Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Εθελοντισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 10-10-07, 13:03
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βιάζομαι και κατ αρχάς δεν αμφισβήτησε κανείς την προσφορά του στρατού.

Θα μου επιτρέψεις να αξιολογήσω πιο πολύ την παρουσία τόσων εθελοντών, που προσφέρουν πάρα πολλά. Εξέφρασα μια επιθυμία να πάμε μερικοί από εμάς κοντά τους ένα σαββατοκύριακο, δεν απαίτησα να έρθει κανείς, για εθελοντές μιλάμε :-)
Η αναφορά μου στη προσφορά του Στρατού, έχει να κάνει με δυο πράγματα:

- Να το καταστήσω γνωστό, μιας και δεν υπάρχει μηχανισμός σχετικής πληροφόρησης, ώστε να μη δημιουργείται η εντύπωση πως οι άνθρωποι και οι περιοχές αυτές, έχουν αφεθεί στη τύχη τους.

- Να το φέρω ως παράδειγμα μιας οργανωμένης και συντονισμένης προσπάθειας, που έχει συγκεκριμένο σκοπό, για συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

Το επαναλαμβάνω (γιατί δεν έγινε κατανοητό). Φοβάμαι πως όλα αυτά είναι αποσπασματικές ενέργειες (που ίσως έχουν την αξία τους) χωρίς κεντρικό έλεγχο και συντονισμό. Εξάλλου (για να παραφράσω) ο δρόμος προς τα καμμένα, είναι στρωμένος με καλές προθέσεις...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-10-07, 15:46
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
ώστε να μη δημιουργείται η εντύπωση πως οι άνθρωποι και οι περιοχές αυτές, έχουν αφεθεί στη τύχη τους.
Συγνώμη Βασίλη δεν θέλω να ξεκινήσω flame μαζί σου αλλά μπορέις να ρωτήσεις τις <<πηγές>> πότε πήγαν τελευταία φορά στα καμένα.....μήπως ΠΡΙΝ τις εκλογές....

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
- Να το φέρω ως παράδειγμα μιας οργανωμένης και συντονισμένης προσπάθειας, που έχει συγκεκριμένο σκοπό, για συγκεκριμένο αποτέλεσμα.
είναι αλήθεια αυτό, οι οικονομία στις ταβερνες και τα καφέ της περιοχής τα πάει μία χαρά ......όλο το στρατιωτικό προσωπικό απολαμαβάνει διακοπούλες......Μα εμείς είμαστε στελάχη του στρατού θα κουβαλάμε νερά έλεγαν οι ΕΠΥ της μηχανοκίνητης που συνάντήσαμε με τον χρήστο..τελικά ο στρατός βοήθησε όταν του το ζήτησε η αστυνομία και η νομαρχία ψαρωτικά και αφού οι αστυνομία ούρλιαζε για τα κουρασμένα παλικάρια που είναι όλη την ημέρα για καφέ......δεν λέω υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις στον κανόνα...ο ταγματρχης μας βοήθησε πολύ με το όχημα και τους φαντάρους (κλιρωτούς) που μας διέθεσε......

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τ............ χωρίς κεντρικό έλεγχο και συντονισμό. .......................
το άλλο με τον τοτό το ξέρεις ?υπήρξε συντονισμός πριν ?για να υπάρχει τώρα ? ξέρω μοιάζω να ισοπεδόνω τα πάντα δεν μπορώ όμως να μαθαίνω πως ¨ΟΛΟΙ περιμένουν το υπουργείο εσωτερικών να τους πει που να δώσουν πράγματα...τρόφιμα και χρήματα ή που να χτιστούν νέα σπίτια.....και σε ποιόν...
το ξαναλέω δεν έχω τίποτα μαζί σου ή με τον στρατό, πιστευω πως μπορεί να προσφέρει πολίτιμο έργο με ενοχλεί όμως η αποσρατικοποίηση των μονίμων που έχουν κολήσει το δεν βαριέσε και αυτοί.....που κυκλοφορούν ένστολοι με φραπέ ή τσιγάρο στο χέρι κτλ......

Αλλά δεν βαριέσε έδω είναι Elladistan....
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-10-07, 15:53
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια, πόσες ώρες θα πρέπει να καταναλώσουμε στην Πάρνηθα; Γιατί είναι πολύ βασικό λόγω αποστειρώσεων κλπ διεργασιών που λαμβάνουν μέρος ανά τρίωρο...
6 ώρες περίπου ή σε χρόνο μωρού 2 γεύματα, 2 πάνες....
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mimo : 10-10-07 στις 15:56
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-10-07, 16:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι αλήθεια αυτό, οι οικονομία στις ταβερνες και τα καφέ της περιοχής τα πάει μία χαρά ......όλο το στρατιωτικό προσωπικό απολαμαβάνει διακοπούλες......
Ανδρέα διαφωνώ μαζί σου. Δεν έχουμε λόγο να καθόμαστε να κοντραριζόμαστε ποιος προσφέρει πιο πολλά εθελοντές ή στρατός.

Εγώ και αν δεν έχω πάει, έχω δει και μετά τις εκλογές λόχους να φτιάχνουν μαυρισμένοι από την κορυφή έως τα νύχια, αντιπλημμυρικά έργα.

Είναι λάθος αυτό; Έχεις πάει εσύ φαντάρος; Δεν γκρινιάζαμε πάντα στις αγγαρείες; Τι άλλο είναι αυτά που κάνουν οι φαντάροι από αγγαρείες;

Ας κοιτάξουμε εμείς πως μπορούμε να προσφέρουμε. Πιστεύω ότι όλοι προσφέρουν στο κοινό καλό.

Το να κάθονται οι φαντάροι και να τρώνε στις ταβέρνες, μου θυμίζει αυτά που έλεγαν προεκλογικά κάποια κανάλια.

"Μά εδώ εχουμε φωτιά και οι Πυροσβέστες καθόντουσταν."
Λες και μπορεί ένα πυροσβέστης να κρατάει μια μάνικα 5 μέρες χωρίς ξεκούραση.

Όσο καθόντουσταν οι πυροσβέστες άλλο τόσο κάθονται και οι φαντάροι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-10-07, 16:54
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
...

Να διευκρινήσουμε κάτι;
Το Μηχανικό (ένδοξο Όπλο) έστειλε τους ισοπεδωτές κάτω, μην τους χρησιμοποιούμε εμείς!!

Ο Ανδρέας αναφέρεται σε περιστατικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ συμπεριφοράς μονίμων υπαξιωματικών, από προσωπική εμπειρία μα και από περιγραφές κατοίκων της εκεί περιοχής. Και αφού μιλάμε για περιοχή, αναφερόμαστε σε προσωπικό συγκεκριμένων μονάδων.
Και σίγουρα, όταν στην καθημερινότητα κυριαρχεί το "ωχ αδερφέ", μετά τις κρίσιμες ημέρες (1η εβδομάδα), όλα και τα πάντα έχουν "κάτσει".

Για την προσπάθεια που καταβάλλεται στα "κεντρικά" που λέει ο Pazo, μπορώ και θέλω να το επιβεβαιώσω. Βέβαια, το ξέρει κι ο ίδιος ότι στα κεντρικά, δε φτάνουν όλα. Αλλά δουλειά, γίνεται. Είτε αυτή αντιστοιχεί στο 100% της προσπάθειας, είτε όχι.
Και σταδιακά, όσο πέφτει ο βαθμός της ετοιμότητας, η καθημερινότητα γίνεται ρουτίνα. Κι όταν έχεις προσωπικό που έχει μάθει σε χαλαρούς ρυθμούς, αυτό θα το βγάλει. Αργά ή γρήγορα. Είναι στο πρόγραμμα.

Τώρα Στέλιο,.. δεν είχα σκοπό να συμμετάσχω, αλλά αυτό το:

Το να κάθονται οι φαντάροι και να τρώνε στις ταβέρνες, μου θυμίζει αυτά που έλεγαν προεκλογικά κάποια κανάλια.
"Μά εδώ εχουμε φωτιά και οι Πυροσβέστες καθόντουσταν."
Λες και μπορεί ένα πυροσβέστης να κρατάει μια μάνικα 5 μέρες χωρίς ξεκούραση..
κάπως μου ήρθε!!!

Συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.
Τι να πώ... Για τους πυροσβέστες που είναι ό,τι ποιό ευσυνείδητο (δε μιλώ για εξαιρέσεις εκατέρωθεν) έχουν τα σώματα ασφαλείας;
Για το Στρατό, που μακάρι να λειτουργούσε με τρόπο δημιουργικό και αποδοτικό;

Όσο καθόντουσταν οι πυροσβέστες άλλο τόσο κάθονται και οι φαντάροι
ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!!!!!!
(χωρίς επιχειρήματα, ξερά!)
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-10-07, 21:15
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
........ Δεν έχουμε λόγο να καθόμαστε να κοντραριζόμαστε ποιος προσφέρει πιο πολλά εθελοντές ή στρατός.
Δεν είναι ασφαλώς αυτό το θέμα μας. Ούτε πρόκειται να κονταροχτυπηθούμε...

Είναι προφανές πως ο καθ' ένας μας βλέπει το θέμα της αρωγής στους πυρόπληκτους από διαφορετικές όψεις και με διαφορετικό τρόπο.

Στον Ανδρέα (σε ό,τι αφορά στους καφέδες και το αραλίκι), θα θυμίσω το γνωστό ανέκδοτο, με τον αμερικάνο δημοσιογράφο που διέσχιζε τη Γαλλία με τρένο και κοιτώντας από το παράθυρο είδε μια χοντρή γαλλίδα να αρμέγει μια αγελάδα. Στο άρθρο του λοιπόν, για τις ταξιδιωτικές του εντυπώσεις, έγραψε πως οι γαλλίδες είναι χοντρές και αρμέγουν αγελάδες.

Ο Στρατός διατάχθηκε από τη πολιτεία να οργανωθεί και να βοηθήσει και αυτό έκανε. ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ από τις εκλογές. Μέχρι αυτή τη στιγμή που μιλάμε και όπως δείχνουν τα πράγματα, για αρκετό καιρό ακόμα.
Τώρα, αν στην οικογένεια υπάρχουν άτακτα και τεμπέλικα παιδιά... φυσικό δεν είναι; Βλέπω πως ακόμα και γι' αυτό έχουμε να πούμε μια άσχημη κουβέντα. Έχουμε έτοιμες τις κατηγορίες. Στη προκειμένη περίπτωση ο Στρατός διαθέτει το προσωπικό και τα μέσα του. Δεν είναι αυτή η αποστολή του. Μπορεί όμως και το κάνει, αφού δεν μπορούν να το κάνουν άλλοι, καταλληλότεροι φορείς.

Τώρα, η αναφορά μου στα "κεντρικά" αγαπητέ easty έχει να κάνει με την ουσία αυτού που ήθελα να τονίσω και ίσως από δική μου εκφραστική αδυναμία δεν έγινε κατανοητό.

Θέλω να πω λοιπόν (αυτό που άλλωστε κι εσύ είπες σε κάποιο σημείο), ότι τα πράγματα μπορεί να δείχνουν, αλλά δεν είναι καθόλου μα καθόλου απλά. Για να βοηθήσουμε αποτελεσματικά τους ανθρώπους αυτούς και τις περιοχές τους, χρειάζονται οργανωμένες ενέργειες και συγκεκριμένοι στόχοι. Αυτό κάνουμε λοιπόν εμείς στα "κεντρικά". Έχουμε τη συνολική εικόνα των τμημάτων που ελέγχουμε, παίρνουμε τις αιτήσεις αρωγής και δίνουμε τις αποστολές στον κατάλληλο χρόνο, τόπο και τμήμα. Για να υπάρχει αποτέλεσμα.

Το να σηκώνεται ο καθ' ένας, να τρέχει εκεί κάτω, να μοιράζει ρούχα, τρόφιμα, παιχνίδια, νερά και γάλατα, δεν νομίζω πως έχει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα, αν και ακούγεται (και είναι βέβαια) ...ρομαντικό.

Πολλά είπαμε εκτός θέματος. Η ερώτηση μου, στο mimo και τον easty είναι: είστε οργανωμένοι έτσι, ώστε κάθε προσπάθεια και προσφορά μας να είναι μέρος ενός συλλογικού στόχου και να έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα;

Ή θα πάμε εκεί, θα τραβήξουμε μερικές φωτογραφίες, θα μαζέψουμε τα παράπονα των κατοίκων και θα το ρίξουμε κι εμείς στη γκρίνια, με κάποιο pps αρχειάκι;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-10-07, 00:07
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
...

pazo...

Να διευκρινήσω κατ' αρχάς, ότι συμφωνώ μαζί σου περί βοήθειας από το Στρατό και λυπάμαι εάν δεν ήμουν κατανοητός έως τώρα.
Και σίγουρα, το ξέρουμε όλοι, κακά παιδιά και ανέμελα, υπάρχουν. Τα οποία, με την κατάλληλη καθοδήγηση (διοίκηση) μπορούν να αποδώσουν τα μέγιστα.
Άλλο αν δεν συμβαίνει πάντα, μα αυτό είναι άαααααλλλλλλο θέμα.
Και πίστεψε με, γούσταρα ατέλειωτα όταν το ΓΕΣ/ΕΚΕΠΙΧ μας βοήθησε με τη διάθεση ενός οχήματος, γιατί στην τηλεφωνική μου επικοινωνία κατάλαβα πως οι άνθρωποι από την άλλη πλευρά της γραμμής, κατανοούσαν και θέλανε να βοηθήσουνε.
Μη νομίζεις λοιπόν πως είμαστε αγνώμονες ή ότι ψάχνουμε να κατηγορήσουμε. Ίσα ίσα.
Και ναί, ο Στρατός έχει το προσωπικό και τα μέσα. Μέσα που δεν έχουν οι Νομαρχίες και σίγουρα δεν έχουν ούτε το προσωπικό... εδώ δεν συνεννοούνται μεταξύ τους...
Όσο για την αποστολή του, δεν ξέρω για τα άλλα Όπλα, αλλά το Μηχανικό εν καιρώ ειρήνης "Συνδράμει το έργο της Πολιτείας με έργα αρμοδιότητάς του, παροχή τεχνικής βοήθειας από εξειδι-κευμένα στελέχη που διαθέτει ... και τέλος με τη διάθεση υλικών και μέσων (μηχανήματα κάθε τύπου) για την αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών."
Επομένως, καλώς είναι εκεί το Μηχανικό, πολύ καλή δουλειά κάνει και αυτή η καλή δουλειά είναι αποτέλεσμα συντονισμένης προσπάθειας όλων των τμημάτων και της Διοίκησης (ο όρος "κεντρικά" δεν παρεξηγήθηκε, ούτε κατά διάννοια).

Τώρα...
Κάθε ομάδα, μεγάλη ή μικρή, για να αποδώσει στο σκοπό που θέτει, πρέπει να έχει οργάνωση, η οποία επιτυγχάνεται με διάφορους τρόπους.
Άλλη οργάνωση πρέπει να έχει ο Στρατός, όταν συμμετέχουν πολυπληθή τμήματα του σε μια επιχείρηση (ώστε να συντονιστούν ομαλά και γρήγορα) και άλλη, μικρότερες ομάδες.
Σίγουρα όμως, χρειάζεται καλός συντονισμός και συνεργασία και αίσθηση καθήκοντος.

Εκτιμώ, ότι στο άκουσμα των λέξεων "εθελοντικές ομάδες", μερικοί αγχώνονται. Φαντάζονται άτακτες ομάδες, όπου βλέπουν τα πράγματα ρομαντικά (δεν είναι μομφή εναντίον σου, απλά συμφωνώ έτσι όπως το θέτεις) και φοβάται ότι αυτές δεν μπορούν να συνεργαστουν με κανέναν.
Άρα, δεν μπορούν να αξιοποιηθούν.

Καλά κάνουν μερικοί και αγχώνονται. Γιατί αυτά υπάρχουν. Και όχι μόνο σε "εθελοντικές ομάδες". Μα και σε Δήμους, σε Νομαρχίες, σε Εταιρείες... (σε μονάδες...). Τουλάχιστον στο ελλάντα.

Άν βέβαια κάποιος θέλει να είναι σοβαρός... και να φέρνει αποτέλεσμα... πρέπει να παλέψει με διάφορα. Μέσα σ'αυτα και οι προκαταλήψεις ή οι επιφυλάξεις καλύτερα των άλλων. Δεν πειράζει, στο πρόγραμμα είναι.

Το να σηκώνεται ο καθ' ένας, να τρέχει εκεί κάτω, να μοιράζει ρούχα, τρόφιμα, παιχνίδια, νερά και γάλατα, δεν νομίζω πως έχει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα, αν και ακούγεται (και είναι βέβαια) ...ρομαντικό.
Πολλά είπαμε εκτός θέματος. Η ερώτηση μου, στο mimo και τον easty είναι: είστε οργανωμένοι έτσι, ώστε κάθε προσπάθεια και προσφορά μας να είναι μέρος ενός συλλογικού στόχου και να έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα;
Επειδή είναι δικαίωμα και υποχρέωση οποιουδήποτε συμμετέχει έστω και ελάχιστα σε μια τέτοια κίνηση, να ζητά ενημέρωση για τα πεπραγμένα, θα σου πω το εξής.
Τέσσερεις εθελοντικές ομάδες, οι οποίες δραστηριοποιούνται από τη Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας. Μια ομάδα Α΄Βοηθειών (Κένταυρος), μια ομάδα τετρακίνησης (Αττική Λέσχη), ειδική ομάδα του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων (ΟΑΦΚ) και μέλη της Ομάδας Εκτάκτων Αναγκών της Ένωσης Ελλήνων Ραδιερασιτεχνών, συνεργαστήκαμε για να κατεβούμε Ηλεία.
Υλικό συγκεντρώθηκε από ιδιώτες και εταιρείες-χορηγούς.
Για τον σχεδιασμό (πού πάμε, πότε, ποιόν βρίσκουμε, τι υλικά έχουμε μαζί, πόσα άτομα, πόσα οχήματα, πως θα επιχειρήσουμε) ενημερώθηκε από την πρώτη στιγμή η Νομαρχία, η Αστυνομία και η ΓΓΠΠ.
Στο Δήμο Ανδρίτσαινας στήθηκε το Κέντρο Επιχειρήσεων και γινόταν ο διαχωρισμός των υλικών (16 παλέτες νερό 1,5λτ, χυμοί, μπάρες δημητριακών, ρούχα, τρόφιμα, γάλατα, λάδι, παιχνίδια, σχολικά κ.α.) σε πακέτα.
Ο διαχωρισμός έγινε σε συνεργασία με τις τοπικές αρχές, καθώς μας υποδείξανε συγκεκριμένες οικογένειες ή άτομα, που έχουν ανάγκη. Οι κατηγορίες που κρίθηκαν ως περισσότερο σε ανάγκη ήταν:
Ηλικιωμένοι, ασθενείς και ανήμποροι, φτωχοί από πριν, ορφανά, οικογένειες με πολλά παιδιά.
Είχαμε ονοματεπώνυμα, ηλικίες και στοιχεία που μας επιτρέπανε να κάνουμε σωστό διαχωρισμό των υλικών.
Όλοι αυτοί, σε συνολικά 18 χωριά των Δήμων Ανδρίτσαινας, Ζαχάρως και Αλιφείρας, παραλάβανε δέματα στα χέρια, καθότι με τα οχήματα 4x4 που διαθέταμε, δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα να προσεγγίσουμε τα πιο απομακρυσμένα χωριά (ο Δήμος μας ξεκαθάρισε πως ενώ οι αποθήκες ήταν γεμάτες, δεν έχουν οχήματα να στείλουν υλικά).

Μετά το τέλος της επιχείρησης, ενημερώθηκαν για την κατάσταση που βρήκαμε, η Νομαρχία (ως αρμόδιος φορέας) και η ΓΓΠΠ.
...

Τέλος, να αναφέρω ότι πριν αναχωρήσουμε από Αθήνα, είχαμε ξεκαθαρίσει στις εταιρείες-χορηγούς και σε συνδέσμους σε κανάλια που ενδιαφέρθηκαν, ότι δε θα βγάλουμε φωτογραφίες κατά την παράδοση των υλικών. Γι αυτό και όποιο υλικό υπάρχει, είναι από το Κέντρο της Επιχείρησης.

Τώρα, pazo, θέλω να σβήσω όλα τα παραπάνω. Γιατί ο σκοπός που τα γράφω είναι η ενημέρωση και ΟΧΙ η "επιβράβευση" (χαζό θα ήταν κάτι τέτοιο).
Κρίνω ότι υπάρχει ο κίνδυνος να παρεξηγηθώ.
Να παρεξηγηθώ είτε από κάποιον που θα πιστέψει για μας ότι νομίζουμε πως "κάτι σημαντικό κάναμε" (δεν κάναμε τίποτα σε σχέση με άλλους, μόνο μια ομαδική προσπάθεια ήταν),
είτε από εσένα, που ίσως να θεωρήσεις ότι έχω επιθετικό ύφος απέναντι σου.

Σε καμία περίπτωση και το τονίζω, για να το ξεκαθαρίσω.
Το "κονταροχτύπημα" δεν αρμόζει ως έκφραση σε ανθρώπους που κάνουν διάλογο, πάνω σε ένα τόσο σημαντικό θέμα και που κατά βάση, συμφωνούν.

Χρήστος

Με συγχωρείτε για το σεντόνι...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-10-07, 17:31
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ρε στελιο με αυτόν εδώ για mod πορώ να φύγω διακοπές?
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-10-07, 17:37
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
........... Γιατί ο σκοπός που τα γράφω είναι η ενημέρωση και ΟΧΙ η "επιβράβευση" (χαζό θα ήταν κάτι τέτοιο).
ε! Ε! Ε καμία φορά ας δίδονται και θετικά παραδείγματα στα παιδιά μας ......να μιλάμε για τον εθελοντισμό ας τον επιβραβευουμε κιόλας ηθικά, για να μην νομίζει ο κόσμος πως πρέπει να γίνει τραγουδιστής, ηθοποιός ή παρασκευάς.......βας βας βας ήρθε ο easty
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-10-07, 12:20
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη Βασίλη δεν θέλω να ξεκινήσω flame μαζί σου αλλά μπορέις να ρωτήσεις τις <<πηγές>> πότε πήγαν τελευταία φορά στα καμένα.....μήπως ΠΡΙΝ τις εκλογές....
Συγγνώμη Ανδρέα, δεν θέλω να ξεκινήσω flame μαζί σου (η δήλωση αυτή, προφανώς, μου παρέχει το άλλοθι που χρειάζεται για τη συνέχεια).

Από τις 2 Σεπτεμβρίου μέχρι σήμερα (5 Οκτ 2007) διατέθηκε στο πλαίσιο αρωγής πυρόπληκτων περιοχών το παρακάτω προσωπικό και μέσα:

• 5 Λόχοι Πολυδυνάμων Συγκροτημάτων Αρωγής (500 άτομα),
αποτελούμενοι ο καθένας από 1 Διμοιρία Διοικήσεως-Μεταφορών-Υγειονομικού, 1 Διμοιρία Μηχανημάτων Μηχανικού και 2 Διμοιρίες Αλυσοπριόνων (ανά ένας Λόχος διατέθηκε στους Νομούς Ευβοίας, Λακωνίας, Μεσσηνίας, Ηλίας και Αρκαδίας). Επιπρόσθετα, η συνολική δύναμη του ιατρικού-νοσηλευτικού προσωπικού των Λόχων ανέρχεται σε 24 άτομα (12 ιατροί και 12 νοσοκόμοι).

• 1 Διμοιρία Κάθετων Κατασκευών (30 άτομα) με έδρα τη Σχολή Μηχανικού στο Λουτράκι, ενώ βρίσκεται υπό συγκρότηση και μια δεύτερη.

Οι Λόχοι των Πολυδυνάμων Συγκροτημάτων Αρωγής, καθώς επίσης και η Διμοιρία Κάθετων Κατασκευών έχουν ως αποστολή την παροχή συνδρομής-αρωγής στις πληγείσες περιοχές, με ιδιαίτερη έμφαση στη διευθέτηση δρομολογίων, εκκαθάριση ρεμάτων-ρείθρων, αντιπλημμυρικών έργων, παροχή πρώτων βοηθειών-προληπτική ιατρική του πληθυσμού και εκτέλεση μικροκατασκευών-επισκευών. Η παραπάνω δύναμη πλαισιώνεται από μηχανήματα μηχανικού τα βασικότερα των οποίων είναι τα εξής:
• 2 Μπετονιέρες,
• 8 Προωθητές γαιών,
• 4 Ισοπεδωτές γαιών,
• 8 Ανατρεπόμενα οχήματα,
• 4 Αντλητικά συγκροτήματα,
• 2 Η/Ζ,
• 1 Ηλεκτρικό κρουστικό δράπανο βαρέους τύπου,
• 1 Ανυψωτικό μηχάνημα,
• 1 Μηχανή επιχρίσματος,
• Επαναφορτιζόμενα δράπανα,
• 1 Αναδευτήρας υλικών επίστρωσης,
• 2 Τροχοί κοπής μετάλλων,
• Επιπρόσθετα έχει συγκροτηθεί ένα Πολυδύναμο Συγκρότημα Αρωγής της Πολεμικής Αεροπορίας. Προσωπικό : 20 άτομα (ιατροί, πολιτικοί μηχανικοί, δασολόγοι κλπ). Μέσα : 14 μηχανήματα (ανατρεπόμενα, ρυμουλκά, ισοπεδωτές κλπ).

Στη Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού (ΓΥΣ) έχει ανατεθεί το έργο της αεροφωτογράφισης, με σκοπό να οριοθετηθούν με ακρίβεια οι περιοχές της Πελοποννήσου και Ευβοίας που επλήγησαν από τις πρόσφατες πυρκαγιές. Για την υλοποίηση αυτής της διαδικασίας χρησιμοποιούνται ήδη, ειδικά αεροσκάφη C-12R/AP της Αεροπορίας Στρατού, τα οποία διαθέτουν υπερσύγχρονο εξοπλισμό για την εκτέλεση αποστολών αεροφωτογράφισης.

(πηγή: ΓΕΕΘΑ)

Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι αλήθεια αυτό, οι οικονομία στις ταβερνες και τα καφέ της περιοχής τα πάει μία χαρά ......όλο το στρατιωτικό προσωπικό απολαμαβάνει διακοπούλες......
Συνολικά, το προσωπικό που διατέθηκε για κατάσβεση και επιτήρηση πυρκαγιών, από την αρχή της αντιπυρικής περιόδου (1η Μαϊου) μέχρι τις 5 Οκτωβρίου, ανέρχεται σε 95.993 άτομα. Επιπλέον, διατέθηκαν 183 μηχανήματα μηχανικού και 7.075 οχήματα διαφόρων τύπων. Η Πολεμική Αεροπορία εκτέλεσε 3.298 εξόδους πυροσβεστικών αεροσκαφών και ελικοπτέρων με 7.430 ώρες πτήσεων.

(πηγή: Ενημερωτικό Δελτίο ΓΕΕΘΑ 28 Σεπ μέχρι 5 Οκτ)

Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
το άλλο με τον τοτό το ξέρεις ?υπήρξε συντονισμός πριν ?για να υπάρχει τώρα ? ξέρω μοιάζω να ισοπεδόνω τα πάντα δεν μπορώ όμως να μαθαίνω πως ¨ΟΛΟΙ περιμένουν το υπουργείο εσωτερικών να τους πει που να δώσουν πράγματα...τρόφιμα και χρήματα ή που να χτιστούν νέα σπίτια.....και σε ποιόν... το ξαναλέω δεν έχω τίποτα μαζί σου ή με τον στρατό, πιστευω πως μπορεί να προσφέρει πολίτιμο έργο με ενοχλεί όμως η αποσρατικοποίηση των μονίμων που έχουν κολήσει το δεν βαριέσε και αυτοί.....που κυκλοφορούν ένστολοι με φραπέ ή τσιγάρο στο χέρι κτλ......

Αλλά δεν βαριέσε έδω είναι Elladistan....
Με κανένα τρόπο δεν απαξιώνω το ρόλο και την προσφορά των εθελοντών. Φωτεινό παράδειγμα για όλους τους άπραγους "δε βαριέσαι αδερφέ" πολίτες αυτής της χώρας.

Σου ζητώ λοιπόν, να μην κάνεις κι εσύ το ίδιο, για τη προσφορά άλλων φορέων, πέρα των εθελοντικών οργανώσεων, την οποία οφείλεις να αναγνωρίζεις και όχι να απαξιώνεις μ' αυτό το τρόπο. Οι αριθμοί είναι πολύ μεγάλοι για να αμφισβητηθούν.

Αλήθεια, γνωρίζεις τί γίνεται στη Πάρνηθα, από την επόμενη ημέρα της μεγάλης πυρκαγιάς. Ποιοί είναι εκεί; τί δουλειά κάνουν; κάτω από ποιόν δημόσιο φορέα ή Υπουργείο ή άλλη αρχή; Αν κάτι γίνεται, μπορείς να μας δώσεις σχετικές πληροφορίες, μιας και παρακολουθείς τα θέματα αυτά τόσο στενά;

Κατά τ' άλλα, συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έγραψε ο easty προς απάντησή μου (αλλά και προς απάντησή σου).
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.