Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 30-10-10, 22:19
sophie!!!! Ο χρήστης sophie!!!! δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-10-10 00:14
O Σαμουράι του λυκόφωτος, φοβερή ταινία
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 31-10-10, 14:22
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικως η ταινια ειναι υπαρξιακη και αφορα την αντιληψη της πραγματικοτητας. Δεν επικεντρωνεται στο αν αυτα τα οντα ειναι εξωγηινα και αν εχουν διαστημικη τεχνολογια ούτε στον πολιτισμό τους. Αποτελουν απλα και μονο το οχημα για την αναπτυξη της ιστοριας. Θα μπορουσαν να ειναι θεοτητες, αγγελοι, πρακτορες, φύλακες κάποιου συστήματος ή μυστικού, ή δικτατορες. Το σκηνικο θα μπορουσε να μη ειναι αστεροειδης, αλλα μια κεκλεισμενη πολη (στυλ Truman Show) ή καποια εναλλακτικη ιστορια (στυλ Brazil)
Και δεν είναι φουτουρισμός το Truman Show και το Brazil;; Ειδικά το Brazil είναι καραφουτουριστικό!

Τα όντα αυτά είναι εξω-κοσμικά, εξω-συμπαντικά. Η δυνατότητά τους να ανακατεύονται με τέτοιο τρόπο στα αμιγώς ανθρώπινα κάνει, κατ' εμέ, το σενάριο φουτουριστικό. Δηλαδή, φουτουρισμό θεωρείς μόνο ό,τι απεικονίζει διαστημόπλοια και ταξίδια στο υπερπέραν;

Για μένα, φουτουρισμός είναι οποιαδήποτε αναφορά σε δυνητικές καταστάσεις (γιατί για πολλούς αυτά τα σενάρια είναι δυνητικές πραγματικότητες).

Αφού την έχεις δει, θα μας και τη γνώμη σου;
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 31-10-10, 14:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δυνητικες καταστασεις = μυθοπλασία, εναλλακτική ιστορία
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 13-11-10, 01:44
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Η Σπιναλονγκοϋστερία δεν άφησε αδιάφορες τις εταιρίες διανομής (ούτε τους παρουσιαστές τηλεοπτικών εκπομπών αλλά αυτό ταιριάζει σε άλλο νήμα), οι οποίες έσπευσαν στα κιτάπια τους, μπας και βρουν τίποτα σχετικό να δώσουν στο λαό (από καθαρό αλτρουισμό φυσικά).

Κι επειδή όποιος ψάχνει βρίσκει...



Ταινία του 1957 παρακαλώ, ελληνική παρακαλώ, με γνωστούς ηθοποιούς παρακαλώ. Η σκηνοθέτις (Λ. Κουρκουλάκου) άγνωστη σε μένα όπως και το φιλμ. Ε, τι; Δε θα το δω, όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 15-11-10, 23:12
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Έβαλα ν΄ακούσω το τραγούδι που έχει ο Δημήτριος ως υπογραφή και μου ήρθε στο νου η Παναγία των Παρισίων. Τι γνώμη έχετε για τις ταινίες της Disney; Ποιες έχετε δει;
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 15-11-10, 23:16
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Eχω δει πολλες. Φανταζομαι και οι υπολοιπες ειναι ιδιες
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 15-11-10, 23:29
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχω δει πολλες. Φανταζομαι και οι υπολοιπες ειναι ιδιες
Ξου ρε!
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 15-11-10, 23:30
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλα ν΄ακούσω το τραγούδι που έχει ο Δημήτριος ως υπογραφή και μου ήρθε στο νου η Παναγία των Παρισίων. Τι γνώμη έχετε για τις ταινίες της Disney; Ποιες έχετε δει;
Έπος το κομμάτι έτσι; (τι ήταν αυτό όμως που σου θύμησε την Παναγία των Παρισίων; )

Όταν λές "ταινίες Disney" συμπεριλαμβάνουμε και αυτές τις Pixar;
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 15-11-10, 23:43
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έπος το κομμάτι έτσι;
Επικό, ναι. Δεν ακούω τέτοια μουσική και περίμενα πως στο δεύτερο λεπτό θα το έκλεινα αλλά το άκουσα όλο τελικά.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
(τι ήταν αυτό όμως που σου θύμησε την Παναγία των Παρισίων; )
Αυτό το χορωδιακό/επικό μου θύμησε Disney και παραμύθι, μου ακούστηκε πολύ κινηματογραφικό και ο συνειρμός.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λές "ταινίες Disney" συμπεριλαμβάνουμε και αυτές τις Pixar;
Έχουμε μιλήσει για την Pixar αλλά ξαναμιλάμε αν θες.
Είχα κατά νου τις κλασικές του Ντίσνευ: Ο Βασιλιάς των Λιονταριών, Αλλαντίν, Η ωραία και το Τέρας, Ποκαχόντας κτλ.

Εδιτ: ίσως έπρεπε να σου βάλω αυτό το λινκ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nelly : 15-11-10 στις 23:56 Αιτία: προσθήκη συνδέσμου
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 16-11-10, 00:24
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα κατά νου τις κλασικές του Ντίσνευ: Ο Βασιλιάς των Λιονταριών, Αλλαντίν, Η ωραία και το Τέρας, Ποκαχόντας κτλ.
Το "Lion King" είναι όντως κάτι κλασσικό. Επ ουδενοί λόγος για την πολύ καλη΄ποιότητά του. Το sequel (Lion King II) προσωπικά δεν μου άρεσε. Πιστεύω ότι παρουσίασε την κλασική "συμπεριφορά" την οποία παρουσιάζουν ώς επι το πλείστον τα sequels ητοι μέτρια συνέχεια με χαμηλότερη παραγωγή απο το originall. Ωστόσο το δεύτερο sequel που στην ουσία ήταν prequel, δεν θα έλεγα πως ήταν άσχημο. Είχε αρκετή πλάκα και γενικά νομίζω ότι κατάφερε να ξεχωρίσει. Ίδια περίπτωση και στην Παναγία των Παρισίων. Υπέροχο πραγματικά το πρώτο μέρος, με το δεύτερο όμως να θυμίζει (τι θυμίζει, ήταν να πούμε καλύτερα) σενάριο/παραγωγή εβδομαδιαίου καρτούν.

Το "Αλλαντίν" το θεωρώ απο τα αγαπημένα μου διότι ώς γνωστό ήμουν ανέκαθεν λάτρης σε ό,τι αφορά παραμύθια της χαλιμάς/χίλιες και μια νύχτες/χαρέμια με αιθέριες καλλονές κοκ (εξ΄ου και ο fanboy-σμός μου περί του Πρίγκηπα της Περσίας) :-)
Πάντως θεωρώ πως αντικειμενικά ήταν πολύ όμορφο, κάτι που δεν νομίζω πως συνέβει στα επόμενα (δυο αν δεν απατώμαι στον αριθμό) sequels. Βασικά θύμιζε αρκετά ξαναζεσταμενο φαγητό και αδυνάτιζε το πρωτότυπο.

Σχετικά με την πεντάμορφη και την ποκαχόντας, δεν έχω να πώ κάτι ιδιαίτερο, αφού νομίζω πως σήμερα δεν βλέπονται και τόσο. Ίσως παρα θεωρούνται "κλασσικά" για τα σημερινά παιδιά. Προσωπικά δεν θυμάμαι να είδα ποτέ ολοκληρωμένο την πεντάμορφη, ίσως διότι μου "μύριζε" πολύ κουλτούρα (μπορεί και να φταίει η χρονολογία της ταινίας). Το ίδιο ισχύει και για άλλα παμπάλαια παιδικά της ντίσνευ. Εξαίρεση η Χιονάτη, ο Πινόκιο και ο Πήτερ Πάν, τις οποία όμως επίσης (καθεαυτό τις ταινίες) τις θεωρώ πάρα πολύ παιδικές και δεν μου κάνει κέφι γενικά να βλέπω πλέον τέτοια.

Δεν θα πώ όμως όχι σε κάποιο "remake" των παιδικών αυτών όπως αυτό του Peter Pan.

Γενικά αυτό που με απωθούσε στα παιδικά της ντίσνευ, ήταν ο παιδιάστικος/τρελιάρικος/ανώριμος χαρακτήρας που είχαν όλες οι ταινίες εν αντιθέση με το τρελιάρικο μεν αλλά πιό "ώριμο" χιούμορ του Μπαγκς Μπάννυ πχ. Φυσικά συμπεριλαμβάνω και τα πανάρχαια επίσης παιδικά -σειρές με τους ήρωες του ντίσνευ. Ποτέ μα ποτέ δεν τα χώνεψα παρόλο που η οικογένεια Ντάκ ήταν οι αγαπημένοι μου by far χαρακτήρες πιτσιρίκος σε κόμικ που διαβαζα (καμία σχέση και καμία συννοχή οι τηλεοπτικοί χαρακτήρες με τους χάρτινους).

Γίνεται λοιπόν φανερό πως άν και λάτρης γενικά των παιδικών, δεν ήμουν και πολύ της ντίσνευ. Τώρα περιττό να πώ πως ό,τι καινούργιο θα βγάλει, με αφήνει συνήθως αδιάφορο. Pixar λοιπόν και ξερό ψωμί που βγάζει πραγματικά αριστουργήματα και για μεγάλους.

Μιας όμως και έκανα λόγο για Pixar (ακα Animation), θα ήθελα να αναφερθώ και σε μια Animation movie με την σφραγίδα της Disney, και δεν είναι άλλη απο το Bolt το οποίο ήταν ωραίο με πολύ γέλιο.

Anyway συγνώμη για το μακροσκελές....Άμα θυμηθώ κάτι άλλο, θα επανέλθω. :-)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 16-11-10 στις 00:30
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 16-11-10, 00:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα sequels των ταινιων της Ντισνευ ειναι κατα κανονα παραγωγες για σπιτικη προβολη (πχ βιντεο) και χρησιμευουν και σαν αρχη για τηλεοπτικη σειρα. Δεν προοριζονται για θεατρικη προβολη, εφφε, υπερπαραγωγη και οσκαρ, οποτε εΕξ ορισμου ειναι κατωτερης ποιοτητας απο τα πρωτοτυπα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 16-11-10, 13:17
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Η Πεντάμορφη και το Τέρας είναι το δικό μου αγαπημένο από Ντίσνεϋ, και λόγω συμβολισμού και λόγω μουσικής και γενικώς.

Lion King, εκτός συναγωνισμού όντως, είναι κάτι σα σημείο αναφοράς.

Οι Αμερικανοί πάντως και ειδικά η Ντίσνεϋ "περιποιούνται" ιδιαίτερως τα πιτσιρίκια, με happy endings. Εκεί οφείλονται μάλλον οι αλλαγές που έγιναν (και που εύστοχα παρατήρησες, Δημήτρη) προς το τέλος, στην Παναγία των Παρισίων. Η πρωτότυπη ιστορία είναι τραγική.

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω ότι η Ντίσνεϋ απευθύνεται βασικά σε ανηλίκους και θα ρίξω κι εγώ την ψήφο μου στην Pixar.

Πρέπει όμως να παραδεχθείτε ότι τα σάουντρακς των φιλμ της Ντίσνεϋ γίνονται κλασικά.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 16-11-10, 19:44
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει όμως να παραδεχθείτε ότι τα σάουντρακς των φιλμ της Ντίσνεϋ γίνονται κλασικά.
χμ..

Κάτι που δεν ανέφερα..είναι πως αυτό που απεχθάνομαι κυρίως στις ταινίες Disney (η τέλος πάντων αυτό μου χει μείνει απο αυτές) είναι-όχι τοοόσο σχετικό με OST-τα γνωστά, μισητά και φλώρικα..μιούζικαλ! Βασικά πάντοντε απο πιτσιρίκος, άμα τύχαινε να δώ μιούζικαλ, ένιωθα σα γριά που παρακολουθεί το καθημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμά της. μπφ..

Και νομίζω πως η Disney τίμησε έντονα το μιουζικαλ. Και μαζί με αυτό, ερχόταν και το όλο τρελιάρικο σκηνικό, με αποτέλεσμα το κεφάλι σου να γινόταν κουδούνι απο τη ζαλούρα.

Τις προάλλες δοκίμασα να ακούσω το ΟST του Lion King. Δεν μου άρεσε ακριβώς λόγου αυτού..Αποτελούταν ώς επι το πλείστον απο τραγουδάκια με ύφος που θύμιζε μιούζικαλ.

Σε γενικές γραμμές προτιμώ τα soundtrack που περιέχουν μόνο "κλασσική μουσική" (χωρίς λόγια δηλαδή).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 16-11-10 στις 19:46
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 17-11-10, 00:01
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Όταν η Ντίσνεϋ κάνει ταινία, το τραγούδι είναι απαραιτήτως αυτού του στυλ. Εσύ το λες "φλώρικο", εγώ το λέω "κλασικίζον". Είναι τυπική κινηματογραφική συνήθεια. Θέλουν να δώσουν ένα τόνο μεγαλοπρέπειας και μελοδραματισμού ίσως. Είπαμε, Αμερικανοί.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 21-11-10, 22:51
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Έψαξα τη μεμονωμένη σκηνή, όπου η Σάλλυ πέφτει από λάθος απ' τον πύργο και κομματιάζεται και μετά σηκώνεται και ράβει μόνη της τα κομμάτια της. Είναι η αγαπημένη μου σκηνή. Βάζω ένα ρεζουμέ του φιλμ με την οπτική της Σάλλυ, με το τραγούδι της Σάλλυ από πίσω, αλλά όχι όπως ακούστηκε στο φιλμ. Προτιμώ την ψυχεδελική εκτέλεση της Fiona Apple, όπως κυκλοφόρησε στο δίσκο με το "πειραγμένο" soundtrack του Εφιάλτη...




Κι αυτό Walt Disney.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.