Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 01-09-10, 19:14
veanir
Guest
 

Exclamation EnHRJSlIwpcrdylH

<a href="http://amitriptyline247.top/#4911">purchase elavil without a prescription</a>,
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 06-09-10, 11:51
DAEIRA Ο χρήστης DAEIRA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-09-10 18:21
Η διαθεσή μου τώρα:
δεν θα κάνει μεταμόσχευση γιατί ήδη έχει αρχίσει να κλονίζεται ως τρόπος αντιμετώπιση

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 06-09-10, 12:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από DAEIRA Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?
Μην δίνεις σημασία, αυτός έστειλε ενώνυμα ένα μήνυμα, για να διαφημίσει κάτι φάρμακα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 07-09-10, 12:54
DAEIRA Ο χρήστης DAEIRA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-09-10 18:21
Η διαθεσή μου τώρα:
ΑΥΤΟΛΟΓΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΛΟΓΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ? ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΑΝΑΡΡΩΣΗΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ?
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 10-09-10, 13:41
mitsaki35 Ο χρήστης mitsaki35 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-09-10 13:42
γεια σε όλους! πριν απο κάποια χρόνια περίπου 7 ο μπαμπάς μου διαγνώστηκε με πολλαπλό μυέλωμα τώρα είναι αισίως 70. Στην αρχή το πρόβλημα παρουσιάστηκε με πόνο στη μέση και άπωλεια κιλών, ακολούθησε μια σειρα εξετάσεων και τελικά καταλήξαμε στο λαϊκο για χημειοθεραπείες και παρακολούθηση τώρα 1 φορά το μήνα. Ολα κάλα μέχρι πρίν 3 χρόνια όταν παρουσίασε έρπη ζωστήρα και απο τότε υποφέρει από φριχτούς πόνους. Δεν μπορω να σας περιγράψω όλα αυτά τα χρόνια τα συναισθήματα πότε χαρά ότι είναι καλύτερα και πότε λύπη ότι χειροτερεύει. Ευχομαι ο θεός να δίνει δύναμη και στους πάσχοντες και σ΄αυτούς που τους στηρίζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 11-11-10, 16:57
marotaki Ο χρήστης marotaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-11-10 17:56
Καλησπέρα σε όλους,

αρχικά θα ήθελα να πω συγχαρητήρια στα μέλη του forum που ανταλλάσσουν πληροφορίες και εμπειρίες, είναι χρήσιμες για όλους.

Το forum το είχα ανακαλύψει αρκετό καιρό, αλλά σήμερα αποφάσισα να γραφτώ. Εδώ και 1 χρόνο και 4 μήνες διαγνώσθηκε η γιαγιά μου με πολλαπλό μυέλωμα, στα 69 της χρόνια. Φυσικά, όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις από ό,τι έχω καταλάβει, δεν έγινε έγκυρη διάγνωση. Τυχαία το ανακαλύψαμε όταν παρουσίασε αναιμία. Δυστυχώς κανένας γιατρός δεν είχε "υποψιαστεί" από τους χρόνιους πόνους στα κόκκαλα και στα πόδια. Όλοι έλεγαν απλά "γηρατειά, οστεοπόρωση κλπ".
Από πέρυσι τον Αύγουστο λοιπόν ξεκίνησε ένας μαραθώνιος εξετάσεων για να μας πει τελικά ο αιματολόγος στον οποίο απευθυνθήκαμε ότι είναι αρκετά προχωρημένο το στάδιο ήδη και η ίδια η νόσος πολύ επιθετική. Το σχήμα που δόθηκε θαλιδομίδη,κορτιζόνη. Η κορτιζόνη σε μεγάλες δόσεις...με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν οι παρενέργειες..Μυοπάθεια από την κορτιζόνη για αρχή και μια μικρή νευροπάθεια από τη θαλιδομίδη. Πράγματα προβλεπόμενα από ό,τι μας είπε ο γιατρός. Το χειρότερο είναι ότι λόγω των μεγάλων δόσεων κορτιζόνης και της συνεπαγόμενης ανοσοκαταστολής, η γιαγιά παρουσίασε οφθαλμικό έρπη με αποτέλεσμα να της καταστραφεί σχεδόν όλος ο κερατοειδής..
Δε θέλω να σας κουράσω με ιστορικά στοιχεία, για θεραπείες, δοσολογίες και παρενέργειες. Απλά ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε αντιμετωπίσει και εσείς παρόμοιες παρενέργειες.. Ο γιατρός, εάν και πλέον έχει μειώσει περίπου στο μισό τη δόση της κορτιζόνης, επιμένει ότι ακολουθεί το σωστό πρωτόκολλο και ότι όλα αυτά είναι αναμενόμενα. Εγώ αυτό που βλέπω είναι έναν μέχρι πρότινος υπερδραστήριο άνθρωπο να είναι καθηλωμένος σε ένα κρεβάτι και ενώ οι εργαστηριακή εικόνα -εξετάσεις- είναι καλή, η κλινική εικόνα δεν έχει καμία σχέση και η λειτουργικότητα έχει χαθεί..

ΝΑ ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου καλό κουράγιο και δύναμη σε όλους τους πάσχοντες, να μην πονούν και να έχουν όσο το δυνατόν καλύτερες μέρες, ενώ για τις οικογένειες..απλά να είναι ενωμένες και αγαπημένες για να τους στηρίζουν.

Με συγχωρείτε προκαταβολικά για τυχόν λάθη στα οποία υπέπεσα ως νέο μέλος.
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 11-11-10, 17:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από marotaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους,
Καλώς μας ήρθες.

Φυσικά, όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις από ό,τι έχω καταλάβει, δεν έγινε έγκυρη διάγνωση.
Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκαιο. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις, επειδή τα συμπτώματα οδηγούν σε άλλους δρόμους, βγαίνουν λάθος συμπεράσματα.

Τώρα για την Γιαγιά σας, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά περίπου παρεμφερείς παρενέργειες, είχε και στενό μου οικογενειακό πρόσωπο, που επίσης διαγνώστηκε πολύ αργά.

Εύχομαι το καλύτερο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 11-11-10, 17:32
marotaki Ο χρήστης marotaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-11-10 17:56
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Όντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται..

Σε κάθε περίπτωση δε χάνουμε την ελπίδα μας!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην marotaki για αυτό το μήνυμα:
Xenios (11-11-10)
  #249  
Παλιά 25-01-11, 23:31
gale Ο χρήστης gale δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-11 22:38
Καλησπέρα
Είμαι νέα στο forum, έχω τον πατέρα μου 70 ετών διεγνωσμένο με ΠΜ εδώ & 2 χρόνια έχουμε περάσει πολλά στάδια (από τους αφόρητους αρχικά πόνους στις μεταγγίσεις αίματος από τις αναιμίες, στην εμφάνιση διαβήτη, κάποιας μορφής καρδιακής ανεπάρκειας & το τελευταίο διάστημα ειναι κλινήρης & παραπονιέται για συνεχείς έντονους πόνους σε πόδια & χέρια & ένα μόνιμο πάγωμα στα άκρα του τα οποία αδυνατεί να κινεί, έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία; ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 25-01-11, 23:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από gale Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία; ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων
Καλώς ήρθες. Ναι είχα εμπειρία σε δικό μου άνθρωπο. Είναι μια άσχημη ασθένεια το ξέρεις. Το χειρότερο απ' όλα είναι οι πόνοι.

Θα πρέπει να οπλιστείτε με μεγάλη δύναμη και με την βοήθεια των γιατρών σας, να κάνετε ότι είναι δυνατόν. Το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου.

Πάρα πολλές περιπτώσεις, πάνε πολύ καλύτερα, βελτιώνεται η κατάσταση, ειδικά μετά από μεταμόσχευση. Θα τις διαβάσεις και στο θέμα αυτό.

Ελπίζω την επόμενη φορά, να μας πεις καλύτερα νέα.

Και πάλι καλώς ήρθες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #251  
Παλιά 26-01-11, 21:58
gale Ο χρήστης gale δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-11 22:38
Καλησπέρα & πάλι
Ευχαριστω πολύ για το ''καλωσόρισμα'', θα ήθελα να ρωτήσω συγκεκριμένα για τους έντονους πόνους στα άκρα εάν έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία/ λύση. Ο πατέρας μου δεν έχει πλέον πόνους σε μέση με τη θεραπεία, στα άκρα όμως ακόμη & η κάλτσα στο πόδι του προκαλεί πόνο! Δεν έχουμε βρει κάποια λύση με τους γιατρούς μέχρι τώρα γι΄αυτό
Ευχαριστώ & πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 26-01-11, 22:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από gale Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα & πάλι
Ευχαριστω πολύ για το ''καλωσόρισμα'', θα ήθελα να ρωτήσω συγκεκριμένα για τους έντονους πόνους στα άκρα εάν έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία/ λύση. Ο πατέρας μου δεν έχει πλέον πόνους σε μέση με τη θεραπεία, στα άκρα όμως ακόμη & η κάλτσα στο πόδι του προκαλεί πόνο! Δεν έχουμε βρει κάποια λύση με τους γιατρούς μέχρι τώρα γι΄αυτό
Ευχαριστώ & πάλι
Υπάρχουν διαφορετικές εκδηλώσεις της ασθένειας. Ο δικός μου άνθρωπος, είχε όλους τους πόνους στην σπονδυλική στήλη. Έπαιρνε πολύ ισχυρά κατασταλτικά σε μορφή αυτοκόλλητου στην πλάτη.

Στην δικιά μας περίπτωση, δυστυχώς, η ασθένεια εντοπίστηκε, όταν ήταν πολύ αργά, στο τρίτο στάδιο και εκτός κάποιας χημειοθεραπείας, δεν μπορούσε να κάνει τίποτα άλλο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
TOMMY (20-04-11)
  #253  
Παλιά 05-03-11, 21:55
Αννα Ζ. Ο χρήστης Αννα Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-03-11 23:30
προσβληθηκα απο τη νοσο πριν 2 χρονια στα 50 μου χρονια και η ζωη μου αλλαξε αρδην ψαχνω ομοιοπαθεισ παθοντεσ για ανταλλαγη αποψεων ηθεραπεια πηγε γενικα καλα αλλα προσφατα υποτροπιασε η νοσοσ κι εφτασα παλι σουσ προποδεσ του γολγοθα μου ΑΝ υπαρχει καποιο ατομο με παρομοια συμπτωματολογια ασ μου απαντησει`ειμαι η ΑΝΝΑ και ψαχνω παρεα για ανταλλαγη αποψεων στο κοινο προβλημα στη νοσο μας ειμαι απο μακεδονια και παρακολουθουμε στου ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ .
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 06-03-11, 08:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Αννα Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝ υπαρχει καποιο ατομο με παρομοια συμπτωματολογια ασ μου απαντησει`ειμαι η ΑΝΝΑ και ψαχνω παρεα για ανταλλαγη αποψεων στο κοινο προβλημα στη νοσο μας ειμαι απο μακεδονια και παρακολουθουμε στου ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ .
Άννα καλώς ήρθες στην AcroBase.

Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν και να είσαι σύντομα γερή και σιδερένια.
Είμαι σίγουρος ότι επειδή είσαι νέα και επειδή αυτή η νόσος, όταν διαγνωστεί έγκαιρα, αντιμετωπίζεται, να έχεις δύναμη και εμπιστοσύνη στους εξαιρετικούς γιατρούς του νοσοκομείου Παπανικολάου.

Και πάλι καλώς μας ήρθες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 09-03-11, 22:32
marianna1983 Ο χρήστης marianna1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-11 22:51
Γειά σας!!Είμαι νέο μέλος στο group και θα ήθελα να μοιραστώ την ιστορία μου και τους προβληματισμούς μου.Η μητέρα μου διαγνώστηκε με Π.Μ. πριν από ένα χρόνο στα 52 της. Είχε πόνους στη μέση και κανένας γιατρός δεν μπορούσε να κάνει σωστή διάγνωση.Όλοι της έλεγαν να κάνει φυσικοθεραπείες ή ότι είναι ψυχολογικό. Έφτασε να έχει αιματοκρίτη 17 και τότε το ανακάλυψαν...όπου όλοι οι γιατροί τρελάθηκαν πως στεκόταν όρθια ενώ εκείνη το μόνο που ένιωθε ήταν λίγη κούραση!!!Τελικά, έκανε 4 κύκλους με Velcade-Caelyx καθώς και Zometa και στην συνέχεια αυτόλογη μεταμόσχευση όπου πήγε πολύ καλά. Όμως, μετά από έξι μήνες υποτροπίασε και ο γιατρός μας είπε πως είναι επιθετικό το νόσημα. Τώρα κάνει πιο επιθετικό σχήμα χημειοθεραπείας και θα ξαναυποβληθεί σε μεταμόσχευση. Ανησυχώ γιατί οι γιατροί δεν λένε πολλά για την εξέλιξη. Μας είπαν ότι δεν μπορούν να ξέρουν από τώρα την πορεία. Προς το παρόν πάει καλά αλλά φοβάμαι ενδεχόμενη υποτροπή. Αν υπάρχει κάποιος με παρόμοια περίπτωση θα εκτιμούσα τις συμβουλές του. Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:46.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.