Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-10, 13:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιστευετε στο IQ?

Εννοιες οπως νοημοσυνη, IQ, καθως και τα σχετικα τεστ, ειναι αμφιλεγομενα και αμφισβητουνται

Αμφισβητουνται τοσο λογω αντικειμενικων αδυναμιων, αλλα και λογω παρεξηγησης. Γνωριζω οτι πολλοι θεωρουν τη βαθμολογηση μεταξυ "εξυπνου" και "βλακα" ως ρατσιστικη. Γνωριζω επισης οτι ο κοσμος λανθασμενα θεοποιεί ατομα με ψηλο IQ, τους θεωρει αλανθαστους ή μεσσίες που θα σωσουν τον κοσμο με καποια φοβερη ιδεα

Δεν ξερω αν το ποσο ο δεικτης νοημοσυνης ταυτιζεται με αυτο που ο κοσμος οριζει σαν "εξυπναδα", αυτο σηκωνει πολλη συζήτηση.

Μια γνωστη μου ψυχολογος ειπε οτι αμφισβητει οτι υπαρχει οποιαδηποτε ισχυς, γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να χρησιμοποιεις δεικτη σε κάτι που δεν ειναι συγκεκριμενο, οπως η νοημοσύνη. Αν αυτη ομως έχει δίκιο, γιατί τοσοι ψυχολογοι στον κοσμο ειναι χαζοι και διαφωνουν μαζι της;

Εγω προσωπικα, πιστευω οτι ακομα και κατι δεν μπορει να οριστει, μπορει να αποκτησει μια εικονα, εστω και ασαφη, εστω και στατιστικα. Κατα συνεπεια πιστευω οτι ο δεικτης οντως "δείχνει" κατι. Ο μεσος ορος ειναι το 100, και θεωρω οτι αν κανω παρεα με καποιον με δεικτη 120 και με καποιον με δεικτη 80 θα υπαρχει καποια παρατηρησιμη διαφορα.

Ποια ειναι η δικη σας γνωμη; Πιστευετε οτι το IQ αποτελει εικονα ενος απο τα χαρακτηριστικα καποιου ανθρωπου;

Πριν ομως αρχισετε να με βριζετε με απαντησεις του στυλ "ξερω οχι εξυπνα ατομα με χρυση καρδια", "ξερω ενα τρελο του χωριου που με εχει βαλει κατω και με εχει κανει να ψαχνομαι" και "μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι", θα σας πω οτι δεν ειναι αυτο το θεμα, και να δωσετε προσοχη στα παρακατω

Ολο αυτο το λεω μακρυα απο ρατσισμους. Βάσει μαθηματικών είναι "υποχρεωτικό" οτι σε ένα οποιοδήποτε φάσμα, ο καθε ανθρωπος θα ανήκει κάπου, είτε αυτό είναι το 100, το 120 ή στο 80.

Αν υποθεσουμε οτι ανηκω στο 100, δεν θα αντιμετωπισω τον
120αρη ως πεφωτισμένο ή αλάνθαστο, και ουτε θα αντιμετωπισω τον 80αρη σαν λεπρο, άχρηστο, ατάλαντο ή κατώτερο.

Οπως εγω εχω 4 βαθμούς μυωπία, αναγκαστικά κάποιος θα έχει 5, 8 ή και καθόλου.

Νομιζω οτι η θεοποίηση της εξυπνάδας, αλλά και η φοβια του ρατσισμου και της ταμπελοποιησης
(ο ανθρωπος ειναι εκ φυσεως ρατσιστης) ειναι μερικοι απο τους λογους που μας κανουν να αρνουμαστε την υπαρξη του IQ. Αγνοουμε ομως οτι το IQ δεν εχει σκοπο να μετρησει ταλεντο, χρησιμοτητα, καλοσυνη, ευγενεια η αλλα χαρισματα, ουτε να διαχωρισει τον κοσμο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 20-10-10 στις 13:19
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-10, 13:28
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Το IQ είναι ένα νούμερο που προκύπτει με μια πολύ συγκεκριμένη διαδικασία. Ως εκ τούτου, δεν υπάρχει αμφισβήτηση ότι άνθρωποι που ακολουθούν αυτή τη διαδικασία "αντιστοιχούν" στο νούμερο που προκύπτει και φυσικά δεν υπάρχει απολύτως καμμία σχέση με ρατσισμούς (είναι τόσο ρατσιστικό όσο και η ομάδα αίματος πχ).

Η ερμηνεία που δίνεται σε αυτό το νούμερο είναι κάτι διαφορετικό. Προσωπικά νομίζω ότι όντως το νούμερο αυτό "δείχνει" κάτι για το άτομο. Δηλαδή αν ο άνθρωπος Α έχει IQ 80 και ο Β έχει 150, εγώ καταλαβαίνω ότι ο Β έχει μεγαλύτερη αντιληπτική ικανότητα σε ορισμένα θέματα.

Κάποιοι αυτό το θεωρούν σημαντικό, κάποιοι άλλοι όχι.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
Gildor (20-10-10)
  #3  
Παλιά 20-10-10, 13:33
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Το IQ δε μετράει ευφυΐα ή εξυπνάδα, οπότε μη σε απασχολεί.

Όσο για τη θεοποίηση της εξυπνάδας, μάλλον το αντίθετο συμβαίνει· κατά τη δική μου εμπειρία τουλάχιστον. Θα έλεγα ότι τα χαρακτηριστικά που θεοποιούνται είναι «πλούσιος», «όμορφος», «διάσημος», «δημιουργικός».


Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια γνωστη μου ψυχολογος ειπε οτι αμφισβητει οτι υπαρχει οποιαδηποτε ισχυς, γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να χρησιμοποιεις δεικτη σε κάτι που δεν ειναι συγκεκριμενο, οπως η νοημοσύνη. Αν αυτη ομως έχει δίκιο, γιατί τοσοι ψυχολογοι στον κοσμο ειναι χαζοι και διαφωνουν μαζι της;
Γιατί οι άλλοι ψυχολόγοι δεν έχουν μάθει θετικές επιστήμες.

Η γνωστή σου έχει δίκιο. Για να μετρήσεις κάτι με ένα μόνο νουμεράκι, πρέπει να ικανοποιήσεις τρία πράγματα, απ'όσο θυμάμαι:

1. Αυτό που μετράς πρέπει να είναι μονοδιάστατο. Δε μπορείς, πχ, να χαρακτηρίσεις χρώματα/φωτεινότητες με ένα νουμεράκι, θες τρία.
2. Αυτό που μετράς πρέπει να είναι αυστηρά καθορισμένο και αντικειμενικά μετρήσιμο (δηλαδή: όχι αφηρημένες έννοιες). Μπορείς να μετρήσεις μήκος και θερμοκρασία αλλά όχι πόσο μεγαλόψυχος είναι κάποιος ή πόσο καλός πιανίστας είναι.
3. Πρέπει να έχεις μια σχετική, αντικειμενική μονάδα. Χωρίς μονάδα δε μπορείς να μετρήσεις τίποτα! Τι σημαίνει μήκος 10 χωρίς μονάδα (μέτρα, στάδια, λεύγες, έτη φωτός);

Αν θες να μετρήσεις την ευφυΐα, έχεις και το θέμα που προηγείται όλων των άλλων: τι στο διάβολο είναι η ευφυΐα τελικά; (πώς θα μετρήσεις κάτι που δεν έχει ορισμό; )

Το άλλο πρόβλημα με το ίδιο το IQ είναι ο ορισμός του: ορίζεται ως ο λόγος μεταξύ της πνευματικής ηλικίας και της σωματικής. Τη σωματική την ξέρουμε αντικειμενικά, είναι μονοδιάστατη, εκφράζεται σε αντικειμενικά μετρήσιμο χρόνο και μετριέται σε χρόνια. Η πνευματική ηλικία τι είναι και πώς μετριέται; (προφανώς αυθαίρετα μετριέται σε χρόνια, οκ, αλλά τι είναι; ) Κι αν έχεις IQ 80 και είσαι 25 χρονών, αυτό σημαίνει ότι διανοητικά/πνευματικά είσαι 2.000 ετών; Οκ, προφανώς το δικό μου IQ είναι εξαιρετικά χαμηλό, αλλά δεν καταλαβαίνω!
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 20-10-10 στις 13:37
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-10, 13:44
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερμηνεία που δίνεται σε αυτό το νούμερο είναι κάτι διαφορετικό. Προσωπικά νομίζω ότι όντως το νούμερο αυτό "δείχνει" κάτι για το άτομο. Δηλαδή αν ο άνθρωπος Α έχει IQ 80 και ο Β έχει 150, εγώ καταλαβαίνω ότι ο Β έχει μεγαλύτερη αντιληπτική ικανότητα σε ορισμένα θέματα.
Η, πιο συγκεκριμένα, ξέρει να λύνει τα IQ tests καλύτερα. Αν η ευφυΐα ήταν μονοδιάστατο φαινόμενο, τότε αυτό θα ήταν ενδεικτικό. Αλλά δεν είναι.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-10, 13:51
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί οι άλλοι ψυχολόγοι δεν έχουν μάθει θετικές επιστήμες.

Η γνωστή σου έχει δίκιο. Για να μετρήσεις κάτι με ένα μόνο νουμεράκι, πρέπει να ικανοποιήσεις τρία πράγματα, απ'όσο θυμάμαι:
Δηλαδη απο οσο εχεις δει και ξερεις, τοσα ατομα που εχουν ασχοληθει με τη μετρηση του IQ δεν εχουν λαβει υποψη αυτες τις αδυναμιες;

Η εστω να τις παρακαμψουν;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-10, 14:29
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η, πιο συγκεκριμένα, ξέρει να λύνει τα IQ tests καλύτερα. Αν η ευφυΐα ήταν μονοδιάστατο φαινόμενο, τότε αυτό θα ήταν ενδεικτικό. Αλλά δεν είναι.
Μα νομιζω δεν ειναι τυχαιο οτι δεν ονομαζεται βαθμός ή κλίμακα ευφυίας αλλά απλά δείκτης ευφυίας.

Για παράδειγμα, είναι αντικειμενικό οτι 101 βαθμοι Κελσιου ειναι πιο θερμη θερμοκρασία απο τους 100 βαθμους.

Αλλα οσον αφορα το IQ δεν μπορεις ετσι απλα να πεις οτι αυτος που σκοραρε 101 ειναι πιο εξυπνος/ευφυης/νοημων απο τον 100, γιατι απλα δειχνει οτι υπαρχει "κατι"

Δεν μπορει να κατασκευαστει ενας δεικτης ενος ασαφους φαινομενου, και κατοπιν να μελετηθει αυτο το φαινομενο;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-10, 15:21
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα οσον αφορα το IQ δεν μπορεις ετσι απλα να πεις οτι αυτος που σκοραρε 101 ειναι πιο εξυπνος/ευφυης/νοημων απο τον 100, γιατι απλα δειχνει οτι υπαρχει "κατι"
Αυτός που έχει δείκτη 101 "έγραψε καλύτερα" από τον άλλον στα (πολύ συγκεκριμένα) IQ test που μετρούν αυτό το νούμερο.

Η γνωστή σου ψυχολόγος έχει δίκιο στο ότι αυτό δε μετράει την ευφυία, έτσι γενικά (βλ. μήνυμα Morgul πιο πάνω). Νομίζω όμως ότι παραβλέπει το εξής: Αυτό το νούμερο υπάρχει και βγαίνει με μια αντικειμενική διαδικασία - άρα έχει ισχύ ως μία παράμετρος του φαινομένου.

Μια καλή αναλογία που μπορώ να σκεφτώ είναι η θερμοκρασία. Αν ξέρω μόνο ότι έξω έχει 5 βαθμούς κελσίου, σαφώς δεν μπορώ να γνωρίζω τον καιρό (που έχει άλλες Ν παραμέτρους). Μπορώ όμως να καταλάβω μερικά γενικά πράγματα για την κατάσταση, ότι δηλαδή επικρατεί μάλλον κρύο για τις θερμοκρασίες που εγώ, που μένω στο συγκεκριμένο μεσογειακό τόπο, έχω συνηθίσει.

Μια άλλη αναλογία είναι οι πανελλαδικές. Κάποιος που γράφει 1 στα 20 δεν μπορώ να ξέρω αν είναι έξυπνος, μπορώ όμως να ξέρω ότι δεν κατείχε τις γνώσεις ή/και τη μέθοδο που χρειάζονται για να γράψει καλύτερα (και εννοείται αποκλείοντας άλλες επιδράσεις, όπως ασθένεια).

Αντίστοιχα, λοιπόν, αν ένας άνθρωπος έχει IQ 20, μπορώ να καταλάβω μερικά βασικά πράγματα για αυτόν, πχ ότι έχει πρόβλημα στην ανάλυση λογικών συλλογισμών ή στην αντίληψη της αλληλουχίας γεγονότων και τη σύνδεση αιτίας και αποτελέσματος, τουλάχιστον με τον τρόπο που ο περισσότερος κόσμος τα αντιλαμβάνεται.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
Gildor (20-10-10)
  #8  
Παλιά 20-10-10, 16:07
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη απο οσο εχεις δει και ξερεις, τοσα ατομα που εχουν ασχοληθει με τη μετρηση του IQ δεν εχουν λαβει υποψη αυτες τις αδυναμιες;

Η εστω να τις παρακαμψουν;
Αν μπορούσε να παρακαμφθεί η βασική αδυναμία, τότε θα είχαμε ρομπότ σε στυλ Ασίμοφ — γιατί αν η ευφυΐα ήταν τόσο εύκολο να οριστεί όσο, πχ, η φωτεινότητα ή το μήκος, θα ήταν εύκολο και να απαραχθεί, όχι μόνο να μετρηθεί.

Το ότι το IQ είναι ψευδοεπιστημονικό (ως προς τη μέτρηση της ευφυΐας συγκεκριμένα) είναι τεκμηριωμένο. Πχ, αν μου δώσεις μερικές μέρες, μπορώ να σου γράψω ένα πρόγραμμα σε Η/Υ που περνάει όλα τα γλωσσικά και αριθμητικά IQ τεστ, κι αυτό θα του έδινε IQ ανώτερο από αυτό του μέσου ανθρώπου.

Μάλιστα, αν είμαστε τυπικοί και μετρήσουμε και την «σωματική» ηλικία του προγράμματος, ακόμα και μία απάντηση να δώσει σωστά θα έχει IQ μεγαλύτερο από το μεγαλύτερο ανθρώπινο IQ που έχει καταγραφεί ποτέ.

Πλάκα πλάκα, να ένα πρόγραμμα Python με IQ ίδιο με ενός χαμηλής νοημοσύνης (αλλά νοήμονα) ανθρώπου:

Κώδικας:
import random
QUESTIONS = 50
MULTIPLE_CHOICE_ANSWERS = 6
for x in range(QUESTIONS):
  print "Question %d: answer %d" % (x + 1, random.randint(1, MULTIPLE_CHOICE_ANSWERS))
Η ψυχομετρία μπορεί να δουλέψει ενδεικτικά για διάφορους σκοπούς, αλλά όχι για να σου πει αντικειμενικά πόσο έξυπνος είσαι.

Μπορεί πχ, να διαγνώσει μορφές δυσλεξίας ή αφασίας ή άλλα νευρολογικά προβλήματα. Αλλά δε μπορεί να σου πει πόσο «έξυπνος» είναι κάποιος μέχρι να ορίσεις τι ακριβώς σημαίνει «έξυπνος».
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-10, 16:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι το IQ είναι ψευδοεπιστημονικό (ως προς τη μέτρηση της ευφυΐας συγκεκριμένα) είναι τεκμηριωμένο.
δωσε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-10-10, 16:59
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Επιπλέον επιχείρημα: μόλις έκανα ένα IQ test, απάντησα τα πάντα τυχαία (σύμφωνα με το προγραμματάκι που έδωσα παραπάνω), και έβγαλε IQ 76.

Πράγμα που σημαίνει ότι το πρόγραμμα που έγραψα μέσα σε 30 δευτερόλεπτα είναι αρκετά ευφυές για να οδηγήσει βαριά μηχανήματα, να παντρευτεί, και να γίνει πρωθυπουργός.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-10-10, 20:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα αυτες οι αδυναμιες υπαρχουν σε ολα τα multiple choice τεστ

Δε μιλαμε για περιπτωσεις που καποιος απαντάει στην τύχη ή που εχει βύσμα στη MENSA
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.