Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 01-03-07, 13:19
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
να που κατ αρχην ηδη παιζει καπου..
στην συνεχεια οντας παιδι επαιξε τον χαρρυ ποττερ.Ε! δεν νομιζω να εχει καει και για την υπολοιπη ζωη του
και εν κατακλειδι δεν ηταν αυτο το θεμα της συζητησης
σε φιλω αμφιμαγουλιως
παπα ο γκρινιαρης

υ.γ. ο ρολος του χριστου ειναι γρουσουζικος για οσους ηθοποιους τον υποδυθηκαν αρχιζοντας απο τον ταμπ χαντερ και μεχρι σημερα οπως γρουσουζικος ρολος ειναι και αυτος του σουπερμαν ειτε στην μεγαλη οθονη ειτε στην μικρη οσοι τον επαιξαν δεν περασανε καλα για καποιο μυστηριωδη λογο
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 01-03-07 στις 13:23
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-03-07, 14:37
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
…Φυσικά σοφά λέει ο λαός… με όποιον δάσκαλο καθήσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις, και νομίζω ότι, είναι αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε γονιού, να επιλέγει ποιους δασκάλους θα έχει το παιδί του, ο οποίος ‘’μάλλον’’ αν κινηθεί από ειλικρινή αγάπη και ενδιαφέρον θα επιλέξει τους καλύτερους. (Σας προλαβαίνω, μην μου πείτε αν έχει τα λεφτά... γιατί στα πνευματικά δεν έχει κόστος...).

Ποιος, ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΤΑΝ ΑΛΗΘΙΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ, θα έβαζε για δασκάλους στο σπίτι του, μάγους; να μάθουν στο παιδί του τι; δια των επικλήσεων και μαγικών επωδών, την φιλία των δαιμόνων; έτσι θα αναπτυσσόταν η κρίση του να νικά το κακό και τους πειρασμούς;

Ο Κύριος δίδαξε πρακτικά και θεωρητικά, (δια της νηστείας Του στο σαραντάρειο όρος) την οποία τέλεια διδαχή, παρέλαβε και συνεχίζει χωρίς αλλοίωση η Ορθόδοξη Εκκλησία, ότι δια της ‘’προσευχής και νηστείας’’ νικούνται οι πειρασμοί. Έτσι είπε ότι… Τούτο δε το γένος δεν εξέρχεται, ειμή διά προσευχής και νηστείας. (Ματθ. ιζ’ 21).

Σαν χριστιανός ορθόδοξος, προτιμώ να έχει δάσκαλο Τον Χριστό. Με την επίκληση του Παντοδυνάμου Ονόματός Του, με κοινό σημείο – συμ-φωνία, Λόγου - λόγου) την ορθή πίστη, (θεωρία και πράξη), βοηθά έμμεσα και άμεσα τον αγωνιζόμενο, που τιμά το βάπτισμά του. Συντάσσομαι τω Χριστώ, αποτάσσομαι τω σατανά.

Προσπαθώ με την ζωή μου και την επίκληση του Ονόματός Του, να κάνω οικείο Τον Χριστό, παρά να αποκτήσω ‘’φίλους’’ τους δαίμονες με τις επικλήσεις και μαγικές επωδές.

Να μου μάθουν τι; άλλωστε, κόρακας κοράκου, μάτι δεν βγάζει… οπότε ΔΕΝ είναι καλοδεχούμενη η συμβουλή τους και η συμβολή τους στην παιδεία του παιδιού μου…

Θέλει ο άλλος να ‘’μάθει από αυτούς κάτι’’ με γειά του με χαρά του. Αν αυτός έχει δικαίωμα της ‘’ωφέλιμης’’ (κατ’ ευφημισμόν λόγω οικείωσης με τον θάνατο) προβολής των μαγικών, (προβάλλοντας το μαύρο για άσπρο), άλλο τόσο ΚΑΙ ΙΣΟ δικαίωμα έχω κι εγώ να ΜΗΝ τα αποδεχτώ… ποιος μου αρνείται το δικαίωμα;;; ο κοπτόμενος περί σεβασμού της ελευθερίας;;;

Μικρόβια θα βάζει κάποιος στο σώμα της ανθρωπότητος (με πρώτο και καλύτερο, παραδίδοντας τον εαυτό του, ασθενώντας από τους αδυνάμους δαίμονες); αντισώματα θα επικαλείται και θα εισάγει ο έχων την δυνατότητα (αγγέλους πανσθενείς και φωτεινούς)…

Κι ο αγώνας συνεχίζεται… με μας τελικά, όχι απλούς και παθητικούς παρατηρητές (τρεπτούς, μια σε συμφωνία και μια σε διαφωνία) αλλά καθαρά και ξάστερα ενεργητικούς συνεργάτες με Τον Κύριο (το Καλό και Αγαθό, την Οδό και την Αλήθεια, το Φως, τη Ζωή και την Ανάσταση), και αντίπαλοι έως βιολογικού θανάτου τον δε… σε αγώνα ζωής με στόχο την Ζωή.

Επιλογή σεβασμού του βαπτίσματός μας ή όχι…

Σ’ αυτόν τον φυσικοπνευματικό και αόρατο πόλεμο, καθημερινό μας αγώνα, σε ύπνο και εγρήγορση, ισχύει…
Αιτείτε, και θέλει σας δοθή• ζητείτε, και θέλετε ευρεί, κρούετε, και θέλει σας ανοιχθή. Διότι πας ο αιτών λαμβάνει και ο ζητών ευρίσκει και εις τον κρούοντα θέλει ανοιχθή. Η τις άνθρωπος είναι από σας, όστις εάν ο υιός αυτού ζητήση άρτον, μήπως θέλει δώσει εις αυτόν λίθον; και εάν ζητήση οψάριον, μήπως θέλει δώσει εις αυτόν όφιν; εάν λοιπόν σεις, πονηροί όντες, εξεύρητε να δίδητε καλάς δόσεις εις τα τέκνα σας, πόσω μάλλον ο Πατήρ σας ο εν τοις ουρανοίς θέλει δώσει αγαθά εις τους ζητούντας παρ' αυτού; (Ματθ. ζ’7).

Έτσι, όσον αφορά το θέμα μας, τα παιδικά βιβλία, όσο η επιλογή είναι από τον πατέρα στον υιό, προτιμώ να του δώσω οψάριον και άρτον (όπως αναπτύχθηκε και στο θέμα της νηστείας) παρά λίθο και όφι…

Αυτό δεν ζητά η ψυχούλα του παιδιού μας;;; ζωή!!! αυτή που του ανοίγεται μπροστά του! αυτό δεν θέλουμε να του προσφέρουμε;;; ό,τι καλύτερο;;; και υπάρχει καλύτερο από το Τέλειο;

http://users.otenet.gr/~mystakid/icxc.htm

Όταν μεγαλώνοντας έλθει η ώρα να επιλέγει μόνο του, (καθώς είναι ανόητο να μην επιτηρείτε η ψυχαγωγία του... όσο είναι σε ευαίσθητη ηθοπλαστική ηλικία..., χρονολογίες που στοχεύει το παιδικό ( ; ) βιβλίο...) πάντοτε συμβουλευτικά και με σεβασμό (σαν μεγαλύτερος και εμπειρότερος) και όσο επιδέχεται παιδεία, σαν γονιός, θα του αναπτύσσω την καλή και δίκαια και αγαθή κρίση, με στόχο να γίνει χρήσιμος πολίτης, μα πάνω απόλα άνθρωπος, βασισμένη όμως στην φιλία Του Κυρίου - Ανθρώπου και των αγγέλων προστατών μας, και όχι στην φιλία των χειρόνων και μισανθρώπων…
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-03-07, 14:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος, ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΤΑΝ ΑΛΗΘΙΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ, θα έβαζε για δασκάλους στο σπίτι του, μάγους;
Κώστα σε προηγούμενο μήνυμα με επέπληξες που δεν σου απάντησε εφ όλης της ύλης αλλά για ένα θέμα. Μάλλον σήμερα για να με τιμωρήσεις δεν μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις, απλά μας είπες ότι θέλουμε δασκάλους .....

Αυτό δεν είναι βάση για συζήτηση, ας μπαίνει ο καθένας να λέει τον μολόλογο του και να το αφήνουμε εκεί, είναι καλό; Πιστεύεις ότι βοηθάς την διάδοση αυτών που πιστεύεις;

Θα σου πω ξεκάθαρα ότι δεν κερδίζει τίποτα η πίστη μας από μεγάλους μονολόγους, κερδίζει από την έρευνα την αμφισβήτηση και τελικά την ανακάλυψη της αλήθειας, της μίας και μοναδικής αλήθειας.

Η νηστεία δεν βοηθάει στον τομέα αυτό, προτιμώ τον άλλο να φάει Μεγαλοβδομαδιάτικα σουβλάκι με διπλή πίτα, αν προηγουμένως είχε ελεήσει και βοηθήσει και συντρέξει 10 ανθρώπους.

Δεν βοηθάει η απαγόρευση ανάγνωσης βιβλίων, δεν βοηθάνε τα ταμπού και τα πρέπει τα όχι και ο περιορισμός, μόνο η αλήθεια βοηθάει Κώστα μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-03-07, 15:01
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αν πιάσουμε το θέμα των μάγων, πρέπει να πάμε σε άλλο thread.

Τώρα μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτά που ρώτησα σχετικά με την "απάντηση στο πρόβλημα Χάρι Πότερ"; Ευχαριστώ.


υγ: Οι κριτικές για το έργο που παίζει ο νεαρός είναι πολύ καλές (http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/6403263.stm), άρα μπορεί και να μην έχει καεί! Ίδωμεν..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-03-07, 15:48
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τι να σου απαντησουμε καλε;
σε θεμα που ειναι ανυπαρκτο;
θα ασχολουμαστε ολη μερα με τι βαζουνε στα διαφορα sites οι διαφοροι
ψυχοπαθεις; παραμυθακι ειναι και μια χαρα..
οι περισσοτεροι αν οχι ολοι οι κριτικαροντες δεν το εχουν καν διαβασει..
απαπα να μολυνθουνε κιολας;δεν εχεις καταλαβει οτι αυτοι ακριβως ασχολουνται με τα θεματα της "μαγειας' με το προσχημα της προστασιας των παιδιων μας;

το ειπα πριν και το περασατε ολοι ντουκου! και ξαναρωταω:
τα παραμυθια που μας ελεγε η γιαγια μας με μαγους και μαγισσες μας εβλαψαν;
μας εκαναν σατανιστες; μας εκαναν αθεους;μας εκαναν σκοτεινους μαγους τυπου βουντου να τρυπαμε με καρφιτσες κουκλακια;

οποιος "ριχνει" βιβλιο στο πυρ το εξωτερον ειναι μεγαλυτερος σκοταδιστης σατανιστης και οτι αλλο χειροτερο μπορει να υπαρξει..και ο χιτλερ αυτα εκανε

και δεν ειναι η σολωμωνικη η καμπαλα η οτι αλλο θα ακουσω για επιχειρημα,παραμυθι ειναι το ρημαδι αμαν πια
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-03-07, 16:22
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα σε προηγούμενο μήνυμα με επέπληξες που δεν σου απάντησε εφ όλης της ύλης αλλά για ένα θέμα. Μάλλον σήμερα για να με τιμωρήσεις δεν μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις, απλά μας είπες ότι θέλουμε δασκάλους .....

Αυτό δεν είναι βάση για συζήτηση, ας μπαίνει ο καθένας να λέει τον μολόλογο του και να το αφήνουμε εκεί, είναι καλό; Πιστεύεις ότι βοηθάς την διάδοση αυτών που πιστεύεις;

Θα σου πω ξεκάθαρα ότι δεν κερδίζει τίποτα η πίστη μας από μεγάλους μονολόγους, κερδίζει από την έρευνα την αμφισβήτηση και τελικά την ανακάλυψη της αλήθειας, της μίας και μοναδικής αλήθειας.

Η νηστεία δεν βοηθάει στον τομέα αυτό, προτιμώ τον άλλο να φάει Μεγαλοβδομαδιάτικα σουβλάκι με διπλή πίτα, αν προηγουμένως είχε ελεήσει και βοηθήσει και συντρέξει 10 ανθρώπους.

Δεν βοηθάει η απαγόρευση ανάγνωσης βιβλίων, δεν βοηθάνε τα ταμπού και τα πρέπει τα όχι και ο περιορισμός, μόνο η αλήθεια βοηθάει Κώστα μου.
Ούτε κατά διάνοιαν δεν σε ''επέπληξα'' και προπάντων δεν σε ''τιμώρησα''.... μια φορά τόλμησα να σας πω ανωνύμως (μόνο και μόνο για να μην σας στενοχωρήσω επωνύμως...) ''παιδιά προσέξτε τις επιθυμίες σας, γιατί όπου ο θησαυρός εκεί και η καρδιά'' και τα πήρες στο κρανίο. Συγγνώμη για τώρα συγγνώμη και για τότε η πρόθεσή μου είναι, απλά να τοποθετούμαι. Μονόλογος; θέσεις λεπτομερείς συνδυαζόμενες με το ''γιατί'' έτσι και όχι αλλιώς.

Το θέμα του δασκάλου και της εισόδου... εντός του σπιτιού... μου χτυπάει λοιπόν κάποιος την πόρτα και θέλει να μου πουλήσει ένα προϊόν, που ΔΕΝ με ενδιαφέρει. Ειδικά το ''γνωρίζω'' πως είναι βλαβερό. Θα πρέπει να του ανοίξω διάπλατα την πόρτα, να το συζητήσουμε;;;

Αν δεν το κάνουμε φυσιολογικά έτσι, γιατί να το κάνουμε πνευματικά; κι όταν λέω ''γνωρίζω'' εννοώ ''γνωρίζω βιωματικά και όχι εξ υψηλής θεωρίας... κάτι άκουσα...'' όχι δλδ έχω απλά μια γνώμη για αυτά, επιδεχόμενη αλλοίωση και τρεπτότητα. Το άσπρο είναι άσπρο, όπως και το αντίθετο. Να μην μοιάσουμε με τις νυχτερίδες...

(Μια φορά, ήταν 3 νυχτερίδες, φυσικά κρεμασμένες ανάποδα. Σε κάποια στιγμή, μία σηκώνεται όρθια. Ρωτάει η δεύτερη.
- ρε συ, τι έπαθε αυτή;;; και απαντάει η τρίτη με απόλυτη φυσικότητα...
- μάλλον θα λιποθύμησε...

Ξέρεις ποιο θα συζητήσουμε με τα παιδιά; και το κάνουμε; αυτά που θα δούμε στην τηλεόραση, (και μέσα σε αυτά, είναι και το παρόν θέμα...). Συζητάμε αυτά που θα διαβάσουμε στα διδακτικά βιβλία κλπ. όπως είπαμε, με σκοπό, να εκμαιεύσουμε ακόμη και από τα φαρμάκια... το φάρμακο. Από τα μικρόβια, τα αντισώματα, παθητικοποιώντας την κακή τους ενέργεια. Αλλά από κανέναν δεν επιβάλλεται η αυτοχειρία. ΔΕΝ είναι επιλογή μου/μας να ''φάμε'' κάτι βλαβερό, με πρόσχημα την ''ελευθερία''. ΔΕΝ δέχομαι επ' αυτού καταπάτηση της ελευθερίας μου/μας (οικογενειακώς) Αν κάποιος έτσι θέλει να κάνει, ας κάνει.... Σε αυτόν τον απρόσκλητο κακόβουλο επισκέπτη, που επιμένει να μπει ως πλασιέ... να πουλήσει θάνατο, απαντώ συγγνώμη, ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ και με bold... ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ. Θάμουν ανόητος, αν έκανα πως δεν ήξερα... το δις εξαμαρτείν, ουκ ανδρός σοφού... ΘΕΛΩ ΖΩΗ και ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΙΕΤΑΙ! ο νοών νοείτω....

Σε παρακαλώ από την άλλη, μην δογματίζεις ότι η ''νηστεία'' ΔΕΝ βοηθάει, γιατί ο ίδιος Ο Κύριος το είπε. Το είπε και το έκανε. ΠΡΟΣΕΥΧΗ και ΝΗΣΤΕΙΑ. Αν τώρα υπάρχουν λόγοι μη νηστείας, η εξαίρεση δεν πρέπει να περάσει σαν κανόνας... άλλωστε στο άλλο thread, (του λόγου του Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου, περί νηστεύοντες και μη...) σημείωσα με έντονα και υπογραμμισμένα τα ενδιαφέροντα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-03-07, 17:14
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
μου χτυπάει λοιπόν κάποιος την πόρτα και θέλει να μου πουλήσει ένα προϊόν, που ΔΕΝ με ενδιαφέρει. Ειδικά το ''γνωρίζω'' πως είναι βλαβερό. Θα πρέπει να του ανοίξω διάπλατα την πόρτα, να το συζητήσουμε;;;

Αν δεν το κάνουμε φυσιολογικά έτσι, γιατί να το κάνουμε πνευματικά; κι όταν λέω ''γνωρίζω'' εννοώ ''γνωρίζω βιωματικά και όχι εξ υψηλής θεωρίας... κάτι άκουσα...''
Άρα δηλαδή να υποθέσω ότι έχεις διαβάσει κάποιο Harry Potter και έχεις αποφασίσει ότι είναι βλαβερό;

υγ: papa εγώ όντως άκουσα παραμύθια όταν ήμουν μικρός και επίσης διάβαζα σε κάποιο μηνιαίο ή εβδομαδιαίο "οικογενειακό" περιοδικό που έπαιρνε η γιαγιά μου, που είχε σε κάθε τεύχος ένα δισέλιδο παραμύθι προς το τέλος. Δε θυμάμαι όμως σε ποιό, σου λέει κάτι; Ρωτάω απλά γιατί μου το θύμισες
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-03-07, 18:01
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
φοβαμαι πως οχι..οταν η δικη μου γιαγια μου ελεγε παραμυθια
τα περιοδικα δεν ειχαν βγει ακομη
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-03-07, 18:12
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τιιιι λες; Απλά ήταν δύσκολα στο ξεφύλισμα όντας από πέτρα...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-03-07, 18:46
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
οχι και συ βρε μιχαλακη..
ακου πετρες!
ειχαν βγει οι παπυροι αλλα δεν βγαιναν σαν περιοδικο!!!
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-03-07, 18:47
Το avatar του χρήστη nickmarvel
nickmarvel Ο χρήστης nickmarvel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-12 17:43
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από XENIOS
θα επαναλάβω ότι είναι ένα παραμυθάκι, ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο από τα παραμύθια που διαβάζαμε εμείς στα νιάτα μας με τον Αλή Μπαμπά και τους 40 κλέφτες ή με τα τζίνια και τα μαγικά λυχνάρια.
Φίλτατε Ξένιε:
Ο Χάρι Πότερ δεν είναι ακριβώς «ένα παραμυθάκι» αν κι αυτή την άποψη ενστερνίζονται πολλοί...
Θα αναφέρω 3 βασικούς λόγους, αν και υπάρχουν πολλοί.
1) Η J. K. Rowling –η συγγραφεύς- εξαντλείται στο να περιγράψει, με ύπουλο τρόπο την άσκηση της μαγείας σαν καλή και αποδεκτή και τους αντιτιθέμενους σαν κακούς, ανόητους ή στην καλύτερη περίπτωση, βαρετούς.
2) Η Rowling καθιερώνει στην συνείδηση του αναγνώστη το μοντέλο του δήθεν καλού ή «λευκού» μάγου, σε αντίθεση με τον δήθεν κακό ή «μαύρο» μάγο, διαχωρισμό που πάντοτε επιχειρούσε να καθιερώσει ο αποκρυφιστικός χώρος και ιδιαίτερα από την εποχή της Ε. Π. Μπλαβάτσκη και της Θεοσοφικής Εταιρείας της. Αξίζει ίσως να σημειωθεί, αν και ο όρος έχει πλέον πολιτογραφηθεί διεθνώς, ότι και απλή αναφορά σε «μαύρη» μαγεία από χείλη Ορθόδοξα, αποτελεί αστοχία, καθώς έτσι ασυνείδητα αποδεχόμαστε την ύπαρξη όχι μίας και μοναδικής μαγείας, όπως η Εκκλησία αναφέρει στις Άγιες Γραφές της, αλλά πολλών ειδών, κάτι που ο αποκρυφισμός κατόρθωσε να εμπεδώσει στις συνειδήσεις των ανθρώπων.
3) Στα βιβλία της Rowling κυριαρχει η αναφορά και περιγραφή με πολλές λεπτομέρειες αποκρυφιστικών πρακτικών, όπως επωδές (ξόρκια) και τελετουργίες, ακριβώς όπως αυτά πραγματοποιούνται στις διάφορες μαγικές συνάξεις σήμερα, κάτι άγνωστο στο παιδικό ανάγνωσμα λίγα χρόνια νωρίτερα. Αυτό είναι κι ένα χαρακτηριστικό σημείο που πρέπει να υπογραμμίζεται, όταν μη ενημερωμένοι γονείς υποβάλλουν συχνά το κλασικό ερώτημα: «Μα και στα παραμύθια, στο παρελθόν, δεν γίνονταν αναφορές σε μάγους και μαγικά»;
Στο σύγχρονο «παιδικό» ανάγνωσμα επιστρατεύεται όλη η αποκρυφιστική γραμματεία για να «αποκτήσουν τα γραπτά αληθοφάνεια», όπως δηλώνει και η Rowling σε σχετική συνέντευξη στους Times.
Φίλτατε Ξένιε. Θα σου πρότεινα να προμηθευτείς και να διαβάσεις το βιβλίο «Ναι ή ΟΧΙ στο Χάρι Πότερ;», του Ι. Μηλιώνη, έκδοση Π.Ε.Γ. Το βρίσκεις σ’ όλα τα Χριστιανικά βιβλιοπωλεία και ειδικά στις Εκδόσεις Σταμούλη (Αβέρωφ 2, απέναντι από το Πολυτεχνείο). Είναι ένα μικρό εγχειρίδιο, 80 σελίδων –στην τιμή των 3 €- που αναλύει το πρόβλημα διεξοδικά. Αποφάσισέ το και θα με θυμηθείς!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-03-07, 20:10
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nickmarvel Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα βιβλία της Rowling κυριαρχει η αναφορά και περιγραφή με πολλές λεπτομέρειες αποκρυφιστικών πρακτικών, όπως επωδές (ξόρκια) και τελετουργίες, ακριβώς όπως αυτά πραγματοποιούνται στις διάφορες μαγικές συνάξεις σήμερα
Πες μας μία.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-03-07, 01:18
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nickmarvel Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πρότεινα να προμηθευτείς και να διαβάσεις το βιβλίο «Ναι ή ΟΧΙ στο Χάρι Πότερ;», του Ι. Μηλιώνη, έκδοση Π.Ε.Γ. Το βρίσκεις σ’ όλα τα Χριστιανικά βιβλιοπωλεία και ειδικά στις Εκδόσεις Σταμούλη (Αβέρωφ 2, απέναντι από το Πολυτεχνείο). Είναι ένα μικρό εγχειρίδιο, 80 σελίδων –στην τιμή των 3 €- που αναλύει το πρόβλημα διεξοδικά. Αποφάσισέ το και θα με θυμηθείς!
ασε δεν χρειαζεται...καταλαβαμε

οσο για πρασινους και κοκκινους μαγους και η γιαγια ελεγε ο "καλος" και ο "κακος" μαγος...

οσο για τις οδηγιες προς ναυτιλομενους αναφερεσε φυσικα σε εκεινο το "κινησατε τον καρπο σας πεστε λιλαλιχουδομπουλουκοζαχαρ ωτοπουφ και το ποντικι θα γινει κυπελο"
η στο περιφημο "βασανισιους" και πονεσε η αραχνη..για καντο στην γατα σου να δεις τι θα παθει!

φοβερο!!!

προτασις :να αφοριστει παραυτα η συγγραφευς και οι οπαδοι της και να γραψουν στον πινακα 100 φορες την φραση "η μαγεια ειναι φτουκακα και δεν το ξανακανω"
ελεος πια
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 02-03-07 στις 07:01
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-03-07, 02:26
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nickmarvel Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως επωδές (ξόρκια) και τελετουργίες, ακριβώς όπως αυτά πραγματοποιούνται στις διάφορες μαγικές συνάξεις σήμερα
αυτο παλι πως το πηρες ειδηση;;παριστασε συχνα σε τετοιες εκδηλωσεις;;
μπας και εχεις καμια σχεση με το σαλεμ στην μασσαχουσετη;

ασχετο:η κυνηγετικη περιοδος εληξε σημερα αν δεν κανω λαθος.
απο αυγουστο παλι
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-03-07, 11:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα... Αν η εκκλησία δεν δέχεται τη μαγεία γιατί διαβάζει ευχές και δέχεται το φαινόμενο του "ματιού"; Το ξεμάτιασμα (με ή άνευ πηρούνας) δεν είναι ένα άμπρα κατάμπρα το οποίο προσπαθεί να θεραπεύσει τις ατέλειες της αύρας ενός ανθρώπου;
Επειδή δηλαδή ο κληρικός ή η ξεματιάστρα δεν λέει "γιάμα γιάμα γιάμα γιάμα" τους δεχόμαστε;

Ο Χριστός με τα θαύματά του δεν θα φαινόντανε σαν ένας καλός μάγος στα μάτια του λαού; Επικαλείται τη δύναμη του Θεού βέβαια, αλλά αυτό δεν κάνουν και οι δήθεν μάγοι (μαύροι, άσπροι, πράσινοι, πορτοκαλί);
Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι δεν είχαν στην μυθολογία σαν καλύτερους γιατρούς τους κένταυρους και συγκεκριμένα τον Χείρων τον Κένταυρο;
Κεντ-Αυρος αυτός που κεντάει την αύρα.

Δεν είναι αποδεδειγμένο μέχρι και επιστημονικά ότι το Qi Gong / Tai Ji Quan θεραπεύει;
Επειδή δηλαδή ο χειρονακτικός δεν απαγγέλει ποιηματάκια σε άγνωστες γλώσσες αλλά χρησιμοποιεί την εσωτερική του δύναμη δεν μοιάζει με μαγεία;

Από την άλλη το Dim Mak που βασίζεται σε pressure points και μπορεί κάποιος να σε σκοτώσει σε μία εβδομάδα, ένα μήνα ή έξι μήνες από τη στιγμή που θα σε ακουμπήσει δεν μπορεί να θεωρηθεί "μαύρη μαγεία";
Στο αντίθετο άκρο, ο βελονισμός δεν μοιάζει με μαγεία σε κάποιον που το βλέπει; Λευκή αυτή τη φορά μιας και θεραπεύει, αλλά γιατί όχι και μαύρη από τη στιγμή που μπορεί να σκοτώσει;

Μπορούμε να τα αφορίσουμε όλα αυτά;
Πάντα φιλικά και πάντα με την τάση να παίζω τον δικηγόρο του διαβόλου.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.