Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #586  
Παλιά 01-10-10, 15:11
giotagiotaki Ο χρήστης giotagiotaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-10-10 20:13
καλησπερα.. δεν ξερω τα σταδια της νοσου ακριβως. εκανα κολονοσκοπηση μετα απο αιμα,πυρετο,κολικους και τρομερους πονους στα κοκαλα. μου βρηκαν τη νοσο.. εκανα γαστροσκοπησ και εχω ελκος στομαχου,γαστροοισοφαγικη παλνδρομηση και διαβρωτικη οισοφαγιτιδα στο 1ο σταδιο. μου ειπαν πως ειναι λογικο γιατι η νοσος χτυπαει σε ολο το πεπτικο συστημα.. τα εχω χασει λιγο ειναι αληθεια.. δεν ξερω απλα τι με πειμενει!!! ευχαριστω..
  #587  
Παλιά 02-10-10, 01:34
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά και καλό μήνα! Γιώτα η νόσος δεν είναι ίδια για όλους μας, καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζεις τι σε περιμένει όπως δεν γνώριζε κανείς μας και ακόμα δεν γνωρίζουμε. Σου εύχομαι υπομονή και κουράγιο και πιστεύω ότι με τη συνιστώμενη θεραπεία σύντομα θα είσαι καλύτερα.
  #588  
Παλιά 04-10-10, 14:28
joka Ο χρήστης joka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-11-10 12:00
Φύλο: Γυναίκα
καλησπερα elli83 εκανες την εξεταση??? ξερει κανεις για καποιους που κανουν συντονισμο στον οργανισμο και βοηθα σε πολλα??ξερω περιπτωση με καρκινο που παει σουπερ με αυτο και ομοιοπαθητικη μου το συστησε ο ομοιοπαθητικος μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joka : 04-10-10 στις 14:34
  #589  
Παλιά 05-10-10, 13:16
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Την έκανα την εξέταση.Παιδιά ήταν φρικτό, ένιωθα να πνίγομαι, αβοήθητη....
Ευτυχώς τελείωσε και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.
Έχω μια βλάβη στον τελικό ειλεό 3 εκατοστά.Ο γιατρός μου λέει ότι είναι πολύ μικρή.Λεπτομέρειες δεν είπαμε, το μεσημέρι θα του μιλήσω.
Μακάρι να τελειώσει εδώ το μαρτύριο, να με πιάσει και το φάρμακο, να σταματήσω και την κορτιζόνη.......
Πολλά ζητάω ε;
  #590  
Παλιά 06-10-10, 11:17
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elli83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την έκανα την εξέταση.Παιδιά ήταν φρικτό, ένιωθα να πνίγομαι, αβοήθητη....
Ευτυχώς τελείωσε και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.
Έχω μια βλάβη στον τελικό ειλεό 3 εκατοστά.Ο γιατρός μου λέει ότι είναι πολύ μικρή.Λεπτομέρειες δεν είπαμε, το μεσημέρι θα του μιλήσω.
Μακάρι να τελειώσει εδώ το μαρτύριο, να με πιάσει και το φάρμακο, να σταματήσω και την κορτιζόνη.......
Πολλά ζητάω ε;
καλημερα ελλη χαιρομαι πολυ που ολα πηγαν καλα....μπορω να σε καταλαβω πιστεψε με.....εγω ο μονος μου φοβος ειναι η εγκυμοσυνη δεν ξερω πως θα πανε τα πραγματα...εγω μετα την εξεταση εκοψα το ενα φαρμακο κ τωρα παιρνω μονο αζακολ η γιατρος μου ειπε οτι θα μπορεσω να ξεκινησω τις προσπαθειες για παιδακι μετα απο 6 μηνες για να καθαρισει ο οργανισμος μου απο τα φαρμακα....
  #591  
Παλιά 07-10-10, 10:12
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από sofia1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα ελλη χαιρομαι πολυ που ολα πηγαν καλα....μπορω να σε καταλαβω πιστεψε με.....εγω ο μονος μου φοβος ειναι η εγκυμοσυνη δεν ξερω πως θα πανε τα πραγματα...εγω μετα την εξεταση εκοψα το ενα φαρμακο κ τωρα παιρνω μονο αζακολ η γιατρος μου ειπε οτι θα μπορεσω να ξεκινησω τις προσπαθειες για παιδακι μετα απο 6 μηνες για να καθαρισει ο οργανισμος μου απο τα φαρμακα....
Σε καταλαβαίνω.Κι εμένα με αγχώνει πολύ το θέμα μιας εγκυμοσύνης, αν και εγώ έκανα παιδάκι έχοντας ενεργή τη νόσο, χωρίς να το ξέρω και όλα πήγαν καλά.Σε κανα χρόνο αν είμαι καλά θα το κόψω κι εγώ το φάρμακο και θα κάνω προσπάθειες.Αν και ο γιατρός μου θέλει να το παίρνω και στην εγκυμοσύνη εγώ του είπα πως δεν υπάρχει περίπτωση κι ότι όπως έκανα το πρώτο έτσι, με το καλό, θα κάνω και το δεύτερο.
  #592  
Παλιά 08-10-10, 17:48
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Γεια σε όλους,και εγώ διαγνώσθηκα με νόσο crohn πριν 6 μήνες,ωστόσο 7 μήνες πριν από αυτό είχα κάνει σκωληκοειδίτιδα και από τότε και μετά κατάλαβα οτι κάτι είχε γίνει μέσα στο έντερό μου,όποιος έχει βιώσει μια παρόμοια κατάσταση ή γνωρίζει κάτι σχετικό ας γράψει,να το συζητήσουμε αναλυτικότερα...για αρχή καποιες ερωτήσεις,στις αιματολογικές εξετάσεις κάποιου με crohn,οι δείκτες φλεγμονής(ταχύτητα καθίζησης και crp),έχουν φυσιολογικές τιμές όταν είναι σε ύφεση;Ας μου περιγράψει κάποιος με τη νόσο σε ελαφριά μορφή,τι συμπτώματα έχει όταν είναι σε έξαρση...ευχαριστώ καλή δύναμη σε όλους σας
  #593  
Παλιά 08-10-10, 19:34
joka Ο χρήστης joka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-11-10 12:00
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε όλους,και εγώ διαγνώσθηκα με νόσο crohn πριν 6 μήνες,ωστόσο 7 μήνες πριν από αυτό είχα κάνει σκωληκοειδίτιδα και από τότε και μετά κατάλαβα οτι κάτι είχε γίνει μέσα στο έντερό μου,όποιος έχει βιώσει μια παρόμοια κατάσταση ή γνωρίζει κάτι σχετικό ας γράψει,να το συζητήσουμε αναλυτικότερα...για αρχή καποιες ερωτήσεις,στις αιματολογικές εξετάσεις κάποιου με crohn,οι δείκτες φλεγμονής(ταχύτητα καθίζησης και crp),έχουν φυσιολογικές τιμές όταν είναι σε ύφεση;Ας μου περιγράψει κάποιος με τη νόσο σε ελαφριά μορφή,τι συμπτώματα έχει όταν είναι σε έξαρση...ευχαριστώ καλή δύναμη σε όλους σας
η crp ειναι φυσιολογικη οταν εισαι σε υφεση εγω τωρα ειμαι σε υφεση και εχω 13 αλλα παρολαυτα οταν αγχοθω εχω καποιους πονους και μικρες διαροιες και ειμαι ελαφριας μορφης παιζει ρολο και η διατροφη πολυ .....
  #594  
Παλιά 08-10-10, 19:58
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από joka Εμφάνιση μηνυμάτων
η crp ειναι φυσιολογικη οταν εισαι σε υφεση εγω τωρα ειμαι σε υφεση και εχω 13 αλλα παρολαυτα οταν αγχοθω εχω καποιους πονους και μικρες διαροιες και ειμαι ελαφριας μορφης παιζει ρολο και η διατροφη πολυ .....
Δηλαδή υπάρχουν προιοντα ή ομάδες προιόντων που πρέπει να αποφεύγεις ή διαφέρουν ανάλογα την περίπτωση;
  #595  
Παλιά 08-10-10, 22:29
joka Ο χρήστης joka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-11-10 12:00
Φύλο: Γυναίκα
ok

Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή υπάρχουν προιοντα ή ομάδες προιόντων που πρέπει να αποφεύγεις ή διαφέρουν ανάλογα την περίπτωση;
ναι πρεπει να αποφευγεις οτι σε ενοχλει οπως οσπρια φυτικες ινες λιπος κτλ.εγω κανω μια διατροφη και εχω δει διαφορα οταν την σταματησα για διακοπες το καταλαβα δες την αν θελεις http://www.georgepashalidis.com/el/%...%84%CE%B1.html με τον Πασχαλιδη παω καλα και με ομοιοπαθητικη...
  #596  
Παλιά 10-10-10, 14:10
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Red face

Αρχική Δημοσίευση από joka Εμφάνιση μηνυμάτων
καντε δοκιμαστικα την διαιτα του Πασχαλιδη http://www.georgepashalidis.com/el/...αιτα.html εγω οσο καιρο την εκανα ειχα ελαχιστες φορες συμτωματα την σταματησα για τις διακοπες και ξαναρχισαν οχι οπως πριν γιατι προσεχα οτι μπορουσα να αποφυγω και βεβαια βοηθαει να τον επισκεφτειτε ειναι δωρεαν και νιωθεις διαφορετικα φευγωντας εχει μια γαληνη αυτος ο ανθρωπος που σε ηρεμει το ειχα προτηνη ξανα δεν εχετε να χασετε κατι αντιθετως σιγουρα θα κερδισετε.....
Παιδιά γειά σας και καλή δύναμη.
Joka έχεις απόλυτο δίκιο .!!!!! Στην σελ.36 γράφω πως ξεκίνησα την διατροφή αυτή,γιανα μην τα ξαναλέω.Τώρα το μόνο που θα σας πώ είναι ότι μετά απο 4 μήνες ακολουθώντας την διατροφή οχι και εντελώς αυστηρή με πολύ μικρές παρασπονδίες ,είμαι πολύ πολύ καλύτερα και χωρίς φάρμακα.
Σας προτείνω λοιπόν να το δοκιμάσετε , δεν χάνεται τίποτα και είμαι σίγουρη ότι θα δείτε διαφορά την πρώτη κιόλας εβδομάδα. Αξίζει μια δοκιμή.

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ σε όλους, και καλό χειμώνα.
  #597  
Παλιά 10-10-10, 19:16
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Παιδιά εσάς πώς σας παρουσιάστηκε η crohn;Οταν είχατε πρώτη φορά συμπτώματα,είσασταν αγχωμένοι εκείνη την περίοδο ή συνέβη κάτι διαφορετικό εν πάσει περιπτώσει,ή όλα γίνανε σε μια κανονική φάση της ζωής σας;
  #598  
Παλιά 10-10-10, 19:34
joka Ο χρήστης joka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-11-10 12:00
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά εσάς πώς σας παρουσιάστηκε η crohn;Οταν είχατε πρώτη φορά συμπτώματα,είσασταν αγχωμένοι εκείνη την περίοδο ή συνέβη κάτι διαφορετικό εν πάσει περιπτώσει,ή όλα γίνανε σε μια κανονική φάση της ζωής σας;
εγω ειχα πολυ αγχος γιατι ανοιγα μαγαζι τοτε και δεν ετρωγα καπνιζα και επινα καφεδες....
  #599  
Παλιά 11-10-10, 10:27
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εμένα σε περίοδο τρελού άγχους μου παρουσιάστηκε.
Η δική μου crp είναι 6,5 και είμαι σε έξαρση με διάρροιες.Πέρσι, που δεν είχε διαγνωστεί ακόμα η ασθένεια και μετά από μια περίοδο με έντονες διάρροιες, όταν ηρέμησα η crp πήγε στο 1. Τότε έμεινα έγκυος και σε όλη την εγκυμοσύνη ήμουν μια χαρά.
Μόλις γέννησα και δεδομένης της πίεσης και του άγχους με ένα νεογέννητο στο σπίτι άρχισαν πάλι οι διάρροιες, πιο έντονες αυτή τη φορά, γι' αυτό και αναγκάστηκα να κάνω εξετάσεις και διαγνώσθηκε η ασθένεια.
  #600  
Παλιά 15-10-10, 21:17
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Καλησπέρα παιδιά,ξέρει κανείς αν σε κάποιον με τη νόσο,η κολονοσκόπηση με βιοψία δείχνει την ύπαρξή της ακόμα και σε ύφεση ή όχι;
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:11.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.