Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-08-06, 16:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η θρησκεία εξελίσσεται;

Στις τηλεσυνομιλίες μεσημεριάτικα ξεκινήσαμε μια συζήτηση που περιείχε από μόνη της τουλάχιστον δέκα θέματα για το φιλοσοφικό Club.

To ένα αναφέρθηκε στο αν η θρησκεία και συγκεκριμένα η Χριστιανική, αναπτύσσετε μέσα στους αιώνες.

Δηλαδή διαβάζοντας από την Παλαιά μέχρι την Καινή Διαθήκη, διαπιστώνει κανείς ότι και στην πρωτογενή ιουδαϊκή θρησκεία η μετεξέλιξη της ήταν εντυπωσιακή.

Από τους πρωτογονισμούς του Αβραάμ μέχρι τον Σολομώντα διακρίνουμε ριζικές αλλαγές στους νόμους τα ήδη και τα έθιμα με αποκορύφωμα τον Χριστό που ήρθε και σάρωσε με το πέρασμα του, συγκλονίζοντας τα θεμέλια της Εβραϊκής πίστης μεταλλάσσοντας το ‘οφθαλμό αντί οφθαλμού’ με το ‘αγαπάτε τους εχθρούς υμών’.

Αν υποθετικά, σήμερα ερχόταν ο Χριστός στην Γη, πόσα διαφορετικά πράγματα θα μας έλεγε; Πόσους μύθους θα κατέρριπτε και πως θα διωκόταν από το εκκλησιαστικό κατεστημένο ανατολής και δύσης;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-06, 08:00
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεοδμένου ότι η θρησκεία είναι κοινωνικό φαινόμενο μοιραία εξελίσσεται μαζί με τις κοινωνίες. Τα κάθε λογής ιερατεία επιδιώκουν να εμποδίσουν την εξέλιξη ή τουλάχιστον να την ελέγξουν ώστε να μην απομακρυνθεί από τις βασικές αρχές που θέλει να διαφυλάξει το κάθε ιερατείο. Ο βαθμός επιτυχίας ποικίλει κατά περίπτωση όπως εύκολα μπορεί να διαπιστωθεί. Ο Χριστός δεν ξέρω τι θα έλεγε σήμερα, όμως, σίγουρα θα αντανακλούσαν τους προβληματισμούς της εποχής μας (οι οποίοι δεν είναι και τόσο διαφοερτικοί από των άλλων εποχών, πχ ειρήνη).
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-08-06, 08:24
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα μίλαγε για αυτό που μίλαγε πάντα. Για την αγάπη στον συνάνθρωπο.
Να σταματήσουμε να καταναλώνουμε και να ασχολούμαστε μόνο με τον εαυτό μας και να κοιτάξουμε λίγο γύρω μας. Να δούμε το κακκό που κάνουμε στις μελλοντικές κοινωνίες.
Το σίγουρο είναι ότι θα διοκώταν από την σημερινή εκκλησία όπως διώχτηκε και τότε.
Μπορεί να μην κατέληγε στον Σταυρό αλλα την θανατηφόρο ένεση θα την είχε στο τσεπάκι του.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-06, 09:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Platinum
Ο Χριστός δεν ξέρω τι θα έλεγε σήμερα, όμως, σίγουρα θα αντανακλούσαν τους προβληματισμούς της εποχής μας (οι οποίοι δεν είναι και τόσο διαφοερτικοί από των άλλων εποχών, πχ ειρήνη).
Σε εφηβική ηλικία , είχα την σπάνια τύχη να γνωρίσω οικογενειακά, έναν πολύ φωτισμένο ιεράρχη, τον μετέπειτα Πατριάρχη Αλεξανδρείας Νικόλαο. Με την τόλμη του θράσους και της νεανική μου απερισκεψία και αφέλεια και την αντιδραστικότητα, που με διέκρινε, τόλμησα να του κάνω μια εισαγωγή και μια ερώτηση.

Διαβάζω του είπα, στην Παλαιά Διαθήκη, την εξέλιξη της Εβραϊκής πίστης από τον Αβραάμ μέχρι τον Μωυσή και τον Δαυίδ και καταλαβαίνω ότι η θρησκεία τους μεταλλάχτηκε, εξελίχτηκε, απόκτησε κανόνες, περιορισμούς και έγινε νόμος.
Ο δε Χριστός ήρθε και ανέτρεψε όλα, έδωσε μια με το χέρι Του και τα διέλυσε, ο λόγος Του κτύπησε σαν μαστίγιο το τότε κατεστημένο, την τότε εξουσία και τόλμησε να πει, σε ποιους; Στους Εβραίους αγαπάτε τους εχθρούς Υμών.

Και η ερώτηση : Αν 2000 χρόνια πριν ο Χριστός είπε αυτή την ρήση, σήμερα τι θα έλεγε; Θα μίλαγε πάλι για κόλαση και παράδεισο, με λίγα λόγο την ανταπόδωση για μια καλή ζωή; ή θα έφτανε σε άλλο επίπεδο την διδασκαλία του;

Ομολογώ ότι εκείνη την ώρα ο Πατέρας μου και η Μητέρα μου έψαχναν να βρουν καμιά τρύπα για να χωθούν από το θράσος του γιου τους που τόλμησε να πει τέτοια πράγμα σε ένα τόσο μεγάλο ιεράρχη :-)

Εκείνος όμως έμεινε για λίγο σκεπτικός και μου απαντά :

Χαίρομαι που αναζητάς την αλήθεια, θέλω να σου ομολογήσω ότι δεν είσαι ο μόνος που το σκέφτηκες, όλοι κάποια στιγμή κάναμε τις αναζητήσεις μας και περιμέναμε να πάρουμε τις απαντήσεις μας. Είμαι ασήμαντος και ανίκανος να σου δώσω μια θετική ή αρνητική απάντηση. Αν και αυτό που θα πω, δεν είναι και πολύ αποδεκτό από την επίσημη εκκλησία και δεν είναι επιτρεπτά για έναν ιερωμένο, μπορεί και να είναι σωστός ο συλλογισμός σου. Σε άλλο επίπεδο ανθρώπων μίλαγε ο Αβραάμ σε άλλο ο Σολομώντας και σε άλλο ο Χριστός. Σήμερα και εγώ υποθέτω ότι θα είχε άλλες δυνατότητες να εκφράσει ο Χριστός την διδασκαλία του. Συνέχισε να ψάχνεις και να αμφιβάλεις για όσα δεν αποδέχεσαι. Μόνο έτσι θα πας πιο κοντά Του.

Ο Μακαριστός Πατριάρχης μου είχε ανοίξει ένα δίαυλο που με βοήθησε πολύ στην ζωή μου, αμφισβητώντας τα δεδομένα των ‘επισήμων’ απόψεων. Κάντε το ίδιο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-06, 10:16
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Παρ'όλα αυτά ακόμα και σήμερα τα λόγια του Ιησού φαντάζουν τόσο ριζοσπαστικά όσο και τότε :
"27 Αλλά, σε σας που ακούτε, λέω: Να αγαπάτε τούς εχθρούς σας· να αγαθοποιείτε εκείνους που σας μισούν·
28 να ευλογείτε εκείνους, που σας καταρώνται· και να προσεύχεστε για εκείνους που σας βλάπτουν.
29 Σ' εκείνον που σε χτυπάει επάνω στο ένα σαγόνι, να πρόσφερέ του και το άλλο, και από εκείνον που αφαιρεί το ιμάτιό σου, μη εμποδίσεις και τον χιτώνα.
30 Σε καθέναν που ζητάει από σένα, δίνε· και από εκείνον που αφαιρεί τα δικά σου, μη απαιτείς.
31 Και καθώς θέλετε οι άνθρωποι να κάνουν σε σας, κι εσείς να κάνετε τα ίδια σ' αυτούς.
32 Και αν αγαπάτε εκείνους που σας αγαπούν, ποια χάρη οφείλεται σε σας; Επειδή, και οι αμαρτωλοί αγαπούν εκείνους που τους αγαπούν.
33 Και αν αγαθοποιείτε εκείνους που σας αγαθοποιούν, ποια χάρη οφείλεται σε σας; Επειδή, και οι αμαρτωλοί κάνουν το ίδιο.
34 Και αν δανείζετε σ' εκείνους, από τους οποίους ελπίζετε να πάρετε ξανά, ποια χάρη οφείλεται σε σας; Επειδή, και οι αμαρτωλοί δανείζουν σε αμαρτωλούς, για να πάρουν πάλι τα ίσα.
35 Εσείς, όμως, να αγαπάτε τούς εχθρούς σας, και να αγαθοποιείτε, και να δανείζετε, χωρίς να ελπίζετε σε καμιά απολαβή· και ο μισθός σας θα είναι μεγάλος, και θα είστε γιοι τού Υψίστου· επειδή, αυτός είναι αγαθός προς τους αχάριστους και πονηρούς.
36 Να γίνεστε, λοιπόν, σπλαχνικοί, όπως και ο Πατέρας σας είναι σπλαχνικός.
(Το απόσπασμα είναι από τον ευαγγελιστή Λουκά)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-06, 10:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pero
Παρ'όλα αυτά ακόμα και σήμερα τα λόγια του Ιησού φαντάζουν τόσο ριζοσπαστικά όσο και τότε :
Σαφώς και είναι διαχρονικά, ακόμα και αν κάποιος το δει μόνο από την φιλοσοφική πλευρά και όχι την θεολογική.

Ο Ιησούς κτύπαγε κατ’ ευθείαν στις καρδιές των ανθρώπων, σε αντίθεση με άλλους φιλοσόφους δυσνόητους, ο λόγος Του, μέσα από τα παραδείγματα του, έφταναν και στον πιο απλοϊκό άνθρωπο.

Ποτέ στην Γη δεν ειπώθηκε τόσο μεγάλος λόγος. ‘Όπως και η ίδια η ζωή Του από την Γέννηση μέχρι την Σταύρωση και την Ανάσταση Του, ήταν γεμάτη από διδάγματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-06, 14:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύ ωραία λόγια.

Κριτικοί όμως λένε πως ένας τέτοιος τρόπος ζωής απλά θα προσκαλέσει κοράκια και κλέφτες και θα δικαιώσει όσους κάνουν εγκλήματα, γιατί θα είναι ατιμώρητα.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-08-06, 14:55
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Μπά αυτό γίνεται και τώρα που δεν εφαρμόζουμε τα λόγια ΤΟΥ. Μάλον οι κριτικοί κρίνουν εξ ιδίων τ' αλλότρια.

Αλλά θέλω λίγο να σταθώ και στον Ιεράρχη που ανέφερε ο Xenios. Από τα λίγα που αναφέρει ο Xenios και όσα ειπώθηκαν όταν έφυγε, φαίνεται πως ήταν από τους ελαχίστους που τιμούσαν αυτό που έκαναν και δυστυχώς η εκκλησία έχει ελάχιστα τέτοια άτομα (αλλά έχει) που με το παράδειγμά τους να φωτίζουν τον δικό μας τον δρόμο και οι λίγοι που αναδυκνείονται ξεχωρίζουν όπως η μυίγα μες στο γάλα. Γι αυτόν και τον φάγανε. Ξέρω ίσως βγήκα εκτός θέματος αλλά έπρεπε να τα πω αυτά. Πολλές είναι οι "αεροπορικές τραγωδίες" που είναι ύποπτες, το πρωθυπουργικό τζετ στον ουρανό της Ρουμανίας, η πτώση του ελικοπτέρου του Πατριάρχη, για να μην αναφερθώ σε Ιμια και Ηλιάκη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-08-06, 15:00
Το avatar του χρήστη objecto
objecto Ο χρήστης objecto δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-09 13:16
Φύλο: Άντρας
Η συνέπεια μιας κοινωνίας όπως την περιγράφεις θα ήταν οι λυμαίνοντες γρηγορα να εξαφανιστούν καθότι αρνούμενοι να αντισταθούν οι αδικημένοι γρήγορα θα εξαφανίζονταν με αποτέλεσμα τον εξαφανισμό και των αδικούντων.
__________________
---------------------------------------------
Δεν λαμβάνεται ως κακία κάτι που ευκολότερα ερμηνεύεται ως βλακεία?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-08-06, 21:42
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αν μου επιτρέπετε, παρότι νέος στην κοινότητά σας, δυο σκέψεις επί του θέματος. Κατ’ αρχάς, καλώς σας βρίσκω σε αυτήν την όμορφη συντροφιά (ας είναι καλά ο pazo, ο xenios... φυσικά και όλοι σας).

Ο όρος ‘’εξέλιξη’’ προϋποθέτει άμεσα κάποια αφετηρία, κάποιο τέλος και κάποιο βατό δρόμο που να τα συνδέει. Ακόμη και κάποια βάση.
Εφόσον θρησκεία είναι προσέγγιση του θείου όπως ανέφερε ένας φίλος από την αρχή, αφού είναι κοινωνικό φαινόμενο, μοιραίως θα εξελίσσεται. Οι όροι εξέλιξη (πλησίασμα), ανέλιξη (αποφυγή σταυρού) ακόμη και έκπτωση (απομάκρυνση), έχουν σχέση με την ευστοχία ή αστοχία Του Ενός Κέντρου. Εξαρτώνται από την ειλικρινή προαίρεση ανακάλυψης από τον άνθρωπο της Αλήθειας (κατά το αιτείται) σε συνδυασμό με την αποκάλυψη Αυτής, από τον καλό Θεό (και δοθήσεται).

Όταν η Ορθοδοξία αντιμετωπίζεται ως θρησκεία, υπάρχει βιωματική έλλειψη είτε σε θεωρία, είτε σε πράξη, είτε (το συνηθέστερο) και στα δύο.
Ο Κύριος, είναι η Αρχή είναι το Τέλος, (το Α και το Ω) είναι και Ο Δρόμος. Αυτά ως ΥΠΕΡΤΕΛΕΙΑ, δεν εξελίσσονται. Εμείς καλούμαστε να βρούμε την Αρχή, να βαδίζουμε τον Δρόμο και με την χάρι Του, να οδηγούμαστε προς το αίσιο τέλος. Η εξέλιξη απευθύνετε σε μας και συμπαρασύρει την θρησκευτικότητά μας. Η Ορθοδοξία δεν είναι θρησκεία. Μπορεί να εκδηλώνονται και να εφαρμόζονται ορισμένες δραστηριότητες ως θρησκευτικές, αλλά αυτές είναι οι απαραίτητοι αγωγοί μετάβασής μας από την απλή οργανωμένη φυσική κοινωνία και κοινωνικότητα, στην υπερφυσική και υπέρλογη Θεία Κοινωνία, όχι μόνο την μυστηριακή προσέγγιση του Τελείου Λόγου αλλά και την μυστική οικείωση σε θεωρία και πράξη.

Ο άγιος Θεόδωρος ο Συκεώτης αναφέρει ότι η Λεία και η Ραχήλ (σύζυγοι του Ιακώβ) απεικονίζουν την πρακτική και την θεωρία, τα δε τέκνα του Ιακώβ δι αυτών, τις αντίστοιχες αρετές. Παρότι αγαπημένη του Ιακώβ ήταν η Ραχήλ και με αυτήν επιθυμούσε να τεκνοποιήσει, μέχρι να αποκτήσει όλα τα παιδιά από τη Λεία (πράξη) δεν ήταν ικανός να αποκτήσει τέκνα με την αγαπημένη του θεωρία.
Με το πλήρωμα του χρόνου, γεννήθηκε από την Ραχήλ ο 11ος υιός Ιωσήφ (χαρισματούχος θεωρητικός και αυτό φαίνεται από την εξήγηση των ονείρων του Φαραώ με τις 7 ισχνές και 7 παχηές αγελάδες, την σοφή διαχείρηση των καρπών της αιγύπτου κλπ).
Τέλος γεννιέται από την Ραχήλ ο 12ος και τελευταίος υιός, ο Βενιαμίν. Πάνω όμως στην γέννα, πεθαίνει η Ραχήλ. Πεθαίνει η απεικόνιση, η ‘’σκιά’’ της θεωρίας και θάπτεται σε εκείνον τον τόπο, (όχι φυσικά συμπτωματικά!) στην Βηθλεέμ, όπου γεννάται η θεία θεωρία – Χριστός!

Οι σκιώδεις προσεγγίσεις του θείου εκεί έχουν κατάληξη. Όλες οι θεωρίες θάπτονται, όλες οι θεωρίες πεθαίνουν, όλοι προσκυνούν την φυσική εν σώματι, αρχή εμφάνισης του Κυρίου στον κόσμο και την εκπλήρωση της θείας οικονομίας Του. Ποιμένες, μάγοι, άγγελοι…, ακόμη και ο διάδρομος κατάβασης της πυραμίδας, όταν προβληθεί στο έδαφος, ‘’δείχνει τον δρόμο για την Βηθλεέμ’’. Η αρχή όμως της παρουσίας Του Χριστού στον κόσμο, προηγήθηκε σε δύο διαστάσεις. Ο Λόγος Σάρξ εγένετο με τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου (συμπυκνωμένα) και από την φιλοξενία του Αβραάμ, ως επιστασία και αρχή της θείας Οικονομίας (προσθέτοντας το Α την Αγάπη και Αλήθεια στην κεφαλή όπου από Άβραμ καλείται πλέον Αβραάμ και της δικαιοσύνης (Ρ) στο σώμα, όπου από Σάρα καλείται πλέον Σάρρα).

Βίβλος της γενεαλογίας του Ιησού Χριστού, υιού του Δαβίδ, υιού του Αβραάμ. Ο Αβραάμ εγέννησε τον Ισαάκ, Ισαάκ δε εγέννησε τον Ιακώβ, Ιακώβ δε εγέννησε… …
Πάσαι λοιπόν αι γενεαί από Αβραάμ έως Δαβίδ είναι γενεαί δεκατέσσαρες, και από Δαβίδ έως της μετοικεσίας Βαβυλώνος γενεαί δεκατέσσαρες, και από της μετοικεσίας Βαβυλώνος έως του Χριστού γενεαί δεκατέσσαρες.

Αυτή η εξέλιξη που ανέφερε ο Στέλλιος (άρα και της θρησκείας = προσέγγισης) σε πράξη και θεωρία φυσικά και δεν είναι συμπτωματική. Ο κατ’ εικόνα και ομοίωσιν άνθρωπος πλάστηκε (κατά την γένεση από τα ίδια τα χέρια Του Τριαδικού Θεού), αποτελούμενος από δύο απάρτια: τη γη (τον πηλό) και τον ουρανό (εμφυσηθείσα θεία πνοή). Πάλι, για την γέννηση του Ανθρώπου δύο είναι τα τέλεια απάρτια. Εκ Πνεύματος Αγίου και Μαρίας της Παρθένου. Πνοή και σκήνωμα.

Αν μετρηθούν οι φάλαγγες του χεριού του ανθρώπου βρίσκονται 14! Έ! Εις το Όνομα του Πατρός (γενεαί 14) και του Υιού (γενεαί 14) και του Αγίου Πνεύματος (γενεαί 14), πλάθοντας τη ‘’γη’’ (γενεές εξ ανθρώπων από Αβραάμ…) και την τελεία έλευσι του Αγίου Πνεύματος (σε σχέση με την θεία πνοή της πρώτης καλής λίαν δημιουργίας) επί του προσώπου της Υπεραγίας Θεοτόκου. Δύναμις Υψίστου επεσκίασεν τότε τη απειρογάμω… επεσκίασε για να διώξει τις σκιές των θρησκευτικών προσεγγίσεων και να εμφανίσει στον κόσμο την όντως θεία θεωρία – Ιησού Χριστό Υιό Θεού.

Σε κάποια στιγμή λέχθηκε από φίλους ότι, …αν ερχόταν Ο Χριστός τι θα έλεγε, τι θα έκανε… Μπορεί Ο Κύριος να είχε βιολογικό πέρας επί του Σταυρού, όχι όμως και πέρας παρουσίας, ώστε να δικαιολογηθεί η ‘’επανεμφάνισις’’ με διδασκαλικό τρόπο. Περί επανεμφάνισης Κρίσεως, πάλι αυτό προτυπώθηκε με τους συσταυρωμένους ληστές… (όπου συμπυκνώνονται σταυρικά – χωροχρονικά όλοι οι άνθρωποι σε αυτές τις δύο θέσεις) του μεν καταγομένου τω άδει τω βάρει της βλασφημίας, του δε κουφιζομένου πταισμάτων προς γνώσιν θεολογίας, Κύριε δόξα Σοι!

Επανερχόμενοι όμως στην παρουσία Του Κυρίου, διαβάζουμε ''…και ιδόντες αυτόν προσεκύνησαν αυτόν, τινές δε εδίστασαν. Και προσελθών ο Ιησούς, ελάλησε προς αυτούς, λέγων• Εδόθη εις εμέ πάσα εξουσία εν ουρανώ και επί γης. Πορευθέντες λοιπόν μαθητεύσατε πάντα τα έθνη, βαπτίζοντες αυτούς εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, διδάσκοντες αυτούς να φυλάττωσι πάντα όσα παρήγγειλα εις εσάς• και ιδού, εγώ είμαι μεθ' υμών πάσας τας ημέρας έως της συντελείας του αιώνος. Αμήν.'' (Ματθ. κη17-20).
το: ‘’και ιδού, εγώ είμαι μεθ' υμών πάσας τας ημέρας έως της συντελείας του αιώνος. Αμήν.’’ δεν δικαιολογεί την αίσθηση απουσίας Του!
το ‘’Όστις δέχεται εσάς εμέ δέχεται, και όστις δέχεται εμέ δέχεται τον αποστείλαντά με’’ (Ματθ. ι’40) δηλώνει την παρουσία Του.
Αυτή είναι η διαφορά της ζωντανής Ορθοδοξίας της αποστολικής διαδοχής των έγκυρων Μυστηρίων, της μυσταγωγού των μυστικών βιωμάτων (Εκκλησίας = Αναστημένου Σώματος του Κυρίου) και των λοιπών προσεγγίσεων – θρησκειών που ως σκιές θεωριών, πρό (σπερματικός Λόγος ΠΔ) ή εκτός Χριστού (μερική αλήθεια), επιδέχονται της εξελικτικής θείας πνοής.
Θείας πνοής και θείου θελήματος (που θέλει τους πάντας σωθήναι και εις επίγνωσιν Αληθείας ελθείν), παρών ως υπέρκοσμος ΩΝ, αλλά και κατ’ οικονομίαν, μέσα στον κόσμο και στον χρόνο ως ο Ην, ο Ων και ο Ερχόμενος Χριστός, συγκείμενος, συμπορευόμενος με τους αποστόλους σαν προς Εμμαούς απτά, λιτά, πολλάκις άγνωστος καθώς τα μάτια των εκράτηντο μέχρι την κλάση του άρτου και την πλήρη - τέλεια Παρουσία Του στην Ορθοδοξία ενώ είναι σκιώδη, θεωρητικά και μη βατά - υλοποιήσιμα, άρα ΜΗ σωτήρια κατά το: σώος = ολοκληρωμένος, στις άλλες δοξασίες.

Αμήν γενηθήτω Κύριε το άγιο θέλημα Σου! δι ευχών πάντων των αγίων και εξαιρέτως της γλυκυτάτης Θεοτόκου!

ΥΓ συγγνώμη για την πολυλογία
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-08-06, 07:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θα ήθελα να επαναδιατυπώσω το θέμα που συζητάμε.

Ερωτώντας εγώ, το αν ή θρησκεία εξελίσσεται, δεν στηριζόμουν στην εξέλιξη του Θεού βέβαια, αλλά στην εξέλιξη που παρατηρούμε από τον Θεό του Αβραάμ μέχρι τον Χριστό.

Δεν μπορώ να διακρίνω και πολλά κοινά σημεία, από την θεολογική θεωρία των Εβραίων ανά τους αιώνες, με την επΑΝΑΣΤΑΣΗ που έφερε ο Χριστός στην Γη.

Το μήνυμα αγάπης και ελπίδας, η ίδια ταπεινή Του γέννηση και η απλή ζωή Του, δεν συνάγονται και δεν μπορούν ταυτιστούν με τις ζωές των άλλων ηρώων της Παλαιάς Διαθήκης, που ήταν βουτηγμένοι στην αμαρτία, στις δολοπλοκίες και στην ασυδοσία.

Πιστεύω ότι είναι λάθος που τα παιδιά στο σχολείο διδάσκονται την παλαιά διαθήκη, δηλαδή ουσιαστικά την Εβραϊκή ιστορία.

Θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει μόνο η εκτενέστερη ανάλυση της Κενής διαθήκης, του λόγου και του έργου του Χριστού μας.

Θα ήθελα τα Θρησκευτικά που διδάσκονται τα παιδιά να είναι διαφορετικά, να μην είναι μάθημα που να χρειάζεται βαθμούς, αλλά να είναι διαλέξεις με τις οποίες ο λόγος Του, να ακουμπά τις καρδιές των παιδιών.

Ξέρω ότι μέσα σε λίγες γραμμές άνοιξα δύο τεράστια θέματα, ικανά να με χαρακτηρίσουν σαν …αιρετικό. Ίσως σε άλλες εποχές για λιγότερα απ’ όσα έγραψα, να με είχαν εξαφανίσει. Δεν ξεχνάμε βέβαια ότι στο όνομα του Χριστού, η ανθρωπότητα εγκλημάτησε κατ΄ εξακολούθηση και κατά συρροή.

Δεν αναγνωρίζω καμιά αρχή που θα μου επιβάλει, το πώς πιστεύω και το πώς σκέπτομαι. Η θρησκεία δεν μπορεί να έχει ταμπού, δεν μπορεί να έχει ταμπελίτσες, δεν μπορεί να έχει κλισέ.

Ο Χριστός που μας δίδαξε την αγάπη, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι σήμερα θα ευλογούσε κάθε άνθρωπο, ανεξαρτήτως θρησκεύματος, που πορεύεται χωρίς να αδικεί τον άλλον, που βοηθάει τον συνάνθρωπο του, που έχει καθαρή καρδιά και ψυχή και ας μην έχει διαβάσει και δεν έχει ακούσει ποτέ το αγαπάτε αλλήλους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-08-06, 15:40
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Παρότι αυτήν την παράμετρο, δεν την είχα ακούσει, (και είναι φυσικό αφού δεν συμμετείχα στην τηλεσυνομιλία) δλδ ότι θα ήθελες (ή θα θέλατε) να καταργηθεί η διδασκαλία της Π. Διαθήκης από τα σχολεία, εκτιμώ πως έχει συμπεριληφθεί στην απάντησή μου στις 3 λέξεις περί ευστοχίας ή αστοχίας, του Ενός Κέντρου: Εξέλιξις (πλησίασμα) – ανέλιξις (πάλι άνοδος, αλλά χωρίς σταυρό) και έκπτωσις (απομάκρυνση).

Με το πρόσχημα της εξέλιξης αν αποφεύγεται ο Σταυρός η ‘’άνοδος’’ προς την κορυφή σταματά να είναι αγιογραφική ‘’εξέλιξη’’ που προτείνει ο ίδιος Ο Κύριος, αλλά πλέον ονομάζεται ‘’ανέλιξη’’. Όταν τέλος αντικατασταθούν τα καλά λογάκια του χριστιανισμού περί αγάπης, ελευθερίας, ειρήνης, ισότητας κλπ με όμοια ρητά σοφών διαφόρων προσεγγίσεων… τότε στο όνομα αυτής της εξέλιξης δεν έχουμε ούτε καν ανέλιξη, αλλά έκπτωση, καθώς αποφεύγεται ο Σταυρός.

Αγιογραφικά: …Εάν τις θέλη να έλθη οπίσω μου, ας απαρνηθή εαυτόν και ας σηκώση τον σταυρόν αυτού και ας με ακολουθή. (Ματθ. ιστ’ 24).

Ο καρπός του Σταυρού, είναι η Θεία Κοινωνία. Και ο Σταυρός, είναι ένα δέντρο. Δέντρο τρίκλωνο.
Ποιο όμως δέντρο αποδίδει απευθείας καρπούς αν δεν προηγηθεί το φύτεμά του, το πότισμα, η φυλλοβολία, η αύξηση, ώστε να φτάσει στην τελική φάση της απόδοσης των καρπών; Πάλι, ποιο δέντρο, αν κοπούν οι ρίζες του θα συνεχίσει να αποδίδει καρπούς; οι ρίζες αυτού του δέντρου μπορεί να είναι είναι υπό-γειες, αλλά αυτό τις κάνει ανάξιες λόγου; επειδή δεν είναι επίγειες, επειδή δεν είναι υπέργειες;

Η Θεία Κοινωνία, είναι πόθος και στόχος. Χωρίς όμως την προεργασία, και όλη αυτήν την ‘’οικονομία’’, μέχρι να φτάσουμε εκεί, ειδικά αν καταργηθεί το μεσοστάδιο, αυτή η Κοινωνία (προσώπου προς Πρόσωπον) είναι δυστυχώς, όχι πραγματικότητα, αλλά γέννημα της φαντασίας.

Το ιστορικό του Τιμίου Ξύλου φαίνεται στον παρακάτω δεσμό. http://users.otenet.gr/~mystakid/timjyl.htm

Δεν φυτεύτηκε 2-3 μέρες ή κάποιους μήνες πιο μπροστά, για να σταυρωθεί πάνω σ’αυτόν Ο Κύριος. Δεν φυλλοβόλησε λίγα χρόνια πριν, ούτε έγινε το Τίμιο για μας, το άτιμο ξύλο πάνω στο οποίο σταυρώθηκε Ο Κύριος, που με τόση μανία κραύγαζαν οι σταυρωτές Του.

Η σχέση της Παλαιάς με την Καινή Διαθήκη είναι όπως η Ουσία με την ‘’σκιά’’ της Ουσίας. Είναι φιλοσοφικά και θεολογικά ευστοχότερο να ‘’εξηγηθεί’’ η σκιά, παρά να καταργηθεί η διδαχή της.

Άλλωστε, ως σκιά, νοήθηκαν όλα τα στοιχεία της Παλαιάς Διαθήκης και έτσι συνεχίζουν διαχρονικά εκδηλώνουν το νόημά τους, για ώτα έτοιμα να το ακούσουν.

Ο άνθρωπος καλείται να εξέλθει του κόσμου (κοσμικού φρονήματος) και της δουλείας. Η Αίγυπτος και ο Φαραώ, είναι ο νοητός κοσμοκράτορας και η δουλεία. Το νομικό Πάσχα, είναι η έξοδος. Το Πάσχα το καινόν, είναι η Ανάστασις και η έξοδος από την κοσμοκρατορία και την δουλεία του θανάτου.
Εξέρχεται το Σώμα των Ισραηλιτών με κεφαλή τον Μωυσή. Αν δεν σας κάνει κόπο, κοιτάξτε το σχήμα στον παρακάτω δεσμό που αφορά το ‘’ελληνορθόδοξο φως’’. http://clubs.pathfinder.gr/vatopaidi/336316

Ο Κύριος εξέρχεται εκ της Αιγύπτου επιστρέφοντας στα Ιεροσόλυμα …ίνα πληρωθεί το ρηθέν εκ των προφητών τον Υιόν μου, εξ Αιγύπτου εκάλεσα… (Ωσηέ ια’1 και Ματθ. β’15)
Η φλεγόμενη και μη καιόμενη βάτος ήταν προτύπωση της Θεοτόκου, που εκυοφόρησε και εγέννησε το πυρ της Θεότητος, χωρίς να καεί. Η Λεία και η Ραχήλ (κατά τον άγιο Θεόδωρο τον Συκεώτη) προτυπώνουν την πράξη και την θεωρία. Ο Αβραάμ, ο Ισαάκ και ο Ιακώβ είναι προτυπώσεις του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος. Οι γενεές 14 (τρις) πάλι εξηγημένο (φάλαγγες χειρών) ούτε αυτό είναι συμπτωματικό.
Μήπως η φωτεινή νεφέλη (προτύπωση της Θεοτόκου) το μάνα, το πέρασμα της Ερυθράς θάλασσας, (Βάπτισμα) οι εβδομήκοντα φοίνικες… το πυρ που κατέβασε ο πρ. Ηλίας κλπ., είναι συμπτώσεις χωρίς νόημα;

Είναι για να μην μακρυγορώ, τόσα πολλά τα στοιχεία της προς ‘’ιχνηλάτισή’’ μας Ουσίας στον χώρο της παλαιοδιαθηκικής σκιάς, που αφού ο καλός Θεός, έτσι έχει οικονομήσει, η ‘’εξέλιξη’’ που προτείενι την κατάργηση, μοιάζει και είναι περισσότερο παγίδα παρά η έννοια που προσδίδεται σε αυτήν την γεμάτη κατά την γνώμη των εκφερόντων την, καλοπροαίρετη ανατροπή λέξη.
Εξέλιξη = σταυρός, ανέλιξη = απουσία και αποφυγή σταυρού και τέλος έκπτωση εναντίωση στο Σταυρό.

Ισχύει η διαχρονική έκκληση Του Κυρίου, που μας καλεί να τοποθετηθούμε, και μάλιστα σε ενεστώτα διαρκείας: …Εάν τις θέλη να έλθη οπίσω μου, ας απαρνηθή εαυτόν και ας σηκώση τον σταυρόν αυτού και ας με ακολουθή. (Ματθ. ιστ’ 24).
Από την εμφύτευση αυτού του σταυρού (τρίκλωνου θείου δέντρου, τριών αρχαγγελικών ραβδιών) μέσα στην καρδιά μας, με την έναρξη της φιλοξενίας (Αβραάμ…), της μεταφοράς ύδατος από τον Ιορδάνη (για 30 έτη, την έννοια της μετανοίας του Λωτ, που έφυγε από τον κόσμο και πίσω δεν κοίταξε) έως της σταύρωσης πάνω σε Αυτό το Ζωηφόρο Τίμιο Ξύλο, του Ίδιου Του Κυρίου, που προαναγγέλει και σε μας, δια της ακολουθήσεως αυτού του δρόμου, την πολυπόθητη Ανάσταση.
Δια Σταυρού χαρά εν όλω τω κόσμω! ούτε δι’ Αναστάσεως, ούτε δια της Γεννήσεως, ούτε δι’ Αναλήψεως. Διά Σταυρού χαρά! Διά Σταυρού!

Και το γενηθήτω Κύριε το θέλημά Σου, δεν είναι άλλο, από βίωμα Σταυρού! Εκεί βρίσκεται η καθαρή κατά Θεόν έννοια της ‘’εξέλιξης’’. Σταυρός με αρχή (την φιλοξενία του Αβραάμ) στον σπερματικό Λόγο της Παλαιάς και τέλος τον εν σαρκί Εσταυρωμένο Λόγο, δια την ημών σωτηρίαν, της Καινής Διαθήκης.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-08-06, 16:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid
Παρότι αυτήν την παράμετρο, δεν την είχα ακούσει, (και είναι φυσικό αφού δεν συμμετείχα στην τηλεσυνομιλία) δλδ ότι θα ήθελες (ή θα θέλατε) να καταργηθεί η διδασκαλία της Π. Διαθήκης από τα σχολεία, εκτιμώ πως έχει συμπεριληφθεί στην απάντησή μου στις 3 λέξεις περί ευστοχίας ή αστοχίας, του Ενός Κέντρου: Εξέλιξις (πλησίασμα) – ανέλιξις (πάλι άνοδος, αλλά χωρίς σταυρό) και έκπτωσις (απομάκρυνση). .
Ο διάλογος για την κατάργηση του μαθήματος της Παλαιάς Διαθήκης είναι παλιά.

Με αυτό αγαπητέ Κωνσταντίνε, δεν νοούμε, να μην διδαχτεί στους μαθητές, μια συνοπτική ανάλυση της Παλαιάς διαθήκης, μια ανάλυση που μπορεί να αρκεί να εξαντληθεί μέσα σε μερικά ωριαία μαθήματα και να δοθεί περισσότερο βάρος στον λόγο και το έργο του Χριστού.

Δεν νομίζω ότι είναι χρήσιμο μέσα από την Παλαιά Διαθήκη να μαθαίνουμε την ιστορία των Εβραίων. Δεν θα ήθελα να την διδάξω στα παιδιά μου στην έκταση που την διδάσκουμε σήμερα.

Προτιμώ σ’ αυτή την χαμένη για μένα ώρα, να διδάσκονται Ελληνική ιστορία, τέχνη, πολιτισμό και γράμματα της κλασικής εποχής.

Θα προτιμώ να τους κάνω να θαυμάσουν τα έργα των δικών τους προγόνων και όχι των προγόνων των Ισραηλινών.

Αυτή είναι η αντίθεση μου. Καλό θα είναι να προσαρμοστούμε στην εποχή μας, να δώσουμε ώθηση στην Ελληνική παιδεία. Αυτή είναι η αγωνία μου και το πάθος μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-08-06, 23:28
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Το ότι δεν το άκουσα, αφορούσε την συγκεκριμένη τοποθέτησή σας. Αυτή όμως η πρόταση αν υλοποιηθεί, δεν έχει σχέση αυτή καθεαυτή με την ‘’εξέλιξη της θρησκείας’’, δεν αφορά την Εκκλησία, τους ψαλμούς, την θεολογική αναγωγή, την Ορθοδοξία, αλλά το μάθημα των θρησκευτικών, όπως αυτό διδάσκεται στα σχολεία.

Συμφωνώ, πως η Παλαιά Διαθήκη και τα άλλα δόγματα, διδάσκονται υπέρμετρα στα σχολεία σε όλες τις βαθμίδες, αφήνοντας ελάχιστες εκπαιδευτικές ώρες για την Ορθοδοξία. Για Τον Χριστό. Έχει άπειρες εικόνες βουδιστών, εβραίων που διαβάζουν την Τορά, που κλαίνε μπροστά στο τείχος των δακρύων… μορμόνων, αλλά κανέναν αγιορείτη!!! Από την άλλη, όπως παρακολουθώ τα παιδιά μου, διδάσκονται την ιστορία (στο μάθημα της Ιστορίας) και την Παλαιά Διαθήκη (πάλι ως ιστορία στο μάθημα των θρησκευτικών), μόνο επιφανειακά, χωρίς ίχνος επεξήγησης συμβολισμών και δυναμικών σχέσεων ‘’λόγων’’ (αναλογιών) με την Καινή.
Χωρίς τους απαραίτητους δεσμούς επεξήγησης οδοδεικτών - Οδού, σκιών - Ουσίας, είναι φυσικό κάποιος να αισθάνεται αποκομμένη την Παλαιά με την Καινή, ιδιαίτερα αν είναι Έλληνας με τόση λαμπρή ιστορία πνεύματος, με πρώτη φυσική αντίδραση την τάση κατάργησής της, ως ξένη.

Παρατηρώντας όμως και την αρχαιοελληνική εκπαίδευση των παιδιών μας, την βλέπω κι αυτήν να υστερεί σε ουσία. Έδωσα σχετικό λινκ με το Ελληνορθόδοξο Φως, στο προηγούμενο μήνυμα. http://clubs.pathfinder.gr/vatopaidi/336316
που απέχουν να αντιληφθούν οι κοπτόμενοι εραστές της σοφίας μας... και την άρρηκτη σχέση ΕΛΛΑΔΑΣ - ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ. (της Ελλάδος που ανορθώνει και της Ορθοδοξίας που ανασταίνει τον άνθρωπο).

Δυστυχώς η εκπαίδευση γενικώς χωλαίνει, με άλλες φορές γνωστά τα αίτια των οργανωτών αυτής της καταστροφής, μονοτονικά, ατονικά, ... και άλλες ακόμη πιο ύπουλα (οπότε πιο αφανή) για τα ελληνόπαιδα…. Η ιστορία, τα θρησκευτικά, αναλίσκονται στην απλή επιφανειακή ενημέρωση και όχι στην εμβάθυνση στις αιτίες, στους λόγους. Αυτές που πραγματικά διδάσκουν τους νεώτερους με διδάγματα ζωής, ώστε να μην κάνουν τα λάθη που έκαναν και οι προηγούμενοι ή τουλάχιστον να τα αντιμετωπίζουν με μεγαλύτερη πείρα ως σοφότεροι.

Αν πάντως μου επιτρέπετε να επανέλθω στο θέμα της σχέσης της Παλαιάς με την Καινή, εφόσον το φύτεμα του τρίκλωνου δέντρου εκ του οποίου προήλθε ο Τίμιος Σταυρός είχε αφετηρία κατ’ ευδοκία του Τριαδικού Θεού στον Αβραάμ, με την επίσκεψη των τριών αγγέλων, έ! αυτό το σωτήριο δέντρο, δεν θα βιαζόμουν άκριτα (από συναισθηματική ή διανοητική φιλοπατρία ή από αντισημιτισμό) να αποκόψω τις υπόγειες ρίζες (ΠΔ) από τους γλυκύτατους υπέργειους καρπούς του (ΚΔ), καθώς γνωρίζουμε ποια είναι η νομοτελειακή συνέχεια αυτού, όταν αποχωρίζονται οι ρίζες από το υπόλοιπο δέντρο.
Να εντείνω την προσπάθεια να τους εξηγήσω; ναι. Να δω τι λένε οι άγιοι (όπως ο άγιος Θεόδωρος ο Συκεώτης, ο Άγιος Μάξιμος Ομολογητής...); ναι! Να τους αποκόψω επειδή ‘’δεν μου αρέσουν ή δεν τους καταλαβαίνω ή δεν έχω την διάκριση να βλέπω την Ουσία, πίσω από τα σχήματα της ιστορίας’’; όχι.

Αν πάλι μοιάζω εκτός θέματος, συγγνώμη. Τέλος!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-08-06, 01:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Χριστιανική παιδεία

Ξεκινήσαμε το θέμα με την ερώτηση το αν η θρησκεία εξελίσσεται και με δικιά μου υπαιτιότητα, καταλήξαμε να αναζητούμε τώρα τους καλύτερους τρόπους διδασκαλίας των θρησκευτικών στους μαθητές.

Επέμεινα στην ανάγκη δραματικής μείωσης της διδασκαλίας της Παλαιάς διαθήκης και με αντέκρουσες με την επιχειρηματολογία του ότι ο Σταυρός, είναι ένα δέντρο, Δέντρο τρίκλωνο, εννοώντας φυσικά, τις ρίζες της ίδιας μας της πίστης.

Να μπούμε σε ένα νέο κύκλο απόψεων και να στραφούμε σε αυτό καθ’ αυτό, την Χριστιανική διδασκαλία, στρέφοντας και την σκέψη μας στην καθ’ αυτήν παιδεία. Ακούγονται πολλές φωνές με τις οποίες ζητάνε την κατάργηση των Θρησκευτικών. Φυσικά δεν έχουν σαφή επιχειρηματολογία. Εγώ σήμερα θα τολμήσω να απαιτήσω, ένα διευρυμένο κύκλο θρησκευτικών μαθημάτων. Τα παιδιά που αύριο θα βγουν σε έναν παγκοσμιοποιημένο κόσμο, θα πρέπει να πάρουν στο μάθημα των θρησκευτικών, τις βασικές αρχές όλων των θρησκειών, να ακούσουν αναφορές για τον Μωαμεθανισμό, τον Βουδισμό, τον Βραχμανισμό, να έχουν μια σφαιρική γνώμη για τα Χριστιανικά δόγματα, καθολικισμό, προτεσταντισμό κλπ, αφού όμως αποκτήσουν βαθιές ρίζες στην επίσημη θρησκεία του Ελληνικού κράτους, την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη.

Θα προχωρούσα ακόμα παρακάτω, να κάνουμε το μάθημα των θρησκευτικών μάθημα χωρίς βαθμολογία, για να αποφύγουμε τις γνωστές βλακείες της αποστήθισης γεγονότων, που μόνο γνωστό αποτέλεσμα θα έχει, να χάσουν το νόημα των λόγων και των έργων του Ιησού Χριστού.

Και φεύγοντας παντελώς ποια από το θέμα, προσωπικά εγώ, θα ήμουν ευτυχής αν και την ιστορία την διδάσκονταν με αυτόν τον τρόπο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.