Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-11, 17:09
minaspap Ο χρήστης minaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-12-11 01:13
Φύλο: Άντρας
Unhappy ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ

Καλησπερα σε ολους...εδω και 4 μερες εχω εντονους πονους στο στηθος που αντανακλανε και στην πλατη,φοβαμαι πολυ οτι θα παθω εμφραγμα!Πασχω απο κρισεις πανικου και αγχωδης διαταραχη,εδω και 4 χρονια και την παλευω με διαφορες θεραπειες...ποτε ειμαι καλα ποτε με ξαναπιανουν καποιες μικρες κρισεις!Πριν περιπου 20 μερες ειχα τα ιδια συμπτωματα,πηγα στα επειγοντα νοσοκομειου,οπου μου εκαναν καρδιογραφημα,τριπλεξ καρδιας,ακτινογραφιες θωρακα και εξετασεις αιματος...ολα βγηκαν μια χαρα,οι γιατροι μου ειπαν να μην ανησυχω η καρδια μου ειναι μια χαρα!Παρολα αυτα οι πονοι ειναι τοσο εντονοι που με φοβιζουν και δεν μπορω να ησυχασω με τπτ,εχω πανικοβληθει!Υπαρχει περιπτωση να ειναι ψυχοσωματικο και οχι κατι το παθολογικο?? Εχω πανικοβληθει,νομιζω πως εχω καρκινο η τπτ σοβαρο!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-11, 18:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από minaspap Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει περιπτωση να ειναι ψυχοσωματικο και οχι κατι το παθολογικο?? Εχω πανικοβληθει,νομιζω πως εχω καρκινο η τπτ σοβαρο!
Καλώς ήρθες.

Πως μπορεί κάποιος να ξέρει από μία απλή περιγραφή;

Επειδή έχω περάσει δύο εμφράγματα, απλά θα σου πω, ότι το έμφραγμα δεν σε προειδοποιεί με πόνο, σου φέρνει πόνο. Δεν κάνει τέτοιες προειδοποιήσεις το έμφραγμα. Το δεύτερο μου και πιο σοβαρό έμφραγμα, δεν ήταν ποναλάκι, ήταν μαχαιριά στο στήθος.

Δες την πίεση σου, είναι μια πρώτη ένδειξη και όχι απόδειξη. Αν ο καρδιολόγος μετά από καρδιογράφημα και εξέταση αίματος που εκεί βλέπουν ένα ένζυμο, που είναι σταθερός δείκτης εμφράγματος και χωρίς παρουσίαση στον καρδιογράφο, τα βλέπει καθαρά, δεν έχεις έμφραγμα.

Αν σου έκαναν, που πάντα κάνουν, ακτινογραφία θώρακος και δεν βρήκαν τίποτα, δεν έχεις έμφραγμα και μάλλον δεν έχεις και κάτι άλλο στον θώρακα. Αυτό αν στο πει ένας χειρούργος να το δεις και με μία πιο ενδεδειγμένη έρευνα. Πχ αξονική τομογραφία. Δεν θα κάνεις τίποτα αν δεν στο πει ο γιατρός.

Υπάρχουν δεκάδες πόνοι, που τους λέμε νευρόπονους, όχι επειδή έχεις τα νεύρα σου, αλλά επειδή είναι μυικοί πόνοι, που σε μένα συμβαίνουν, επειδή στραβοκοιμήθηκα ή επειδή κρύωσα από κανένα ρεύμα ή από δεκάδες άλλους λόγους.

Αυτά στα λέω όχι κάνοντας σου διάγνωση, αλλά επειδή σε διαβάζω ελαφρώς πανικοβλημένο.

Τις απαντήσεις θα στις δώσει ο γιατρός σου, κανείς άλλος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-11, 18:30
minaspap Ο χρήστης minaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-12-11 01:13
Φύλο: Άντρας
Καταρχην σ'ευχαριστω για την απαντηση...ειμαι οντως πανικοβλημενος!Μεσα σε 20 μερες εκανα τις ιδιες εξετασεις στο νοσοκομειο...αιματολογικες, βιοχημικες,ακτινογραφιες θωρακα,τριπλεξ καρδιας(συνολικα 3 φορες),καρδιογραφημα και αυτο 3 φορες...με ακροαστηκε και ο γιατρος και μου πηρε την πιεση 2 φορες,δεν ειχα ουτε πιεση και οι εξετασεις βγηκαν ολες καθαρες και οι ακτινογραφιες και οι γενικες αιματος...ολες!Το μονο που μου βρηκαν ειναι οτι εχω λιγο μεγαλυτερη καρδια για την ηλικια μου...αλλα εφοσον ειμαι αθλητης το γνωριζα απο τα 19 μου(τωρα ειμαι 25),δεν με επιρεαζει αυτο σε τπτ μου ειπαν και αν θελω να κανω ενα τεστ κοποσεως...μονο αυτο!Δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να κανουμε για να ελεγχξουμε την καρδια και τους πνευμονες σου...εισαι μια χαρα!Να μου περναγαν και οι πονοι,καλα θα ημουνα ακομα καλυτερα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-11, 20:48
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Μίλησες με κάποιον απ' όλους αυτούς του γιατρούς, για τους ψυχοσωματικούς πόνους που προέρχονται, κυρίως, απ' τ' άγχος; γιατί, όπως φαίνεται, διαθέτεις αρκετό...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-11, 22:26
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

Μας εχει φαει και το στρες....

Εξαλλου μιλάς για κρίση πανικού.... νομίζω πως η απάντηση εχει δωθεί. Το στρες/αγχος/πανικός μπορεί να εκδηλωθεί σωματικά με κάθε δυνατό τρόπο.

Ο ψυχολόγος σου τι λεέι για αυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-06-18, 19:01
dreampirate Ο χρήστης dreampirate δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-18 19:01
Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΓΧΩΔΕΙΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ!!!ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ!!!

ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΕΙΜΕΝΟ! ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΓΧΩΔΕΙΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ!!! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ.

Φίλοι μου καλησπέρα. Αρχικά, θα ήθελα να με συγχωρέσετε για το μεγάλο κείμενο, όμως πιστέψτε με πως όταν θα το διαβάσετε, θα έχετε πια τη λύση στα χέρια σας. Θέλω να ξέρετε ότι καταλαβαίνω πολύ καλά πως περνάτε και πόσο δύσκολο είναι να παλεύεις με μια διαταραχή άγχους. Αυτή τη στιγμή είμαι 32 χρονών και πριν από 5 χρόνια ξεκίνησε και για μένα μια αντίστοιχη κατάσταση. Πραγματικά, θέλω να με πιστέψετε πως στο διάστημα αυτό πέρασα από πολλά στάδια που μπορεί να σε οδηγήσει μια τέτοια διαταραχή όπως γενικευμένο άγχος, κρίσεις πανικού, φοβίες, κατάθλιψη, εμμονές, ψυχαναγκασμοί και κυρίως έντονα ψυχοσωματικά συμπτώματα (για τα οποία η λίστα είναι ατελείωτη). Τα αναφέρω αυτά για να τονίσω πως απευθύνομαι σε όλους σας, ανεξάρτητα από τη μορφή εκδήλωσης του άγχους. Έτσι λοιπόν, από τη στιγμή που όλο αυτό εκδηλώθηκε σε μένα, ξεκίνησε ένας μεγάλος αγώνας με άπειρες εξετάσεις, φάρμακα, ψυχοθεραπείες και πολύ μεγάλη αναζήτηση για το τι σημαίνει αγχώδης διαταραχή. Παρόλα αυτά όμως, η κατάσταση μου παρέμενε πολύ επώδυνη με καθημερινές κρίσεις άγχους και διαφόρων τύπων ψυχοσωματικά συμπτώματα. Πραγματικά, παρά το γεγονός ότι όλο αυτό το διάστημα έλαβα θεραπεία με ένα πλήθος από αντικαταθλιπτικά φάρμακα ή συνδυασμούς αντικαταθλιπτικών και αντιψυχωσικών φαρμάκων, η κατάστασή μου παρέμενε εξαιρετικά κρίσιμη. Αυτός ήτανε και ο λόγος που με έκανε να μη σταματήσω ποτέ την αναζήτηση για το τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για να βοηθήσω τη κατάσταση μου. Έτσι φίλοι μου, έπειτα από μεγάλη προσπάθεια, κατάφερα να φτάσω στην οριστική θεραπεία μου και είμαι πλέον σε θέση να σας πω ακριβώς τι θα πρέπει να κάνετε. Παρακάτω θα σας εξηγήσω τα τρία βήματα που θα πρέπει να κάνετε. Θα ήθελα να σας παρακαλέσω να με εμπιστευτείτε και να δώσετε μεγάλη βαρύτητα και στα τρία βήματα, αλλά ιδιαίτερα στο τελευταίο! Τα βήματα αυτά θα πρέπει να γίνουν παράλληλα, έτσι ώστε να θεραπευτείτε στο μικρότερο δυνατό χρόνο. Πραγματικά, μη θεωρήσετε κανένα από τα τρία λιγότερο σημαντικό ή ότι μπορείτε να το παραλείψετε. Θέλω να ξέρετε πως σκοπός μου και ευχή μου είναι να θεραπευτείτε ολοκληρωτικά και όχι απλά να νιώσετε καλύτερα!

Βήμα 1ο:
Αρχικά φίλοι μου όταν εκδηλώνεται μια τέτοια διαταραχή, όπως θα γνωρίζετε, όλοι ανησυχούμε μήπως δεν πρόκειται για εκδήλωση του άγχους αλλά για κάποια άλλη παθολογική κατάσταση ή ασθένεια. Είναι απολύτως λογικό και όλοι περνάνε από αυτή τη φάση. Είναι άκρως σημαντικό να αποκλειστεί απόλυτα η περίπτωση ότι η οποιαδήποτε ενόχληση μπορεί να είναι σύμπτωμα κάποιας άλλης κλινικής κατάστασης ή ασθένειας και όχι του άγχους. Για το λόγο αυτό, αρχικά θα πρέπει να επισκεφτείτε καλούς γιατρούς οι οποίοι μπορούν να πραγματοποιήσουν μια τέτοια διάγνωση, τις περισσότερες φορές διαμέσου συγκεκριμένων εξετάσεων. Στους γιατρούς αυτούς θα περιλαμβάνεται σίγουρα ένας καλός ψυχίατρος και κάποιος γιατρός ή γιατροί άλλης ειδικότητας ανάλογα με το είδος των συμπτωμάτων από τα οποία ενοχλείστε. Είναι μια διαδικασία που θα πρέπει να περάσετε γιατί εκτός του ότι θα πρέπει να διαγνωσθεί με ακρίβεια ότι πρόκειται για αγχώδη διαταραχή και όχι κάτι άλλο, θα σας απαλλάξει και από μεγάλο φόβο και σκέψεις.

Αν τελικά διαγνωσθεί πως αυτό από το οποίο ταλαιπωρείστε είναι μια αγχώδης διαταραχή (όποιου είδους), τότε θα πρέπει να απευθυνθείτε σε έναν καλό ψυχίατρο, ο οποίος θα εκτιμήσει τη βαρύτητα της κατάστασής σας και αν θα πρέπει να ξεκινήσετε τη λήψη κάποιου φαρμάκου. Ειδικά σε πολύ επιβαρυμένες περιπτώσεις για τις οποίες μια άμεση ανακούφιση είναι απαραίτητη, θεωρώ πως η λήψη φαρμάκου είναι επιβεβλημένη! Παράλληλα, ο ψυχίατρος θα κρίνει αν κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας θα μπορούσαν να σας βοηθήσουν. Μη ξεχνάτε πως όλη η διαταραχή, κατά το μεγαλύτερο ποσοστό, είναι αποτέλεσμα άγχους και πίεσης που συσσωρεύσατε στο παρελθόν για δικούς σας προσωπικούς λόγους. Τους λόγους αυτούς λοιπόν θα πρέπει να τους αντιμετωπίσετε για να πάψουν πια να σας ζορίζουν. Και εδώ ένας καλός ψυχίατρος ή ψυχολόγος μπορεί να παίξει σπουδαίο ρόλο. Ιδιαίτερα, σε άτομα με εμμονές, ψυχαναγκασμούς και φοβίες, νομίζω πως η ψυχοθεραπεία είναι απαραίτητη. Για όλους εσάς όμως που έχετε ακολουθήσει αυτά τα βήματα και δεν έχετε βρει λύση, μη βιαστείτε να πείτε πως σας λέω μια από τα ίδια διότι την οριστική θεραπεία θα τη βρείτε στα παρακάτω βήματα!

Βήμα 2ο:
Το βήμα αυτό φίλοι μου, είναι αυτό που θα σας θεραπεύσει σωματικά και δεν θα έχετε πια τα καθημερινά ψυχοσωματικά συμπτώματα και κρίσεις. Εμπιστευτείτε με, όσο και αν πιστεύω πως θα πρέπει όλοι να ξεκινάνε με το βήμα 1ο, όπως αυτό το περιέγραψα, σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό για να σας θεραπεύσει. Υπάρχουν άτομα με αγχώδη διαταραχή που μπορούν να βρουν μέτρια έως καθόλου ανακούφιση μόνο με το βήμα 1ο. Στα άτομα αυτά ανήκα και εγώ. Επίσης, υπάρχουν άτομα στα οποία η διαταραχή μπορεί να υποχώρησε, μόνο κάνοντας τα πράγματα που περιγράφω στο βήμα 1ο, αλλά μετά από λίγα χρόνια επανήλθε. Αυτό φίλοι μου, δε συμβαίνει επειδή κάποιοι από εμάς δεν έχουμε τη δυνατότητα να θεραπευτούμε. Απλώς, για διάφορους λόγους, δε γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε και δύσκολα θα κινηθούμε προς το βήμα που θα σας περιγράψω έπειτα. Διαβάστε παρακάτω και θα καταλάβετε τι πρέπει να κάνετε.

Αρχικά, θα ήθελα να σας τονίσω πως το βήμα αυτό, θα πρέπει να γίνει υπό την απόλυτη καθοδήγηση ενός ειδικευμένου ανθρώπου στο αντικείμενο! Παρακαλώ να το θυμάστε αυτό! Όχι μόνοι σας και θα σας εξηγήσω γιατί. Επιπλέον, θα σας προτείνω τον άνθρωπο που εγώ ακολούθησα και εμπιστεύομαι απόλυτα. Τον θεωρώ ότι καλύτερο υπάρχει στο αντικείμενό του και θα σας οδηγήσει με ασφάλεια στη θεραπεία σας. Πριν σας πω το βήμα που πρέπει να ακολουθήσετε, θα ήθελα συνοπτικά να σας αναφέρω κάποια πράγματα τα οποία έμαθα και κατάλαβα βιωματικά. Όταν μιλάμε για άγχος, έχουμε όλοι την ιδέα πως ο οργανισμός μας μένει ανεπηρέαστος και ότι είναι κάτι για το οποίο δεν υπάρχει κάποια οργανική συνέπεια από όλο αυτό. Καθώς δηλαδή πραγματοποιούμε εξετάσεις και βγαίνουν καθαρές (δεν απεικονίζεται δηλαδή κάποιο οργανικό πρόβλημα), πιστεύουμε πως ο οργανισμός μας έχει μείνει ανεπηρέαστος και το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να λάβουμε κάποιο φάρμακο για να ρυθμίσουμε τις ορμόνες του εγκεφάλου. Όμως φίλοι μου, πιστέψτε με, δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα. Το άγχος και πόσο μάλλον το υπερβολικό άγχος, δημιουργεί τοξίνωση στα κύτταρα μας, κάτι το οποίο οδηγεί σε ένα γενικότερα όξινο (τοξικό) περιβάλλον εντός του οργανισμού μας. Όλο αυτό συμβαίνει μέσα από οργανικές διαδικασίες που δε χρειάζεται αυτή τη στιγμή να αναλύσουμε. Μπορεί να μην απεικονίζεται κάτι τέτοιο στις εξετάσεις αλλά πραγματικά φίλοι μου πιστέψτε με, συμβαίνει. Ο άλλος λόγος που δημιουργεί τοξίνωση στα κύτταρα μας είναι η λάθος διατροφή! Και όταν μιλάω για λάθος διατροφή δεν εννοώ μόνο τα junk foods , τις σοκολάτες και τα αναψυκτικά. Πραγματικά, χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να πιστέψει κάποιος ότι φέρει ευθύνη γι αυτό, η συμβατική διατροφή που κάνουμε όλοι στα σπίτια μας δεν είναι η υγιεινή διατροφή που πιστεύουμε!! Θέλω να ξέρετε πως και εγώ την ίδια διατροφή με όλους εσάς έκανα πάντα. Σε βάθος χρόνου όμως, η διατροφή αυτή είναι επίσης ένας παράγοντας που οδηγεί σε τοξίνωση των κυττάρων μας. Θέλω να θυμάστε φίλοι μου, πως όλοι εσείς που ταλαιπωρείστε από αγχώδεις διαταραχές, κανένα φάρμακο δεν πρόκειται ποτέ να σας θεραπεύσει αν δεν αποτοξινωθείτε!!! Η τοξίνωση του οργανισμού δεν αφήνει ποτέ τον οργανισμό και το νευρικό σύστημα να έρθει σε ισορροπία και ηρεμία. Ακόμη και εκείνοι που ανακουφίστηκαν από τα ενοχλητικά συμπτώματα μέσω κάποιου φαρμάκου, θα πρέπει να ξέρετε πως αν δεν ακολουθήσει αποτοξίνωση του οργανισμού, είναι σαν να έχετε βάλει το πρόβλημα κάτω από το χαλί. Πραγματικά, ο οργανισμός σας θα παραμείνει σε όξινη (τοξική) κατάσταση και είναι πολύ πιθανόν η ίδια διαταραχή να έρθει να σας ξαναβρεί στο μέλλον. Η αποτοξίνωση λοιπόν, του οργανισμού γίνεται μόνο με έναν τρόπο. Αλκαλική διατροφή και χυμούς λαχανικών!!!!!! Συγκεκριμένα όλη η δύναμη της θεραπείας βρίσκεται στους χυμούς λαχανικών!!! Αυτοί είναι που αποτοξινώνουν κατά κύριο λόγο τα κύτταρα μας. Θέλω να ξέρετε πως όταν πήρα για πρώτη φορά στα χέρια μια αντίστοιχη διατροφή (αλκαλική διατροφή!) με χυμούς λαχανικών, έλεγα από μέσα μου ‘’ έχω περάσει από τόσα φάρμακα και δεν έχω νιώσει καλύτερα. Και θα γίνω καλά με χυμούς λαχανικών..’’. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς φίλοι μου αυτό λέτε τώρα. Όμως όταν ξεκίνησα άρχισα να βλέπω τόσες αλλαγές που δε μπορούσα να το πιστέψω. Δε μπορούσα να πιστέψω πως είχαν περάσει τόσα χρόνια ταλαιπωρίας και η λύση ήταν τόσο απλή.. Θέλω να με πιστέψετε ότι από το πρώτο μήνα θα είστε άλλοι άνθρωποι. Τα ψυχοσωματικά σας συμπτώματα θα σβήνουν σιγά σιγά και δε θα ξανάρθουν ποτέ! Να θυμάστε πως ο καθένας από εσάς, ανάλογα του πόσο επιβαρυμένος είναι σε τοξίνες, χρειάζεται λιγότερο ή περισσότερο χρόνο. Σε κάθε περίπτωση όμως ο χρόνος αυτός θα είναι πάρα πολύ σύντομος και κοιτώντας πίσω δε θα πιστεύεται τι έχει γίνει!! Θα πρέπει όμως να επαναλάβω ότι η αποτοξίνωση αυτή δεν είναι μια διαδικασία που θα πρέπει να κάνετε μόνοι σας. Πιστέψτε με δε πρέπει σε καμία περίπτωση. Ο πιο σοβαρός λόγος είναι ότι θα πρέπει να γίνει κλιμακωτά και με πολύ συγκεκριμένο τρόπο, έτσι ώστε να μην υπάρξουν αποτοξινωτικά συμπτώματα. Τέτοια αποτοξινωτικά συμπτώματα μπορούν να προκύψουν, αν δεν καθοδηγηθείτε από κάποιον ειδικό διατροφολόγο αυτού του είδους και πιστέψτε με, μπορούν να σας επιβαρύνουν. Σε καμία περίπτωση δε το λέω αυτό για να σας τρομάξω (δεν υπάρχει τέτοιο θέμα), απλώς είναι υποχρεωτικό να σας καθοδηγήσει κάποιος. Όσο και να σας φαίνεται παράξενο, οι χυμοί λαχανικών θα θέσουν όλα τα κύτταρα σας σε λειτουργία ώστε να πετάξουν όλες τις τοξίνες που έχουν συσσωρευτεί μέσα σας από τη παιδική σας ηλικία. Και αυτό φίλοι μου είναι μια σοβαρή διαδικασία που θα πρέπει να γίνει ομαλά. Για να μη σας κουράζω, ο άνθρωπος από τον οποίο εγώ καθοδηγήθηκα και τον εμπιστεύομαι απόλυτα είναι ο Σπάρτακος Μαρινάκης και μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί του μέσω του διαδικτυακού ιστότοπου (website) που διατηρεί. Το website αυτό είναι το www.spartacus.gr. Στο site αυτό θα βρείτε όλη τη διαθέσιμη πληροφόρηση ώστε να πάρετε μια εικόνα για το τι περιλαμβάνει μια αλκαλική διατροφή με χυμούς λαχανικών. Θέλω να με εμπιστευτείτε ότι ο άνθρωπος αυτός που σας προτείνω είναι ο καλύτερος (πιστοποιημένος) έλληνας διατροφολόγος και ένας από τους καλύτερους στο κόσμο. Μπορείτε να διαβάσετε για αυτόν μέσω του site. Στείλτε του το μήνυμα σας περιγράφοντας την ιστορία σας και εκείνος θα ανταποκριθεί άμεσα. Με όλη μου τη καρδιά φίλοι μου, πιστέψτε με, αν ακολουθήσετε τον άνθρωπο αυτόν, πολύ σύντομα θα είστε απαλλαγμένοι μια για πάντα από τα ψυχοσωματικά σας προβλήματα και σωματικά αναγεννημένοι!

Βήμα 3ο
Το βήμα αυτό φίλοι μου είναι το πιο σημαντικό από όλα τα βήματα που μπορείτε να κάνετε, όχι μόνο για τη θεραπεία σας αλλά και για όλη σας τη ζωή. Το βήμα αυτό εγώ δεν το είχα επιχειρήσει πότε στη ζωή μου και μάλιστα όσο κοιτάω προς τα πίσω, καταλαβαίνω πόσο παραπλανημένος ήμουνα. Το βήμα αυτό το έκανα μόνο όταν απελπίστηκα. Όταν πια είχα δοκιμάσει πάρα πολλά φάρμακα και δεν είχα νιώσει καμία βελτίωση, ήρθε μια στιγμή που είπα μέσα μου πως δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις και θα πρέπει μάλλον να αποδεχτείς ότι θα συνεχίσεις μαζί με τα προβλήματα σου. Όμως στη σκέψη και μόνο, ότι θα έπρεπε να ζήσω παρέα με τα πολύ επώδυνα ψυχοσωματικά συμπτώματα που βίωνα τότε, ένιωθα αυτό που δε μπορεί να περιγραφεί αλλιώς, παρά μόνο με τη λέξη απελπισία. Τότε ήταν που ξεκίνησα να βγαίνω το βράδυ και να περπατάω σκεπτόμενος τη ζωή μου, τη κατάστασή μου και πως έχουν έρθει έτσι τα πράγματα. Καθώς περπατούσα έφτανα σε μια εκκλησία του αγίου Δημητρίου. Καθόμουνα λίγη ώρα απέξω, συνέχιζα να σκέφτομαι και έπειτα γυρνούσα πάλι σπίτι μου. Την ίδια διαδρομή έκανα για αρκετό καιρό και πολλά βράδια. Κάπου τότε λοιπόν, επιχείρησα μια από τις λιγοστές πλέον φορές να αναζητήσω στο διαδίκτυο αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω. Τότε ήταν που πέφτω πάνω σε ένα βίντεο το οποίο εξηγούσε πως η αλκαλική διατροφή και οι χυμοί λαχανικών συμβάλουν στο να αποτοξινωθεί και να αναγεννηθεί ο οργανισμός μας. Τότε σκέφτηκα πως ίσως να μπορούσε να βοηθήσει. Δεν είχα να χάσω και κάτι ούτως ή άλλως. Στη προσπάθεια μου λοιπόν να βρω κάποιο διατροφολόγο που θα μου σύστηνε κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα, γνώρισα τον Σπάρτακο (τον διατροφολόγο που σας ανέφερα προηγουμένως). Την ημέρα εκείνη ήταν που ήρθα για πρώτη φορά σε επαφή με το τι σημαίνει αλκαλική διατροφή με χυμούς λαχανικών, τι περιλαμβάνει και τι μπορεί να καταφέρει. Από τη πρώτη στιγμή άκουσα για απόλυτη θεραπεία στα προβλήματα μου. Δε σας κρύβω πως ενώ πήρα τεράστια ελπίδα μετά από πολύ καιρό, όπως θα καταλαβαίνετε υπήρχε και δυσπιστία μέσα μου για το αν κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει πραγματικότητα. Η δυσπιστία όμως αυτή τελείωσε μέσα μου, όταν κάποια στιγμή της ίδιας ημέρας (αρκετές ώρες αργότερα) αντιλήφθηκα κάτι που πιστέψτε με δεν είχα καταλάβει. Η ημέρα εκείνη ήταν 26 Οκτωβρίου, η ημέρα του αγίου Δημητρίου. Ήταν η ημέρα του αγίου της εκκλησίας στην όποια πήγαινα τα βράδια όλο εκείνο το διάστημα και καθόμουνα. Τότε έγινε μέσα μου, ένας τόσο μεγάλος κραδασμός, που σκέφτηκα ότι ο άγιος μου δείχνει ένα δρόμο να ακολουθήσω και ότι θα έπρεπε να το πάω μέχρι τέλους. Δε πίστεψα ούτε μια στιγμή ότι ένα τέτοιο σημάδι μπορεί να είναι μια απλή σύμπτωση και απλά αποφάσισα να ακολουθήσω τη διατροφή. Έκλεισα λοιπόν τα αφτιά μου σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε θα μπορούσε να μου σπείρει αμφιβολίες για αυτό που πάω να κάνω και το αποτέλεσμα που μπορεί να φέρει. Ξεκίνησα και προχώρησα τη διατροφή με μεγάλη πίστη και επιμονή. Έβλεπα πράγματα να αλλάζουν και απλά συνέχιζα με μεγαλύτερο πείσμα για να δω το τελικό αποτέλεσμα όλης αυτής της προσπάθειας. Το τελικό αποτέλεσμα φίλοι μου, ήρθε λίγο καιρό αργότερα, με εμένα να έχω απαλλαχτεί από όλα τα ψυχοσωματικά προβλήματα που με βασάνιζαν όλα αυτά τα χρόνια. Πιστέψτε με, όσο απίστευτο και αν ακούγεται, είναι η αλήθεια! Το θέμα είναι πως εγώ τότε σκέφτηκα πως θεραπεύτηκα πια, ότι ήμουνα καλά. Οπότε αναρωτήθηκα αν υπήρχε κάτι άλλο που θα έπρεπε να κάνω. Και ευτυχώς φίλοι μου, κατάλαβα πως θα έπρεπε να ολοκληρώσω το βήμα που άρχισα τότε, μέσα στην απελπισία μου, πηγαίνοντας στη εκκλησία του αγίου Δημητρίου. Παρακαλώ διαβάστε την επόμενη παράγραφο, η οποία θα είναι η τελευταία και η πιο σημαντική που θα ήθελα να κρατήσετε από εμένα σε όλο αυτό το κείμενο.

Το βήμα 3ο λοιπόν φίλοι μου που ξεκίνησα πηγαίνοντας τότε στην εκκλησία και έπρεπε να ολοκληρώσω, είναι το βήμα προς τον Χριστό. Το βήμα αυτό είναι που θα ήθελα πραγματικά να κάνετε όλοι εσείς που διαβάζετε τώρα αυτό το κείμενο. Εγώ, όπως και οι περισσότεροι από εσάς πιστεύω, είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος. Όμως, όπως σας ανέφερα και πριν, όλα τα χρόνια ήμουν μακριά από τον Χριστό. Απλά, κυλούσα τη ζωή μου χωρίς ποτέ να έχω τον Χριστό στη σκέψη μου. Όταν πια λοιπόν είχα ελευθερωθεί από την αγχώδη διαταραχή που με βασάνιζε τόσα χρόνια, σκέφτηκα να βρω έναν πνευματικό να μιλήσω για όλο αυτό που είχε συμβεί. Είναι κάτι το οποίο, θα ήθελα να κάνετε κι εσείς γιατί θα πάρετε τεράστια βοήθεια χωρίς κανένα απολύτως κόστος. Πραγματικά, υπάρχουν εξαιρετικοί ιερείς στους οποίους μπορείτε να μιλήσετε για τα θέματά σας. Έχουν να σας πουν πολύ σημαντικά πράγματα που θα σας ξαλαφρώσουν από το ψυχικό και συναισθηματικό φορτίο που κουβαλάτε. Αλλά το πιο σημαντικό, θα σας βοηθήσουν να καταλάβετε τι πρέπει να κάνετε για να πλησιάσετε προς τον Χριστό και να δείτε τα πάντα τότε να αλλάζουν. Έτσι λοιπόν, βρήκα και εγώ έναν πνευματικό, έναν εξαιρετικό άνθρωπο, μέσα από τον οποίο κατάλαβα τη σημασία της εξομολόγησης και της προσευχής. Έπειτα από όλα αυτά που είχαν συμβεί, είχα πλέον τη διάθεση να ακούσω και να καταλάβω. Ξεκίνησα να πάω λοιπόν για πρώτη φορά να εξομολογηθώ. Ξέρω φίλοι μου από τον εαυτό μου ότι τις περισσότερες φορές έχουμε τελείως λάθος εικόνα για το τι είναι εξομολόγηση. Πιστέψτε με, όταν κανείς θελήσει και πάει να εξομολογηθεί, τότε μόνο καταλαβαίνει τη διαφορά. Στην εξομολόγηση φίλοι μου θα σταθείτε μπροστά σε έναν ιερέα, θα αναφερθείτε στα λάθη που έχετε κάνει στο παρελθόν και έχετε μετανιώσει (όλοι έχουμε κάνει!), εκείνος θα σας ακούσει με μεγάλο σεβασμό και χωρίς κανένα σχόλιο. Όταν ολοκληρώσετε αυτά που θέλετε να πείτε, θα σας διαβάσει μια ευχή. Έπειτα, θα βγείτε έξω να φύγετε νιώθοντας ένα αίσθημα ανακούφισης, σαν να έχει φύγει ένα τεράστιο βάρος από πάνω σας. Θα πρέπει να σας πω ότι στο παρελθόν είχα και εγώ την άποψη, όπως πιστεύω και πολλοί από εσάς φίλοι μου, ότι αφού έχω μετανιώσει για κάτι και το λέω σε ένα φίλο μου ή συγγενή μου, το ίδιο είναι. Πραγματικά όμως φίλοι μου, πιστέψτε με δεν είναι το ίδιο. Είναι σημαντικό να έχεις ανθρώπους να τους εμπιστεύεσαι και να μοιράζεσαι το πρόβλημά σου, αλλά δεν είναι καθόλου το ίδιο. Το γεγονός ότι θα δείξετε τη φιλοτιμία και τη θέληση να μιλήσετε για τα λάθη σας σε έναν ιερέα ο οποίος δεν είναι φίλος σας ή κάποιο πολύ οικείο για εσάς πρόσωπο, είναι αυτό που δείχνει τη ταπείνωση και τη πραγματική σας μετάνοια. Αυτός είναι και ο λόγος που έπειτα θα νιώθετε την ανακούφιση που σας περιέγραψα (την οποία δεν μπορώ να εξηγήσω), αλλά κυρίως θα έχετε απαλλαχτεί οριστικά από το βάρος των λαθών του παρελθόντος. Μιλάω δηλαδή για τη σωτηρία της ψυχής σας, το γεγονός τις διαγραφής όλων αυτών των λαθών στα μάτια του Χριστού. Επιπλέον, έπειτα από τη βοήθεια του πνευματικού μου, είχα αρχίσει να σκέφτομαι ποιος ήταν ο λόγος πίσω από τα περισσότερα αρνητικά συναισθήματα τα οποία στοίβαζα για χρόνια και δημιούργησαν όλη αυτή τη διαταραχή. Ο λόγος φίλοι μου ήταν ένας και λέγεται εγωισμός. Όλα τα κακά από εκεί ξεκινάνε! Ο εγωισμός σε κάνει να νιώθεις συναισθήματα όπως θυμό, ζήλεια, μίσος, ναρκισσισμό, σε κάνει να κριτικάρεις και να κουτσομπολεύεις, να μην έχεις καθόλου υπομονή στις δυσκολίες, να αγχώνεσαι και να στεναχωριέσαι με το παραμικρό, να νομίζεις ότι αποτελείς κάτι ξεχωριστό και πως όλα θα έρχονται ρόδινα για σένα. Καταλαβαίνω απόλυτα όλους μας, ότι είναι δύσκολο, στη τόσο πιεστική εποχή που ζούμε, να μη νιώσεις τέτοια συναισθήματα. Στην ουσία όμως φίλοι μου το ξέρετε, πως όλα αυτά στρέφονται εναντίον μας. Αυτά τα συναισθήματα είναι που μας τοξινώνουν και μας φθείρουν εσωτερικά. Για αυτό και επιβάλλεται αρχικά να απομακρυνθείς από καταστάσεις και ανθρώπους που σας πιέζουν και σας οδηγούν σε τέτοια συναισθήματα. Αφού όμως απομακρυνθείτε θα πρέπει να σκεφτείτε πως δεν φταίνε μόνιμα οι άλλοι αλλά φταίει και ο εαυτός μας που είναι εγωιστής και δεν μπορεί να δεχτεί τη πίεση εύκολα. Θίγεται, θυμώνει, αγχώνεται, τα χάνει και έπειτα όλα του φταίνε. Στη συνέχεια ζηλεύει, κριτικάρει και απλά συντηρεί συνεχώς μέσα του μια αγανάκτηση. Ο άνθρωπος που πιστεύει στον Χριστό και έχει αποβάλει κάθε εγωισμό, δεν υπάρχει κατάσταση που να τον κάνει να αισθανθεί όλα τα παραπάνω. Και πάλι σας λέω πως δε κάνω τον έξυπνο γιατί κι εμένα όλα αυτά τα συναισθήματα με οδήγησαν στα προβλήματα. Στη δική μου περίπτωση λοιπόν, ήθελα πια όλα αυτά να τα πετάξω από πάνω μου. Και θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας. Κάτι τέτοιο φίλοι μου γίνεται με δύο τρόπους. Τη προσευχή και τη θετική σκέψη. Όταν μιλάω για θετική σκέψη, εννοώ μια προσπάθεια που θα ήθελα να κάνετε να δείτε τα πάντα στη ζωή σας με αγάπη. Τους φίλους, τους γονείς σας, τους συγγενείς σας, τους γνωστούς. Προσπαθήστε σε όλους να κρατάτε μόνο τη καλή τους πλευρά και οτιδήποτε λάθος να μη το βάζετε καθόλου στη σκέψη σας και να ασχολείστε με αυτό. Έπειτα, τη κάθε δυσκολία που βιώνεται προσπαθήστε να το πιστέψετε πως συμβαίνει για κάποιο λόγο που εσείς τώρα που ζείτε με το πρόβλημα δε μπορείτε να το καταλάβετε, αλλά είναι για να σας πάει προς το καλύτερο. Να σας αλλάξει προς το καλύτερο. Και αυτή είναι η αλήθεια φίλοι μου. Τίποτα δε συμβαίνει τυχαία αλλά οτιδήποτε συμβαίνει, είναι μια ευκαιρία που μας δίνει ο Χριστός να γίνουμε καλύτεροι. Βέβαια όλα αυτά είναι εύκολα στα λόγια αλλά δύσκολα στη πράξη, το ξέρω. Όμως να θυμάστε πως ο Χριστός θέλει να δει από εμάς απλά μια μικρή προσπάθεια και το υπόλοιπο θα το βάλει Εκείνος. Εδώ έρχεται το κομμάτι της προσευχής, η οποία είναι αυτή που θα σας ηρεμήσει απόλυτα και θα σας καθαρίσει από κάθε αρνητικό συναίσθημα. Εκτός λοιπόν του να προσπαθείτε καθημερινά στη ζωή σας να κάνετε μόνο θετικές σκέψεις, προσπαθήστε να βρείτε λίγο χρόνο (όσο θέλει ο καθένας) να κάτσετε κάπου ήσυχα να προσευχηθείτε. Αν η προσπάθεια που κάνετε να αλλάξετε και να ηρεμήσετε από τα αρνητικά συναισθήματα και σκέψεις είναι ειλικρινής, ο Χριστός θα ακούσει τη προσευχή σας και θα αρχίσετε να γίνεστε άλλοι άνθρωποι. Θα έρθει κάποια στιγμή που δε θα υπάρχουν πια αρνητικές σκέψεις και συναισθήματα στη ζωή σας. Χρειάζεται όμως φίλοι μου να πιστέψετε στη προσευχή. Και να έχετε υπομονή. Μη το κάνετε ποτέ σαν μια τυπική διαδικασία. Πραγματικά, αν κάνετε αυτό το βήμα, θα είστε πλέον απόλυτα ήρεμοι ψυχικά και θα μιλάμε πια για ολοκληρωτική θεραπεία!

Συνοψίζοντας, θα ήθελα φίλοι μου να σας παρακαλέσω να κάνετε αυτά τα τρία βήματα που περιέγραψα παραπάνω. Εμένα η πορεία μου διαμορφώθηκε έτσι ώστε τα βήματα αυτά τα ανακάλυψα το ένα μετά το άλλο. Δεν τα γνώριζα όλα από την αρχή. Γι αυτό και θα ήθελα από εσάς, αφού διαβάσετε αυτό το κείμενο, να πραγματοποιήσετε και τα τρία βήματα μαζί, κατά το ίδιο διάστημα. Με τον τρόπο αυτό θα βρείτε τον εαυτό σας θεραπευμένο στο μικρότερο δυνατό χρόνο. Επίσης, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να δείξετε το κείμενο αυτό και σε όποιον άλλο άνθρωπο γνωρίζετε πως αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα. Και μιλάω για όλους τους ανθρώπους ανεξάρτητα από τα πιστεύω τους (όχι μόνο τους Χριστιανούς Ορθόδοξους). Σας εύχομαι φίλοι μου ολόψυχα, να ξεκινήσετε όλη αυτή τη διαδρομή και όταν φτάσετε στο τέλος της να είστε τόσο καλά, όσο ποτέ δε θα μπορούσατε να φανταστείτε!!!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.