Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-06-11, 12:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Επιστροφή στις ... κάψουλες


Κλικ για μεγάλο μέγεθος

Το όχημα της Lockheed Martin, GTA, είναι σε διαδικασία δοκιμών.
Θα έχει την ικανότητα μεταφοράς έξι αστροναυτών ή και φορτίου και θα είναι επαναχρησιμοποιήσιμο.

Ετοιμαστείτε για μεγαλεία και μπλουμ. Άντε να δούμε και κανένα αεροπλανοφόρο και ελικόπτερα με δύτες.

Η εξερεύνηση του διαστήματος, κάνει μερικές δεκάδες βήματα πίσω εκτός...

Εκτός αν η Κίνα ανακοινώσει επανδρωμένη αποστολή σε Σελήνη και Άρη και πεισθούν οι Αμερικάνοι, να δώσουν το 1% των αμυντικών τους δαπανών, για το διάστημα.

Και ναι μου αρέσουν τα διαστημικά λεωφορεία, ή τα διαστημόπλοια που θα βγαίνουν σε χαμηλή τροχιά μέσω αεροσκαφών που θα καίνε υγρά και στερεά καύσιμα και θα προσγειώνονται μόνο τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-06-11, 12:29
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Το ότι δε σου αρέσουν τα νέα οχήματα το εμπεδώσαμε πριν 345 μηνύματα γκρίνιας. Κάτι πιο ουσιώδες υπάρχει εκτός από τη φωτογραφία; Πχ, οι νέες κάψουλες «φοράνε» κάτι νεώτερο από τον Apollo Guidance Computer; Θα επιτρέπονται οι ψηφιακές φωτογραφικές, ή μόνο Hasselblad και ένας κουβάς 120ρια καρουλάκια; Θα πρέπει να έχουμε αεροπλανοφόρο και δύτες και στον Άρη; Έρχονται σε άλλα χρωματάκια; Πόσα καίνε στα 100 χιλιόμετρα; Έχουν δερμάτινο σαλόνι; Ηλιοροφή; ABS; EBD; EPS; ECU; ABC; DEF; GHI; Ευρύχωρο κουτί παραπόνων για να χωρέσουν οι 15 χιλιάδες φόρμες παραπόνων υπογεγραμμένες «SOINEX»;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-06-11, 13:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Όταν το 1961 ο Τζων Κένεντι είχε πει, ότι μέχρι το τέλος της δεκαετίας, θα έχουμε στείλει άνθρωπο στην Σελήνη, τον πέρασαν για παρανοϊκό.

Ο Κένεντι αυτά τα είπε λίγες μέρες μετά την εκτόξευση του Mercury με τον Άλαν Σέπαρντ στις 5 του Μαΐου του 1961. Δεν υπήρχε ο σχεδιασμός ούτε για τα Gemini και φυσικά ούτε για τις αποστολές Apollo.

Απλά ο Κένεντι έβλεπε μακριά, σήμερα δεν υπάρχουν άνθρωποι με όραμα.

Το μέλλον του διαστήματος είναι η μεταφορά των διαστημικών οχημάτων, χωρίς πυραύλους κάθετης εκτόξευσης. Αυτά δεν τα λέει ο άσχετος Xenios, αλλά οι πιο άξιοι σχεδιαστές της NASA.

Σε λίγα χρόνια, που θα έχουμε πιο ορατή την ρύπανση της ατμόσφαιρας, οι ρυπογόνοι πύραυλοι θα έχουν ξεπεραστεί. Είναι το χθες και οι απογειώσεις είναι το αύριο.

Ένας ρομαντικός
(Δεύτερη φορά που δηλώνω ρομαντικός σήμερα, να ανησυχώ γιατρέ μου ; )
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-06-11, 15:59
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Στην ειδική αναφορά του Ιανουαρίου 2011 για τα μελλοντικά συστήματα εκτόξευσης μιλούν για λύσεις μεταξύ χαμηλής και σεληνιακής τροχιάς, με δυνατότητες μεταφοράς 130 τόνων σε LEO ή οχήματος αστροναυτών ή προμηθειών στον ISS.

Οι μόνες λύσεις αυτή τη στιγμή (και για αυτή τη δουλειά) είναι πύραυλοι και συγκεκριμένα συνδυασμοί LOX, LH2, υδρογονάνθρακα και στερεών.

Τα κριτήρια επιλογής των πυραύλων είναι σύμφωνα με τη μελέτη:
  • "Affordable": Η λύση πρέπει να βρίσκεται εντός των ορίων χρηματοδότησης για το σύνολο του κύκλου ζωής της.
  • "Sustainable": Το κόστος και οι λειτουργικές δυνατότητες της λύσης πρέπει να μπορούν να "επιζήσουν" αρκετές εναλλαγές κυβερνήσεων.
  • "Realistic": Η λύση πρέπει να βασίζεται σε λογικές προβλέψεις κόστους και όχι σε ευχολόγια.
Ο περιβαλλοντικός παράγοντας είναι ασήμαντος και δεν αποτελεί κριτήριο.


Ως προσωπικό, άκρως τεχνοκρατικό σχόλιο: Όποιος δε θέλει πυραύλους να κάνει έρευνα στο γραφένιο, θα πάρει και νόμπελ στη διαδρομή.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-11, 13:26
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως προσωπικό, άκρως τεχνοκρατικό σχόλιο: Όποιος δε θέλει πυραύλους να κάνει έρευνα στο γραφένιο, θα πάρει και νόμπελ στη διαδρομή.
Ο δρόμος για τα space elevators είναι στρωμένος με βραβεία νόμπελ. Με τόσο πολλά, τεράστια προβλήματα, ακόμα κι αν δε γίνει ποτέ, οι γνώσεις που θα αποφέρει η προσπάθεια θα είναι απίστευτες.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-11, 16:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Όταν ο Richard Branson θα αρχίζει να θησαυρίζει με το SS2, (το έχει κλέψει ο άτιμος από το VSS Enterprise), έστω σε υποτροχιακή πτήση, με κόστος παραγωγής αληθινά αστείο, τότε φίλοι μου θα δείτε ότι δεν είμαστε μακριά.

Το κόστος μίας εκτόξευσης του Soyuz ακόμα, είναι υπερβολικό. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα αργήσουμε πολύ να φτάσουμε με πτήση στον ISS τουλάχιστον.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-06-11, 14:41
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Ετοιμαστείτε για μεγαλεία και μπλουμ. Άντε να δούμε και κανένα αεροπλανοφόρο και ελικόπτερα με δύτες.

Η εξερεύνηση του διαστήματος, κάνει μερικές δεκάδες βήματα πίσω εκτός...
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα αργήσουμε πολύ να φτάσουμε με πτήση στον ISS τουλάχιστον.
Στέλιο ξέχνα τα ταξιδάκια με τα κουβαδάκια της virgin στον iss γιατί αυτά αποτελούν το μακρινό παρελθόν και
είναι ταξιδάκια της πλάκας (κάτι σαν το Πόρος-Ύδρα-Αίγινα σε μονοήμερη εκδρομή).

Aν θες να τα περάσεις καλά για 8 μέρες θα πας εκδρομή με το ρωσικό διαστημόπλοιο Soyuz- TMA που προσφέρει
επιπλέον χώρο, δεύτερη μονάδα κατοίκησης και ανέσεις και είναι το μόνο που κάνει εμπορικές πτήσεις γύρω από
το φεγγάρι.

Ποιο φεγγάρι ρε Κουρσάρε;;;

Λοιπόν άκου Στέλιο. Η αμερικανική εταιρεία Space Adventures με τη ρωσική Corporation Energia συμφώνησαν τις
τροποποιήσεις και τη διαμόρφωση του Soyuz και εάν θες να γίνεις ο πρώτος τουρίστας για 8ημερο στο φεγγάρι
σε περιμένουν να δηλώσεις συμμετοχή εδώ.

Έξοδα όλα πληρωμένα για να απολαύσεις και εσύ τις ανέσεις της Roscosmos.





υ.γ: Tιμή και δόξα στον μεγάλο αρχιτέκτονα των διαστημικών επιτευγμάτων της Σοβιετικής Ένωσης Σεργκέι Πάβλοβιτς Κορολιόβ .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 13-06-11 στις 14:44
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην CORSAIR για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (13-06-11)
  #8  
Παλιά 14-06-11, 20:58
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο δρόμος για τα space elevators είναι στρωμένος με βραβεία νόμπελ. Με τόσο πολλά, τεράστια προβλήματα, ακόμα κι αν δε γίνει ποτέ, οι γνώσεις που θα αποφέρει η προσπάθεια θα είναι απίστευτες.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ο Richard Branson θα αρχίζει να θησαυρίζει με το SS2, (το έχει κλέψει ο άτιμος από το VSS Enterprise), έστω σε υποτροχιακή πτήση, με κόστος παραγωγής αληθινά αστείο, τότε φίλοι μου θα δείτε ότι δεν είμαστε μακριά.
(τα ειδικά Χαμόδρακας-friendly χρώματα δικά μου)

Τι ξέρεις για space elevators που δεν ξέρουμε εμείς;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-11, 22:28
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι θα ήθελα να μάθω και εγώ για το space elvators. To έχω ακουστά μόνο στο Sid Meyer's Civilization.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-06-11, 00:04
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι θα ήθελα να μάθω και εγώ για το space elvators
Είναι μια θεωρητική κατασκευή ανύψωσης φορτίων σε τροχιά. Από σταθμό που βρίσκεται σε γεωσύγχρονη τροχιά "κρέμεται" καλώδιο (ή κορδέλα) που φτάνει μέχρι το έδαφος. Πάνω στο καλώδιο βρίσκεται όχημα, που ανεβαίνει και κατεβαίνει μεταφέροντας φορτία. Είναι κάτι σαν τελεφερίκ, αλλά κατακόρυφο. Οι πύραυλοι γίνονται πλέον περιττοί, διότι η ενέργεια που απαιτείται για την ανύψωση φορτίων με αυτή την κατασκευή είναι ελάχιστο κλάσμα αυτής που απαιτείται με πυραύλους και άρα, αντίστοιχα, έχουμε ελάχιστο κόστος λειτουργίας.

Μέχρι να κατασκευαστεί, οι κλασσικοί πύραυλοι που όλοι ξέρουμε και αγαπάμε είναι ο μόνος τρόπος για να γίνουν αυτά που θέλει η NASA (τα οποία διαφέρουν από αυτά που θέλει ο Branson).
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-06-11, 00:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ξέρεις για space elevators που δεν ξέρουμε εμείς;
Όπως το περιγράφει ο Δημήτρης.

Περισσότερα διαβάστε στο βιβλίο «Η Αυτοκρατορία της Γης», φυσικά, του Άρθουρ Κλαρκ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-06-11, 01:49
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως το περιγράφει ο Δημήτρης.

Περισσότερα διαβάστε στο βιβλίο «Η Αυτοκρατορία της Γης», φυσικά, του Άρθουρ Κλαρκ.
Η επιστημονική φαντασία δυστυχώς δεν είναι εγχειρίδιο κατασκευής. Αν ήταν έτσι θα μπορούσαμε να φτιάξουμε και Dyson Spheres, και Ringworlds, θα είχαμε universal translators και θα κάναμε σεξ με μπλε εξωγήινες γκόμενες.

Ακόμα χειρότερα, η φυσική δε δωροδοκείται. Όσα λεφτά και να βγάλει οποιοσδήποτε, οι μέγιστες αντοχές των υλικών παραμένουν ίδιες.

Για να δεις την τρέχουσα πρόοδο, δες εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Space_e...Current_status

Υπ'όψη ότι όποια χώρα κατασκευάσει πρώτη space elevator θα γίνει η de facto κυρίαρχη χώρα στο διάστημα. Αν σκεφτείς πόσο κοστίζει να ανεβάσεις ένα δορυφόρο και πόσους δορυφόρους έχουμε, μιλάμε για πολλά λεφτά. Κι έτσι υπάρχει τεράστια πίεση έρευνας, αλλά πολλές φορές, όσο διακαώς κι αν θέλεις να κόψεις δέντρο με προφιτερόλ, απλά δε γίνεται.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-07-11, 18:10
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωρίωνας - Το ταξίδι ξεκινάει

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετοιμαστείτε για μεγαλεία και μπλουμ. Άντε να δούμε και κανένα αεροπλανοφόρο και ελικόπτερα με δύτες.

Η εξερεύνηση του διαστήματος, κάνει μερικές δεκάδες βήματα πίσω εκτός...
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μέλλον του διαστήματος είναι η μεταφορά των διαστημικών οχημάτων, χωρίς πυραύλους κάθετης εκτόξευσης. Αυτά δεν τα λέει ο άσχετος Xenios, αλλά οι πιο άξιοι σχεδιαστές της NASA.

Σε λίγα χρόνια, που θα έχουμε πιο ορατή την ρύπανση της ατμόσφαιρας, οι ρυπογόνοι πύραυλοι θα έχουν ξεπεραστεί. Είναι το χθες και οι απογειώσεις είναι το αύριο.
Aν και έχω απαντήσει πολλές φορές στο Στέλιο ότι το μέλλον είναι οι κάψουλες (το γνώριζαν αυτό και οι ΗΠΑ αλλά και
η Ε.Σ.Σ.Δ. αφού με κάψουλες ξεκίνησαν το 67 και 68) ας δουμε και με στοιχεία μερικά από τα καλά που προσφέρει
το ΜPCV (Multi-Purpose Crew Vehicle) της Lockheed Martin.

Kαι φυσικά έχουμε μάχιμα και ετοιμοπόλεμα τα Soyuz, τα κινέζικα Shenzhou αλλά και το Δράκοντα της SpaceX που θα είναι έτοιμος το 2014.

1. Ταξίδι και αποστολές στο βαθύ διάστημα διάρκειας μεγαλύτερης των 6 μηνών όταν το διαστημικό λεωφορείο μπορεί μέχρι
10 μέρες περίπου και σε απόσταση χαμηλής τροχιάς μέχρι τον ISS.

2. 8.9 m3 άνετου χώρου για τους αστροναύτες που σημαίνει 40% περισσότερος χώρος και άνεση.

3. Είναι 10 φορές ασφαλέστερο στην επιστροφή στη γη απ'οτι το διαστημικό λεωφορείο.

4. Παρέχει το νερό και το οξυγόνο που είναι απαραίτητο για ένα κατοικήσιμο περιβάλλον αφού δημιουργεί και αποθηκεύει
ηλεκτρική ενέργεια.

5. Eπαναστατικό σύστημα (Launch Abort System) που αποβάλλει την κάψουλα κατά την εκτόξευση εάν κάτι πάει στραβά και
φυσικά που σώζει ανθρώπινες ζωές.

6. Τοποθετείται πάνω στον πύραυλο , έτσι έχουμε ενιαίο σώμα κάψουλα-πύραυλος κτλ

7. Παρέχει την πλοήγηση και τον έλεγχο των ηλεκτρονικών στον πύραυλο.

8. Και πολλά άλλα που σίγουρα μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.

Σχετικό video θα βρείτε εδώ.



πηγές: wiki, Geekosystem.com, Νasa, Lockheed Martin.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 11-07-11 στις 18:19
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-11, 18:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
8. Και πολλά άλλα που σίγουρα μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.
Μα αυτά τα έχουμε πει.

Μία ερώτηση τεχνητής φύσεως αν ξέρεις :

Το σωσίβιο, το φοράνε από την αρχή ή στο τέλος; Προβλέπονται και μπρατσάκια;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 11-07-11 στις 18:25
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-11, 19:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Έξω από την όποια πλάκα κάνω με τις κάψουλες, θέλω να ξεκαθαρίσω, ότι δεν έχω εμμονές με τα διαστημικά λεωφορεία. Υπηρέτησαν μια εποχή, που θα μπορούσαμε να την πούμε την εποχή του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού.

Όλοι όσοι γνωρίζουμε λίγο από διάστημα, καταλαβαίνουμε ότι ήταν τεράστιο το κόστος συντήρησης και ότι απλά τα διαστημικά λεωφορεία, έκλεισαν έναν μεγάλο κύκλο, που ήρθε σαν συνέχεια, της μεγάλης στιγμής του ανθρωπίνου γένους που ήταν η αποστολή Apollo.

Πέραν τούτου να πω ότι το πρώτο μου κλασικό βιβλίο, που με ταρακούνησε συθέμελα, ήταν φυσικά το από την γη στην Σελήνη του Ιουλίου Βερν.
Το διάβασα πρώτη φορά και μαγεύτηκα από τα κλασικά εικονογραφημένα.
Μετά από ένα δύο χρόνια, πήρα και το βιβλίο.

Ακόμα και τότε, δεν πίστεψα ότι ένα κανόνι θα μπορούσε να στείλει βλήμα στην Σελήνη. Όμως ο Βερν στο δεύτερο βιβλίο του γύρω από την Σελήνη, αναφέρεται σε πυραύλους, αυτούς που πυροδότησαν για να πάρουν πορεία στην Γη.

Με το αθώο παιδικό μου μυαλό, είχα βρει τις πιθανές απαντήσεις μέσω των πυραύλων. Έτσι θα μπορούσαμε να κάνουμε το ταξίδι στην Σελήνη υπέθεσα.

Τα πράγματα σοβάρεψαν, στην ζωή μου μπήκε ο Κλαρκ ο Ασίμοφ ο Μπράντμπερι και ταυτόχρονα σχεδόν, ξεκινούσε η διαστημική εποχή με το πρώτο σπούτνικ.

Τα όνειρα γινόντουσαν πραγματικότητα. Στείλανε και την πρώτη ψυχούλα στο διάστημα, την σκυλίτσα λάικα και κάθε βράδυ προσπαθούσα στα υπερβραχεα να την ακούσω. Ήρθε η πρώτη αποστολή και ο Γιούριν Γκαγκάριν... Απίστευτη συγκίνηση...

Θέλω να σου πω αγαπητέ Γιάννη, ότι έζησα στο πετσί μου όλη την φαντασία την γέννηση και την δημιουργία της διαστημικής εποχής. Στο αρχείο μου θα βρεις μέχρι το 1973, ότι δημοσιεύτηκε στον ελληνικό τύπο, στο περιοδικά ΤIME στο οποίο ήμουν συνδρομητής, σε πάρα πολλά περιοδικά του Time/Life καθώς και εκατοντάδες ξένες εφημερίδες, για το διάστημα.

Όταν στο Cape Canaveral είδα την κάψουλα του Apollo 11, σχεδόν έκλαψα.
Με τα μάτια μου είδα το Colubia πάνω στην εξέδρα του, 5 μέρες πριν μια εκτόξευση του (δεν ήταν η μοιραία).

Θεώρησα τα διαστημικά λεωφορεία, μετεξέλιξη της κάψουλας.

Θεωρώ την κάψουλα ότι μπορεί να είναι ρεαλιστική τους δύσκολους χρόνους που περνάμε, δεν είναι όμως το next step που λένε.

Αυτή την άποψη δεν την αλλάζω. Πρέπει να παραδεχτείς ότι είναι πισωγύρισμα.

Πες το σαν διαμορφωμένη φαντασία μου, αλλά το επόμενο βήμα θα έπρεπε να είναι μεταφερόμενα οχήματα επί ειδικών σκαφών με πυραύλους και jet.

Δεν πρόκειται να αλλάξω αυτή την άποψη, αυτό μου αρέσει. Κάποτε θα γίνει.

Ας κάνει η Κίνα καμιά επανδρωμένη αποστολή στην Σελήνη ή στον Άρη και θα σου πω εγώ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
CORSAIR (11-07-11)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.