Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 03-08-08, 02:41
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τελειωσα τη Σταυροφορια των Μηχανων (αργησα λιγο) καθως και τη μικρη ιστορια The Faces of a Martyr

Μου φανηκε καλυτερο απο το πρωτο. Το πρωτο μου φανηκε φλου ενω σε αυτο εδειξε που καταληγουν τα πραγματα. Μεγαλη ανατροπη ηταν το οτι ενας απο τους ηρωες-πρωταγωνιστες του πρωτου, σε αυτο ειναι ο κακος!!! Ειναι αρκετα καλο και ευχαριστω και δεν καταλαβαινω γιατι δυσαρεστησε αρκετους. Καταλαβαινω οτι λογω χρονικης τοποθετησης (10000 χρονια πριν το πρωτο βιβλιο), πρόκειται για εντελώς διαφορετικό σύμπαν. Δεν παύει όμως να αποτελεί ιστορικό ενδιαφέρον.

Προχωραω στο τριτο και παει η πρωτη τριλογια!!!

(ουτε blog αναγνωσης να ηταν)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-08-08 στις 02:47
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-08-08, 21:16
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
Χα, χα, αποκλείεται

Πάσχω από οξία αντιτολκιενίτιδα, βγάζω σπυράκια, βαράνε runtime error τα vista αν πίεσω το Link, κλπ. Αχ, που είναι οι καλές εποχές να βριστούμε λίγο για τον εν λόγω κύριο πάλι...

Σημ: φτου! Η περιέργεια σκότωσε τη γάτα, και πάτησα το link. Τώρα έχει παραλύσει ο εγκέφαλος μου.
Μα γιατί να βρίζεστε για τον Τόλκιν; Μήπως ξέρω πολύ λίγα;
Εγώ είχα διαβάσει τον πρώτο τόμο, γύρω στο γυμνάσιο. Μου έκανε εντύπωση και μου φάνηκε παράξενο αλλά το άφησα. Το ξαναδιάβασα πάλι πρόσφατα και θέλω να συνεχίσω με τους υπόλοιπους τόμους. Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο πώς τα περιγράφει όλα με τέτοιες λεπτομέρειες! Ο Τόλκιν με άφησε αποσβωλομένο αλλά την καρδιά μού έκλεψε/κλέβει η Narnia. Δεν ξέρω γιατί. Με "συγκινεί" όμως πολύ.

Πάντως για τον Τόλκιν πιστεύω ότι δεν υπάρχει άλλο σαν το έργο του και απορώ πώς δεν τον βράβευσαν.

Κατά τα άλλα το Dune πρώτη φορά το ακούω αλλά πιστεύω ότι το "επιστημονική" προσγειώνει λίγο τη "φαντασία" στα δικά μας...
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-08-08, 00:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξαναδιάβασα πάλι πρόσφατα και θέλω να συνεχίσω με τους υπόλοιπους τόμους. Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο πώς τα περιγράφει όλα με τέτοιες λεπτομέρειες! Ο Τόλκιν με άφησε αποσβωλομένο

Πάντως για τον Τόλκιν πιστεύω ότι δεν υπάρχει άλλο σαν το έργο του και απορώ πώς δεν τον βράβευσαν.

Κοιτα κατι πραγματα..........
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-08-08, 13:37
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Δύο "αινίγματα" για τον Τόλκιν (δικά μου έτσι; )
Ποια "όντα" δεν υπάρχουν στον κόσμο του Τόλκιν και υπάρχουν στο δικό μας;
(αφηρημένη λίγο αλλά η απάντηση -που εγώ βρήκα για την ερώτησή μου-χα!- μου φάνηκε αστεία)

Πώς ονομάζεται ο αστυνόμος (ο ένας, κατά τον Τόλκιν) του Σαΐρ; (αυτό αναφέρεται στο βιβλίο αλλά μπορεί κανείς να το βρει και με λίγη φαντασία)

Το 'πα και το ξαναλέω: καλός ο Τόλκιν αλλά στην Νάρνια, κάτι κάνει στην καρδιά μου ντριν-ντριν (τι είναι να πάρει; )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleftherios : 05-08-08 στις 13:41
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-08-08, 14:26
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δ
Ποια "όντα" δεν υπάρχουν στον κόσμο του Τόλκιν και υπάρχουν στο δικό μας;
(αφηρημένη λίγο αλλά η απάντηση -που εγώ βρήκα για την ερώτησή μου-χα!- μου φάνηκε αστεία)
Γαιδουρια :Ρ

Πώς ονομάζεται ο αστυνόμος (ο ένας, κατά τον Τόλκιν) του Σαΐρ; (αυτό αναφέρεται στο βιβλίο αλλά μπορεί κανείς να το βρει και με λίγη φαντασία)
Σαιριφιδες... οταν το χα πρωτοδιαβασει νομιζα πως ηταν λογοπαιγνιο αλλα στην πραγματικοτητα οντως η λεξη σεριφης βγαινει απο αυτη που βγαινει απο τη λεξη shire.

Το 'πα και το ξαναλέω: καλός ο Τόλκιν αλλά στην Νάρνια, κάτι κάνει στην καρδιά μου ντριν-ντριν (τι είναι να πάρει; )
Να σου δειξω κατι ιστοσελιδες φονταμενταλιστων διαμαρτυρομενων που κατηγορουν τη Ναρνια για αποκρυφισμο; :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-08-08, 01:47
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 19:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες το Dune, αλλά το κανονικό, του Frank Herbert (στα αγγλικά, εννοείται). Θα τελειώσω πρώτα την original εξαλογία και μετά τα "παρελκόμενα".

Gildor, έχω την εντύπωση ότι μόλις μπεις στο πραγματικό "ζουμί" (βλ. Frank), θα εκπλαγείς ευχάριστα.
Σίγουρα, μόνο προχειρογραμμένο και κοινότοπο δεν είναι.


Για 'μένα, έχει στείλει τον Tolkien για βρούβες...
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-08-08, 14:08
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γαιδουρια :Ρ


Σαιριφιδες... οταν το χα πρωτοδιαβασει νομιζα πως ηταν λογοπαιγνιο αλλα στην πραγματικοτητα οντως η λεξη σεριφης βγαινει απο αυτη που βγαινει απο τη λεξη shire.
Στην δεύτερη ερώτηση σωστός.
Στην πρώτη είναι τα... μικρόβια. Για φαντάστου να πάθει η πανέμορφη ξωτικοβασίλισα ανεμοβλογιά, ή ο Μπομπατίλ μαγουλάδες, ή ο Γκάνταλφ, όταν τους κυνιγάνε τα Ορκ (στην Μόιρα αν θυμάμαι καλά) δυσεντέρεια και να μη μπορεί να κρατηθεί και να μην υπάρχει τουαλέτα! .

Το πιο καλό είναι (αν και δεν έχει να κάνει με μικρόβια) να πάθει ο Σόρον έκζεμα στα δάχτυλα από αλλεργία στα δαχτυλίδια και να μην μπορεί να τα βάλει ή να πάθει ο Σάρουμαν αλτσχάιμερ και να μπλέκει ξόρκια και κατάρες - ω, ρε χαμός!

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου δειξω κατι ιστοσελιδες φονταμενταλιστων διαμαρτυρομενων που κατηγορουν τη Ναρνια για αποκρυφισμο; :Ρ
Ναι τις ξέρω, τις έχω ήδη δει. Βασικά οι προτεστάντες τον κατηγορούν επειδή ο Λιούις ήταν υπέρ της Λειτουργικής Εκκλησίας και τους χάλαγε τη σούπα. Τον κατηγορούν για παγανισμό και (ίσως) για σατανισμό. Άλλος κατήγορός του είναι ο Pullman γνωστός για πολλά... Και εγώ όταν είχα δει μια τέτοια σελίδα είχα πάθει την πλάκα μου και είχα στεναχωρηθεί πολύ γιατί είχα αγαπήσει τα έργα του, τα έβλεπα μάλιστα και μικρός στην ΕΡΤ που μετέδειδε τη σειρά του BBC. Τόσο στεναχωρήθηκα που έστειλα εμαιλ στην ΟΟΔΕ (φαντάστου δηλαδή ) και τους ρώτησα τι στο καλό συμβαίνει (αυτοί στις σελίδες τους έγραφαν καλά λόγια αλλά ήθελα να πιστοποιήσω).

Τέλος πάντων (όλα αυτά βεβαίως εκτός θέματος και συγγνώμη), τα πράγματα τα έχει μπερδέψει λίγο η disney και ιδιαίτερα στην πρώτη ταινία, στη συνάντηση του φαύνου και της Λούσυ, όπου της δίνει (στο έργο) τσάι με υπνωτικό. Αυτό αν θυμάμαι καλά δεν αναφέρεται στο βιβλίο, όπου λέει ότι η Λούσυ κοιμάται επειδή ήταν κουρασμένη (χωρίς να αναφέρεται τίποτε για υπνωτικό). Ο αυλός, επίσης. Ότι δηλαδή την προσελκύει με αυλό (ούτε αυτό υπάρχει στο βιβλίο). Τα κλάματα επίσης (του φαύνου) αφού ξυπνάει η Λούσυ έχουν πλήρη εξήγηση στο βιβλίο, αφού ο ίδιος ο κ. Τούμνους λέει ότι έκλεγε επειδή την είχε πάρει μαζί του με το σκοπό να την παραδώσει στην Τζάντις (την μάγισα) και αυτό είναι κάτι το οποίο δεν θα έκανε ποτέ ο πατέρας του, του οποίου το κάδρο είναι στο δωμάτιο. Στο έργο απ' ότι θυμάμαι δεν εξηγείται αυτό επαρκώς, με αποτέλεσμα κάποιοι να λένε ότι αφού ο κ. Τούμνους είναι φαύνος και μοιάζει με τον Παν (Pan), ο οποίος έχει σχέση με άλλα, προφανώς έκλεγε επειδή έκανε στο κοριτσάκι... άλλα (έλεος δηλαδή) και γι' αυτό φοβάται (στο έργο) να της πει γιατί κλέει.

Για την disney ειλικρινά δεν ξέρω. Μαζί δείχνουν και την γνωστή εικόνα με το Lion King για την οποία μου φαίνεται έχουν δίκιο, δυστυχώς.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-08-08, 15:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Guybrush Εμφάνιση μηνυμάτων
Gildor, έχω την εντύπωση ότι μόλις μπεις στο πραγματικό "ζουμί" (βλ. Frank), θα εκπλαγείς ευχάριστα.
Σίγουρα, μόνο προχειρογραμμένο και κοινότοπο δεν είναι.
Το περιμενω πως και πως να φτασω εκει περα. Με εχουν ιντριγκαρει πολυ τα καλα λογια που ακουω απο ολους. Εχω και τη σειρα και τις ταινιες σε δβδ αλλα περιμενω να διαβασω το βιβλιο πρωτα!!

Παντως δεν εχω καταλαβει που ειναι το κακο να διαβαζεις τα πρηκουελ πρωτα, περαν απο το οτι σου τρωνε μερικα spoilers

Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην δεύτερη ερώτηση σωστός.
Στην πρώτη είναι τα... μικρόβια. Για φαντάστου να πάθει η πανέμορφη ξωτικοβασίλισα ανεμοβλογιά, ή ο Μπομπατίλ μαγουλάδες, ή ο Γκάνταλφ, όταν τους κυνιγάνε τα Ορκ (στην Μόιρα αν θυμάμαι καλά) δυσεντέρεια και να μη μπορεί να κρατηθεί και να μην υπάρχει τουαλέτα! .
Σε μια παλια ιστοσελιδα με Τολκινικα αστεια, ειχα διαβασει την πιθανοτητα καποιο βακτηριο απο τα δαχτυλα του Φροντο να εμενε στο δαχτυλιδι. Αυτο πως θα μεταλλασσοταν;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-08-08, 15:42
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 19:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά ξεκίνησα πρώτα από τα ορίτζιναλ του Φρανκ, επειδή είχα ακούσει ότι τα επόμενα που έκανε ο υιός μαζί με τον Άντερσον ήταν πολύ κατώτερα.

Οπότε λέω, ας ξεκινήσω με το πιο "δυνατό", για να μην απογοητευτώ...
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-08-08, 08:16
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μια παλια ιστοσελιδα με Τολκινικα αστεια, ειχα διαβασει την πιθανοτητα καποιο βακτηριο απο τα δαχτυλα του Φροντο να εμενε στο δαχτυλιδι. Αυτο πως θα μεταλλασσοταν;
Ειλικρινά δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι, ότι βακτήρια από τα δάχτυλα του Μπίλμπο δεν πρέπει να υπάρχουν, αφού ο Γκάνταλφ είχε πετάξει το δαχτυλίδι στην φωτιά για να εμφανιστούν τα γράμματα. Προσωπικά θα με ανυσηχούσαν τα βακτήρια από τα δάχτυλα του Γκόλουμ που ψαχούλευε, συνέχεια, στις λάσπες. Αλλά κι αυτά μάλλον νεκρώθηκαν...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-08-08, 12:06
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά τα άλλα το Dune πρώτη φορά το ακούω αλλά πιστεύω ότι το "επιστημονική" προσγειώνει λίγο τη "φαντασία" στα δικά μας...
Αυτό φαντάζει εξίσου αυθαίρετο και απληροφόρητο με τη θέση ότι η δουλειά του JRRT είναι βαρετή και αηδιαστική.

Είσαι της άποψης ότι επιστήμη και φαντασία πάνε χωριστά; Για σένα οι επιστήμονες είναι οι καρικατούρες της δεκαετίας του '50 με τις άσπρες ρόμπες και την ανικανότητα να δέσουν τα κορδόνια των παπουτσιών τους; Πού κάνουν τα πάντα μαθηματικά;

Αν ναι, και όντως πιστεύεις ότι δεν υπάρχει φαντασία δίπλα στην επιστήμη, σε προκαλώ να εντοπίσεις από πού πηγάζει η επιστημονική έμπνευση που καταλήγει σε θεωρίες. Πχ πες μου ποια ψυχρή, μηχανική διαδικασία έκανε τον Αρχιμήδη να καταλήξει στο περίφημο «εύρηκα» (όχι το λευκαντικό, αυτό είναι μεταγενέστερο).

Hint: και ο Tolkien επιστήμονας ήταν. Η γλωσσολογία κατατάσσεται στις επιστήμες.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-08-08, 13:45
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Ε, καλά εντάξει δεν το πήγα τόσο μακριά εγώ... Ίσως να μη το έκφρασα καλά. Εμένα μου αρέσει να διαβάζω για ωραίους κόσμους και συνήθως με ωραίες περιγραφές (όχι όμως κουραστικές) για τοπία με τη σχετική περιπέτεια βέβαια. Γι' αυτό και μ' αρέσουν Narnia, LOTR κλπ. Ασφαλώς, αυτό δεν έχει σχέση με τις επιστημονικές εφευρέσεις/ανακαλύψεις. Δηλαδή μου αρέσει να πηγαίνω με τη φαντασία μου σε μέρη τέτοια. Αντίθετα (μπορεί να κάνω λάθος) ένα έργο με επιστημονική φαντασία θα έρχεται περισσότερο στα "δικά μας μέρη", όχι κακό αλλά διαφορετικής "κλάσης" να πούμε.

Τέλος πάντων, μπορεί να κάνω και λάθος, καθώς η περιπέτεια μπορεί να είναι τόσο καλή που να αναπληρώνει όλα αυτά κλπ. Εντάξει έκανα λάθος.

Ασφαλώς και η επιστήμη έχει να κάνει με τη φαντασία. Σήμερα βέβαια υπάρχουν και χρηστικοί λόγοι ειδικά όσον αφορά εργαστήρια εταιριών. Η φαντασία όμως παραμένει.

Έχω πει και αλλού (εμένα μου φαίνεται σωστό) ότι δεν θεωρώ επιστήμη κάτι στο οποίο απλώς ακολουθείται επιστημονικός τρόπος έρευνας ή δουλειάς γενικότερα. Αμφιβάλλω κατά πόσο η ψυχολογία, για παράδειγμα, είναι επιστήμη και άλλες πολλές θεωρητικές "επιστήμες". Για μένα επιστήμη είναι ότι έχει αξιωματική θεμελίωση. Γι' αυτό και ο διαχωρισμός science-engineering.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-11-08, 20:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ολοκληρωσα την τριλογια Legends of Dune λοιπον και ξεκινησα τη μετριοτατη τριλογια Prelude to Dune




και τωρα αφου ενημερωθηκατε, ο κοσμος μπορει να συνεχισει να κυλαει οπως πριν...
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-11-08, 21:03
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
οχι δεν θα σχολιασω οχι δεν θα σχολιασω οχι δεν θα σχολιασω οχι δεν θα σχολιασω οχι δεν θα σχολιασω οχι δεν θα σχολιασω οχι δεν θα σχολιασω οχι
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 07-11-08 στις 21:05
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:57.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.