύρι που το είχαν κοσκινίσει σε ένα τεράστιο πήλινο δοχείο.

Όταν όλα βρίσκονται στο τελικό στάδιο η Γιαγιά ζητάει από τα παιδιά, να φέρουν, δώδεκα ταβάδες (μεγάλα τετράγωνα ταψιά των φούρνων). Τα παιδιά γκρινιάζουν, αλλά η υπόσχεση για ένα χαρτζιλίκι, τα κάνει να βγάλουν φωτιές στα πόδια.

Ξεκινάει η διαδικασία του ανακατέματος του βουτύρου με την ζάχαρη που πρέπει να γίνει πολύ προσεκτικά μέχρι να διαλυθεί και ο τελευταίος κρύσταλλος ζαχάρεως. Η μυρωδιά από το βούτυρο αρχίζει να απλώνεται σε όλο το σπίτι και να σπάει μύτες.

Ξεκινάει το ζύμωμα και εκεί η Γιαγιά ελέγχει κάθε φορά πόσο αλεύρι θέλει ακόμα, ώστε η ζύμη να γίνει αφράτη. Η Γιαγιά υπενθυμίζει : προσοχή μην μου τα κάνετε κουραμπιέδες, τσουρεκάκια κάνουμε…

Τελικά δίνεται το τελικό οκ και από τις 4 γαβάθες με την ζύμη και αρχίζει το πλάσιμο σε τρια μπαστουνάκια που ενώνονται στις άκρες. Οι κοπέλες βοηθοί έχουν πλύνει καλά τους ταβάδες και τους έχουν λαδώσει ελαφρά με βούτυρο. Ενώ άλλοι με πινέλο αλείφουν τα τσουρεκάκια αυγό.

Οι συστάσεις της Γιαγιάς εδώ είναι αυστηρές στα παιδιά. Να πείτε στον Κώστα (ο φούρναρης) να μην διανοηθεί να μου τα αφήσει άψητα ή να μου τα κάψει, ρόδινα τα θέλω.

Σε δύο ώρες μετά φόβου γυρίζουμε τα ψημένα τσουρεκάκια στο σπίτι. Θα ήθελα πολύ να ξαναμυρίσω αυτό το άρωμα.

Η Γιαγιά κάνει έλεγχο σε κάθε ταψί και εγκρίνει ότι είναι εντάξει. Μας χαμογελάει ευχαριστημένη και από την δικιά μας συνεισφορά, μας δίνει από δύο τσουρεκάκια το χαρτζιλίκι μας, ένα ολόκληρο τάλιρο στον καθένα και με την σειρά μας γινόμαστε εμείς ευτυχισμένοι.
Οι κόρες μοιράζονται τα τσουρεκάκια για τις οικογένειες τους και η μέρα τελειώνει εδώ.

Θα ήθελα να τους ακουμπούσα όλους και ας μην με έβλεπαν, να νοιώσω λίγο την παρουσία τους, που τόσο πολύ μου έχει λείψει.

Σ.
... έτσι σκέφτομαι...

Σαν να ήταν η Acro, ως τώρα, μια μηχανή του χρόνου... που με τις περιγραφές, τις διηγήσεις, τα όνειρα, τις συνταγές... μας έπαιρνε ο Στέλιος σε ένα όμορφο ταξίδι άλλοτε στις αναμνήσεις του, και άλλοτε στα όνειρα του.

Οι μηχανοδηγοί της παλιάς γενιάς, όπως οι περισσότεροι άνθρωποι του μόχθου τότε, ήταν ντόμπροι, ανοιχτόκαρδοι και ενίοτε λίγο γκρινιάρηδες.
Έτσι είναι αυτά.

Αλλά μήπως και το φαΐ, δεν θέλει το αλατοπίπερο του για να νοστιμίσει;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Easty For This Useful Post:
amigos (23-01-17), mimo (23-01-17), voyager (22-01-17)
  #6  
Παλιά 25-01-17, 23:45
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θυμάμαι που ήρθε σε μια ξενάγηση στο μουσείο της Ακρόπολης παρέα με τον εκλεκτό μας φίλο Vgiagias, πρόθυμος να προσφέρει τις γνώσεις του ..γεμάτος χαρά ανάμεσα στα παιδιά τον θυμάμαι με το χαμογελάκι του...κάπως έτσι είχα κ εγω την ευκαιρία να τον γνωρίσω απο κοντά.
και πόσα άλλα ωραία που είχαμε τη τιμή να ζήσουμε εδώ στην acrobase.και μονο που υπήρχε {και εξακολουθεί} για να μας δίνει βήμα αρκεί...
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην maralin για αυτό το μήνυμα:
mimo (30-01-17)
  #7  
Παλιά 26-01-17, 03:28
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Θυμάμαι την παιδικότητα και την αγάπη που αντιμετώπιζε ανθρώπους και καταστάσεις.

Το γιασεμί του και τα καράβια του.

Στέλιο, σ' ευχαριστώ για όλα.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to christi For This Useful Post:
Archmage (27-01-17), dimitrios83 (29-01-17), mimo (30-01-17)
  #8  
Παλιά 29-01-17, 14:08
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θυμάμαι πώς μας υποδεχόταν την πρωτοχρονιά στο σπίτι του. Κουβεντούλα όλη νύχτα, χαβαλές. Έφευγα στις 06:00 με το πρώτο ΚΤΕΛ από το Πεδίο Άρεως.

Θυμάμαι τις συναντήσεις στο καφέ του μουσείου.

Θυμάμαι τα μακροσκελή μηνύματα που άφηνα με τον line editor, τις εποχές που μπαίναμε με 2400bps (εγώ ήμουν τυχερός, είχα 14400).
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
mimo (30-01-17)
  #9  
Παλιά 02-02-17, 13:57
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Τις αντιδράσεις του, στα online πειράγματα.
Ένα μήνυμα στα πεταχτά... μια ανάρτηση στα θέματα...
...
ήταν μερικές φορές, μικρές ευκαιρίες για πείραγμα.

Κι οι αντιδράσεις...

γούτσου... μαναράκι μου.... χαριτωμένε... κλπ.

Πολλές φορές -τουλάχιστον εγώ- ανέβαζα μηνύματα που ήξερα ότι θα προκαλούσα την αντίδραση του. Αρκετές φορές, διάλεγα αναρτήσεις, με ακριβώς αυτό το σκοπό!!
Όχι αύξηση πίεσης, αλλά αυτήν την χαρακτηριστική αντίδραση!!

Τι είδους μηνύματα;
Να... για παράδειγμα όταν προχθές έγραφα το Ο ακριβότερος καφές του κόσμου
γελούσα μέσα μου σκεπτόμενος τις αντιδράσεις του Στέλιου...
Όμως κόπηκε το γέλιο πριν βγει.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Easty για αυτό το μήνυμα:
maralin (02-05-19)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.