Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 23-06-09, 18:54
IOANNISQ Ο χρήστης IOANNISQ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-09 10:39
Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ για τις ευχές σου αγαπητή Άρτεμη. Ο πατέρας μου νοσηλεύεται στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο στο Ηράκλειο. Νομίζω ότι επιδεινώνεται η υγεία του γρήγορα. Τώρα είναι στην 9η μέρα νοσηλείας. Του έχουμε πει μόνο για το πρόβλημα στα νεφρά του και όχι για το ΠΜ. Δεν το γνωρίζει και η αδελφή μου που είναι πολύ ευαίσθητη και κλαίει με το παραμικρό.
Θα σας κρατώ ενήμερους για ότι συμβεί. Κουράγιο σε όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 25-06-09, 13:40
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Καλή δύναμη και σε σένα IOANNISQ. Εύχομαι όλα να π΄΄ανε καλά με τον πατέρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 26-06-09, 01:17
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητέ φίλε IOANNISO προσπάθησε να είσαι δυνατός & εσύ αλλά φρόντισε να πάρουν δύναμη & τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας σου .
Όλα πιστεύω ότι θέλουν δύναμη & πίστη .
Όλοι εδώ είμαστε σαν μια Οικογένεια άλλοι ασθενείς & άλλοι συγγενείς ασθενών με Π. Μ .
Κουράγιο υπομονή & πίστη
__________________
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 26-06-09, 01:35
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπημένοι μου Φίλοι
Πιστεύω ότι όλοι όσοι μας περιβάλουν έχουν την δυνατότητα να γίνουν δότες μυελού των οστών.


ΕΟΜ Μυελός των Οστών

Που μπορώ να γίνω δότης μυελού των οστών;

Προκειμένου κάποιος να δηλώσει την επιθυμία του να συμπεριληφθεί στο Εθνικό Μητρώο Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών, δεν έχει παρά να επικοινωνήσει με τα εργαστήρια Ιστοσυμβατότητας των Νοσοκομείων που αναφέρονται παρακάτω όπου μπορεί να υπογράψει τη δήλωση δωρεάς και να δώσει δείγμα αίματος για την τυποποίηση των αντιγόνων του.

Με την διαδικασία αυτή ο ιστικος του τύπος θα καταχωρηθεί στο Εθνικό Μητρώο και στην Διεθνή Δεξαμενή BMDW και θα ελέγχεται η συμβατότητα του με κάθε έλληνα η ξένο ασθενή που χρειάζεται μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων.
Η δήλωση εθελοντικής δωρεάς πρέπει να γίνεται μετά από ενημέρωση σχετικά με την διαδικασία, σοβαρή σκέψη και συνειδητή απόφαση.
Η ενημέρωση και αιμοληψία των εθελοντών δοτών μπορεί να γίνει πρωινές ώρες στα Εργαστήρια Ιστοσυμβατότητας των παρακάτω νοσοκομείων:


Κέντρα Δοτών

• «Γ. Γεννηματάς» Αθηνών (210-7711914) Τμήμα Ανοσολογίας – Εθνικό Κέντρο Ιστοσυμβατότητας
• «Ευαγγελισμός» Αθηνών (210-7205701) Τμήμα Ανοσολογίας – Ιστοσυμβατότητας
• «Έλενα Βενιζέλου» Μαιευτήριο Αθηνών (210-6453759) Ανοσοβιολογικό Τμήμα
• «Αγία Σοφία» Παίδων Αθήνας (210-7757401) Τμήμα Ανοσολογίας και Ιστοσυμβατότητας
• «Ιπποκράτειο» Θεσσαλονίκης (2310-892056) Τμήμα Ανοσολογίας – Περιφερικό Κέντρο Ιστοσυμβατότητας
• «Πανεπ. Ν. Λάρισας» (2410-682137) Τμήμα Ανοσολογίας και Ιστοσυμβατότητας

* Για τις περιφέρειες όπου δεν υπάρχει αντίστοιχο κέντρο, η καταγραφή των εθελοντών δοτών γίνεται στις Αιμοδοσίες των Νοσοκομείων μετά από επικοινωνία με τα ανωτέρω εργαστήρια
www.eom.gr/
__________________
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 26-06-09, 19:26
Filiatrinos Ο χρήστης Filiatrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Επίτιμος Οργανωτής
 

Τελευταία φορά Online: 22-09-09 01:22
Φύλο: Άντρας
file giannh molis diabasa ta nea oson afora thn ygeia tou patera sou kai san iereas eyxomai panta ygeia eirhnh kai eylogia
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 11-08-09, 16:21
DEMMA Ο χρήστης DEMMA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-08-11 21:20
Η διαθεσή μου τώρα:
Είμαι νέο μέλος και δεν ξέρω παρα πολλά πράγματα για την χρήση αυτου του side, με αφορά όμως γιατί ο σύζυγος μου 50 έτων πάσχει απο πολλαπλούν μυέλωμα, παρακαλώ όποιος γνωρίζει και επιθυμεί να μ΄ενημερώσει (δεν γνωρίζω και πολύ καλά η/υ).
Η διάγνωση πραγματοποιήθηκε πριν από ένα μήνα 06/07/09, ήδη ξεκίνησε θεραπεία με valcade,endoxan & dexaton και μόλις έχουμε ύφεση της νόσου θα πραγματοποιηθεί αυτόλογη μεταμόσχευση.Έχουμε πραγματοποιήσει το δέυτερο κυκλο θεραπείας και θα γίνουν οκτώ κύκλοι. H διήσθηση στο μυελό του είναι περίπου 90% χωρίς οστικές αλλοιώσεις και ελάχιστα του είχε ξεχιλώσει τα επινεφρίδια αλλά ο αιματολόγος είπε ότι με την θεραπεία θα επανέλθουν. Εχει πολύ χαμηλά αντισώματα αλλά μας ενημερωσε ο γιατρός ότι και αυτά θα επανέλθουν με την θεραπευτική αγωγή. Μέσα απο το internet έχω να ενημερωθεί για την σταδιοποίηση της Νόσου, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω από τον γιατρό το στάδιο διότι είναι σφίγγα στις ενημερώσεις.
Η ιστολογική γράφει " ΠΟΛΛΑΠΛΟΥΝ-ΠΛΑΣΜΑΤΟΚΥΤΤΑΡΙΚΟ ΜΥΕΛΩΜΑ GRADE III, ΠΡΟΤΥΠΟ ΔΙΗΘΗΣΗΣ: ΔΙΑΜΕΣΟ ΣΥΜΠΑΓΕΣ, ΠΟΣΟΣΤΟ ΔΙΗΘΗΣΗΣ:90% ΠΕΡΙΠΟΥ, ΑΝΟΣΟΦΑΙΝΟΤΥΠΟΣ ΠΛΑΣΜΑΤΟΚΥΤΤΑΡΙΚΩΝ/ΠΛΑΣΜΑΒΛΑΣΙΚΩΝ ΜΟΡΦΩΝ: CD138+, CD56-CD20-IgA (k), κυκλίνη D1"
ΛΟΙΠΟΣ ΑΙΜΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΜΥΕΛΟΣ: εξαιρετικά απωθημένος αντιπροσώπευση των κυτταρικών σειρών, η κοκκιώδης σειρά ωριμάζει, η ερυθρά σειρά απαντάται σε ερυθυροβλαστικες νησίδες με δυπλαστικούς χαρακτήρες, τα μεγακαρυοκύτταρα απαντώνται διάσπαρτα, σίδηρος στα κύτταρα του δικτύου+ δικτυωτές ίνες+2, έλεγχος για αμυλοείδωση ήταν αρνητικός, συνιστάται βιοψία άλλου ιστού"
Τι εννοεί βιοψία άλλου ιστού; είναι μεταστατικό; O αιματολόγος μ΄ενημέρωσε ότι απλώς καταστρέφει άλλους ιστούς κατά την εξέλιξη. Tι χρειάζεται να κάνω περισσότερο; Έχουμε πραγματοποιήσει ραντεβού με λοιμοξιολόγο στο ΑΤΤΙΚΟ, και θα κάνουμε επιπλέον εξετάσεις στους πνεύμονες (αξονική υψηλής ευκρίνιας κ.λ.π), Τον 02/09 έχει πραγματοποιήσει υπερυχογράφημα άνω και κάτω κοιλίας η οποία είναι φυσιολογική (βρέθηκε ελαφρά στεάτωση στο συκώτι; Υπάρχει περίπτωση να το δημιούργησε η ασθένειαXρειάζεται να κάνουμε αξονική επιπλέον για καλύτερη διάγνωση;
Έχω πάρει και δεύτερη γνώμη από στρατιωτικό αιματολόγο ο οποίος μου είπε ότι λόγω της ηλικίας του απαραίτητα θα πρέπει να κάνει αυτόλογη μεταμόσχευση. Στο πολλαπλούν μυέλωμα είναι γρήγορη η εξέλιξη, δηλαδή εάν σταματήσει την θεραπεία θα μας βρεί κάποια καταστροφή ιστού και δεν θα προλάβει να κάνει αυτόλογη μεταμόσχευση; Δεν γνωρίζω τι άλλο να γράψω;
Σας παρακαλώ εάν κάποιος γνωρίζει να με ενημερώσει.......
Φιλικά demma

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DEMMA : 11-08-09 στις 16:57
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 11-08-09, 17:32
DEMMA Ο χρήστης DEMMA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-08-11 21:20
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Πολλαπλό Μυέλωμα η Πλασματοκυτταρικό Μυέλωμα (ΠΜ) είναι ένα νεόπλασμα που δημιουργείται από κακοήθη πλασμοκύτταρα.
Η έναρξη της νόσου γίνεται συνήθως στον μυελό των οστών και συνοδεύεται από ανεξέλεγκτο πολλαπλασιασμό των νεοπλασματικών κυττάρων δημιουργώντας κάποιον όγκο.
Εάν αυτός ο όγκος βρίσεκται σε ένα σημείο ονομάζεται πλασματοκύτωμα ενώ εάν έχει αναπτυχθεί σε διαφορα σημεία μιλάμε για πολλαπλό μυέλωμα ή απλά μυέλωμα.

Δηλαδή εάν η διάγνωση στην ιστολογική είναι: " ΠΟΛΛΑΠΛΟΥΝ-ΠΛΑΣΜΑΤΟΚΥΤΤΑΡΙΚΟ-ΜΥΕΛΩΜΑ GRADE III" σημαίνει ότι έχει όγκους σε πολλα σημεία του μυελού;
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 12-08-09, 08:40
Το avatar του χρήστη zyzy
zyzy Ο χρήστης zyzy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-08-12 08:41
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολλαπλο Μυέλωμα-αυτόλογη μεταμόσχευση

Να συγχαρώ και εγώ με τη σειρά μου όλους όσους μοιράστηκαν μαζί μας τις δικές τους εμπειρίες γύρω από το ΠΜ συνεισφέροντας έτσι στην ενημέρωση αλλά πάνω από όλα υποστηρίζοντας εμάς, τους συγγενείς των ασθενών. Είναι πραγματικά πολύ σημαντικό να μπορείς να μιλήσεις σε κάποιον που να μπορεί να κατανοήσει το κενό που αισθάνεσαι! Οφείλω να ομολογήσω ότι παρακαλουθώ τις συζητήσεις σας αλλά δεν τολμούσα να συμμετάσχω. Οι δικές σας αγωνίες ήταν και δικές μου και χωρίς να το γνωρίζετε με έχετε βοηθήσει και σας ευχαριστώ. Σήμερα πήρα το θάρρος να μοιραστώ μαζί σας και τις δικές μου ανησυχίες.Πρόσφατα ο πατέρας μου διεγνώσθει με ΠΜ. Κάναμε θεραπεία με θαλιδομίδη και κορτιζόνη με καλά αποτελέσματα, αφού έχει μερική ύφεση και σταμάτησαν οι αφόρητοι πόνοι. Τώρα προετοιμαζόμαστε για αυτόλογη μεταμόσχευση. Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να με ενημερώσει για τις παρενέργειες?είναι επώδυνη?πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για την ανάρρωση?....Γενικά τι να αναμένω για να είμαι προετοιμασμένη και να μπορώ να στηρίξω τον πατέρα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 12-08-09, 09:12
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Καλώς ορίσατε ΖΥΖΥ και DEMMA. ΖΥΖΥ ένα μόνο θα σου πω. Ο πατέρας μου πέρασε πάρα πολλά πριν τη μεταμόσχευση. Εάν διαβάσεις παλαιότερες συζητήσεις θα καταλάβεις τι έχει περάσει. Μετά όμως τη μεταμόσχευση, όλα πάνε μια χαρά. Ο πατέρας μου δεν έχει κανένα σύμπτωμα και συμπεριφέρεται σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς.
DEMMA, η διάγνωση του συζύγου σου είναι αρκετά πρόσφατη. Έχε πίστη και κουράγιο και όλα θα πάνε καλά. Στα ερωτήματα που έχεις νομίζω πως οι καταλληλότεροι να σου απαντήσουν είναι μόνο οι γιατροί.
Καλή δύναμη σε όλους.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην nora για αυτό το μήνυμα:
DEMMA (12-08-09)
  #190  
Παλιά 12-08-09, 09:44
Το avatar του χρήστη zyzy
zyzy Ο χρήστης zyzy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-08-12 08:41
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε ευχαριστώ πολύ Nora και εύχομαι από καρδιάς πάντα τα καλυτερα για τον πατέρα σου. Εκείνο που με προβληματίζει είναι η ίδια η διαδικασία της μεταμόσχευσης. Πόσο εξουθενωτική και δύσκολη είναι για τον ασθενή. Αν μπορούσες να με πληροφορούσες λίγο περισσότερο θα το εκτιμούσα.
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 12-08-09, 16:53
DEMMA Ο χρήστης DEMMA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-08-11 21:20
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευχαριστώ

nora ευχαριστώ για το καλοσώρισμα και ευχομαι τα καλύτερα για τον πατέρα σου και σε σένα κάθε ευτυχία. Θα ρωτήσω τον γιατρό του για τα ερωτήματα μου, απλώς σκέφτηκα εάν κάποιος μπορούσε να με συμβουλέψει (ίσως να τα έχει ζήσει με κάποιον συγγενή του)

Φιλικά demma
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 13-08-09, 00:51
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητές φίλες μη πανικοβάλλεστε δεν είναι επίπονη η διαδικασία της μεταμόσχευσης . Περισσότερο είναι η άγνοια & λιγότερο ο πόνος . Όλο το προσωπικό των συγκεκριμένων μονάδων είναι πάνω από όλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ με καλή γνώση & πολύ ΑΝΘΡΩΠΙΑ .
Όλα θα πάνε καλά
__________________
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 13-08-09, 13:15
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Φυσικά ο Μάνος ξέρει περισσοτερο απο τον καθένα για τη μεταμόσχευση, αλλά κι εγώ απόσα μου είπε ο πατέρας μου ξέρω οτι δεν είχε πόνο.Απλά ήθελε μεγάση προσοχή με τα μικρόβια.Τον είχαν σε αποστηρομένο δωμάτιο και εμείς μπαίναμε μόνο με μάσκα. Κατα τ' άλλα όπως είπε κι ο Μάνος περισσότερο είναι η άγνοια.
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 13-08-09, 14:25
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Νόρα πως είναι ο πατέρα σου ;
Θέλω να ξέρης ότι πάντα σας σκέπτομαι αλλά φέτος λόγω της γρίπης θα αποφύγω το ταξίδι για Κρήτη .
Νόρα μιλήστε με τους γιατρούς για το εμβόλιο Μάνος
__________________
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 13-08-09, 19:26
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Ο μπαμπάς μου (απο τότε που μάθαμε τι έχει) ποτέ δεν ήταν καλύτερα.Δε παραπονιέται για τίποτα γιατί μάλλον δεν έχει τίποτα. Εσένα τί σου λένε οι γιατροί για το εμβόλιο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.