Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-07, 09:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η πρόοδος του ανθρώπου στο διάστημα μετά την επιχείρηση Apollo

Παίρνω αφορμή έναν διάλογο στα πεταχτά.

Μετά την έξαρση της αποστολής των Apollo στην Σελήνη, ο άνθρωπος κόλλησε στην Γη και άντε και στην περιφορά πέριξ της Γης. Το τέλος του ψυχρού πολέμου δεν έδωσε τα κίνητρα του ανταγωνισμού, στην μάχη για την κατάκτηση του διαστήματος.

Ο ISS, το hubble, οι αποστολές στον Άρη, ήταν σε σύγκριση μικρά βήματα, από αυτό που έγινε στις 21 Ιουλίου 1969, 4:56 π.μ. ώρα Ελλάδος, όταν ξενυχτισμένοι παρακολουθούσαμε στις μαυρόασπρες τηλεοράσεις μας τον Νηλ Άμστρογκ, να κάνει το μεγαλύτερο άλμα της ανθρωπότητας.

38 χρόνια μετά η διαδρομή δεν έχει να δείξει κάτι ισάξιο ή παρεμφερές, ο σχεδιασμός για μια αποστολή στον Άρη είναι στα χαρτιά, η περαιτέρω έρευνα της Σελήνης με ένα σταθμό εργασίας στο έδαφος της, είναι στους σχεδιασμούς και θα πρέπει να περιμένουμε μπας και η Κίνα κάνει ένα βήμα μπροστά, μπας και η NASA και η ESA χρηματοδοτηθούν για ένα μεγαλόπνοο σχέδιο αντάξιο της επιχείρησης Apollo.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-07, 18:28
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και που περπατήσαμε στη Σελήνη τι έγινε? Η NASA έχει ξοδέψει τόσα δις και ειλικρινά ακόμα να καταλάβω το όφελος του μεγαλύτερου μέρους αυτών.

Οι δορυφόροι πχ έχουν κάποιο νόημα μια και βοηθάνε στις επικοινωνίες και την πρόβλεψη καιρού. Αλλά χρηματικά είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι των δις δολλαρίων.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-07, 18:44
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Και που περπατήσαμε στη Σελήνη τι έγινε? Η NASA έχει ξοδέψει τόσα δις και ειλικρινά ακόμα να καταλάβω το όφελος του μεγαλύτερου μέρους αυτών.
Το όφελος από το διάστημα δεν είναι άμεσα ορατό. Είναι κάτι σαν τη formula 1: πολλά λεφτά "πετιούνται" για να αναπτυχθεί η τεχνολογία που τελικά θα βρει εφαρμογή μέσα στα αυτοκίνητα που οδηγεί ο απλός κόσμος.

Γενικά πάντως τα λεφτά του διαστήματος είναι πολύ λίγα σε σχέση με τις τεράστιες σπατάλες που γίνονται σε άλλους τομείς..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-07, 19:15
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
16 δις δολλάρια το 2007:

http://www.nasa.gov/pdf/142458main_FY07_budget_full.pdf

Και η φόρμουλα ένα είναι μια κερδοφόρα επιχείρηση που δεν επιδοτείται από το Αμερικάνικο κράτος
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-07, 20:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
16 δις δολλάρια το 2007:
Τα 16δις είναι σταγόνα, μπροστα στον ωκεανό των εκατοντάδων δις δολλάριων που ξοδεύουν οι ΗΠΑ για το ΙΡΑΚ, κάθε χρόνο, μόνο και μόνο για να φτάσουν πίσω φέρετρα με τις ζωές των αμερικανών πολιτών.

Τα λεφτά του διαστήματος πάνε για την έρευνα, για την ελπίδα που έχει το ανθρώπινο γένος, να γνωρίσει καλύτερα τον κόσμο που το περιβάλει, για να δώσει απαντήσεις.

Αν δεν ενδιαφέρει εσένα, ενδιαφέρει πολλούς άλλους και καλά κάνουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-07, 20:26
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σύμφωνοι, το Ιράκ είναι κάκιστη επιλογή. Αλλά δεν δικαιολογείται μια πράξη λέγοντας "εκεί κολλάς; υπάρχουν χειρότερα"

Απλώς έχω αμφιβολίες για το πόσο αποτελεσματικά ξοδεύονται τα χρήματα και τα οφέλη έπειτα από 50 χρόνια ύπαρξης.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-07, 23:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιθανως βρηκαν τοκαταφυγιο των εκλεκτων μετα απο μια παγκοσμια καταστροφη και σταματησαν :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-07, 23:52
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.youtube.com/watch?v=v2U9Vi9sG4E

Δείτε και τα 4 μέρη.Η άλλη άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-06-07, 01:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.youtube.com/watch?v=v2U9Vi9sG4E
Δείτε και τα 4 μέρη.Η άλλη άποψη.
Δεν μας λες όμως εσύ τι πιστεύεις; Αυτές τις θεωρίες τις ξέρουμε, προσωπικά δεν θα ήθελα να τις χαρακτηρίσω.

Το πρόγραμμα Απόλλων ήταν το μεγαλύτερο τόλμημα του ανθρώπου και μακάρι να είχε ανάλογη συνέχεια. Αν υπήρχε το παραμικρό ίχνος αμφιβολίας, θα το είχε βγάλει στον αέρα η τότε ΕΣΣΔ, που επλήγη το γόητρο της πολύ, από την πρωτιά των ΗΠΑ.

Έχω βαρεθεί να ακούω τις διάφορες συνωμοσιολογίες, τραβηγμένες όλες από τα μαλλιά.

Άλλοι δεν βρίσκουν καμιά χρησιμότητα στην διαστημική έρευνα, αναρωτιέμαι πως θα ήταν σήμερα ο πολιτισμός μας χωρίς αυτήν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-06-07, 01:36
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Άπλά εκθέτω την άλλη άποψη.Πιστεύω ότι οι Σοβιετικοί ήταν έτη φωτός μπροστά.Πήγαν πρώτοι στο διάστημα και κατασκεύασαν τον πρώτο διαστημικό σταθμό...Οι ίδιοι οι Αμερικανοί αμφιβάλλουν.Για εμένα δεν αλλάζει κάτι.Με τόσα θέματα και προβλήματα στη Γη, πείνα αρρώστιες πολέμους τι να πω?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-06-07, 10:24
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλώς έχω αμφιβολίες για το πόσο αποτελεσματικά ξοδεύονται τα χρήματα και τα οφέλη έπειτα από 50 χρόνια ύπαρξης.
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τόσα θέματα και προβλήματα στη Γη, πείνα αρρώστιες πολέμους τι να πω?
Προφανώς και υπάρχει κακοδιαχείριση, όπως σε όλους τους υπόλοιπους τομείς. Επειδή η συζήτηση "οι άλλοι κάνουν χειρότερα" όντως δεν είναι σοβαρή θα αναφέρω το μόνο επιχείρημα που αρκεί (για μένα) να δικαιολογήσει τα λεφτά:

Αν ακολουθούσαμε αυτή τη λογική, θα ζούσαμε ακόμα στις σπηλιές.

Πχ γιατί να ασχοληθούμε με τη φωτιά; Τόσα προβλήματα έχουμε μαζεύοντας βελανίδια, με τη φωτιά θα ασχολούμαστε; Άσε που μπορεί να καούμε!

Θεωρώ λοιπόν (ψιλο-αξιωματικά) ότι σαν είδος πρέπει να πάμε "μπροστά". Συνεπώς μου αρέσει που ένα απειροελάχιστο τμήμα της ανθρωπότητας ασχολείται με αυτό το "μπροστά". Οι υπόλοιποι (υπέραρκετοί!) μπορούν να συνεχίσουν να ασχολούνται με πολέμους, αρρώστιες και τα προβλήματα "δικό μου - δικό σου" που υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-06-07, 10:48
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το μπροστά όμως κρίνεται πάντα απότο αποτέλεσμα...Αν ήσουν στην Αιθιοπία θα σε ένοιαζε (ή θα είχε σημασία) αν κάποιος επισκεύαζε τον δορυφόρο ή ήταν στο διαστημικό σταθμό?Είναι θέμα ισορροπίων....Η φωτιά έχει σχέση με την επιβίωση και τις καλύτερες συνθήκες ζωής.
Μεγάλο βήμα η εξερεύνηση του διαστήματος, δεν διαφωνώ.Δεν έκανα σύγκριση με τα προβλήματα της ανθρωπότητας.Τα παρέθεσα σαν μεγαλύτερης σημασίας για εμένα πάντα.Αν δεν έχω να φάω, δεν είμαι υγειής και απειλείται η ύπαρξη μου από πολέμους τι σημασία έχει να σκέφτομαι ότι αν είχα 5.000.000,00$ θα μπορούσα να πάω για 3 μέρες στο διαστημικό σταθμό?(λογική βασισμένη στην πυραμίδα του Μάσλοου.)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-06-07, 12:28
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ήσουν στην Αιθιοπία θα σε ένοιαζε (ή θα είχε σημασία) αν κάποιος επισκεύαζε τον δορυφόρο ή ήταν στο διαστημικό σταθμό?
Δε θέλω να υποβαθμίσω την τραγική κατάσταση που βρίσκεται ένα μεγάλο μέρος του ανθρώπινου πληθυσμού, αλλά τα παιδάκια της Αιθιοπίας πεθαίνουν από τη δεκαετία του 70, από τότε που θυμάμαι να βλέπω ειδήσεις και τηλεόραση. Πολύ φοβάμαι ότι θα συνεχίσουν να πεθαίνουν για αρκετά χρόνια ακόμα..

Νομίζω ότι τα έξοδα λιγότερο από 0.5% του προυπολογισμού ορισμένων μόνο κρατών δε θα έκαναν ουσιαστική διαφορά αν δρομολογούνταν σε ανθρωπιστική βοήθεια. Όπως μας δείχνει η σημερινή κατάσταση στην Παλαιστίνη πχ, τα προβλήματα δεν εντοπίζονται στο οικονομικό αλλά στο κοινωνικό/ πολιτικό επίπεδο
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-06-07, 12:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Να πάλι τα δραματικά, αφού πεινάνε τα παιδάκια στην Αιθιοπία, ας σταματήσουν οι επενδύσεις στην έρευνα....

Μα είναι χαζομάρα αυτός ο ισχυρισμός, αρκούν τα αποφάγια του δυτικού κόσμου για να μην πεινάνε αύριο 500.000.000 παιδάκια. Το θέμα είναι πως θα πειστούν οι κυβερνήσεις της δύσης, να δώσουν ελπίδα σ' αυτά τα παιδιά. Να μην τα ταΐσουν ψάρια, αλλά να τους μάθουν να ψαρεύουν, μεταφορικά πάντα η έκφραση.

Πως θα γίνει να σταματήσουν οι εθνικές φυλετικές θρησκευτικές και πολιτικές εκκαθαρίσεις στην κεντρική Αφρική.

Αυτά όλα δεν πρέπει να σταματούν την αναζήτηση του ανθρώπου, αλλά να γίνονται ταυτόχρονα.

Δεν πρέπει να σταματήσει η χρηματοδότηση στην Βιολογία στην Ιατρική στο διάστημα στην τεχνολογία, επειδή αλλού πεινάνε. Οι ισχυροί της γης, μπορούν ταυτόχρονα να φροντίζουν για τις υποδομές στον τρίτο κόσμο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-06-07, 13:11
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πάλι τα δραματικά, αφού πεινάνε τα παιδάκια στην Αιθιοπία, ας σταματήσουν οι επενδύσεις στην έρευνα....

Μα είναι χαζομάρα αυτός ο ισχυρισμός, αρκούν τα αποφάγια του δυτικού κόσμου για να μην πεινάνε αύριο 500.000.000 παιδάκια. Το θέμα είναι πως θα πειστούν οι κυβερνήσεις της δύσης, να δώσουν ελπίδα σ' αυτά τα παιδιά. Να μην τα ταΐσουν ψάρια, αλλά να τους μάθουν να ψαρεύουν, μεταφορικά πάντα η έκφραση.

Πως θα γίνει να σταματήσουν οι εθνικές φυλετικές θρησκευτικές και πολιτικές εκκαθαρίσεις στην κεντρική Αφρική.

Αυτά όλα δεν πρέπει να σταματούν την αναζήτηση του ανθρώπου, αλλά να γίνονται ταυτόχρονα.

Δεν πρέπει να σταματήσει η χρηματοδότηση στην Βιολογία στην Ιατρική στο διάστημα στην τεχνολογία, επειδή αλλού πεινάνε. Οι ισχυροί της γης, μπορούν ταυτόχρονα να φροντίζουν για τις υποδομές στον τρίτο κόσμο.
Το 1950 δαπανούσαν πάνω απο 40.000.000$ μόνο οι ΗΠΑ.Μην τα τραβάμε στα άκρα άδικα ...Ποτέ δεν το είπα αυτό!Επειδή πεινάνε και πεθαίνουν άνθρωποι άδικα δεν είπα ότι θα σταματήσουμε την έρευνα!Είπα ότι δεν με ενδιαφέρει η κατάκτηση του διαστήματος.Κοιτάζω πιο "πρακτικά".Ζηλεύω τους αστρονάυτες αλλά μέχρι εκεί.Η βιολογία, η Ιατρική είναι επιστήμες άμεσα συνδεδεμένες με τη ζωή όλων των ανθρώπων όχι μόνο0 με το διάστημα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.