Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-06, 20:07
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Προτάσεις για τις διακοπές

Σε προηγούμενο θέμα, γίνεται συζήτηση για βιβλία διακοπών. Πράγμα που σημαίνει (και συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό), οτι δεν έχει πάντα ο νους ανάγκη από βαρυσήμαντο προβληματισμό, από πρόσληψη γνώσεων κι ενημέρωσης, Υπάρχουν κάποιες ώρες που μπορούμε να παραδεχτούμε το κλισέ "ο αυτοκράτορας είναι γυμνός" και να αναζητήσουμε ανάλαφρα και διασκεδαστικά κείμενα που θα φέρουν το χαμόγελο στην άκρη στα χείλη μας και θα διώξουν την υπερένταση. Καλό παράδειγμα, "Ο Μικρός Νικόλας".
Προτείνω ανεπιφύλακτα να αναζητήσετε το επόμενο βιβλίο σας, στα ράφια της εφηβικής λογοτεχνίας. Πολλοί έχουν καταχωρήσει μέσα τους τα κατά ηλικίαν αναγνώσματα ως μη αποδεκτά ή μη αρμόζοντα σε ενήλικες. Διαγράψτε αυτή την αντίληψη και ξεφυλλίστε μερικά εφηβικά μυθιστορήματα. Θα διαπιστώσετε και την μεστότητα του λόγου και την σωστή τοποθέτηση και τον σύγχρονο προβληματισμό των συγγραφέων.
Η σύγχρονη παραγωγή (Ελληνική και ξένη) έχει να σας χαρίσει όμορφες στιγμές μέσα από τις σελίδες της. Κι όσο για την θεματολογία της, καταπιάνεται με τα πάντα σχεδόν. Από τις ενδοοικογενειακές σχέσεις ή την περιθωριοποίηση, μέχρι τις ειδικές ανάγκες ή τις ερωτικές αναζητήσεις.
Έντελώς ενδεικτικά και για αρχή, θα σας πρότεινα το "Μου μαθαίνετε να χαμογελάω σας παρακαλώ" της Ελένης Δικαίου, εκδόσεις Πατάκη. και το "Έτοιμος από καιρό" του Βαγγέλη Ηλιόπουλου, πάλι από εκδόσεις Πατάκη (εντελώς συμπτωματικά, τί να γίνει). Δοκιμάστε και το "Τις Κυριακές φορούσαμε τα καλά μας", της Μαριέλλης Σφακιανάκη, εκδόσεις Κέδρος.
Υπάρχει σειρά ατελείωτη. Όρεξη να 'χει κανείς, αρκεί να ξεκολλήσει από κείνο το "αυτό είναι για παιδιά". Στο κάτω-κάτω κι εμείς δηλαδή τί είμαστε; Άσε που οι γιορτες θα σας βρουν και διαβασμένους σχετικά με το τί να χαρίσετε σε κάποιες περιπτώσεις!
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-06, 20:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει σειρά ατελείωτη. Όρεξη να 'χει κανείς, αρκεί να ξεκολλήσει από κείνο το "αυτό είναι για παιδιά".
Εγώ δηλώνω ανερυθρίαστα εραστής του εφηβικού βιβλίου, ακόμα διαβάζω και ξαναδιαβάζω την αγαπημένη μου Πηνελόπη Δέλτα και την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους και ειδικά σ' αυτούς που έχουν παιδιά.

Όταν έκανα ιστορική αναζήτηση στον Μακεδονικό Αγώνα είδα με έκπληξη κάποια ονόματα και τοποθεσίες που μου ήταν πολύ γνωστά. Θυμήθηκα τα Μυστικά του Βάλτου της Δέλτα και με πολύ συγκίνηση το ξαναδιάβασα και τότε κατάλαβα ότι η Δέλτα δεν έγραφε μια ιστοριούλα με κάποιες ιστορικές επαφές, αλλά έγραφε αληθινή γνήσια Ιστορία, απλά προσωποποιημένη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-06, 22:06
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να το ξεκαθαρίσουμε:

Το παιδικό/Εφηβικό βιβλίο, όταν πραγματεύεται ένα ιστορικό θέμα, οφείλει να είναι απολύτως ακριβές και οι αναφορές του να είναι αντικειμενικά αληθείς.
Στο Ιστορικό μυθιστόρημα τώρα,Έχει δικαίωμα ο συγγραφέας να βάλει τη φαντασία του να δουλέψει αλλά σε σημεία που δεν επιρρεάζουν την ιστορικότητα του κειμένου.
Π.χ. δεν μας ενδιαφέρει αν ο μικρός (αργότερα μέγας) Αλέξανδρος φορούσε γαλάζιο χιτώνα ή σιμπιζάκι αλλά δεν έχουμε δικαίωμα να μιλήσουμε στον αναγνώστη για όπλα και υλικά που δεν συναντιούνται στην εποχή. Κι έχει κάθε δικαίωμα η συγγραφέας του βιβλίου, να περιγράψει το λικνιστό βάδισμα της Ρωξάνης ή να την βάλει να τρομάζει από ένα όνειρο που κανείς δεν μας πείθει οτι το είδε, αλλά δεν μπορεί να της αλλάξει το όνομα και το ρόλο.
Εκείνο που έχω να προσθέσω είναι οτι οι πρόσθετες πληροφορίες που παίρνει ένα παιδί αβίαστα μέσα από το εξωσχολικό του διάβασμα, συμπληρώνουν θαυμάσια την ούτως ή άλλως ελλειπέστατη παιδεία μας.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-12-06, 22:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Βγήκαμε λίγο εκτός θέματος αλλά δεν πειράζει, θυμήσου τα κλασικά εικονογραφημένα, με τι όμορφο τρόπο πρωτοδιάβαζαν τα παιδια για ιστορικά πρόσωπα ή για σπουδαία λογοτεχνικά βιβλία.

Εγώ εκεί πρωτοείδα και θαύμασα τον Αχιλλέα τον Αλέξανδρο τον Θεμιστοκλή αλλα και τους ήρωες του 21. Εκεί διάβασα για πρώτη φορά Ουγκώ, Βερν, Ντίκενς.

Νομίζω ότι αυτό το εξωσχολικό διάβασμα προσωπικά με βοήθησε και μου αύξησε την περιέργεια αργότερα να διαβάσω τα γνήσια λογοτεχνικά ή ιστορικά βιβλία, αλλά ήδη τους ήjερα, ήταν γνωστοί μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-12-06, 22:20
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακριβως

Αυτό ακριβώς εννοούσα αγαπητέ Ξένιε. Δεν διαφωνούμε πουθενά.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.